Zgłosuj na książki roku 2017

Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Cyklady
Le radici dell'odio. La mia verità sull'Islam

Lekcja wielkiej dziennikarki na temat bieżącego konfliktu z islamem Prorocze słowa, które powinny być wysłuchane. „Boimy się, że nie będziemy wystarczająco poprawni politycznie, posłuszni, i że dotknie nas moralna ekskomunika. Krótko mówiąc, boimy się wolności, podejmowania ryzyka i okazywania odwagi”. Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Oriany Fallaci, słowa te nadal pozostają...

Lekcja wielkiej dziennikarki na temat bieżącego konfliktu z islamem

Prorocze słowa, które powinny być wysłuchane.

„Boimy się, że nie będziemy wystarczająco poprawni politycznie, posłuszni, i że dotknie nas moralna ekskomunika. Krótko mówiąc, boimy się wolności, podejmowania ryzyka i okazywania odwagi”. Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Oriany Fallaci, słowa te nadal pozostają dramatycznie aktualne, podobnie jak wiele jej przemyśleń zawartych w niepublikowanych dotychczas tekstach.
„Spotkałam muzułmanki, których życie warte jest mniej niż życie wielbłąda” ― pisze młodziutka wówczas Oriana w swym pierwszym reportażu o sytuacji kobiet w krajach islamskich.
„Są kobiety, które do dziś żyją za gęstą mgłą kwefu, patrząc na świat jak przez kraty więzienia”. To świat islamu, gdzie pomimo „rewolucyjnych fermentów” zasady, którym podlegają kobiety, pozostają niezmienne od wieków. W swych opowieściach Fallaci będzie wielokrotnie przemierzać palestyńską pustynię, dotrze do tajnych baz arabskich partyzantów, spotka przywódców Al-Fatah, przeprowadzi wywiady ze wszystkimi postaciami, które zdefiniują los Bliskiego Wschodu: z królem Husajnem, Goldą Meir, Arafatem, Kadafim, Sharonem. Kilka lat później wysłucha relacji ocalałych z tragedii w Monachium. Opowiedzą jej o tej dramatycznej nocy, gdy arabskie komando wtargnęło do budynku w wiosce olimpijskiej. Na pustynię wróci podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, by opowiedzieć o wydarzeniach będących nie tylko konfliktem między nami a Irakiem, ale również „odwróconą krucjatą”, dopiero co rozpoczętą walką, której kulminację stanowić będą przerażające wydarzenia 11 września. Szok i gniew wywołany upadkiem dwóch wież sprawi, że napisze pełen pasji esej zatytułowany Wściekłość i duma. Potem jeszcze Siłę rozumu i Wywiad z sobą samą, ciąg dalszy rozważań „o wojnie, którą synowie Allaha wypowiedzieli Zachodowi”.

źródło opisu: http://cyklady.com.pl

źródło okładki: http://cyklady.com.pl

allison | 2017-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2017

"Korzenie nienawiści" to obszerny zbiór tekstów Oriany Fallaci na temat islamu i jego roli we współczesnym świecie.
Gdy czyta się je teraz (większość powstała kilkadziesiąt lat temu), nie można wyjść ze zdumienia, jak bardzo prorocze się okazały.

Książka obejmuje artykuły, reportaże i słynne wywiady (m.in. z Arafatem, Kadafim, Husajnem, Szaronem).
Większość tych tekstów była już drukowana w Polsce, na przykład w kontrowersyjnej "Wściekłości i dumie", która powstała po zamachach z 11 września 2001 roku. To na pewno najbardziej emocjonalna część zbioru, która go zamyka.
Z kolei rozmowy z wielkimi przywódcami mogą być znane czytelnikom "Wywiadu z władzą" i "Wywiadu z historią".

Szczególną perełką na tym tle jest rozmowa z samą Orian Fallaci ("Wojna widziana z bliska"). Przeprowadził ją na gorąco Livio Caputo. Reporterka przebywała wówczas na Dalekim Wschodzie, śledząc z bliska agresję Iraku na Kuwejt i późniejszą wojnę w Zatoce Perskiej.

Całość czyta się jednym tchem, z...

elfijka | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Sięgnęłam po tę książkę, mimo że sam tytuł wydawał mi się nieporozumieniem. Miałam jednak nadzieję, że jest to zwykły chwyt marketingowy, a sama pozycja będzie traktować o sytuacji na Bliskim Wschodzie i pomoże mi jeszcze lepiej zrozumieć, co tam się dzieje i jak się to zaczęło. Częściowo miałam rację i dostałam odpowiedzi, bo książka ta to zbiór artykułów i wywiadów na przestrzeni lat (od lat 60.). Fallaci przeprowadza wywiady m. in. z Arielem Szaronem, Goldą Meir, Jasirem Arafatem, Kaddafim, Chomeinim – i te są najbardziej interesujące, choć czasem zadaje ona idiotyczne pytania (ale jak sama twierdzi, to rozmówca ma sobie z nimi poradzić). Fallaci pokazuje głównie konflikt Izraela i Palestyny i nie ma tu ani słowa o islamie (kwestia tej religii pojawia się dopiero w rozmowie z Chomeinim, ale i tak jest znikoma). I po tej bardzo interesującej części, gdzie Fallaci jest głównie korespondentką, następuje rozdział szósty – ostatni – który składa się z dziewięciu tekstów, a zaczyna od...

Carmel | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Oriana Fallaci to, nieżyjąca od 10-ciu lat, słynna włoska pisarka i reporterka. "Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie" jest wybranym zbiorem jej tekstów, które ukazały się we włoskiej prasie na przestrzeni 45 lat (1960-2005). Są to zarówno klasyczne reportaże z Bliskiego Wschodu, jak i wywiady z czołowymi politykami tamtego świata. Nie jest to więc żadną miarą lektura pretendująca do, bycia wyczerpującym temat, kompendium. To pełne pasji subiektywne teksty, które powstały w wyniku kilku wydarzeń, będących we współczesnej historii styku świata islamu, judaizmu i chrześcijaństwa, kluczowymi punktami zwrotnymi ich wzajemnych relacji. Jest żydowskie życie kibuców w powojennej Palestynie. Mamy rodzenie się terroryzmu fedainów i OWP po wojnie sześciodniowej w 1967, reperkusje międzynarodowe po zamachu w Monachium w 1972. Są reportaże z pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 i pełne negatywnych emocji teksty zawierające wołania o pokój, ale i militarną reakcję, po zamachach na WTC...

Bonia | 2017-01-03
Przeczytana: grudzień 2016

Zbiór reportaży, relacji z różnych miejsc, wywiadów oraz własnych przemyśleń i wniosków dotyczących długotrwałego, niekończącego się a w zasadzie przybierającego na sile konfliktu między społeczeństwami: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Fallaci dociera do różnych regionów i przeprowadza odważne rozmowy z głównymi postaciami konfliktu: królem Husajnem, Goldą Meir,, Arafatem, Sharonem czy Kadafim. Oprócz dużej dawki obiektywnej wiedzy na temat tła historycznego, źródeł i przebiegu konfliktów w książce mamy też subiektywną, odważną ocenę sytuacji i postaci. Rozważania na temat przyczyń i ocena bieżącej sytuacji nie pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Autorka wysłuchuje stronom swoich racji, ale pełna emocji i zaangażowania ocena sytuacji jest jednoznaczna. Polecam

Katarzyna Matus | 2017-10-13

Aby tę książkę zrozumieć trzeba mieć szeroką wiedzę historyczną. Oriana Fallaci od zawsze walczyła z islamem, a swoim czytelnikom starała się pokazać jak niszczący i zgubny wpływ ma ta religia na kulturę europejską oraz do czego może doprowadzić. Paradoksalnie czytając niektóre wywiady zaczęłam rozumieć motywy, sposób myślenia Palestyńczyków, a nawet współczuć im a z niektórymi się zgadzać. Autorka osiągnęła więc skutek odwrotny do zamierzonego. W większości spraw nadal zgadzam się jednak z Orianą i doskonale rozumiem jej samotność i wykluczenie jakie odczuwała. Przez jej anty - islamską postawę europejskie lewicowe elity odwróciły się od niej. Nawet ludzie, których traktowała jak rodzinę, ci, którzy wiedzieli, że jest piekielnie inteligentna a swoje postulaty opiera nie na uprzedzeniach lecz licznych wywiadach, dokumentach i faktach, przestali jej bronić i odłączyli się od niej, aby nie doznać tego samego wykluczenia. Teraz brakuje jej głosu rozsądku. Tęsknimy Oriano.

wrotki | 2016-11-14

Jeżeli ktoś lubi książki Oriany Fallaci to dla niego jest to pozycja obowiązkowa. Jest to zbiór felietonów niepublikowanych w języku polskim dotyczących sytuacji na Bliskim Wschodzie, począwszy od lat 60 kończąc na I dekadzie XXI w. Czytając ma się wrażenie obiektywności dziennikarki w podchodzeniu do sprawy izraelsko-palestyńskiej i do świata muzułmańskiego jako całości. Jednakże ostatnia część książki, zawierająca felietony opublikowane po zamachach na WTC w 2001r. są tak pełne gniewu, złości i nienawiści, że aż trudno się je czyta. Generalnie książkę gorąco polecam nie tylko fanom Oriany Fallaci.

Magnat | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Te gwiazdki to za ostatni rozdzial oraz zdanie z rozdzialu "Monachium", ze niemiecki pacyfizm jest falszywy,poniewaz jest taki przegiety, na pokaz,wymuszony - ze niemcom nie mozna wierzyc ( co widzimy dzis jak powoli " muzyka " w Niemczech sie zmienia... )

A ostatni rozdzial....no cöz..dzis bardzo aktualny.
Sam tytul jest ale chyba marketingiem. Korzenie nienawisci, wojny lezä nie w kibutsach,lecz gdzies w roku 600 kiedy rozböjnicy pustynni zaczynajä tworzyc panstwo religijne, gdy Mohammed zaczyna opakowywac rozboje w doktryne islamu.Islamu ktöry jest doktrynä nastawionä na "ekspansje" i podprzädkowanie sobie swiata.
rezultaty widac dzis za miedzä...Belgia,Francja,Niemcy,Wlochy....

Co do reszty ksiäzki...wywiady trzeba lubic....

tanquol | 2017-08-04

A stosy z kukłą autorki wciąż płoną.
Zdecydowanie może to pomóc w zrozumieniu zarówno problemów dzisiejszej Europy, jak i genezy konfliktu na Bliskim Wschodzie. Obiektywizm w wyborze stron z którymi przeprowadzane są wywiady, nie wyklucza mocnego stanowiska samej Fallaci. Przekrój osób które miały szansę się wypowiedzieć w rozmowach z dziennikarką jest unikatowy. Od krwiożerczych dyktatorów, przez szare eminencje kierujące Al-Fatah, wyważonych biznesmenów, terrorystów i zwykłych ludzi, po umierającego żołnierza- oni wszyscy otwierają się w przerażający sposób przed tą Kobietą. Dzięki takiej rozmaitości możemy się pokusić o ocenę, o próbę zrozumienia.
Wspaniały styl, błyskotliwość, celna powtórka z historii- niewątpliwie charyzmatyczna osobowość dziennikarki przebija się w wydźwięku całego zbioru.
I co z tego że Fallaci dała się spalić na stosie, co z tego że została wygnana z Włoch, przeklęta przez Unię Europejską. Czasy światła i rozumu dawno się skończyły, a może nigdy ich...

sztuka | 2017-06-29
Przeczytana: kwiecień 2017

Każdy powinien przeczytać tę książkę w obecnych czasach. Już kilkanaście lat temu przestrzegała Oriana Fallaci przed poprawnością polityczną i otwarciem drzwi dla uchodźców szczególnie islamskich.

Snaken | 2018-01-01
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Książka sama w sobie jest dość ciekawa i przyjemnie się ją czyta. Niestety swoją treścią dość słabo nawiązuje do tytułu książki lub tytuł nie jest odzwierciedleniem tego na jaki temat pisała autorka. Jak zauważył jeden z czytelników lubimyczytac.pl koniec książki jest dość topory, ale za to najmocniej nawiązuje do zagadnień które sugeruje tytuł.