Dwanaście srok za ogon

Okładka książki Dwanaście srok za ogon Stanisław Łubieński
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Dwanaście srok za ogon
Stanisław Łubieński Wydawnictwo: Czarne Seria: Menażeria publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Menażeria
Czarne
2016-02-24
2016-02-24
ciekawostki naukowe dzikie zwierzęta hobby książka popularnonaukowa literatura popularnonaukowa ornitologia przyroda ptaki zwierzęta
Inne

Okładka książki Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotr Brysacz, Krzysztof Czyżewski, Lechosław Herz, Stanisław Łubieński, Adam Robiński, Adam Wajrak, Magda Wiśniewska-Krasińska
Czyżyk na drog... Piotr Brysacz, Krzy...
Okładka książki Bluszcz, nr 6 (45) / czerwiec 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Łukasz Drewniak, Katarzyna Enerlich, Jan Gondowicz, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Wojciech Krzyżaniak, Wojciech Kuczok, Stanisław Łubieński, Marek Łuszczyna, Tomasz Pindel, Dominika Płońska, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Beata Rudzińska, Anna Saraniecka, Elif Shafak, Izabela Stachowicz, Marta Szarejko, Maliwna Wapińska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Liao Yiwu, Wioletta Zatylna, Robert Ziębiński
Bluszcz, nr 6 ... Joanna Bator, Rafał...

"Dwanaście srok za ogon" to nie poradnik ani atlas ptaków, ale zbiór 12 esejów, w których autor zaprasza nas do swojego świata i zaraża pasją ptasiarza.

Pisze o fotografowaniu ptaków, jakiej cierpliwości i skupienia ono wymaga i że "stuprocentowy profesjonalista ryzykuje własne zdrowie, bo komfort zwierzęcia (!) jest się niego najważniejszy."
Łubieński opisuje swoje przygody wolontariusza, wyprawy w celu podpatrywania rzadkich gatunków, ale również o zagrożeniu jakie stwarza człowiek. Znajdziemy tu również rozdziały dotyczące ptaków występujących w filmach, literaturze czy sztuce, opowiedziane w formie anegdot i ciekawostek, a nie suchych faktów.

Wiedza autora jest imponująca a książka niezwykle pouczająca i ciekawa. Brakowało mi jedynie ilustracji ptasich bohaterów, które sukcesywnie wyszukiwałam w internecie.

Książka otrzymała Nike Czytelników w 2017 roku.

Łubieński opisuje swoje...

Zdecydowanie polecam, dużo historii z różnych dziedzin o ptakach. Polecam

Zdecydowanie polecam, dużo historii z różnych dziedzin o ptakach. Polecam

Przepięknym,bogatym językiem książka napisana. Treścią dotyka nie tylko ptaków,które są dla mnie bardzo interesujące.Ubolewam nad odstrzałem tych niebiańskich stworzeń...a książkę gorąco polecam.

Książka o ptakach, a może bardziej o osobach które je leczą podglądają, fotografują. Ciekawa. Nie tylko dla przyrodników! Wartością jest też styl, autor płynnie operuje słowami.

Najbardziej podoba mi się okładka. Tytuł okazuje się proroczy, bo książka jest chaotyczna, autor miota się od jednego tematu do drugiego, gdy tylko jeden mnie wciągnie, już jest porzucany na rzecz kolejnego. Trochę nieznanych mi ciekawostek było, lekkie pióro, ale zachwytu we mnie nie wzbudziła.

Książka Łubieńskiego to bodaj najpszyjemniejszy sposób by zrozumieć istotę "ptasiarstwa" bez konieczności wychodzenia w teren. Bo rzecz nie w tym, że brakuje nam książek o ptakach - jest ich bez liku. Brakuje nam jednak zdecydowanie publikacji opowiadających o pasji, jaką jest obserwowanie ptaków - którą Autor 12 srok - w ujmujący sposób analizuje na różnych poziomach, nie tracąc przy tym nic z wartkości swego barwnego wywodu, nie grzęznąc w dygresjach i anekdotkach, nie gubiąc się w meandrach naukowego żargonu. W książce tej - i słusznie - nie ma żadnych ilustracji ptaków - od tego są inne publikacje, atlasy, Internet. To nie praca o ornitologii, ale o fascynacji światem awiofauny, jaka przydarza się wielu ludziom. Tak, to książka na wskroś o nas, o człowieku i jego empatii wobec otaczając ego świata. Pozycja niezwykle ważna w naszej kulturze, gdzie niestety obserwacja ptaków ciągle jest postrzegana jako nieszkodliwe dziwactwo a śmieci wyrzucane do lasu jako coś oczywistego.

Tytuł idealnie oddaje istotę książki. Informacje były ciekawe, język naprawdę mistrzowski, ale dla mnie w pewnym momencie było zdecydowanie za dużo chaosu, który mnie wybijał z rytmu czytania. Przynajmniej dwa rozdziały wyglądały jakby ktoś wziął dwa różne artykuły/eseje/wpisy pamiętnikarskie, pociął je na akapity, wymieszał i posklejał fragmenty na przemian. Ja naprawdę chciałabym rozumieć sens tego "zabiegu literackiego". No i oczywiście fakt, że książka w sumie tak naprawdę nie jest o ptakach, ale o fascynacji ptakami (chociaż to akurat moja wina, że nie doczytałam dokładnie opisu).
Zakończenie mistrzowskie, ale na pesymistyczne dobicie się.
Ogólnie jeśli ktoś lubi zabawę językiem i emocjami, to książka dla niego.

Bardzo ciekawa pozycja, nie tylko dla birdwatcherów :) Fajnie się było przenieść na te wilgotne łąki i podglądać ptaki okiem autora

Dwanaście srok za ogon Stanisława Łubieńskiego to króciutka, ale ciekawa i treściwa pozycja. Mamy tutaj trochę o naszym rodzimym "bird watchingu" i masę wszelakich ciekawostek.
Czy wiedzieliście, że James Bond to... Filadelfijski ornitolog i to jego imię nosi najbardziej znany szpieg świata? Tak, Ian Flaming też był miłośnikiem ptaków. Zaskoczeni?

Jedyne czego brakuje mi w tej książce, to zdjęcia, ale od czego są atlasy i internet.

Jedyne czego brakuje mi w...

Swobodna opowieść o amatorskiej choć dogłębnej fascynacji ptakami. Tymi które nam jeszcze (z naciskiem na jeszcze) towarzyszą, czy to w mieście, czy w ostojach przyrody. Ale opowiada też o światowym życiu ptaków, o tym jak w odwiecznej wędrówce pokonują ogromne odległości i zagrożenia. A największe z nich to człowiek z jego wszędobylską ingerencją , bezmyślnym polowaniem no i kotami. Pomimo tego jak smutne jest to bezmyślne zabijanie to książka tchnie fascynacja ptakami. Autor dzieli się opowieściami o tym jak obserwował, słuchał i badał owych braci mniejszych. Nie ma w sobie nic z oschłego przewodnika lub atlasu, choć odwołuje się do niektórych z nich jako źródła wiedzy.

• Przyroda