Zabójca z sąsiedztwa

Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Wydawnictwo: Albatros
The Killer Next Door
Ag2S

Druga, najnowsza powieść autorki bijących rekordy popularności "Dziewczyn, które zabiły Chloe". "Zabójca z sąsiedztwa" opowiada historię sześciorga mieszkańców londyńskiej kamienicy połączonych wspólnym sekretem – tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się w ich domu pewnej nocy. Jednemu z nich będzie zależało na utrzymaniu tajemnicy bardziej niż pozostałym... Prawa do ekranizacji...

Prawa do ekranizacji książki kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

awiola | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

"(…) anonimowość, którą tak sobie cenimy, to pewna droga do zapomnienia".

Takie książki aż proszą się o to, by je zekranizować. Czytając strona po stronie dzieło Alex Marwood, czułam się niemal jak podczas seansu filmowego, w czasie którego serwuje się dobre i wciągające kino. Nie dziwię się więc, że prawa do ekranizacji tej książki zakupiła firma producencka Rabbit Bandini Productions, należąca do Jamesa Franco. To inwestycja, która niewątpliwie szybko się zwróci, z nawiązką.

Alex Marwood to brytyjska dziennikarka ukrywająca się pod pseudonimem, która współpracowała z wieloma angielskimi gazetami. Jej debiut pt. "Dziewczyny, które zabiły Chloe" został w Wielkiej Brytanii w 2013 r. nominowany do nagrody, którą przyznaje International Thriller Writers. W Stanach Zjednoczonych książka zdobyła natomiast nagrodę Edgar Allan Poe Award w kategorii Najlepsza Powieść roku 2014. Autorka mieszka obecnie w Londynie i tworzy nowe powieści.

Londyńską kamienicę przy Beulah Grove 23...

Piotr | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Na początku zaznaczę, że nie jest to typowy kryminał i za to moja ocena idzie do góry. Historia grupy ludzi, nie znających się na początku, podchodzących do siebie z wielką dozą nieufności. Każdy z lokatorów wynajmuje pokoje w kamienicy, która nie jest przesadnie luksusowa, ale daje coś w zamian. Właściciel Kamienicznik nie wiele pyta o kwestie, które powinny go interesować w przypadku przyjmowania lokatora. Wszystko sprowadza się do regularnego płacenia czynszu. To oczywiście początek tego, co dostajemy w tej naprawdę niesamowitej historii.

Za każdym z lokatorów ciągnie się przeszłość, z którą próbują zerwać. Nic nie jest oczywiste. Autorka odkrywa karty powoli, co prowadzi czytelnika na wyżyny ciekawości co wydarzy się dalej. A dzieje się wiele. Pomysłowość Alex Marwood wydaje się nie mieć granic. Całą historia to doskonale skonstruowane studium ludzkiego cierpienia, opartego na strachu i niepewności, prowadzącej do zachowań anormalnych.

Jest w tej opowieści pewien...

Aneta Wiola | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Po bardzo dobrze przyjętym debiucie, Alex Marwood udowodniła, że nie tylko jej pierwsza powieść zasłużyła na aplauz, ale również najnowsza - "Zabójca z sąsiedztwa". Te dwie książki, które wchłonęłam jak gąbka bardzo się od siebie różnią. Styl pisania Marwood znacznie się polepszył. "Dziewczyny, które zabiły Chloe" była przez pierwszą połowę nudna, akcja dopiero później nabrała tempa, jednak w tej powieści nie można tego powiedzieć. Najnowsze dzieło Alex stopniowo wciąga czytelnika, by nie móc się od niego oderwać. Zatraciłam się w tej książce, a co najważniejsze ani trochę się nie nudziłam.

Szóstka lokatorów, wszyscy mają coś do ukrycia, wszyscy się czegoś boją. I pewnego dnia zawierają porozumienie, które muszą utrzymać wszyscy w sekrecie. Nie mają jednak pojęcia, że jeden z sojuszników jest seryjnym mordercą, który czyha na kolejną ofiarę.
Kim jest tajemniczy Kochanek? Mężczyzna, który zagłębia swoją wiedzę ze starożytnego Egiptu? Mężczyzna, który woli towarzystwo martwych...

Pola | 2016-12-16
Przeczytana: grudzień 2016

Niestety wbrew większości opinii ta książka nie zrobiła na mnie wrażenia. Mogę nawet powiedzieć, że trochę mnie nawet męczyła i trochę wynudziła.
Czytałam tak wiele thrillerów i kryminałów, że "Zabójca z sąsiedztwa" wypada przy nich słabo.

joaśka | 2016-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2016

Książka, którą rozpoczęłam czytać była zupełnie inną ksiązką niż ta, którą czytać skończyłam. Początek wywołał u mnie radość, że to jest wreszcie "to". Stara kamienica, odrażający właściciel, tajemniczy lokatorzy i napięcie wiszące w powietrzu. Każda z postaci i jej obawy, lęki były przedstawione po mistrzowsku. Co prawda mignęło mi coś w tzw. międzyczasie coś o czarnym humorze i pomyslałam nawet "jaki czarny humor? gość albo nie przeczytał książki albo ma rzeczywiście swoiste poczucie humoru". Niestety, gdzieś od połowy książki musiałam mu przyznać rację, gdyż opowieść wzięła gwałtowny kurs w stronę makabreski. Nieszczególnie mi się ta zmiana spodobała. Nie tego oczekiwałam. Oczekiwałam kontynuacji mrocznego kryminału.

Northman | 2016-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2016

Raz, dwa, trzy... zabójcą jesteś... Ty?

ZNAKOMITA kombinacja thrillera i kryminału! Alex Marwood to względnie nowa twarz na pisarskiej scenie, ale tym, co pokazała w "Zabójcy z sąsiedztwa" bardzo mocno puka do wielu drzwi i aspiruje do najwyższej półki gatunku. Świetna lektura!

Kamienica przy Beulah Grove 23 skrywa w sobie wiele tajemnic. Naprawdę wiele... Jej lokatorzy są od siebie tak różni, że nie sposób znaleźć w żadnej ich konfiguracji punktów wspólnych, a przez to są szalenie intrygujący, ciekawi... w ich historiach naprawdę można się zatopić... Mistrzostwo!; historie te brane z osobna w sumie niewiele znaczą - to opowieści o ludziach jakich wielu - lecz zebrane razem, z domieszką ciągłego poczucia zagrożenia ze strony kogoś z poznanych już bohaterów (którego tożsamości jako zabójcy długo nie poznajemy) daje pożądany efekt: emocje, adrenalinę, chęć brnięcia dalej przez kolejne strony, i to na przekór makabrycznym zgoła opisom maniakalnej wręcz obsesji na punkcie mumifikacji...

boziaczek | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Fantastycznie napisany kryminał. Oryginalna historia, różnorodni bohaterowie i świetny język to wszystko co możemy znaleźć w "Mordercy z sąsiedztwa" Alex Marwood.
Nic, tylko czytać! Polecam!

Ludzkie życie to ciągła ucieczka. Człowiek ucieka przed odpowiedzialnością, przed własną przeszłością, a także przed własnymi marzeniami. Łatwym schronieniem okazują się wielkie aglomeracje, w których nawet największe problemy rozpływają się w morzu nieszczęść. Kolaż ludzkich historii nierzadko przekracza poziom wyobraźni i sprawia, że niechlubna przeszłość zostaje zamieciona pod dywan razem z tysiącem podobnych spraw. Tak doświadczonych bohaterów kreuje Alex Marwood w powieści „Zabójca z sąsiedztwa” i chociaż tytułowy niebezpieczny sąsiad czai się blisko, to właśnie społeczny zarys jest rdzeniem tej fabuły.

Mieszkańcy czynszowej kamienicy przy Beulah Grove 23 to społeczni dezerterzy. Szemrana przeszłość jest trucizną ich życia, a tanie lokum w nieciekawej londyńskiej dzielnicy to ich sposób na chwilowe bezpieczeństwo. Pod jednym dachem schronienie znajduje splot rozmaitych osobowości, które łączy zwykła samotność. Tu nikt nie szuka przyjaźni, a dyskretność zdaje się być...

eunice | 2016-11-18
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2016
Przeczytana: 18 listopada 2016

Książka interesująca i nawet wciągająca, ale równocześnie momentami odpychająca i odrażająca. Męczyły mnie te wszystkie szczegółowe opisy rozkładu zwłok oraz tego, co z nimi wyczyniał Kochanek.
Zaczynam się przyzwyczajać do tego, że książki zapowiadane jako rewelacyjne, dla mnie takie nie są i kończą z oceną o kilka gwiazdek niższą niż u innych czytelników. Dla mnie: szału nie ma.

fianiebieska | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Książka jest zupełnie inna niż poprzednia powieść tej autorki. Jakby mniej w moich klimatach, ale patrząc obiektywnie chyba lepsza od swojej poprzedniczki. Dobra, momentami makabryczna, ma w sobie coś takiego, że trudno się od niej oderwać, pomimo grymasu obrzydzenia pojawiającego się na twarzy podczas czytania.