Dziewczyny, które zabiły Chloe

Magdalena Koziej
Magdalena Koziej morderstwo oskarżenie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jeden dzień i dość niefortunne zdarzenie zmieniły ich życia na zawsze... Jade oraz Bel zostają oskarżone o zabójstwo małej Chloe. Nikt nie sądził, że pewnego dnia, z przypadku znów się spotkają. Amber Gordon jest sprzątaczką w wesołym miasteczku Funnland w miejscowości Whitemouth wiodącą spokojne życie u boku Vic'a. Kirsty Lindsay jest natomiast dziennikarskim wolnym strzelcem piszącym dla prasy. Pewnej nocy podczas swojej zmiany Amber odkrywa zamordowaną kobietę... A co dalej zachęcam do przeczytania, wciąga od pierwszych rozdziałów ;)

Późnym popołudniem 17 lipca 1986 roku skończyło się nie tylko życie niespełna czteroletniej wówczas Chloe Francis. Tego dnia symbolicznie umarły także morderczynie dziewczynki: Jade Walker i Annabel Oldacre.

11-nastolatki pochodziły z dwóch różnych światów. Jade była jednym z wielu dzieci w swojej dużej, biednej i patologicznej rodzinie. W domu Annabel nie brakowało niczego- oprócz miłości.

Pozostawione same sobie, spotkały się przypadkiem. Ta jedna chwila wystarczyła, by wszystko na zawsze się zmieniło.

Dwadzieścia pięć lat później obie żyją pod zmienioną tożsamością jako Kristy Lindsay i Amber Gordon. Warunkiem ich zwolnienia i wolności jest bezwzględny zakaz jakichkolwiek kontaktów.

Przypadek sprawia jednak, że znów się spotykają. Co z tego wyniknie?

Czy ich tajemnica nadal jest bezpieczna? Czy przeszłość nie upomni się o sprawiedliwość i zadośćuczynienie okrutnym czynom? Czy elementy obecnego życia budowanego na kłamstwie mają prawo istnieć jako całość? Do czego jesteśmy zdolni, chcąc za wszelką cenę chronić swoich bliskich...?

Ciekawa (chociaż fikcyjna) historia o nastoletnich morderczyniach, przerywana retrospekcjami z dnia dokonanego przez nich zabójstwa. Dobrze napisana i zaskakująca- aczkolwiek treść jest nieco rozwleczona i momentami staje się nudna w odbiorze.

Marwood Alex to pseudonim brytyjskiej dziennikarki, która do czasu swojego debiutu pisywała artykuły do wielu różnych czasopism.
Jej debiutem była powieść pt. „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, bardzo dobrze oceniania przez Stephena Kinga, jeśli wierzyć napisom na okładce.
Historia ta nie wyróżnia się niczym szczególnym, a jednak bardzo trudno jest się od niej oderwać. Podobnie, jak u Kinga, historia jest opowiadana przez autorkę z dwóch stron.
Z jednej poznajemy bliżej historię dwóch jedenastolatek Annabel i Jade, które w bardzo parny, letni dzień, musiały zaopiekować się młodszą, pięcioletnią dziewczynką - Chloe.
Wszystkie trzy pozostawały tego dnia bez opieki, bo dorośli, albo nastolatki chcące za takich uchodzić, byli zajęci czymś innym. To, krok po kroku, sprawiło, że to, co mogło być po latach wesoło wspominaną przygodą, zamieniło się w dramat, prawdziwe morderstwo. Dziewczynki zniecierpliwione i zniesmaczone zachowaniem młodszej koleżanki, potraktowały ją nieco za surowo, a kiedy chciały naprawić swój błąd, wpadły po uszy w prawdziwe tarapaty.
Z drugiej strony otrzymujemy historie dwóch kobiet. Jedna z nich, Kirsty, jest dziennikarką – tak zwanym wolnym strzelcem, pracującym dla tej gazety, która w danej chwili jej płaci – która z trudem wiąże koniec z końcem, utrzymując bezrobotnego męża i dorastające za szybko dzieci. Druga, Amber, pracownicą odpowiadającą za czystość i porządek w pobliskim wesołym miasteczku – Fannland.
Obie żyją mniej, lub bardziej komfortowo. Pochłaniają je drobne sprawy, mniejsze, lub większe życiowe problemy. Do czasu, gdy okazuje się, że w mieścinie, w której pracuje Amber, mordowane są młode kobiety. To ściąga tam i Kirsty, i hordę dziennikarzy z całego kraju.
Kiedy partner Amber zostaje aresztowany, jako sprawca tych wszystkich morderstw, n wierzch wychodzą wiadomości, o których i jedna i druga kobieta pragnęłaby na zawsze zapomnieć. Obie znowu, wracając do roli odgrywanych z dzieciństwa, stają się Annabel i Jade i muszą walczyć o swoje dobre imię i o prowadzone do tej pory życie.
Autorka nie daje czytelnikowi odetchnąć ani przez chwilę. Ledwo zaangażuje się w czytany przez siebie tekst, gdy autorka bez ceregieli go od niego dorywa, przerzucając zupełnie gdzie indziej. Tak naprawdę czytelnik możne śledzić równocześnie dwie historie: jedenastoletnich dziewczynek i to, co dzieje się w malutkim mieście, które nagle, z powodu zbrodni, zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród dziennikarzy.
Obie kobiety robią wszystko, by to, co wydarzyło się przed laty, nigdy ponownie nie wyszło na jaw. Będą jednak zmuszone dokonać trudnych wyborów i tak pokierować swym życiem, by zanadto przez to wszystko się nie zmieniło. Jeśli dodać do tego typowo ludzką, zwłaszcza małomiasteczkową mentalność, która każe ludziom osądzać innych, nim jakikolwiek sąd udowodni im winę, to mamy przepis i na niezły kryminał, w którym strach zarówno przed pustymi, ciemnymi uliczkami, niechcianym adoratorem, stal kerem, czy presją agresywnego tłumu jest czymś normalnym. To buduje klimat tej historii, trzyma w napięciu do ostatniej strony, nie pozwalając ani na chwilę odłożyć czytanej książki. Sprawia, że trzymamy kciuki za niektórych bohaterów, czujemy i przezywamy to, co oni. Wtedy historia ze średniej staje się naprawdę dobra, bo zaczyna nas w to wszystko angażować emocjonalnie.
Bohaterowie naprawdę wielowarstwowi, świetnie oddany klimat małego nadmorskiego miasteczka, gdzie jedną z niewielu rozrywek jest przejazd na rozklekotanej karuzeli i ukazanie, jak jedno aresztowanie może zmienić stosunek jednego człowieka do drugiego. Zmienić go z obojętnego w oziębły, a nawet pełen nienawiści. I jak łatwo innym ludziom iść razem z dzikim i wrzeszczącym tłumem, wymierzając sprawiedliwość na własną rękę. Bo nie ma po co czekać na wyrok. Ten w umysłach wielu ludzi, czytających codzienną prasę, dawno już zapadł. I nie był bynajmniej uniewinniający. To ukazuje, jak łatwo ze zwykłego człowieka, stać się wrogiem publicznym dla obcych ludzi. I jak trudno się z tego wszystkiego później wykręcić. Mając inne osoby przeciwko sobie.
Historia ta świetnie ukazała mechanizm tworzenia miejskiego potwora ze wszystkimi jego konsekwencjami.
Do przeczytania.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek książki dość nudnawy, poznajemy sporo postaci, cieżko się połapać kto jest kim... w pewnym jednak momencie lektura się zmienia, historia wciąga coraz bardziej.
Życie głównych bohaterek od samego początku nie jest usłane różami, już jako dzieci każda dźwigała swój krzyż... jedno popołudnie zmienia ich egzystencję w prawdziwe piekło... Jade i Bell/ Kirsty i Amber bardzo chciały normalności w swoim życiu, każda starała się wypełnić "pustki", udowodnić samym sobą, że można inaczej, że przeszłość choć istnieje, nie musi ich dogonić... Ale jak wiemy życie pisze własne scenariusze, nie każdemu człowiekowi się udaje...
Historia się wije i wciąga, miesza przeszłość z teraźniejszością, końcówka nawet zaskakuje.
Książka w mojej ocenie trafia na półkę polecanych!

Świetna historia, jednak na samym początku jesteśmy rzuceni w wir akcji, gdzie poznajemy wszystkich bohaterów. Po przeczytaniu 80 stron dopiero zrozumiałam, kto jest kim.

Rozczarowanie...Zachęcił mnie "trailer" na okładce. Z każdą ciężko przeczytaną stroną czekałam kiedy odkryję "genialnie zakomponowane". Liczyłam na jakieś moralne przesłanie, wyjaśnieni. Jedyne co przychodzi mi jako podsumowanie książki to, że niektórym "zdzirom" się zawsze upiecze i wykorzystują słabszych psychicznie by wzięli wszystkie winy na siebie...

Tytuł mrozi krew w żyłach. Treść daje wiele do przemyśleń. Polecam przeczytać i samemu wyciągnąć wnioski w kogo pierwszego należy rzucić karmieniem.

Książka, z której śmiało można wyciąć pewne fragmenty, które są zbędne. Kompletnie mnie nie wciągnęła, czytało mi się ją opornie, ostatnie 100 stron jedynie mnie zaciekawiło. Wiele rzeczy się domyśliłam, więc zaskoczenia totalnie brak

Spodziewałam się naprawdę wiele po tej książce, a otrzymałam tak niewiele... Niestety rozczarowałam się. Męczyłam tę historię przez dosyć długi czas, a fabuła tak ciekawie się zapowiadała. Ehhh, szkoda. Plus za kilka zaskoczeń.

Poruszająca, wstrząsającą historia. Wszystko jest niby oczywiste, ale czy do końca tak jest? Czy zło jest naprawdę złem? Czy warto pochopnie oceniać?
Jest zagadka, jest ciekawa fabuła, jest akcja i sporo do przemyślenia. Polecam.

Jest zagadka, jest ciekawa fabuła, jest akcja i sporo do przemyślenia. Polecam.