Dom pani Tellier

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
La maison Tellier
piotrex

Tom zawiera trzy utwory: "Spadek", "Naszyjnik" i tytułowy "Dom pani Tellier". W "Spadku" i w "Naszyjniku" pisarz demaskuje obłudę i nicość tzw. porządnych, obywateli, gotowych dla pieniędzy poświęcić honor i godność. Zdolność obserwacji i zmysł satyryczny, z którego Maupassant słynął, osiągają wyżyny w zabawnej i szalenie zjadliwej noweli tytułowej. Dom pani Tellier to dom publiczny, miejsce uciechy i rozrywki w portowym miasteczku. Ukradkiem odwiedzają ów przybytek pod czerwoną latarnią miejscowi szanowani obywatele. Pensjonariuszki pani Tellier są uczciwsze, naturalne, bardziej uczuciowe.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grażyna | 2013-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2013

Trzy krótkie opowiadania: Dom pani Tellier, Spadek i Naszyjnik. Są świetne, same perełki.

Ina Kaa | 2016-07-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Trzy opowiadania drwiące z różnych małomiasteczkowych przywar.
Podczas gdy dwa z nich dotykają tematu w sposób żartobliwy i lekki, trzecie jest poważniejsze.
Zaskoczyła mnie pozytywnie doza humoru, która cudownie równoważy negatywne odczucia, nasuwające się gdy obserwujemy próżność, małostkowość i fałszywą pobożność głównych bohaterów.

Mikosek17 | 2015-08-30

Opowiadanie "Dom Pani Tellier" miałem okazję czytać w zbiorze ze słynnym tekstem "Baryłeczka" i nie należało to do tych, które mnie powaliło, a z pewnością kilka było naprawdę dobrych. Oczywiście domyślałem się jakiego charakteru będą opowiadania w zbiorze wydanym przez Kolibra - historie demaskujące obłudę francuskiego społeczeństwa, ukazujące, że ludzie z najwyższych klas społecznych nie muszą być wcale lepsi od tych z "nizin". W owym zbiorze było dokładnie to samo. W pierwszym opowiadaniu "Spadek" francuski pisarz przedstawił zepsute środowisko francuskich urzędników. Jest to najlepszy tekst z trzech zebranych w tej książce. Maupassant miejscami w sposób zabawny zarysowywał sytuację, lecz w odpowiednim momencie idealnie oddziaływał na emocje w taki sposób, że czytelnik łatwo wyłapywał nauczkę moralną. Już nie chcę po raz kolejny rozpisywać się na temat specyficznego zarysowywania społeczeństwa przez francuskich pisarzy, które mnie powala na kolana, powiem tylko, że w przypadku...

anawa004 | 2013-12-28
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Zmieniają się epoki, zmieniają gusta, style, otoczenie, zmienia się świat, pędzi do przodu, technika osiąga coraz wyższe szczyty, lecz jednak jest coś, co od stuleci jest takie samo. Ludzki charakter. Zazdrościmy tego samego, do tego samego dążymy, mamy te same wady i te same zalety. Niestety.

EmilyStrange | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Na dłużące się popołudnie jest w sam raz. Każde z tych trzech opowiadań jest bardzo dobre, ale najlepszy jest chyba "Spadek".

Pazaak | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Treść: 5
Forma: 3

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: 2015 rok

Bohaterka prowadzi dom publiczny.

paweł | 2016-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2016