Najmroczniejszy sekret

Albatros
2021-08-13
2017-05-10
Rafał Lisowski
literatura angielska manipulacja kłamstwo nienawiść poszukiwanie prawdy relacje rodzinne samotność tajemnica zaginięcie zemsta
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Strasznie dłużyła mi się ta książka, bardzo powoli się rozkręca i to naprawdę burzy całe czytanie, bo jak nigdy nie odkładam książkę, bo jak zacznę to chcę skończyć, tak tu naprawdę miałam już zwątpienie czy dotrwam do końca. Dotrwałam tylko dlatego, że chciałam się dowiedzieć co tak naprawdę stało się z Coco.

Ale żeby tego się dowiedzieć, trzeba naprawdę przebrnąć przez pewne treści, które są niepotrzebne, a po drugie wydaje mi się, że za dużo jest tu różnej perspektywy nawalone bez sensu.

Pierwszą książkę jaką czytałam, bardzo mi się podobała, zaś druga już mnie, ale ta jak dotychczas ze wszystkich czytanych jest najsłabsza.

Jeśli ktoś lubi jak akcja powoli się toczy i nie przeszkadza mu to, to jestem pewna, że będzie zadowolony z tej książki. Ale jeśli ktoś nie ma w zwyczaju czytać treści, które by przypominały ślimaka, który nie może się zdecydować czy już przyspieszyć, czy jeszcze poczekać, to może sobie odpuścić tę pozycję. Historia, wątek jest bardzo fajny i świetnie się czyta pióro autorki, ale zbyt wleczona akcja sprawia, że odechciewa się dobrnąć do końca.

Ale żeby tego się dowiedzieć, trzeba naprawdę przebrnąć przez...

Nawet jako czytadło, po którym człowiek niewiele się spodziewa, to książka ta jest mniej, niż mierna…

Strasznie długo się rozkręca. Nie wracam do niej, nie ciągnie do siebie.

Strasznie długo się rozkręca. Nie wracam do niej, nie ciągnie do siebie.

Alex Marwood pisze powieści bardzo do siebie podobne. Czasem jest w nich więcej okrucieństwa i przemocy oraz scen, które niektórym czytelnikom w podeszłym wieku – jak mój tata – ciężko przełknąć i po prostu te fragmenty opuszcza przy czytaniu.
Kolejna jej pozycja pt. „Najmroczniejszy sekret” to książka bardzo nierówna, znacznie słabsza od pozostałych, w której bardzo łatwo jest się pogubić.
Zwykle nie przeszkadza mi, kiedy książka jest podzielona na rozdziały, a każdy z ich opowiada o innym etapie życia bohaterów, w tym jednak przypadku jest to bardzo nieszczęśliwe rozwiązanie, gdyż ciężko się zorientować, w którym aktualnie etapie się znajdujemy. Musi minąć kilka minut nim człowiek wie, co konkretnie właśnie czyta. To bardzo dekoncentruje i wybija z rytmu, nie pozwalając dobrze poznać i polubić bohaterów.
Bohaterów jest zdecydowanie za dużo. A kilka linii czasowych i króciutkie rozdziały sprawiają, że tak naprawdę żadnego z nich nie możemy dobrze poznać. Wiemy, co się z nimi dzieje, tu i teraz, ale trudno byłoby nam powiedzieć, co się działo z nimi przedtem, gdzie żyli i czym się zajmowali. Są jakby wycięci; nie posiadają ani przeszłości, ani przyszłości, bo rzadko wspominają o własnych planach. Jakby liczyło się tylko tu i teraz.
Autorce udało się stworzyć galerię postaci, których nie sposób polubić. Kompletnie żadnej z nich. Kobiety są piękne, lecz puste, wiecznie zdradzane, wykpiwane albo upokarzane. Mężczyźni zdecydowanie za dużo piją (Jimmy) i zażywają narkotyki, zażywają środki nasenne (lekarz Orizio), a ich zainteresowanie kręci się głownie wokół olbrzymich pieniędzy i pięknych kobiet. Zmieniają żony – głównie na nieco młodsze egzemplarz albo ładniejsze – jak rękawiczki – a każda eks żona jest wyśmiewana i odseparowywana od reszty towarzystwa, bo wszyscy wiedzą, że jest już na wylocie. Taki los spotkał Heather, Claire, Lindę, a na koniec Simone. I choć każda z nich widziała dokładnie, jak jest traktowana każda eks Seana, to uważały, że w ich przypadku będzie zupełnie inaczej. Wszystkie, co do jednej, się myliły. I gorzko tego pożałowały. No i są jeszcze dzieci, przerzucane z rąk do rąk, a często pozostawiane same sobie.
Nie pomagają ograne wątki; Polacy to pijacy, a dorabiając za granicą zawsze liczą na jakąś łapówkę i chętnie je biorą, bez względu na to, czy to gotówka, czy dobry alkohol. Poza tym wątek z basem przewinął się przez tyle różnych książek, że jest już niemal nie do zniesienia. Ograne do zera, dobrze choć, że autorka znalazła inny sposób na jego zastosowanie, niż zwykle.
Widać tu też wyraźnie nawiązanie do głośnej niegdyś sprawy Madleine McCann w 2007 i jedną postawioną w związku z tą sprawą hipotezą. Nie została ona chyba doszczętnie obalona, choć wykluczono udział rodziców w samym porwaniu dziecka. Przez chwilę miałam wrażenie, że ta historia mogłaby się skończyć tak samo, zwłaszcza, jak przeczytałam o bieganiu co pół godziny, by sprawdzić, co się dzieje u dzieci.
Historia, którą opowiedziała Alex Marwood ma potencjał, ale został on kompletnie zniszczony przez autorkę.
Oto podczas jedno z przyjęć organizowanych przez Seana Jacksona – tym razem z okazji jego urodzin – ginie Coco, jego trzyletnia córeczka. Jedna z jego znajomych, specjalista od różnego rodzaju akcji, Maria, nagłaśnia sprawę i rozpoczynają się poszukiwania, które nie przynoszą jednak żadnego rezultatu. Wszyscy spotykają się dopiero po wielu latach – na pogrzebie Seana – i wtedy wychodzą na jaw różne sekrety, pół prawdy i prawdziwe kłamstwa, którymi od dekad karmi się nawzajem ta rodzina i ich znajomi. Okazuje się, że najbardziej normalną ze wszystkich osób w tej historii była pierwsza żona Seana – Claire – ona chyba najbardziej ze wszystkich go kochała. Reszta osób ma większe zaburzenia na tle psychicznym, lub alkoholowym. I tak, tez się dziwię, jak jedna z bohaterek, że tacy ludzie, bardzo do siebie podobni, mogą się nawzajem tak przyciągać.
Opowieść strasznie rozdmuchana. Dobrze zrobiłoby jej skrócenie. Miejscami się wynudziłam, gdzieniegdzie było dosyć ciekawie. Zakończenie na plus. Całość na 3+ / 4-.

Cóż, przeczytałam... Jedyne za co mogę dać punkty, to zakończenie. Reszta... bez wyrazu taka, nijaka...
Pewnie gdzieś są tacy ludzie, jest takie życie... ale do mnie to nie przemawia. Może fabuła to niezły materiał na scenariusz filmowy. Książka taka sobie.

Po bardzo ciekawym opisie spodziewałam się czegoś o wiele lepszego, niestety książka okazała się bardzo przeciętna, miała wielki potencjał, który nie został wykorzystany. Za dużo postaci na raz, nie wiadomo kto kim jest. Postacie nijakie, bez wyrazu, przez to czytało się bardzo opornie, myślałam tylko o tym by ta historia już się skończyła.

Uczestniczymy w dwóch spotkaniach.

Pierwsze to pięćdziesiąte urodziny Seana Jacksona. Weekendowa impreza z dużą ilością alkoholu, narkotyków i napięć. Podczas świętowania znika jego trzyletnia córeczka Coco. Mimo wielu uczestników imprezy zaginięcie to przykryte zostanie tajemnicą i jak się okaże wieloma kłamstwami.

Z większością bohaterów dramatu spotykamy się 12 lat późnie ale w zupełnie innych okolicznościach.

Co takiego stało się w luksusowym domu podczas jednej niekończącej się imprezy? Czy prawda wypłynie z tego morza kłamstw, zła i szpetoty? Bo to jest opowieść o brzydkich ludziach, bardzo dbających o pozory, idealny wygląd i pieniądze, ale w środku zrujnowanych, pokoślawionych i obrzydliwych.

Lubię styl narracji autorki, ale ta historia mnie nie urzekła. Nie wiem czy to przez miałkość bohaterów, przewidywalność opowieści czy coś innego się zadziało, ale dość opornie rozwiązywało mi się tajemnicę zaginięcia Coco.

Uczestniczymy w dwóch spotkaniach.

Z większością bohaterów dramatu spotykamy się 12 lat...

Świetna kiążka. Pokazuje życie dzieci milionerów oraz ich rodziców - wpływy, układy, zdrady, pieniądze, umowy, zachowania jak i ich najmroczniejsze sekrety. Książka jest pisana z punktu widzenia sprawy wielu bohaterów - w tym wszystkich najważniejszych, którzy mieli kluczowe znaczenie dla sprawy. Niby są tu opisane dwa mroczne zdarzenia ale jest oczywiście mnóstwo pobocznych ciekawostek.

Mówisz thriller - myślisz o tym. Cudownie napisana powieść. Bohaterowie wykreowani do tego stopnia, że wzbudzają emocje. I - co się nie zdarza często w tego typu historiach - sami nie znamy rozwiązania zagadki, co mimowolnie zmusza do snucia teorii.

Książkę podsumuje stwierdzeniem , że każda rodzina ma swoje tajemnice. Czas teraźniejszy jest mieszany z przeszłym,dzięki czemu można poznać perspektywę paru osób.