Zabójca z sąsiedztwa

Albatros
2016-10-26
2013-10-05
Magdalena Koziej

"Jedynie ludzie, którzy naprawdę wierzą w to, że "za pieniądze nie kupisz szczęścia" to ci, którzy nigdy nie musieli bez nich żyć."

"Czas to pieniądz", " Pieniądze szczęścia nie dają" ... Ileż można znaleźć dobrze znanych i utartych frazesów związanych z pieniędzmi, lecz ... czy bez pieniędzy można się obejść i czy faktycznie pieniądze szczęścia nie dają? Być może. Nie od dziś świat kręci się wokół pieniądza i jego wartości. To właśnie za pieniądze możemy nabyć cokolwiek - ulubione ubrania, książki, opłacić rachunki... A jak to się ma do owej powieści?

"Zabójca z sąsiedztwa" zalicza się do powieści kryminalnych autorstwa Alex Marwood znanej również z innej książki, "Dziewczyny, które zabiły Chloe". Głównymi bohaterami tej książki jest kilku lokatorów wiodących nieciekawe życie w nędznym bloku przy czym muszą opłacać czynsz dosyć nieprzyjemnemu mężczyźnie niezwykle chciwemu na pieniądze. Nieraz między lokatorami a mężczyzną dochodzi do niemałych sprzeczek; przeważnie sprawy wychodzą na korzyść Kochanka.

Vesta, Cher, Celleste,Thomas, Hossein .... - kilku lokatorów zamieszkuje niezwykle skromną kamienicę. Oprócz. niej mają inne kłopoty, gdyż ktoś czyha nas ich życie. Po zagadkowej śmierci pewnego mężczyzny lokatorów ogarnia niepokój i strach o własne życie.

"Zabójca z sąsiedztwa" to drugi kryminał zagranicznej autorki a właściwie brytyjskiej pisarki ukrywającej się pod pseudonimem Alex Marwood.

Powieść przeczytałam w krótkim czasie i muszę przyznać, że wywarła na mnie ... niezbyt pozytywne wrażenie. W moim odczuciu zarówno fabuła jak i język powieści pozostawiają wiele do życzenia, gdyż zdają się być powierzchownie i zbyt nijako. I choć ta powieść zalicza się do kryminałów a nie do powieści obyczajowych to oczekiwałam od niej bardziej wyrazistego języka i większych opisów ( bardziej rozbudowanych dialogów ). Bohaterowie są mało wyraziści i niezbyt ciekawi. Już od pewnego momentu można zauważyć w jakim kierunku zostanie poprowadzona powieść .

Na korzyść powieści przemawia to, że czyta się ją płynnie i sprawnie. Gdzieniegdzie można odszukać ciekawsze sytuacje w powieści. Niestety więcej zalet nie mogę odnaleźć w książce, której opis nie oddaje zbyt dobrze samej książki.

Moim zdaniem jest to powieść zdecydowanie dla osób zainteresowanych twórczością Alex Marwood i tego typu powieściami. Mnie książka nie zachwyciła, lecz może kogoś innego zachwyci.

Cała opinia na stronie:

Jedna z tych książek gdzie opis nijak się ma do faktycznej fabuły. Wydarzenia z owej nocy nie są tym co łączy bohaterów, jest to jedynie epizod, który nie wywarł specjalnego wrażenia na większości postaci. Myślę, że sama historia ma potencjał dobrego thrillera, jednak sposób prowadzenia akcji i ilość przerażających zdarzeń, które mają miejsce w dość hermetycznym środowisku i krótkim czasie odbiera jej wiarygodność. Plus za niejednokrotnie realistyczne opisy, w trakcie których miałam ciarki obrzydzenia. Po przeczytaniu miałam jednak niedosyt - jakby mimo nadmiaru wydarzeń było za mało budowania postaci - wiemy z czym poszczególne osoby się borykają, mamy kilka informacji na temat ich przeszłości podanych lakonicznie i od niechcenia. Mnie książka nie zachwyciła ale również jej nie odradzam, jestem pewna, że wielu osobom bardzo się spodoba.

Myślałam, że będzie lepsza

Myślałam, że będzie lepsza

Strasznie rozwleczona fabuła i długie opisy, niektóre wątki dla mnie zbędne.
Zakończenie bez polotu.

Strasznie rozwleczona fabuła i długie opisy, niektóre wątki dla mnie zbędne.
Zakończenie bez polotu.

Pisze ta opinie w odpowiedzi na niepochlebne opinie ponizej. Osoby, ktore je pisaly nie powinny w ogole czytac tego typu ksiazek.
Obrzydliwe opisy? Czytalam duzo obrzydliwsze. Szczegolowe opisy sa akurat normalne w tym gatunku, nazwalabym je nawet wizytowka.
Przewidywalnosc? Nie przeczytalam zbyt duzo thrillerow, ale dla mnie postac kochanka nie byla polaczona z jego druga postacia od poczatku, podejrzanych mialam trzech.
Zakonczenie tez bylo dosyc zaskakujace. Szkoda tylko, ze nie bylo powiedziane, co sie stalo ze wszystkimi bohaterami.
Ksiazka ciekawa i ciezko sie od niej oderwac, postacie wykreowane sa mistrzowsko i mozna sie do nich naprawde przywiazac :) Alex Marwood i tym razem mnie porwala.

#821 - Zabójca z sąsiedztwa - Alex Marwood - Wydawnictwo Albatros
#381/52/2021

Książka ma 400 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 26.10.2016 roku. Jest to thriller psychologiczny, należący do mojej ulubionej czarnej serii.

Fabuła książki jest bardzo ciekawa, chociaż obszerne opisy trochę spowalniają jej czytanie.

Jest to trzecia z czterech książek jakie do tej pory czytałam od Alex Marwood.

"Jedyni ludzie, którzy naprawdę wierzą w to, że za pieniądze nie kupisz szczęścia, to ci, którzy nigdy nie musieli bez nich żyć."

Jutro zapraszam na recenzję ksiażki - Najmroczniejszy sekret.

#821 - Zabójca z sąsiedztwa - Alex Marwood - Wydawnictwo Albatros
#381/52/2021

Jest to trzecia z czterech książek jakie do tej...

Książka w większej części ciekawa, dopiero po dłuższym czasie możemy odgadnąć kto jest tym mordercą. Jest kilka momentów kiedy stwierdziłam, że już mogłaby się skończyć. Tajemnice mieszańców również poznajemy z czasem więc to kolejny duży plus. Serdecznie polecam,
Gdy Collette wychodząc z pracy jest świadkiem zabójstwa, zdaje sobie sprawę, że musi uciekać aby zostać przy życiu. Tak trafia do domu przy Beulah Grove gdzie każdy z mieszkańców ma swoją tajemnicę! Jakie to tajemnice oczywiście musicie się dowiedzieć sami! 😉 Pewnej nocy lokatorzy muszą zawrzeć sojusz, nikt nie wie, że wśród nich jest morderca.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Alex Marwood poświęciła swojej powieści wiele uwagi. Widać to wyraźnie po drobiazgach, drobnych zabiegach, jakich pełno można znaleźć w jej książce. Jednak „Zabójca z sąsiedztwa” nie spełnił moich oczekiwań. Srodze się nim rozczarowałam.
Zarówno rozwiązaniem całej tej intrygi – czytelnik wyjątkowo wcześnie zaczyna podejrzewać, kto za tym wszystkim stoi i czym w rzeczywistości się zajmuje – jak i bardzo dokładnym opisem wszelkich możliwych obrzydliwości, jakie tylko w tej powieści mogły się znaleźć.
I nie wiem, czy to typowe dla tej autorki zabiegi, bo to mój pierwszy kontakt z jej twórczością albo pierwszy od tak długiego czasu, że o tym zapomniałam. Rzut okiem do Internetu, szybko pozwolił mi ustalić, jak wyglądają fakty. A te są następujące:
Alex Marwood, pisarka, posługująca się tym pseudonimem, z zawodu jest dziennikarką, a jej powieści, zarówno „Zabójca z sąsiedztwa”, jak i „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, otrzymały mnóstwo prestiżowych nagród. Pierwsza powieść „Dziewczyny, które zabiły Chloe” została przetłumaczona na 17 języków, wykupiono również prawa do jej sfilmowania. Jej sukces jest porównywany do sukcesu „Dziewczyny z pociągu”. A autorka na co dzień mieszkająca w Londynie wcale nie zwalnia tempa i pracuje nad kolejnymi książkami.
Ze stron powieści wręcz wylewa się festiwal obrzydliwości i scen, po których dawno zjedzony obiad podchodzi czytelnikowi prosto do gardła. Przyznam, że nijak nie byłam na to przygotowana i do tej pory jestem raczej w większym, niż w mniejszym szoku.
Autorka lubuje się wręcz w opisach, które wzbudzają w czytelniku delikatnie mówiąc niesmak, a bardziej dobitnie – coś znacznie gorszego, niż obrzydzenie. Bo obrzydzenie w tym wypadku to stanowczo za mało.
Z początku autorka, całkiem umiejętnie, ciągnie temat mordercy, nazywając go Kochankiem, opisując wszystko co robi z kobietami po ich śmierci, próbując na różne sposoby pozbyć się resztek. Kobiety, jak wynika to z jego opisu, były jego „pierwszymi i jedynymi miłości”, uczucie jednak bardzo szybko zgasło i w najlepszym razie przekształciło się w znudzenie, potem w niechęć, by w końcu ostatecznie stać się nienawiścią. A znienawidzonych kobiet Kochanek za wszelką cenę próbuję się pozbyć, na przykład dokarmiając ich częściami ciała psy spacerujące ze swoimi właścicielami w parku albo wyrzucając je do przydrożnych śmietników.
Budynek, w którym rozgrywa się cała historia w ogóle jest bardzo pechowy, ponieważ każdy, zarówno właściciel, jak i osoby wynajmujące od niego mieszkania, mają coś do ukrycia. Przed kimś się ukrywają, skądś lub dokądś uciekają, lub stale są w drodze albo przeciwnie – uwięzione w budynku na całe wieki, do końca życia – z powodu zwolnienia ich ze wszystkich opłat, tkwiąc ciągle w jednym punkcie i nie bardzo wiedząc, co zrobić ze swoim życiem. Zwykle każde z nich chadza własnymi drogami, ale śmierć Kamienicznika, który oddaje się w swoim mieszkaniu bezwstydnym rytuałom, coś jednak zmienia. Lokatorów łączy teraz jedna, straszna tajemnica, a jej ujawnienie może wpłynąć na życie każdego z nich. A każdy z nic ma już mnóstwo własnych, często bardzo trudnych i skomplikowanych, mających wpływ na ich życie, problemów.
Gdy wreszcie autorka zechce powiedzieć nam, kto jest tytułowym mordercą z sąsiedztwa – znudzony czytelnik, który już o tym od dawna wie, tylko kiwa głową, skupiając uwagę na rozgrywającej się przed jego oczami akcji, składającej się z kilku sztucznie wydłużonych, przegadanych scen, oraz takich, którym warto poświęcić chwilę uwagi, albo dwie, ale nie wpływają one bezpośrednio ani pośrednio na odbiór całości, jako takiej, która jest – w zasadzie – bardzo mierna.
Całkiem nieźle na jej tle wypadają występujące w tej historii postacie: Vesta, starsza pani proponując wszystkim lokatorom herbatkę, przystojny Hassin, dziecinna Cher, czy Lisa, teraz Colette, ukrywająca się przed swoimi prześladowcami, którzy, jak się później okazuje, mają bardzo mocne kontakty w policji, bo za dużo widziała i nie została, by się z tego wszystkiego solidnie wytłumaczyć.
Sceny pełne akcji, lub takie, w których Kochanek balsamuje, lub pozbywa się swych ukochanych „dziewcząt” są poprzetykane scenami śledzenia oraz pościgów, wizytach w domu starości oraz w pokojach poszczególnych lokatorów. Całość stanowi dosyć dziwną i egzotyczną mieszankę, która nie wszystkim czytelnikom będzie smakować. Części podejdzie z powrotem do gardła, zwłaszcza z powodu wielu obrzydliwych – bez powodu – i brutalnych, również – bez powodu – scen.
Brutalność tam, gdzie jest konieczna, powinna występować, ale tam, gdzie nie jest potrzebna, już nie. Tu było jest znacznie dużo za dużo. I to jak nie na jedną powieść, ale nawet na trzy.
Książka do przeczytania i szybkiego zapomnienia.

,,Zabójca z sąsiedztwa" jest pierwszym thrillerem, który mnie naprawdę wciągnął. Lubię jak historia opowiadana jest z perspektywy mordercy, a nie z detektywa, dlatego byłam bardzo ucieszona, że sięgnęłam po ten tytuł. Opisy są dosyć drastyczne, ale właśnie takie powinny być, nierozumiem dlaczego duża część osób tutaj nie potrafi tego zrozumieć. W końcu jest to gatunek, w którym takie rzeczy są/powinny być na porządku dziennym.

Autorka nie przedstawia nam dokładnych losów niektórych bohaterów, zostawia nas z otwartym zakończeniem, które sami możemy sobie dopowiedzieć i właśnie to dla mnie jest jedynym minusem tej opowieści.

Bardzo polecam tę książkę osobą, którym nie straszne "obrzydliwe" opisy i otwarte zakończenia.

Mroczna w klimacie powieść obyczajowa. Ciekawa, nieco przewrotna. Momentami staje się bawiącą do łez czarną komedią. Pozycja wyłącznie rozrywkowa, pozbawiona głębszego przesłania. Zawiera odrażające fragmenty, opisujące próby mumifikacji i rozkład zwłok.