Pieśń dla Lyanny

Tłumaczenie: M.K. i E.S.
Wydawnictwo: RSW Prasa-Książka-Ruch
A Song for Lya
Fantastyka

Opowieść o przygodach dwójki bohaterów, Roba i Lyanny, na planecie Shkeen.
Mikropowieść w dwóch odcinkach, która ukazała się w czasopiśmie "Fantastyka": Fantastyka 1 (1) 1982, Fantastyka 2 (2) 1982

Opowiadanie zostało później umieszczone w zbiorze 'Retrospektywa. Światło odległych gwiazd (2007)'

| 2016-07-01
Na półkach: 2016.07, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2016

Opowieść o ludzkiej samotności, o niemożliwości osiągnięcia pełni miłości napisana pod płaszczykiem science-fiction. Para telepatów przybywa na planetę w celu odkrycia tajemnicy, dlaczego wszyscy jej mieszkańcy są wyznawcami kultu Zjednoczenia i w jego ramach decydują się na radosne samobójstwa. Szczególnie interesują ich przypadki ludzi przyjmujących obcy kult. Lyanna i Robb czytają w umysłach, zagłębiając się w mroczne tajemnice, które okazują się być wcale nie tak odległymi od znanych wszystkim ludziom lęków...

Karolina | 2015-06-09

piękne nostalgiczne i melancholijne opowiadanie, świetnie napisane, szybko się czyta, to opowiadanie dowodzi tylko że sam pan Martin był od zawsze świetnym pisarzem i odnajduje się świetnie również w innych gatunkach i potrafi opowiedzieć i napisać coś bez wulgaryzmów i przesadnego naturalizmu jak to ma miejsce w sadze gry o tron

Vigl | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Dziś przeczytałem tę mikropowieść (choć nie jestem pewien dlaczego nie nazywa się tego tekstu opowiadaniem - wszak to opowieść jednowątkowa) po raz drugi. Pierwszy był ponad dekadę temu.

To, że tekst wciąż wzrusza, zmusza do myślenia i w żaden sposób nie traci na aktualności - jest oczywiste. Mało tego, uważam, że wyniosłem z niego znacznie więcej teraz, niż wtedy, gdy byłem jeszcze w liceum. Jest to piękny i dojrzały utwór, przepełniony doskonałym, melancholijnym klimatem.

Martin od zawsze znał się na rzeczy. I wciąż będę upierał się przy zdaniu, że Gra o Tron to nie jest najlepsze, co wyszło spod jego pióra. Krótka forma górą (obok Pieśni polecam wszystkim również fantastyczne Piaseczniki) :)

Cruella | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Sięgnęłam po tą książkę, spodziewając się historii Lyanny Stark z "Gry o Tron" i przyznam, że trochę się zdziwiłam, kiedy okazało się, że jest to coś zupełnie innego- niemiej, wygląda na to, że Martin w każdej formie sprawdza się wyśmienicie. Opowiadanie, chociaż krótkie, jest bardzo bogate, skłaniające do refleksji, a jednocześnie lekko napisane i przystępne w odbiorze. Jak najbardziej polecam, krótka, acz wartościowa lektura :)

Marta | 2015-07-21

Bardzo fajnie opowiadanie, trochę kojarzy mi się z Piasecznikami a opis miasta z Diuną. Dobrze się czyta jest dosyć mądre.. może jak dla mnie trochę słabo rozbudowana i watek trochę spłycony ale ogólnie ok.

cajmer | 2016-07-02
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Nostalgiczna. Smtuna. Dająca do myślenia.
Polecam

LordVaderJunior | 2017-04-27