Zatruty ogród

Albatros
2020-04-15
2020-04-15
Anna Dobrzańska
literatura angielska manipulacja niebezpieczeństwo nienawiść poszukiwanie prawdy samobójstwo zbiorowe samotność sekta strach thriller

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Manipulacje sekty, czyli wyplenienie ludzkiego zła

353 3 6

2078

Patrzyłam na te wszystkie wysokie oceny i zastanawiałam się, czy słuchałam tej samej książce co wszyscy. Po pierwsze była strasznie krótka, nie zdążyłam się nawet wkręcić i już słyszę epilog. Po drugie nie wkręciłam się w ogóle i cały czas zastanawiałam się, o czym to właściwie miało być. Zero napięcia, zero przyciągania czytelnika, zero akcji. Nie wiem, czym ta książka miała być, ale na pewno kompletnie się z nią rozminęłam i w ogóle do mnie nie trafiła. W sumie jedynym jej plusem jest to, że była taka krótka, bo ewidentnie nie był to thriller.

Zakończenie zaskakujące, ale sama książka mnie nie porwała.

Zakończenie zaskakujące, ale sama książka mnie nie porwała.

Spodziewałam się nieco innego zakończenia, które trochę mnie rozczarowało. Nie porwała mnie, ale też nie była totalnie zła. Ale jeżeli szukacie dobrego thillera, to nie sięgajcie po tą książkę bo nic w niej tajemniczego. Zwykła opowieść bez dreszczyku.

Pomysł był dobry.Ale potem wszystko poszło nie tak.Nie podobało mi się jak poprowadzona została ta historia,nie wspominając o zakończeniu.Byla to jedna z naprawdę nielicznych książek,które miałam ochotę porzucić w połowie,wiedząc,że będzie tylko gorzej.Nie polecam.

Zdarza się Wam myśleć o apokalipsie? O jej przetrwaniu?

Na walijskiej, odizolowanej od cywilizacji farmie należącej do sekty czekającej na apokalipsę zostaje odnalezionych sto pięćdziesiąt ciał jej członków. Nieliczni, którzy przetrwali muszą odnaleźć się wśród „Martwych”.

Kim są „Martwi”? To ludzie, którzy nie należą do ich społeczności, którzy zginą podczas apokalipsy, ponieważ nie są do niej przygotowani.

Romy, 22letnia dziewczyna, jedna z ocalałych, która prawie całe swoje życie spędziła z matką w Arce, pomimo wpojonych zasad o niebezpieczeństwie świata zewnętrznego dość szybko zaczyna się w nim odnajdywać. Najważniejsza dla niej jest teraz ochrona jej nienarodzonego dziecka, za wszelką cenę. Dodatkowo Romy musi odnaleźć ocalałe rodzeństwo – Eden oraz Ilo, którzy trafili pod opiekę ciotki Sarah.

Historia napisana jest w dwóch perspektywach czasowych:
—>teraźniejszość – życie „po” - klimatyzacja Romy i jej rodzeństwa w nowej rzeczywistości,
—>przeszłość – życie „przed”, przedstawienie zasad i reguł panujących w sekcie, historia życia Romy i jej matki,

Książka ukazuje schemat działania sekty, metody prania mózgu, manipulacje, posłuszeństwo członków oparte na strachu, podział na wybrańców i zwykłych śmiertelników.

Bardziej niż wątek thiller’owy jest tu rozbudowany wątek psychologiczny - przede wszystkim głównej bohaterki – jej dylematy, przyczyny podejmowanych decyzji, opis kierujących nią emocji.

Jeśli miałabym tą książkę ocenić to sama nie wiem jak, jest ona bardzo specyficzna. Końcówka dla mnie niezrozumiała, dziwna.

Polecam ją na pewno pod kątem opisu działania sekty, natomiast jeśli chodzi o fabułę to dla mnie słaba, myślę, że potencjał był duży, ale został zmarnowany.

Zdarza się Wam myśleć o apokalipsie? O jej przetrwaniu?

Chyba najgorsza książka autorki, jaką przyszło mi przeczytać. Nie mam pojęcia gdzie tu jest thriller, jakaś tajemnica, cokolwiek. Mamy do czynienia jedynie z umiarkowanie ciekawą historią sekty mieszkającej w odseparowanym od społeczeństwa gospodarstwie. Nie rozumiem głównego wątku, który kończył się uśmiercaniem dzieci guru. Nie wykorzystano potencjału jaki tkwił w postaciach które wróciły do normalnego świata. Historia trochę bez sensu, ani fragmenty z życia w sekcie, ani te po jej "rozwiązaniu" nie trzymały w napięciu i nie wiodły do jakiegoś sensownego zakończenia.

Naprawdę wciągający thriller. Czytając mamy możliwość wglądu w psychikę ludzi zawładniętych przez sektę która wmawia im pewne przekonania i tworzy ułudę idealnego świata ale jak to w sektach bywa ów świat jest idealny tylko dla wybrańców a reszta stanowi niezbędną pomoc by przetrwać i wygodnie żyć. Polecam. Bardzo ciekawa.

Abueee, łaknęłam kryminału :(

Abueee, łaknęłam kryminału :(

Niesamowita historia. Trzyma w napięciu. Polecam

Niesamowita historia. Trzyma w napięciu. Polecam

Motyw sekt jest ciekawy i ma duży potencjał, który tutaj nie został wykorzystany. Nie wzbudza żadnych emocji - nawet negatywnych, nudziłam się od samego początku.

1 094
  • 2020