Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Cyklady
7,53 (72 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
7
8
29
7
22
6
7
5
2
4
0
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Le radici dell'odio. La mia verità sull'Islam
data wydania
ISBN
9788360279663
liczba stron
568
język
polski

Lekcja wielkiej dziennikarki na temat bieżącego konfliktu z islamem Prorocze słowa, które powinny być wysłuchane. „Boimy się, że nie będziemy wystarczająco poprawni politycznie, posłuszni, i że dotknie nas moralna ekskomunika. Krótko mówiąc, boimy się wolności, podejmowania ryzyka i okazywania odwagi”. Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Oriany Fallaci, słowa te nadal pozostają...

Lekcja wielkiej dziennikarki na temat bieżącego konfliktu z islamem

Prorocze słowa, które powinny być wysłuchane.„Boimy się, że nie będziemy wystarczająco poprawni politycznie, posłuszni, i że dotknie nas moralna ekskomunika. Krótko mówiąc, boimy się wolności, podejmowania ryzyka i okazywania odwagi”. Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Oriany Fallaci, słowa te nadal pozostają dramatycznie aktualne, podobnie jak wiele jej przemyśleń zawartych w niepublikowanych dotychczas tekstach.
„Spotkałam muzułmanki, których życie warte jest mniej niż życie wielbłąda” ― pisze młodziutka wówczas Oriana w swym pierwszym reportażu o sytuacji kobiet w krajach islamskich.
„Są kobiety, które do dziś żyją za gęstą mgłą kwefu, patrząc na świat jak przez kraty więzienia”. To świat islamu, gdzie pomimo „rewolucyjnych fermentów” zasady, którym podlegają kobiety, pozostają niezmienne od wieków. W swych opowieściach Fallaci będzie wielokrotnie przemierzać palestyńską pustynię, dotrze do tajnych baz arabskich partyzantów, spotka przywódców Al-Fatah, przeprowadzi wywiady ze wszystkimi postaciami, które zdefiniują los Bliskiego Wschodu: z królem Husajnem, Goldą Meir, Arafatem, Kadafim, Sharonem. Kilka lat później wysłucha relacji ocalałych z tragedii w Monachium. Opowiedzą jej o tej dramatycznej nocy, gdy arabskie komando wtargnęło do budynku w wiosce olimpijskiej. Na pustynię wróci podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, by opowiedzieć o wydarzeniach będących nie tylko konfliktem między nami a Irakiem, ale również „odwróconą krucjatą”, dopiero co rozpoczętą walką, której kulminację stanowić będą przerażające wydarzenia 11 września. Szok i gniew wywołany upadkiem dwóch wież sprawi, że napisze pełen pasji esej zatytułowany Wściekłość i duma. Potem jeszcze Siłę rozumu i Wywiad z sobą samą, ciąg dalszy rozważań „o wojnie, którą synowie Allaha wypowiedzieli Zachodowi”.

 

źródło opisu: http://cyklady.com.pl

źródło okładki: http://cyklady.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (394)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6868
allison | 2017-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2017

"Korzenie nienawiści" to obszerny zbiór tekstów Oriany Fallaci na temat islamu i jego roli we współczesnym świecie.
Gdy czyta się je teraz (większość powstała kilkadziesiąt lat temu), nie można wyjść ze zdumienia, jak bardzo prorocze się okazały.

Książka obejmuje artykuły, reportaże i słynne wywiady (m.in. z Arafatem, Kadafim, Husajnem, Szaronem).
Większość tych tekstów była już drukowana w Polsce, na przykład w kontrowersyjnej "Wściekłości i dumie", która powstała po zamachach z 11 września 2001 roku. To na pewno najbardziej emocjonalna część zbioru, która go zamyka.
Z kolei rozmowy z wielkimi przywódcami mogą być znane czytelnikom "Wywiadu z władzą" i "Wywiadu z historią".

Szczególną perełką na tym tle jest rozmowa z samą Orian Fallaci ("Wojna widziana z bliska"). Przeprowadził ją na gorąco Livio Caputo. Reporterka przebywała wówczas na Dalekim Wschodzie, śledząc z bliska agresję Iraku na Kuwejt i późniejszą wojnę w Zatoce Perskiej.

Całość czyta się jednym tchem, z...

książek: 2840
elfijka | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Sięgnęłam po tę książkę, mimo że sam tytuł wydawał mi się nieporozumieniem. Miałam jednak nadzieję, że jest to zwykły chwyt marketingowy, a sama pozycja będzie traktować o sytuacji na Bliskim Wschodzie i pomoże mi jeszcze lepiej zrozumieć, co tam się dzieje i jak się to zaczęło. Częściowo miałam rację i dostałam odpowiedzi, bo książka ta to zbiór artykułów i wywiadów na przestrzeni lat (od lat 60.). Fallaci przeprowadza wywiady m. in. z Arielem Szaronem, Goldą Meir, Jasirem Arafatem, Kaddafim, Chomeinim – i te są najbardziej interesujące, choć czasem zadaje ona idiotyczne pytania (ale jak sama twierdzi, to rozmówca ma sobie z nimi poradzić). Fallaci pokazuje głównie konflikt Izraela i Palestyny i nie ma tu ani słowa o islamie (kwestia tej religii pojawia się dopiero w rozmowie z Chomeinim, ale i tak jest znikoma). I po tej bardzo interesującej części, gdzie Fallaci jest głównie korespondentką, następuje rozdział szósty – ostatni – który składa się z dziewięciu tekstów, a zaczyna od...

książek: 384
Carmel | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Oriana Fallaci to, nieżyjąca od 10-ciu lat, słynna włoska pisarka i reporterka. "Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie" jest wybranym zbiorem jej tekstów, które ukazały się we włoskiej prasie na przestrzeni 45 lat (1960-2005). Są to zarówno klasyczne reportaże z Bliskiego Wschodu, jak i wywiady z czołowymi politykami tamtego świata. Nie jest to więc żadną miarą lektura pretendująca do, bycia wyczerpującym temat, kompendium. To pełne pasji subiektywne teksty, które powstały w wyniku kilku wydarzeń, będących we współczesnej historii styku świata islamu, judaizmu i chrześcijaństwa, kluczowymi punktami zwrotnymi ich wzajemnych relacji. Jest żydowskie życie kibuców w powojennej Palestynie. Mamy rodzenie się terroryzmu fedainów i OWP po wojnie sześciodniowej w 1967, reperkusje międzynarodowe po zamachu w Monachium w 1972. Są reportaże z pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 i pełne negatywnych emocji teksty zawierające wołania o pokój, ale i militarną reakcję, po zamachach na WTC...

książek: 441
Bonia | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2016

Zbiór reportaży, relacji z różnych miejsc, wywiadów oraz własnych przemyśleń i wniosków dotyczących długotrwałego, niekończącego się a w zasadzie przybierającego na sile konfliktu między społeczeństwami: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Fallaci dociera do różnych regionów i przeprowadza odważne rozmowy z głównymi postaciami konfliktu: królem Husajnem, Goldą Meir,, Arafatem, Sharonem czy Kadafim. Oprócz dużej dawki obiektywnej wiedzy na temat tła historycznego, źródeł i przebiegu konfliktów w książce mamy też subiektywną, odważną ocenę sytuacji i postaci. Rozważania na temat przyczyń i ocena bieżącej sytuacji nie pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Autorka wysłuchuje stronom swoich racji, ale pełna emocji i zaangażowania ocena sytuacji jest jednoznaczna. Polecam

książek: 358
Katarzyna Matus | 2017-10-13
Na półkach: Przeczytane

Aby tę książkę zrozumieć trzeba mieć szeroką wiedzę historyczną. Oriana Fallaci od zawsze walczyła z islamem, a swoim czytelnikom starała się pokazać jak niszczący i zgubny wpływ ma ta religia na kulturę europejską oraz do czego może doprowadzić. Paradoksalnie czytając niektóre wywiady zaczęłam rozumieć motywy, sposób myślenia Palestyńczyków, a nawet współczuć im a z niektórymi się zgadzać. Autorka osiągnęła więc skutek odwrotny do zamierzonego. W większości spraw nadal zgadzam się jednak z Orianą i doskonale rozumiem jej samotność i wykluczenie jakie odczuwała. Przez jej anty - islamską postawę europejskie lewicowe elity odwróciły się od niej. Nawet ludzie, których traktowała jak rodzinę, ci, którzy wiedzieli, że jest piekielnie inteligentna a swoje postulaty opiera nie na uprzedzeniach lecz licznych wywiadach, dokumentach i faktach, przestali jej bronić i odłączyli się od niej, aby nie doznać tego samego wykluczenia. Teraz brakuje jej głosu rozsądku. Tęsknimy Oriano.

książek: 1071
wrotki | 2016-11-14

Jeżeli ktoś lubi książki Oriany Fallaci to dla niego jest to pozycja obowiązkowa. Jest to zbiór felietonów niepublikowanych w języku polskim dotyczących sytuacji na Bliskim Wschodzie, począwszy od lat 60 kończąc na I dekadzie XXI w. Czytając ma się wrażenie obiektywności dziennikarki w podchodzeniu do sprawy izraelsko-palestyńskiej i do świata muzułmańskiego jako całości. Jednakże ostatnia część książki, zawierająca felietony opublikowane po zamachach na WTC w 2001r. są tak pełne gniewu, złości i nienawiści, że aż trudno się je czyta. Generalnie książkę gorąco polecam nie tylko fanom Oriany Fallaci.

książek: 259
Magnat | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 września 2017

Te gwiazdki to za ostatni rozdzial oraz zdanie z rozdzialu "Monachium", ze niemiecki pacyfizm jest falszywy,poniewaz jest taki przegiety, na pokaz,wymuszony - ze niemcom nie mozna wierzyc ( co widzimy dzis jak powoli " muzyka " w Niemczech sie zmienia... )

A ostatni rozdzial....no cöz..dzis bardzo aktualny.
Sam tytul jest ale chyba marketingiem. Korzenie nienawisci, wojny lezä nie w kibutsach,lecz gdzies w roku 600 kiedy rozböjnicy pustynni zaczynajä tworzyc panstwo religijne, gdy Mohammed zaczyna opakowywac rozboje w doktryne islamu.Islamu ktöry jest doktrynä nastawionä na "ekspansje" i podprzädkowanie sobie swiata.
rezultaty widac dzis za miedzä...Belgia,Francja,Niemcy,Wlochy....

Co do reszty ksiäzki...wywiady trzeba lubic....

książek: 184
tanquol | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane

A stosy z kukłą autorki wciąż płoną.
Zdecydowanie może to pomóc w zrozumieniu zarówno problemów dzisiejszej Europy, jak i genezy konfliktu na Bliskim Wschodzie. Obiektywizm w wyborze stron z którymi przeprowadzane są wywiady, nie wyklucza mocnego stanowiska samej Fallaci. Przekrój osób które miały szansę się wypowiedzieć w rozmowach z dziennikarką jest unikatowy. Od krwiożerczych dyktatorów, przez szare eminencje kierujące Al-Fatah, wyważonych biznesmenów, terrorystów i zwykłych ludzi, po umierającego żołnierza- oni wszyscy otwierają się w przerażający sposób przed tą Kobietą. Dzięki takiej rozmaitości możemy się pokusić o ocenę, o próbę zrozumienia.
Wspaniały styl, błyskotliwość, celna powtórka z historii- niewątpliwie charyzmatyczna osobowość dziennikarki przebija się w wydźwięku całego zbioru.
I co z tego że Fallaci dała się spalić na stosie, co z tego że została wygnana z Włoch, przeklęta przez Unię Europejską. Czasy światła i rozumu dawno się skończyły, a może nigdy ich...

książek: 265
Alina | 2018-03-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2018

Powoli, ale to bardzo powoli rozjaśnia mi się temat Bliskiego Wschodu. Trochę historii poczynając od czasów przed II Wojną Światową ... praktycznie do śmierci autorki. Temat trudny i niezbyt popularny.
Muszę przeczytać więcej książek na ten temat, bo po przeczytaniu tej, zorientowałam się jakim jestem "analfabetą" w tym temacie. Tego w szkołach nie uczą, a szkoda ...

książek: 203
sztuka | 2017-06-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2017

Każdy powinien przeczytać tę książkę w obecnych czasach. Już kilkanaście lat temu przestrzegała Oriana Fallaci przed poprawnością polityczną i otwarciem drzwi dla uchodźców szczególnie islamskich.

zobacz kolejne z 384 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd