Babel 17

Tłumaczenie: Jolanta Pers
Wydawnictwo: Solaris
Babel-17
838995186X

Nagrodzona Nebulą opowieść SF, jeden z kamieni milowych fantastyki naukowej. Kosmiczna wojna, kontakt z obcą cywilizacją i związane z tym problemy lingwistyczne. Lektura obowiązkowa. Trwa kosmiczna wojna Sojuszu z Najeźdźcami – w ważnych strategicznie miejscach dochodzi do aktów sabotażu, którym towarzyszą transmisje w tajemniczym języku, Babel-17. Rydra Wong, piękna i słynna poetka i...

Trwa kosmiczna wojna Sojuszu z Najeźdźcami – w ważnych strategicznie miejscach dochodzi do aktów sabotażu, którym towarzyszą transmisje w tajemniczym języku, Babel-17. Rydra Wong, piękna i słynna poetka i lingwistka otrzymuje od wojska zadanie: rozszyfrować ten język i odkryć, kto się nim posługuje oraz w jaki sposób jest on związany z terroryzmem. Rydra kompletuje więc załogę statku, złożoną z żywych i umarłych, i wyrusza w niebezpieczną podróż – od spelunek, w których walczą chirurgicznie zmodyfikowani zapaśnicy, przez Kostnicę, w której zmarli czekają na wskrzeszenie, Stocznię Wojenną i salony międzygwiezdnej arystokracji, po piracki statek-cień – a przede wszystkim w podróż przez niezwykły język, zmieniający ludzki umysł.

Znacie hipotezę Sapira-Whorfa, według której język, którego dana osoba używa, wpływa na jej sposób myślenia? Skoro nie zna się danego słowa, niemożliwe jest wyobrażenie sobie konceptu który za nim stoi.
No dobra, teoria S-W to tylko teoria, ale jaka wspaniała baza dla powieści science-fiction. Akcja jest trochę chaotyczna, wyobrażenia o technologii trochę przestarzałe - ale D. miał mnóstwo ciekawych pomysłów i nie chcę psuć przyszłemu czytelnikowi przyjemności ich odkrywania. Główna bohaterka jest poetką i w 'Babel 17' jest cała masa poezji, od onirycznych opisów po eksperymenty z językiem (jak wytłumaczyć komuś koncept 'ja'? czy można myśleć nie używając słów? czy można myśleć samymi formami, bez stojącego za nimi konceptu?) - 'prowokujące do myślenia' to trochę wytarty slogan, ale bogowie wiedzą ile razy podczas czytania musiałam zamknąć książkę żeby zastanowić się nad sobą i nad światem.

Sneer | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2014, SF-F
Przeczytana: 08 marca 2014

Książka ciekawa i chyba potrzeba by dla niej osobnej kategorii lingwistycznej SF. Sama "akcja" jest w zasadzie tylko tłem dla zasadniczej "treści". Pomysł na język będący czymś w rodzaju programowania jest ciekawy, tym bardziej że powstał w latach 60tych, kiedy dopiero programowanie raczkowało, gdzie o programowaniu orientowanym obiektowo nawet nikt nie marzył, a czymś takim ma chyba być Babel-17.

Mamerkus | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Bardzo dobre, koncepcyjne s-f. Pomysł wyborny, realizacja pomysłu świetna, tylko mocno szwankuje fabuła i bohaterowie. Główna bohaterka Rydra Wong posiada tyle nadludzkich cech w wieku dwudziestu paru lat (znajomość iluś tam języków i dialektów, umiejętność dowodzenia statkami kosmicznymi, pisarka, telepatka itd.), że jest całkowicie odrealniona, ciężko ją sobie wyobrazić, a co dopiero się z nią utożsamiać. Reszta bohaterów tak samo jest dosyć sztuczna, chociaż design świata przedstawionego, którego elementem są również postaci powieści, jest spójny. Fabuła trzeszczy w szwach wołając o pomoc w kilku istotnych momentach. Ostatecznie Delany'emu udaje się wyjść obronną ręką i stworzył poprawną historię, tyle że Dukaj z tym samym konceptem poradziłby sobie lepiej.

vattghern76 | 2013-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

"Babel-17 kamieniem milowym SF jest.." No być może, ale na mnie ona większego, ni nawet mniejszego specjalnie czytelniczego wrażenia nie zrobiła..

Pomysły autora, owszem i ciekawe może i nowatorskie, oryginalne - jak na lata 60 - acz ich wykonanie już raczej dyskusyjne. Małoatrakcyjny, ciężkawy styl opowiadania, sprawia iż czytelnik dość męczy się z tą historią. Po pewnym czasie akcja nawet i potrafi wciągnąć, jednak samo zaszufladkowanie tej pozycji do "Ambitnej SF" nie sprawia, że ta książka jest w moich oczach czy ocenie choćby dobra. Ani w odbiorze, ani specjalnie jakoś w jej "milowo-kamiennym" przesłaniu.

Pomysł na superjęzyk fajny i interesujący, ale.. Co tu dużo pisać - wymęczyłem się przy lekturze Babel-17. Miała ci ona swe momenty, ale jej "ambitne" wykonanie do mnie akurat nijak nie przemówiło. Ani przekonało.

Zatem tym razem: ROZCZAROWANIE! Raczej tylko dla solidnie fantastycznie oczytanych czytelników, którzy szukają już czegoś innego, jak i owych "kamieni...

Beata | 2014-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Język przyszłości?

Czy warto wydać powieść po 42 latach od jej opublikowania? Ponosić koszty praw autorskich, honorarium tłumacza, że o kosztach druku nie wspomnę? I na dodatek – czy warto wydać książkę, której głównym bohaterem jest… język?

Fabuła opowieści Delany’ego – utrzymana w konwencji space opery – jest zwodniczo prosta: podczas kosmicznej wojny dochodzi do sabotażu w ważnych strategicznie miejscach. Tuż przed każdym atakiem rejestrowane są krótkie transmisje w tajemniczym języku, roboczo określanym jako Babel-17. Wojsko zatrudnia Rydrę Wong – słynną poetkę i lingwistkę – do rozszyfrowania transmisji. Rydra kompletuje załogę statku kosmicznego i wyrusza w misję… oczywiście, napotyka na trudności… mają miejsce zamachy na jej życie… a na koniec, co oczywiste, odnosi sukces. Niby nic niezwykłego, na pierwszy rzut oka wygląda jak opowieść spod sztancy, pisana według schematu „zabili go i uciekł”.

Nic bardziej błędnego, w tym przypadku pozory mylą. Autor już w pierwszych...

maslana-mucha | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Bardzo świeże podejście do s-f. Oryginalny pomysł, wartka akcja, przyjemni i dający się polubić bohaterowie oraz całkiem zgrabnie stworzony świat. Jedyną wadą jest rozmiar tej książki, co w konsekwencji skutkuje bardzo pobieżnie przedstawionym światem, z którego można by jeszcze wiele wyciągnąć. Zwłaszcza jeśli chodzi o inne rasy zamieszkujące znany bohaterom kawałek galaktyki oraz motywy kierujące przeciwnikami. Nie zmienia to faktu, że na pewno warto zajrzeć do tej pozycji, zwłaszcza jeśli jest się fanem szeroko rozumianej s-f.

Marcin | 2012-07-20

Zrobiłem 3 podejścia do tej książki, ale nie dałem rady jej skończyć. Rozumiem, iż czasami autor celowo nie przedstawia świata bohatera tak, jakbyśmy tego chcieli-np cykl o Inkwizytorze Piekary- ale tutaj ten zabieg potwornie utrudniał przeczytanie książki. Nie polecam.

rad | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Dziwna książka, trochę zagmatwana. Skłaniająca do myślenia, lecz można się "zaplatać". Dałbym siedem, lecz końcówka mnie zawiodła.

Bartosz | 2011-07-24

ciekawa wizja świata

vakarian | 2013-06-06
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Ciekawy pomysł na język-kod, ale książka nierówna. Trochę taki fabularny interwał. Gdy robi się ciekawie i akcja nabiera tempa to za chwilę zwalnia i grzęźnie w mieliznach np. przedłużających się i niejasnych dialogach. Kilka pomysłów jak z kina klasy B.
Mimo wszystko da się czytać. Polecam, ale tylko fanom gatunku.