Wyzwanie czytelnicze LC

Wędrowiec

Seria: Klasyka Science Fiction
Wydawnictwo: Solaris

Na ziemskiej orbicie pojawia się, po wyjściu z nadprzestrzeni, olbrzymi obcy statek kosmiczny wielkości małej planety. Zszokowani Ziemianie obserwują jak obcy pojazd zaczyna rozwalać nasz Księżyc, wchłaniając go w siebie...

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/book/edit/29815

Eila | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

,Żeby polubić innych,trzeba najpierw polubić siebie''.
Opis z tyłu książki: ,,Klasyka science-fiction'' zachęcił mnie do przeczytania powieści. Sięgnęłam po nią z entuzjazmem, ale po przeczytaniu, muszę stwierdzić, że chyba nie do końca ją zrozumiałam.,,Wędrowiec'' pełen jest zaskakujących zwrotów akcji,a mnogość bohaterów i wątków sprawia, że nie brak tu nudy. Mimo wszystko, czegoś tej książce brakuje moim zdaniem. Brak wyjaśnienia losów pewnych bohaterów trochę mnie poirytował,a niektóre postaci były w tej książce zbędne.Z tego powodu, chociaż pomysł oryginalny i fabuła też warta uwagi, to jednak książkę zaliczam do przeciętnych.Mimo wszystko nie odradzam, myślę, że miłośnicy science-fiction powinni się z nią zapoznać :)

Ewa | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Wędrowiec to książka z pogranicza fantastyki i dobrej powieści obyczajowej. Fantastyka zdecydowanie pełni tu rolę tła dla obserwacji reakcji mieszkańców Ziemi wobec zaburzenia stałego porządku rzeczy. Szereg ludzkich reakcji od bezinteresownej pomocy, przez bezgraniczną głupotę, po niczym nieograniczoną agresję jest tematem przewodnim powieści. Bohaterowie wytrąceni ze swoich orbit przez przybysza z nadprzestrzeni rozpadają się jak Księżyc lub tak jak Ziemia starają się stawić czoła niecodziennej sytuacji.
Czy jednak silni walczą do końca, jakie przesłanie niesie ze sobą obca planeta i czy problem podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności jest problemem czysto ludzkim - na te pytania odpowie lektura.

książek: 1939
Silaqui | 2013-12-17
Przeczytana: 10 lutego 2013

"do tej klasyki albo nie dorosłam, albo powinnam się z prozą Leibera zapoznać gdzieś w okolicach 2007 roku, kiedy to raczkowałam w science fiction."
Więcej tutaj:

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 30 września 2011

Sprzedawanie tej pozycji jako "klasyki science fiction" woła o pomstę do nieba. Gdybym był czytelniczym świeżakiem i chciał poznać, co to jest ta s-f, to ta pozycja odstraszyłaby mnie skutecznie od najfajniejszego gatunku literackiego chyba na zawsze.
Absolutnie przeciętny gniot, w którym tak do końca nie wiadomo, co autor miał na myśli. Z jednej strony pojawia się, bowiem apoteoza wolności (vide kazus "Wędrowca"), z drugiej zaś krytyka tejże (skutki działań "Wędrowca" na Ziemi). Ginie to jednak w milionie pobocznych wątków, totalnej niewiarygodności psychologicznej bohaterów (doprawdy lepsze rzeczy piszą pod tym względem autorzy książek dla dzieci) oraz wątkach głównych, ale stricte niesmacznych i bezcelowych ("romans" Paula).

No i oczywiście najważniejszym zjawiskiem we wszechświecie są PŁYWY. Pływy są wszędzie i są wszystkim. Nie neguję ich istotnego znaczenia, no ale panie autorze, czy tylko w tym zakresie gwałtowne pojawienie się planety wielkości Ziemi w jej orbicie, a potem...

mpiwons | 2012-05-16
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo lubię książki opisujące świat w którym można zatonąć / zaczytać się / zapomnieć sie. Leiber przeniósł mnie tam skutecznie. Bardzo polecam.

Tilt | 2016-09-07
Przeczytana: 01 września 2016

Dobrze się czyta, fabuła zwarta, logiczna, ok.

NevilCross | 2018-11-27
Przeczytana: 2015 rok