Każdemu, co mu się należy (od mafii)

Tłumaczenie: Eugeniusz Kabatcowie.
Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
A ciascuno il suo
mafia, Sycylia
Agka

Sprawiedliwość, w klasycznym ujęciu wywiedzionym jeszcze z filozofii starożytnej, polega na czynieniu przez każdego tego, co mu czynić należy i oddaniu każdemu tego, co mu oddać należy (jak mówi włoski tytuł: ciascuno il suo – każdy swoje). Kiedy jeden z mieszkańców sycylijskiego miasteczka dostaje anonimowe pogróżki uzupełnione łacińskim cytatem na odwrocie, ład moralny zaczyna się pruć. Z przyrodzonej intelektualiście dociekliwości sprawę bada profesor Laurana, miejscowy dziwak, równie przenikliwy gdy idzie o literaturę, co niepojętny w dziedzinie relacji międzyludzkich. Laurana chwyta trop, gubi wątek, znajduje kolejny ślad, wikła się w coraz bardziej zagmatwaną historię – aż w końcu sprawa zostaje rozwiązana, a porządek przywrócony. W sposób bardzo przewrotny.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 2006

Edyta Zawiła | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

"...Sycylia a nawet całe Włochy są pełne sympatycznych osobistości, którym trzeba by uciąć głowę..."
Sycylia lat 60-tych XX wieku, małe miasteczko, nie delektujemy się słońcem, morzem, pomarańczami, mafią, pozostaje nam zbrodnia, trup się ściele gęsto, namiętności, słabości i klucz do tego staje się słowo UNICUQUE z "Osserwatore Romano"
Niezwykłą, barwną, nietuzinkową postacią jest proboszcz kościoła św. Anny, o oryginalnych poglądach, wyważony pomiędzy "wygodą a pogardą", równowaga osiągnięta pozwala mu żyć pełnia życia w stanie kapłańskim, zresztą księdza wszyscy uwielbiają, opowiada kawały o księżach, to gratka, dyskredytuje swojego wikariusza, który jest jak gad. Pomaga wszystkim, którym może pomóc, wątek z proboszczem ubawił mnie do łez.
Czyta się przyjemnie, język kwiecisty, prowadzone śledztwo przez profesora przyjmuje charakter dynamiczno-chaotyczny, by jednak w finale obnażyć historię.
Autor dotyka najważniejszego problemu, który jest zawoalowany a dotyczy mafii,...

almos | 2016-03-04
Przeczytana: 03 marca 2016

Książeczka o Sycylii, o specyficznej mentalności tamtejszej: wszyscy wiedzą o mafii, o jej zbrodniach, ale nikt o tym nie mówi. Jakby nic się nie działo. A gdy pojawi się jeden naiwny, który usiłuje zburzyć mury milczenia, szybko zostaje przywołany do porządku. To przedstawienie wszechogarniającej atmosfery strachu, hipokryzji i zobojętnienia pod przykrywką normalnego życia jest bodaj największym walorem książki Sciascii.

Czasami klasyfikuje się tą niedużą książeczkę jako thriller, bo traktuje o mafii. To nie tak, mafii w niej niewiele, gdzieś tkwi groźna w tle, wszyscy o niej wiedzą, nikt o niej nie mówi, tak jest lepiej ze względów bezpieczeństwa. Mamy raczej do czynienia z moralitetem. Z traktatem o tym jak się zachować w obliczu zła, w obliczu zabójstwa. Czy lepiej jest położyć uszy po sobie i udawać, że nic się nie stało, czy raczej trzeba działać, aktywnie przeciwstawiać się bestialstwom.

Profesor Laurana, cichy i spokojny nauczyciel liceum klasycznego w sycylijskim...

Paweł | 2013-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2013

"Każdemu, co mu się należy (od mafii)" datowana jest na rok 1966, zaś pierwsze polskie wydanie "Książki i Wiedzy" z serii "Kolibra" miało miejsce w 1979 roku. Leonardo Sciascia jako twórca o dość ugruntowanej renomie i słynący z poruszanej problematyki może zastanowić dzisiejszego czytelnika. Zjawisko korupcji na większą skalę, patologia uwarunkowana środowiskiem hołdującym kombinacji religii przemieszanej z rustykalną architekturą światopoglądową rdzennych Sycylijczyków. Podsumowując jednym słowem: mafia. Mafia czasów powojennych, w swym perspektywicznym skrócie nie wyglądająca zanadto na lata 70-te i dalsze, to zawsze ciekawy obrazek w porównaniu z dniem dzisiejszym, kiedy ośmiornica zdążyła zasłynąć po wielokroć. Duża w tym zasługa mediów. Nie mniej jednakże przedstawia Sciascia, który poddaje ciekawemu studium zjawiskowość zorganizowanej przestępczości w jej pieleszach. Jest to stan w którym Sycylia pozostaje toczona chorobą będącą w swoim zaawansowaniu tworem poważnie...

verbo | 2011-07-12
Na półkach: Rok 2011, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2011

Jakim słowem określić tą książkę? Niepokojąca. W tej krótkiej powieści, wykorzystującej kryminalny schemat najistotniejsza według mnie nie jest sensacyjna intryga, celowo sprowadzona przez autora do intelektualnej dociekliwości humanisty, ale społeczny obraz spoza niej się wyłaniający, portret sycylijskiego miasteczka aprobującego istniejący system egzystencji w cieniu mafii. Najintensywniej odczuwa się ukazany przez autora obyczajowy klimat, wyłaniającą się spoza dialogów i opisów atmosferę zakłamania, przemilczenia.
O mafii nie mówi się nic, albo dostaje się to, co się od niej należy.

natanna | 2013-01-27
Przeczytana: 17 października 2012

Ta niewielka książeczka wydana przez wydawnictwo Książka i Wiedza w 1979 roku przeleżała na półce wiele, wiele lat aż przyszedł na nią czas.

Rzecz dzieje się na Sycylii w pewnym miasteczku . Aptekarz Manno dostaje anonimowy list, w.którym ktoś mu grozi śmiercią. Wszyscy jego znajomi na równi z nim są mocno zdziwieni, gdyż jest on człowiekiem można rzec bez skazy, który nigdy nikomu nic złego nie zrobił. Mimo pogróżek nie rezygnuje z zaplanowanego polowania i staje się to czego nikt by się nie spodziewał. 23 sierpnia 1964 roku Manno ginie od strzału w plecy, a z nim jego przyjaciel doktor Roscio od strzału w pierś. Wszyscy snują różne domysły lecz poza tym, że być może przyczyną zemsty na aptekarzu był romans z dziewczyną, która często zachodziła do apteki nic wymyślić nie mogą. Śledztwo prowadzi miejscowy komisarz policji, ale w obliczu braku jakichkolwiek poszlak społeczność całego miasteczka sama na własną rękę próbuje rozwiązać zagadkę dotyczącą śmierci aptekarza i...

IlProfumoDeiLibri | 2013-07-01

Profesor Laurana nie był jednak tak dobrym strategiem, jak sądził. Jego zainteresowanie morderstwem i prywatne "śledztwo" okazało się niewygodne dla "ważnych" osób. Bardzo łatwo dał się złapać w śmiertelną pułapkę.
Sciascia przedstawia negatywny obraz społeczeństwa sycylijskiego. Lepiej nie widzieć, nie słyszeć, udawać, że nic się nie wie. Może to jednak jedyny sposób, aby przeżyć? Nie można ufać nawet najbliższym, należy zawsze ważyć słowa i uważać co i w jakim towarzystwie zostało powiedziane. Fałszywa pruderia, małostkowość, cynizm oraz pieniądz- władca ludzkich serc i myśli.
Mafia trzęsie całą wyspą i nikt nie ma odwagi stawić jej czoła. Niezwyciężona? Nie. Niemoc oraz strach to najsilniejsze bodźce. Trwa walka o przetrwanie, wygra ten, kto nie rzuca się w oczy.

Monika | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

W bardzo prosty, ale w żaden sposób nie prostacki, obraz Sycylii, jej mieszkańców, ich relacji i wpływów. Szara, lub raczej mroczna codzienność ludzi, żyjących pośród członków mafii.

Karolina | 2016-11-21
Przeczytana: 23 listopada 2016