Dwanaście srok za ogon

Okładka książki Dwanaście srok za ogon Stanisław Łubieński
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Dwanaście srok za ogon
Stanisław Łubieński Wydawnictwo: Czarne Seria: Menażeria publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Menażeria
Czarne
2016-02-24
2016-02-24
ciekawostki naukowe dzikie zwierzęta hobby książka popularnonaukowa literatura popularnonaukowa ornitologia przyroda ptaki zwierzęta
Inne

Super! Piekny język. Poruszająca opowieść o życiowej pasji.

Super! Piekny język. Poruszająca opowieść o życiowej pasji.

Nie jest trudno napisać marną książkę o ptakach. Jeśli ma się zaś tak solidny podkład humanistyczny jak Autor, efekt jest po prostu znakomity!

Jako birdwatcher z kilkunastoletnim doświadczeniem, dowiedziałem się sporo nowości, podanych ponadto w sposób niezwykle błyskotliwy stylistycznie. Czego chcieć więcej?

Ano to więcej, to np. wyrafinowany esej o Chełmońskim (zaiste ptasim malarzu) czy opisanie kliku głośnych filmów fabularnych o ludziach i ptakach, spośród których po lekturze obejrzałem dwa doskonałe: „Kes” i „Ptasznik z Alcatraz”.

Na szczęście żaden ze mnie „zaliczacz” ptasich gatunków, to bez przyjemności obejrzałem „Wielki rok” o kompulsywnych fanatykach, jeżdżących wszędzie tam, gdzie pojawi się rzadki gość (w naszych warunkach: sowa jarzębata, sikora lazurowa, ibis czy pelikan). Autor nie kryje, że lekko udzielała mu się ta obsesja.

Za to, tak jak Autor, jestem wielkim fanem wszelkich chaszczy, tak ptakom przyjaznych, a niemiłosiernie wycinanych przez współczesnych strasznych mieszczan na rzecz wytwornych tui i eleganckiego żwirku na podjeździe. I jak wieszczył Łubieński, po „rewaloryzacji” mojego Parku Skaryszewskiego (czyli tychże chaszczy wycince) liczba ptaków wyraźnie tam spadła…

Tak jak i Autora ,także i mnie wkurza, jak to umierający Mitterand zażyczył sobie na swą ”ostatnią wieczerzę” ortolana (ptasiego malca, którego jeszcze nigdy nie udało mi się zobaczyć).

Tak jak on, nie umiem się pogodzić z mordowaniem ptaków przez Wielce Szanownych Państwa Myśliwych. Oby jak najwięcej bobrów podgryzało te ich „ambony”. Nota bene już sama ta nazwa sporo mówi nie tylko o nich samych, ale i o religii, niezakazującej zabijania żywych istot - i poświęcającej kropidłem przybytki tego ohydnego hobby - jedynie dla wynaturzonej przyjemności, której pozwolicie nie nazwę po imieniu (jak mówił pewien jej klasyk - religii, nie przyjemności).

No dobra: dla obiektywizmu wspomnę, że Łubieński pisze także o esesmanie z Auschwitz, któremu nieobca była birdwatcherska pasja; kazał nawet więźniom budki dla ptaków rozwieszać….

A wydawnictwo Czarne? Cóż, czołówka polskiego edytorstwa. „Ptasia seria” nader udana….

Ano to więcej, to np. wyrafinowany esej o Chełmońskim (zaiste...

Ja chyba nie rozumiem tej książki. O co w niej chodzi i po co autor ją napisał. Świetnie się czyta, jest napisana prosto i lekko, a jednocześnie dla mnie nic z niej nie wynika. Nie interesuje mnie czytanie o ornitologii, nie wiem jaki jest cel tych opisów. Po prostu nie wiem, nie dla mnie. Nie daję gwiazdek, bo to nie dla mnie lektura. Jedno, w czym się upewniłam, to że nadal nie jestem fanką wydawnictwa Czarne, mimo, że jest modne.

Tak męcząca, że wręcz nie do przebrnięcia. Niby ciekawa ale bliżej nieokreślony czynnik sprawia, że radość czytania jest wręcz niezauważalna, mimo że jestem ptasiarzem. To oczywiście skrajnie subiektywna opinia, proszę dać książce szansę

Muszę się przyznać. Tak jestem birdwatcherem (ptasiarz brzmi ... durnowato przynajmniej wg. mnie) - może nie tak odjechanym jak autor książki, skoro nie byłem nad Biebrzą, ani nad Bałtykiem zimą, nie pomagałem obrączkować ptaków, no i nie szukałem szaleńczo Urala :). Jednak gdziekolwiek jestem: w Pl czy za granicą, nad polskim morzem czy nad Oceanem, wpatruję się w niebo, przyglądam się drzewom i słucham kto i gdzie śpiewa.... No i fotografuję jak mi się uda oczywiście :).
Może mój zestaw gatunków nie jest wielki, ale błotniaka łąkowego i puszczyka widziałem :) No i raniuszki pod moje okno regularnie przylatują co roku.... stąd trudno się dziwić, że porwała mnie książka Łubieńskiego. Jest po prostu znakomita. Czyta się rewelacyjnie. Z zapartym tchem. Szkoda strzępić gęby. Byłoby 10, ale za ten tekst o JK musiałem (z niechęcią, ale jednak) odjąć ten jeden punkt.

Świetnie napisana książka, akurat na dwa wieczory. Co istotne u współczesnych literatów, autor nie stawia swojej osoby w centrum. Szczególnie interesujące były dla mnie fragmenty dotyczące środowiska obserwatorów ptaków w UK jak i w Polsce. Chętnie przeczytałbym więcej.

Książa ta jest jak spotkanie z przyjacielem, który ma zajawkę na jakiś temat i opowiada ci cały wieczór o ciekawostkach związanych z tym tematem. Czuć ciepło bijące od tej książki

Z samego poczatku nudnawa, ale pozniej wciagajaca i latwoczytalna. Prosty jezyk, momentami ostry, ale nie infantylny. Ksiazka z przeslaniem i pelna tresci, chociaz wydaje mi sie, ze nie dla kazdego. Raczej dla ptasiarzy, fanow przyrody.

dużo ciekawostek, dla ptasiarzy pasjonatów zdecydowanie polecam, przystępny język

Bardzo interesująca książka, która choć trochę przybliża nam tajemniczy świat ptaków. Na pewno po lekturze z większą uwagą będę przyglądała się poczynaniom tych stworzeń i ich życiu tuż obok mnie. Jednocześnie książka otwiera oczy na problemy i niebezpieczeństwa, które czyhają na ptaki. Smutne jest, że to my sami sprawiamy, że tych stworzeń jest coraz mniej.
Gorąco polecam tą pozycję!

Gorąco polecam...