The Road to Science Fiction: From Heinlein to Here
Droga, science, fiction
dona

James E. Gunn urodził się w roku 1923 w Kansas City. W czasie II wojny światowej służył w amerykańskiej marynarce wojennej; po demobilizacji podjął studia dziennikarskie na uniwersytecie stanowym Kansas, które ukończył w roku 1947. Kolejny fakultet - anglistykę - ukończył w roku 1951. Przez cały czas związany z uniwersytetem, pracuje jako redaktor naczelny zeszytów naukowch uczelni, redaktor skryptów studenckich itd. Od kilkunastu lat jest wykładowcą na wydziale anglistyki Uniwersytetu Kansas; wykłada teorię literatury, a w szczególności science fiction. Jest autorem kilkudziesięciu książek reprezentujących zarówno literaturę piękną, jak i teorię oraz historię science fiction. Wśród tych ostatnich godna uwagi jest szczególnie czterotomowa antologia "Droga do science fiction" oraz "Alternate Worlds" - ilustrowana historia tej literatury. Za tę książkę Gunn otrzymał w roku 1976 nagrodę specjalną Światowego Konwentu Science Fiction. Wśród utworów beletrystycznych na uwagę zasługują: "Star Bridge" (wraz z Jackiem Williamsonem, 1955), "Station in Space" (1958), "The Immortals" (1962, 1968), "The Listeners" (1972), "The Magicians" (1976), "Kampus" (1977). James Gunn jest również autorem scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych, poezji, artykułów naukowych i krytycznych. Poza Stanami Zjednoczonymi jego powieści i opowiadania ukazały się w Australii, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Francji, RFN, Grecji, Włoszech, Japonii, Szwecji, Hiszpanii. James Gunn pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Autorów Science Fiction (SFWA) w latach 1971—1972. Był także gościem honorowym konwentów science fiction w USA, Jugosławii oraz - w 1986 roku - Ogólnopolskiego Konwentu Science Fiction "Polcon '86" W Katowicach.

stastny | 2010-07-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 1996 rok

opowiadanie o dziewczynce, która wsiada do promu kosmicznego i jest pasażerem na gapę w drodzę do swojego brata - powala... nie zapomne wrażenia jakie na mnie zrobiło do końca życia

Bartosz Bolechów | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzeci tom znakomitej antologii Gunna prezentuje 36 tekstów z okresu "postheinleinowskiego", to znaczy głównie lat 50., 60. i częściowo 70. O ile tom pierwszy zajmował się długim stanem "prenatalnym", drugi natomiast wczesnym, na ogół radosnym i pełnym entuzjazmu dzieciństwem science fiction, w tomie trzecim wkraczamy już w moment formatywny, okres burzy i naporu, analog nastoletniego buntu, czas egzystencjalnego zwątpienia, pesymizmu i sprzeciwu oraz refleksji nad mniej radosnymi aspektami rzeczywistości.

"W napisanym w 1953 roku eseju "Social Science Fiction" Isaac Asimov wymienił cztery etapy rozwoju sf: prymitywny od roku 1815 do 1926, era Gernsbacka 1926-1938, era Campbella 1938-1945 i era społecznej sf - od roku 1945. Nawiasem mówiąc, jego późniejszy podział współczesnej sf wygląda następująco: przewaga przygody 1926-1938, przewaga nauki 1938-1950, przewaga socjologii 1950-1965 i chyba przewaga stylistyki po roku 1965. Społeczna sf, którą Asimov definiował jako opowieści o...

robidu | 2012-03-21

Jedna z pierwszych antologii SF jaką zdobyłem. W mrocznych latach 80-tych to było jak lśnienie ...

Kerszi | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

W Polsce wydana w 1987, jeszcze za czasów PRL. Przeczytałem ją w 2015 i powiem, że mimo prawie 30 lat od wydania nic nie straciła ze swojej świeżości. Antologia prawie idealna poza paroma drobnostkami typu, że komuś może być za długa i co prawda było trochę naleciałości z tamtego okresu czyli wstawki prl-owskie, ale na szczescie ich było mało. Chyba bez tego ciężko byłoby ją wydać w Polsce. Co do samej lektury to znajdujemy w niej prawie same rodzynki począwszy od lat 40tych a kończąc na latach 70-tych. Jest to zręcznie poukładane. Każde opowiadanie jest poprzedzone krótkim wstępem, i tego mi brakuje w obecnych antologiach, chociaż tak było w "Rakietowe szlaki". Mimo, że część opowiadań już kiedyś przeczytałem, wspominam tą lekturę bardzo dobrze.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21
Przeczytana: 2009 rok

Super opowiadania i chwała Jamesowi E. Gunnowi za Cały cykl Droga do Science Fiction.

Ergo_sum | 2015-08-06
Przeczytana: 1987 rok

Każdy fan SF powinien ten zbiorek mieć. Lub chociaż przeczytać :-)

Stardust | 2016-10-17
charlie-librarian | 2016-08-18