Le diable au corps
8374352019
powieść francuska
caliente_comet

Inne wydania

Opętanie w momencie swego opublikowania przez wielu zostało uznane za powieść skandalizującą, dla młodych ludzi stało się jednak utworem kultowym. Powieść można czytać na kilku poziomach, jako: historię miłości, współczesną wersje mitu o Dafnis i Chloe, utwór o dojrzewaniu oraz o paryskim mieszczaństwie okresu I Wojny Światowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/

Luiza | 2014-03-11
Przeczytana: 10 marca 2014

"(...) romantycy przypominają szaleńców, którym nie należy się sprzeciwiać."
Nie no, jednak nie ma jak facet pisze o miłości. Jest to mocne, zdecydowane, męskie. Po prostu inne. Na początku wydawało mi się to jakieś infantylne, ale z każdą stroną zagłębiałam się coraz bardziej.
Na wiosnę wybucha miłość między głównym bohaterem a Martą i tak jak dni mijają, skracają i się coraz chłodniejsze, tak zmienia się ona. Widzimy tu każde stadium ich uczucia - naukę i akceptację, potem ubóstwienie, aż w końcu obsesję na punkcie ukochanej osoby.
I jest to całkiem inny obraz. Tak różny od "widzenia" miłości przez kobietę.
Zdecydowanie jestem na tak. Podobało mi się i polecam. Warto! :)

"Miłość musi mieć wiele dobrych stron, skoro wszyscy składają wolność w jej ręce."

Theodozy | 2014-10-13

Czytałam już dużo lepsze książki,które swój sukces zawdziędzały aurze skandalu obyczajowego otqczającego ich treść. Tematyka jest pozornie interesująca: romans żony żołnierza walczącego na froncie I Wojny Światowej i uczniaka, który jest tu narratorem. Niestety lektura tej króciutkiej przecież książeczki mnie wymęczyła. Główny bohater jest pewnym siebie gnojkiem, przemądrzałym i zepsutym, który uważa się za ósmy cud świata. Główna bohaterka nie ma za to za grosza charakteru co jeszcze bardziej irytuje. Cały moral z historii: niektórzy tarzali się w sianie podczas gdy inni walczyli na froncie. Nie jest to największa wada książki, tak było i tyle,ale bredzenie głównego bohatera niszczy wszystko. Koniec jest łzawy i aż nazbyt oczywisty. Wyrok: nie warto.

Pola | 2014-09-02

Jak wielka potrafi być namiętność? To pytanie towarzyszyło mi w zasadzie podczas całej lektury tej powieści. Właśnie – jak wielka? Bo przecież „kiedy wciąż myślimy tylko o jednym, widzimy tylko jedno i pragniemy tego namiętnie, przestajemy dostrzegać, jak okrutne są nasze pragnienia”. Zauroczenie Martą, którą nasz bohater poznaje jeszcze jako narzeczoną Jakuba, zaczyna się zupełnie niewinnie – od zwykłego spaceru i niepozornej rozmowy.
Niedoświadczony, chciałoby się nazwać go niewinnym, młodzieniec rozkochuje w sobie młodą mężatkę.

Otoczenie – rodzice bohatera, sąsiedzi Marty – są zniesmaczeni i zbulwersowani całą historią. Nikomu do głowy nawet nie przychodzi, że dziecko, którego spodziewa się Marta, pochodzi z nieprawego łoża. Jak to bywa w tego rodzaju historiach - ona po prostu nie może skończyć się szczęśliwie. Zakończenia nie zdradzę – sięgnijcie do tej lektury – jest idealna na gorące, duszne popołudnia.

Więcej: http://zaginamrogi.pl/opetanie/

Dante17 | 2014-01-07

Świetna. Mistrzostwo. Autor znakomicie opisał uczucia głównego bohatera, a świat wojny przedstawiono z zupełnie innej strony, z której większość pisarzy nawet nie ośmieliłoby opisywać. Polecam, bo nie aż tak często można spotkać książkę-romans przeznaczony bardziej dla mężczyzn niż kobiet.

czytankianki | 2012-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 lipca 2012

Książka napisana nijakim stylem, obfitująca w górnolotne "złote myśli". Lepszy pisarz zapewne stworzyłby coś więcej z tej całkiem niezłej historii, efekt u Radigueta jest niestety mdły. Główny bohater nie przekonał mnie, trudno tu wyczuć tytułowe opętanie. Być może książce zaszkodził upływ czasu.

Małgosia | 2012-07-23

Nie potrafię dobrać słów, czy też odpowiednich sformułowań, które określiłyby tą dość cieniutką książeczkę. I to jest jej wielka zaleta, sama specyficzność "Opętania", historia miłości, która opisał autor zniewala szczegółowością, ale także wspaniałym portretem psychologicznym bohatera.
Gorąco polecam.

Kaj | 2013-05-25

Ta książka jest jedną wielką emocją, która targa bohaterami, nie pozwalając im ani na chwilę uzyskać życiowego spokoju. Ten ład jest zakłócony przez mroczne w swoim uzależniającym pięknie uczucie.
To gwałtowna, pozbawiona umysłowej sublimacji miłość jest opętaniem.

Książka o niedojrzałości, o młodych ludziach, którym wydaje się, że potrafią poradzić sobie z problemami dorosłych. Lekka lektura na jesienny bądź zimowy wieczór. Nie wzbudziła we mnie większych emocji.

| 2016-11-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane