Klimaty

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

slawekrozpruwacz | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

O książce dowiedziałem się ze wspaniałych "Szkiców Piórkiem" Bobkowskiego. Tytuł zapisałem sobie gdzieś w notatniku i przez rok nie udawało mi się jej odnaleźć. W końcu trafiłem na nią w bibliotece, z mylącym nazwiskiem Maupassant na grzbiecie (chyba, żeby było trudniej ją odszukać).

Początkowo bałem się, że będzie to zwykłe romansidło jakich literatura spłodziła miliony. Ale nie, pod przykrywką romansu i zdrad dostajemy coś niebywałego. Książka ta, jej bohaterowie, ich losy i poglądy całkowicie i dogłębnie analizują wszelkie uczucia jakim poddawani są ludzie tworzący ze sobą związki.

Cały wydźwięk książki, tytułowe klimaty, bardzo mocno korespondują z moimi obecnymi poglądami na miłość.

Może nie każdemu aż tak bardzo spodoba się to dzieło, może, cytując Izabelę, jestem w tym momencie jak Filip:
"Nie było nic łatwiejszego, jak zrozumieć literackie upodobania Filipa; należał on do tych czytelników, którzy szukają w książkach tylko samych siebie"

Ale nawet jeśli, w książce...

Msz | 2016-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Ciekawe stadium dotyczące miłości. Obraz psychologiczny kilku osób. Ciekawa konwencja i styl.

Tematem wiodącym „Klimatów” są uczucia. Głównie miłość i wszystkie te stany duszy, które wywodzą się z niej i są z miłością ściśle powiązane, niemal nieustannie jej towarzysząc. Jakie to stany? Począwszy od ogromnej fascynacji obiektem westchnień, poprzez wielkie szczęście i poczucie spełnienia. Jednak miłość, to nie zawsze świat pełen barw. Miłość to czasem szarość i czerń. Mauoris opisuje tu właśnie te uczucia towarzyszące miłości, które z tej pięknej, kolorowej zamieniają ją w miłość pełną goryczy i łez. Mamy więc tu: zazdrość, olbrzymie cierpienie i tęsknotę za ukochanym człowiekiem. Co gorsze – niesamowity ból świadomości, a wreszcie nieodwzajemnionej miłości. A co za tym idzie: ogromne poczucie straty i wielkiego zawodu, które z kolei prowadzą już tylko do przygnębienia i smutku, czy też – ładnie, poetycko nazywając - „melancholii”, która nie jest tutaj niczym innym jak tylko depresją.

Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja tego krótkiego utworu. Sama fabuła jest w...

adb | 2016-04-23
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

"Klimaty" Andre Mauroisa to świetna powieść psychologiczna, w rzeczywistości zbudowana z dwu odrębnych historii miłosnych, które łączy postać głównego bohatera. Powieść jest analizą stanów psychicznych bohaterów, sposobów przeżywania miłości i zmian jakie zachodzą pod jej wpływem. Ukazuje odmienne sposoby przeżywania miłości - stąd też liczba mnoga w tytule.
"Klimaty" to dwie opowieści o miłości i zazdrości, przy tym obie opowieści powiązane są z sobą na zasadzie lustrzanego odbicia. Obie historie łączy główny bohater - Filip. On sam się zmienił, historia jednak jest ta sama: jest tylko zwierciadlanym odbiciem emocji.
[...]
To zagęszczenie emocji oddaje wspaniały, subtelny język powieści. Przeżycia bohaterów są dramatyczne w swojej istocie, choć wyrażane w sposób, jak na te przeżycia bardzo stonowany.

Całość opinii tu: https://annadlugosz.blogspot.com/2016/04/klimaty-andre-maurois.html

Kaga | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

"Fascynujące, subtelne i głębokie studium miłości i zazdrości. Jedna z najlepszych opowieści o ludzkich uczuciach, jak powstała w XX wieku."

Czy aby na pewno?

André Maurois przedstawia w swej powieści punkt widzenia dwóch osób: Filipa i Izabeli, małżeństwa, które rozpadło się, ale i znów do siebie potem wróciło. Osią całej historii jest Odyla, miłość Filipa.

Akcja powieści podzielona jest własnie na te dwie postacie, książkę dzieli niemal na połowę. Pierwsza częśc, to opowieść Filipa. O tym, jak poznaje Izabelę, narzeka, że rodzina widzi narzeczeństwo w przyjaźni jego i jego kuzynki. A potem wprowadza Odylę, kobietę w jego wyobraźni fascynującą, piękną i niezwykłą, która... no właśnie. Która zafascynowana jest innym mężczyzną. Maurois przedstawia więc wcale nie takie znów bardzo subtelne, studium miłości i zazdrości; miłości do kobiety, która tego uczucia nie odwzajemnia i zazdrości o to, że uczucie to skierowano w inną stronę. Filip wydaje się być mężczyzną zagubionym w...

Scarlecia | 2015-12-27
Przeczytana: 18 grudnia 2015

To już mój drugi raz z tą książką. kiedyś trafiła przypadkiem w moje ręce. Pamiętam, że wtedy czytało mi się ją bardzo przyjemnie i szybko. Dlatego też po latach postanowiłam do niej wrócić, aby sprawdzić, czy znów mnie zachwyci. Nie znałam ani tytułu, ani autora. Pamiętałam, że na okładce były jakieś kwiaty, ale to tylko jedna z edycji wydania. Ostatecznie pomogła mi koleżanka - bibliotekarka, która przeanalizowała moją kartę wypożyczeń i w końcu doszłyśmy to tej tajemniczej publikacji.

Sednem powieści jest nieustanna pogoń za ulotnym, złudnym szczęściem. Pragnienie tego, co nieuchwytne, a przez to najbardziej atrakcyjne względem tego, co aktualnie posiadamy.
Książka dzieli się na dwie części - pierwszą, w której Filip opowiada o miłości do Odylii oraz drugą, w której narracja przechodzi do postaci Izabeli, która opisuje w niej swoje uczucia do Filipa.
Jest to w gruncie rzeczy smutna opowieść. Zawiera dużo refleksji na temat uczuć, egzystencji ludzkiej. Daje do myślenia.
Polecam...

Marta | 2015-08-17

Powieść na swój sposób znakomita. Ukazuje uczucie jak obłęd, nałóg, nie poddający się żadnym próbom. Jest nim właśnie miłość, która zabija , prowadząc zakochanego do wiecznej autoanalizy postępowania!
Refleksja nad powyższą lekturą pokazuje, że najbardziej kochamy to co niedostępne i dalekie. Bliskość bowiem urzeczywistnia trywialność istnienia i pospolitość wszystkich istot ludzkich.Tym samym zabija wyjątkowość. Jedynie prawdziwa sinusoida emocji połączona z zazdrością jest w stanie wywołać namiętność czyli najsilniejszy i najmniej trwały składnik miłości.

Marzenia | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

"Najlepsza powieść o uczuciach jaka powstała w XX wieku." O tak! Zadziwiające, jak można głęboko i wnikliwie, poddając autoanalizie, zestawiając z opiniami i oczekiwaniami kochającej osoby oraz na podstawie powierzchownych gestów, słów, zachowań, poddać oglądowi naturę duchowo - uczuciową człowieka.
Ta powieść to "elementarz" miłości, zazdrości, przywiązania, rozpoznawania siebie, ewaluowania tych uczuć.

A teraz potrzeba mi trochę czasu na oglądnięcie siebie...

Mario | 2015-02-26

Warto po to sięgnąć, by zobaczyć, że nie jesteśmy inni niż nasi przodkowie, a już na pewno nie jesteśmy lepsi ani mądrzejsi. Może tylko oni ładniej o tym pisali.

Magda | 2014-05-05

Pamiętam, że nie mogłam się od niej oderwać. Poruszająca powieść o miłości, zazdrości, zaufaniu i skomplikowanych relacjach międzyludzkich.