Odraza

Tłumaczenie: Camilla Mondral
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Iszony
Ambrose

"Odraza" to zapis trudnej miłości, która połączyła dwójkę głównych bohaterów. Ich losy na tle panoramy XX-wiecznych Węgier stanowią kanwę fabuły.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koronczarka | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

O takiej sytuacji marzy wiele dziewczyn - ona wyniosła i chłodna, on zakochany do szaleństwa, cały skupiony na tym, by ona była szczęśliwa. I tak zaczyna się ta książka. W jej opisie znalazła się, wprowadzająca moim zdaniem w błąd, informacja, że jest to książka o trudnej miłości. Ale to nieprawda, bo mówi ona o tym, że każdy z nas potrzebuje przestrzeni do życia, że zadusić się można czyjąś głupią i nietolerancyjną miłością, że kobieta nie jest lalką, którą można się bawić, dotykać, używać, kiedy tylko jej mężczyźnie przychodzi do głowy, że chciałybyśmy o czymś same decydować i jeśli ktoś kupi nam drogie meble bez naszej konsultacji, to niekoniecznie może nas tym uszczęśliwić, że trudno patrzy się na to, jak druga osoba demoluje materialne podstawy naszego życia, że związek z idiotą jest jedną z najgorszych rzeczy, które mogą spotkać kobietę, że tak jak każdy potrzebuje ona trochę samotności, nie może być bez reszty podporządkowana mężowi i rodzinie. O tym ona jest. Choć niektórym...

Ewelina | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Nigdy nie interesowała mnie literatura kobieca. Pierwszym skojarzeniem były dla mnie harlekiny, wątłe romansidła dla rozmarzonych nastolatek lub niespełnionych kurek domowych i tym podobne - czyli sztandarowy stereotyp.
Z tym większym zaciekawieniem sięgnęłam po tę książkę, no bo jak to, proza kobieca napisana przez mężczyznę?
Zaskoczyłam się mile lekturą, książka świetnie skonstruowana, fabuła choć na pierwszy rzut oka "oklepana" (kobieta, która musi wyjść za mąż za mężczyznę, którego nie chce) wciągnęła mnie, a zakończenie było zaskakujące i mocno dyskusyjne co do sprawiedliwości/pozytywności/czy żyli długo i szczęśliwie itp.
Momentami powieść dłuży się i dłuży, ale mimo to duży plus i oklaski dla autora za stworzenie tak zagmatwanego, ale kompletnego obrazu psychologicznego bohaterki.
Kto by pomyślał, że mężczyzna potrafi tak bardzo wczuć się w punkt widzenia kobiety (to zdanie chyba kwalifikuje się pod delikatny szowinizm :)
Powieść jest również mocno postępowa jak na swoje...

Tamara | 2013-10-14
Przeczytana: wrzesień 2013

Piękna książka. Mądrze pokazująca człowieka, który tak całkowicie różni się od otaczających go ludzi. Bohaterka i narratorka Nelli ma swój własny wewnętrzny świat i każde wtargnięcie do niego, nawet przez najbliższe osoby, jest dla niej trudne, a często nawet bolesne. Powieść jest historią małżeństwa. Gdy czytałam ją wiele lat temu - już wtedy bardzo mi sie spodobała. Ale teraz, gdy do niej wróciłam (z 32 letnim stażem małżeńskim) odczytałam ją o wiele głębiej. Ponadto zadziwia mnie, że autor - mężczyzna potrafił stworzyć tak skomplikowany świat kobiecej natury.

Elenaj | 2014-11-25

Książka z gatunku tych niełatwych, zmuszających do analizy zachowań bohaterów wciąż na nowo,nie dająca o sobie zapomnieć.
Doskonała literatura.

Agata | 2010-09-28

Świetna książka, jeśli lubicie powieści psychologiczne.

feketemeggy | 2018-04-06
Behemot | 2018-03-26