7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
LubimyCzytać

Co to znaczy: żyć w zgodzie z naturą? Żyć tak jak żyje Adam Wajrak, na skraju Puszczy Białowieskiej, by z okna domu móc podglądać żubry i chodzić codziennie na samotne puszczańskie wędrówki? Jak Anna Kamińska, pisząc po nocach bestsellerową biografię Simony Kossak, dzięki której mogła porzucić życie w mieście i wyprowadzić na wieś, by całkowicie poświęcić się pisaniu? Jak Krzysztof Czyżewski,...

Jak Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, który mieszka nad jeziorem Hołny w Krasnogrudzie, w tym samym miejscu, do którego przyjeżdżał przed laty Czesław Miłosz, a w Sejnach, sennym miasteczku, o którym dawno Bóg zapomniał, buduje światowe centrum dialogu? Czy może jak Lechosław Herz, projektując i wytyczając setki kilometrów szlaków, między innymi po Puszczy Kampinoskiej, i pisząc przewodniki? Jak Stanisław Łubieński, warszawiak z urodzenia, liczący gatunki ptaków zamieszkujących Warszawę, czy jak Adam Robiński, także warszawiak, który przy każdej nadarzającej się okazji ucieka przed miastem, na przykład na Pulwy pod Wyszkowem, w poszukiwaniu samotności i arktycznej pustki?
Na pozór przypadkowych bohaterów książki Piotra Brysacza – dziennikarzy, pisarzy, reporterów – łączy jedno: pisanie o przyrodzie. Kim są? Z jakich światów przychodzą? Dlaczego piszą o ptakach, o przyrodzie? Co ich kształtowało? Co im daje obcowanie z naturą i czego w przyrodzie szukają? Czym ona dla nich jest?
Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie to sześć niespiesznych zapisów spotkań z ludźmi, dla których przyroda stała się zarówno sposobem na życie, jak i całym życiem…
Znakomitym dopełnieniem tej książki są przepiękne kolorowe fotografie autorstwa Magdy Wiśniewskiej-Krasińskiej, Adama Wajraka, Krzysztofa Czyżewskiego, Lechosława Herza, Stanisława Łubieńskiego i Adama Robińskiego.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: materiały autora

striks | 2018-08-04
Przeczytana: 30 lipca 2018

"Czyżyk na drogę" jest zbiorem sześciu rozmów z ludźmi, nazwijmy to, kultury i sztuki. Piotr Brysacz pyta swych rozmówców o ich stosunek do przyrody, do krajobrazu, stara się wniknąć w procesy kierujące ich wyborami życiowymi zahaczającymi o szeroko pojętą naturę. Poszczególne rozmowy rozpoczynane są krótkimi notami biograficznymi interlokutorów oraz przeplatane trafnymi cytatami z ich książek i artykułów. Książka zawiera również zdjęcia: czarnobiałe rozmówców i kolorowe przyrody. Edytorsko książeczka prezentuje się bardzo dobrze i sięga się po nią z przyjemnością. Większość rozmów zawiera ciekawe, inspirujące wątki, skłania do własnych przemyśleń. Niestety co najmniej dwie wypadły słabo. Nie wiem czy to wina niewłaściwego doboru rozmówców, mimo "głośnych" nazwisk, czy też pewna indolencja ze strony moderatora.

Grażyna | 2018-09-17
Przeczytana: 22 września 2018