Zatruty ogród

Albatros
2020-04-15
2020-04-15
Anna Dobrzańska
literatura angielska manipulacja niebezpieczeństwo nienawiść poszukiwanie prawdy samobójstwo zbiorowe samotność sekta strach thriller

Oficjalne recenzje i

Manipulacje sekty, czyli wyplenienie ludzkiego zła

Link do recenzji

352 3 6

ciekawy wątek sekty, szybko się czyta, szkoda tylko, że zakończenie jest jakieś takie nijakie...

Przez całą książkę czekałam na mocne coś co mnie zmiecie z ziemi jak w poprzedniej książce, którą czytałam tej autorki, a była to książka “Dziewczyny, które zabiły Chloe”. Bardziej tamta książka mi się podobała, tutaj powiem szczerze, że strasznie mi się dłużyła i dobrnęłam do końca, bo szybko się czytało, ale miałam wrażenie, że długo to jakoś idzie.

Bardzo podobała mi się za to ukazana tutaj manipulacja, motyw sekty i jak cała ta społeczność działa, ale przede wszystkim jak może wpływać na innych i jak ich ogłupiać. Czytając to wszystko i analizując, można było w pewnych momentach łapać się za głowę z głupoty tych osób jak mają wyprane mózgi.

Tak jak w poprzedniej książce autorki bardzo dobrze napisana pod kątem psychologicznym. Naprawdę bohaterowie świetnie rozpisani i ich psychika tutaj jest wyśmienicie przedstawiona. Dla kogoś kto uwielbia takie klimaty naprawdę może się spodobać ta pozycja.

Zostawiam każdemu by wydał swoją opinię na temat tej książki, bo ja jestem i zadowolona po przeczytaniu, ale również cały czas odczuwam, że czegoś mi w niej brakowało i trochę się wymęczyłam. Szybciej i jakoś wciągnęła mnie tamta historia dziewczynek i późniejsze ich życie niż tutaj. Nie skreślam tej książki, bo ma w sobie perełkę, ale ma również rozczarowanie. Dlatego przeczytajcie i sami oceńcie, bo może akurat Wam przypadnie bardziej do gustu, bo okaże się, że inaczej odczytacie pewne rzeczy niż ja.

Bardzo podobała mi...

Jakie to było popierd*lone. Lubię to! 😈
Naprawdę nieźle się bawiłam podczas słuchania audiobooka. Irytowałam się, wkurzałam i zastanawiałam kto następny pójdzie pod nóż.
Muszę jednak przyznać, że po pierwszych kilkunastu minutach spodziewałam się większej rzeźni. W końcu wiemy do czego doprowadzą następujące po sobie wydarzenia, ponieważ mamy je podane w prologu jak na tacy.

Jakie to było popierd*lone. Lubię to! 😈

Bardzo ciekawie przedstawiony temat sekty i życia w niej. Idealnie przedstawiony system manipulacji i ogłupiania ludzi, a także kwestie przyzwyczajeń. Książka pod tym względem bardzo ciekawa. Szybko i przyjemnie się czyta, ale tak naprawdę to książka o niczym. Poza wątkiem życia w sekcie nie ma w niej nic ciekawego co sprawiłoby, że człowiek nie chce jej odłożyć. Przez całą książkę miałam wrażenie, że to wstęp. Czekałam na rozwinięcie i ciekawe zakończenie, ale chyba się nie doczekam. Trochę zawód. Ale tylko trochę. Mimo wszystko polecam przeczytać ze względu na wątek sekty.

To była bardzo dobra książka, z ciekawymi postaciami, które czasem irytowały, no bo jak można być tak tępym by wierzyć w takie pi******nie sekty. Uważam że ta manipulacja ludźmi została dobrze ukazana.

Nie przesadzę, gdy napiszę, że to jedna z tych książek, która przykuwa uwagę od pierwszej strony.

Temat sekt, zawsze bardzo mnie intrygował.
Zastanawiam się jaki czynnik odpowiada za to, że ludzie pozwalają sobie wyprać mózg, poddać się woli innych, być bezwolną, posłuszną marionetką, wykonywać kontrowersyjne polecenia i przyjmować dotkliwe kary?
Czy winę za to ponosi słaba psychika? życie, które w pewnym momencie dokopało? samotność?
O ile mogę zrozumieć osoby, które urodziły się w takiej komunie/sekcie, gdzie od początku wyrastały w świecie określonych zasad, doktryn, przekonane, że świat oparty jest na takich warunkach jakie głosi, lub raczej dyktuje sekta, o tyle osób, które wstąpiły w taką społeczność nie rozumiem za grosz. Nagle zaczynają wierzyć w ufo, ..... , czy jakieś inne duperele. Poddają się reżimowi narzucanemu przez przywódców, oraz ich fanatycznej manipulacji.
I chyba ten reżim najbardziej mnie przeraża i jak dla mnie to jedna z rzeczy przemawiająca za tym, aby brać nogi za pas i uciekać od tego jak najdalej.
Głoszenie, że wszyscy jesteśmy braćmi, że szczęśliwość, że miłość, radość, pokój, czyli wieczne love, kiss end peace, a po plecach batem? I to nawijanie makaronu na uszy, by zyskiwać kolejnych ślepych wyznawców.

Romy jest jedną z kilku ocalałych po masowym samobójstwie sekty, do którego doszło na odosobnionej farmie. Od małego miała wpajane, że świat zewnętrzny jest zły i słaby, że ludzie tam żyjący nie są świadomi zagrożenia jakie się zbliża i że nie przetrwają, gdy nadejdzie dzień zagłady. Tylko członkowie Arki mają szansę przeżyć, bo są wybrani i bezpieczni w swojej małej społeczności.
Żyli w skromnych, prawie spartańskich warunkach, ciężko pracowali, byli nagradzani za swoje zasługi dla sekty, ale jeszcze szybciej popadali w niełaskę i byli poddawani karom.
Wielu z nich znikało... a potem nikt już o nich nie wspominał.
Wszystkich łączył Ojciec. To on wskazywał, która kobieta dostąpi zaszczytu i zostanie matką jego dzieci, albo w ogóle bycia matką. To on głosił, ustanawiał, chwalił i ganił.
W oczach członków Arki był Bogiem.
Teraz Romy, będąc w prawdziwym świecie musi nie tylko przeżyć, ale i zabić.
Polecam, naprawdę polecam. Świetna.

Temat sekt, zawsze bardzo mnie intrygował.
Czy winę za to ponosi...

Dawno nie czytalam ksiazki, ktorej nie mialam sily odlozyc. Ta mnie jednak przyciagala. Psychologicznie- trzyma w napieciu.

Sekty zawsze zle mi sie kojarza i dziwie jak mozna sie dac tak zmanipulowac aby sie tam dostac. Kobiety przebywajace tam byly bardzo naiwne wierzac jakiemus marnemu facetowi ze urodza kogos waznego. Czytajac ta ksiazke nie moglam uwierzyc ze mozna byc tak zaslepionym.

Ciekawa jako materiał do analizy psychologicznej.

Ciekawa jako materiał do analizy psychologicznej.

Kilkoro młodych ludzi próbuje się odnaleźć w zwykłym świecie. Do tej pory żyli w sekcie. W sekcie, w której doszło do masowego samobójstwa, a może morderstwa? Dlaczego miała miejsce taka tragedia?

"Zatruty ogród" to moje drugie podejście do twórczości Alex Marwood. Po zachwytach nad "Dziewczyny, które zabiły Chloe", wydawało mi się, że coś jest nie tak bo tamta książka mnie strasznie znudziła, jak się okazało nie tylko mnie. Wśród moich znajomych też krążyła taka opinia. Dałam kolejną szansę tej autorce i była to ostatnia szansa. Na tej książce poprzestanę. Nie mówię, że opisana historia była zła. Wręcz przeciwnie. Miała potencjał, całkiem dobrze wykorzystany, jednak w stylu pisania Marwood, coś sprawia, że strasznie się nudzę, czy to czytając czy słuchając jej książek.