Książka o śmieciach

publicystyka literacka, eseje
Agora
2020-05-01
2020-05-01

Okładka książki Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotr Brysacz, Krzysztof Czyżewski, Lechosław Herz, Stanisław Łubieński, Adam Robiński, Adam Wajrak, Magda Wiśniewska-Krasińska
Czyżyk na drog... Piotr Brysacz, Krzy...
Okładka książki Bluszcz, nr 6 (45) / czerwiec 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Łukasz Drewniak, Katarzyna Enerlich, Jan Gondowicz, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Wojciech Krzyżaniak, Wojciech Kuczok, Stanisław Łubieński, Marek Łuszczyna, Tomasz Pindel, Dominika Płońska, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Beata Rudzińska, Anna Saraniecka, Elif Shafak, Izabela Stachowicz, Marta Szarejko, Maliwna Wapińska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Liao Yiwu, Wioletta Zatylna, Robert Ziębiński
Bluszcz, nr 6 ... Joanna Bator, Rafał...

Z początku zadawałem sobie pytanie po co ktoś pisał książkę o ... śmieciach? Jednak w miarę zgłębiana lektury zacząłem przekonywać się do tego że to naprawdę ciekawa pozycja uświadamiająca czytelnikom i słuchaczom jakimi syfiarzami jesteśmy. Autor stara pokazać nam jak wiele spektow z różnych sfer życia wpływa na zanieczyszczenie środowiska (jednym z ciekawych przykładów jest tu myślistwo). Bardzo ciekawa książka.

Szczerze mówiąc to nie wiem co napisać. Ta książka jest zła. Nie, nie jest infantylna, jest zwyczajnie głupia.
Zgubić się można w przytaczanych statystykach, badaniach, opiniach. Jedne dotyczą Polski inne świata, jeszcze inne Indonezji, czasem Unii Europejskiej, czemu tak wybiórczo i chaotycznie? Ciężko jakiekolwiek wnioski z tego wyciągnąć.
Autor wydaje się nie zauważać, że w kolejnych rozdziałach potrafi przeczyć samemu sobie.
Autor w tak ważnym temacie, zamiast cokolwiek wyjaśniać, wprowadza dodatkowo jedynie „zanieczyszczenie informacyjne” zabarwione swoimi nierecyklingowanymi fobiami.
W opisie książki brakuje informacji, że autor jest kulturoznawcą, ukrainistą zamiłowanym w ornitologi.
Daje jedną gwiazdkę więcej za sprawne posługiwanie się językiem polskim.

Autor wydaje się nie zauważać,...

Sięgnąłem po nią za sprawą wcześniejszej książki autora - 12 srok za ogon. W książce pojawiają się wątki, które skłoniły mnie do sięgnięcia po kolejną pozycję. Tak to chyba powinno być z dobrymi książkami? Chodzi mi o Atlas śmiecioroślin Diany Lelonek, która to artystka wspomniana była w tekście. Sam Łubieński to literatura dobrej próby.

Książka lekka w formie i ciężka w treści, szczególnie końcówka o nerwicy klimatycznej dobrze obrazuje poczucie beznadziei.
Mocno uwiera (szczególnie boirac pod uwagę ilość przypisów) powielanie fałszywych informacji o spisku producentów żarówek, szczególnie gdy są dobrze udokumentowane przypadki.

Niezwykle przykra, przerażająca i depresyjna książka. Dotyka wiele aspektów życia związanych ze śmieceniem, bezmyślnością i wszechobecnym konsumpcjonizmem (Np. metale cięzkie ze śmieci, elektrosmieci, gospodarownie odpadami, wyspy śmieci, zanieczyszczenie plastikiem, historia konsumpcjonizmu)
Interesuje się tematem ekologii, zero waste, plastikozy od paru lat, ale ta pozycja jeszcze bardziej zagłębiła mnie w mroczne tajemnice śmieci. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy.
Z pewnoscią przekaże lekturę dalej. Być może dzięki tej książce niektórzy otworzą oczy i zmienią swoje nawyki/poglądy.

Interesuje się tematem ekologii, zero waste, plastikozy od paru lat, ale ta...

Dzikie wysypiska, wstydliwe odpady, mikroplastik w oceanach to nieliczne z poruszanych przez autora tematów. Znajdą się również luksusowe muzea i wystawy porzuconych śmieci często porośniętych roślinami a nawet mikroorganizmami. Życie potrafi znaleść sposób by korzystać ze śmieci, jednak większość z nich stanowi pułapki dla małych istnień- malutkie ssaki i płazy ginące w szklanych butelkach to tylko czubek góry lodowej topniejącej i zmieniającej nasz świat w ocean toksyczności.

Bardzo potrzebna lektura. Początek może nie zainteresować każdego (z uwagi na obszerny rozdział o ptakach),jednak dalej jest już tylko ciekawiej. Z zainteresowaniem wysłuchałam rozdziału o ładowaczach (pracownikach zajmujących się wywożeniem śmieci) oraz o sposobach przechowywania/segregacji/spalania odpadów. Temat śmieci został poruszony wieloaspektowo, także z perspektywy ich roli w kulturze. Lektura zwiększyła moją świadomość dotyczącą problemów z segregacją niektórych odpadów (tych z przezroczystym 'okienkiem' pozwalających podejrzeć zawartość produktu).

Ważna, dobrze napisana książka. Dołująca bardzo. Mój ulubiony fragment o ekologicznej nerwicy.

Odsłuchana w formie audiobooka. Fajna, lekka, ale wartościowa książka o szeroko pojętych odpadach i podejściu do nich na przestrzeni lat.

Rzeczowe przedstawienie tematu w przystępny sposób

Rzeczowe przedstawienie tematu w przystępny sposób