Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Karakter
The Book: A Cover-to-Cover Exploration of the Most Powerful Object of Our Time
Nina

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa? Papier, pismo, druk,...

Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/ksiazka

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/ksiazka

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 761

Książka jaka jest każdy widzi – czy aby na pewno?

„Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski” opowiada o książkach jako wyjątkowych przedmiotach. Jako artefaktach. Każdy bibliofil, przez którego ręce przewinęły się już tysiące pozycji, powinien wiedzieć, czym jest książka. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy potrafimy nazwać jej elementy (kapitałka, wklejka, folio, składka…)? Czy rozumiemy jak powstała? Jakie formy przybierała przez wieki? Jaka jest jej historia?

Keith Houston, specjalizujący się w historii pisma i typografii, wyczerpująco odpowiada na te i niezliczone inne pytania. Podzielona na cztery części „Książka” udziela czytelnikowi obszernych informacji kolejno o ewolucji strony (papieru), tekstu (druku), ilustracji i formy od czasów starożytnych do dziś. Pierwsza i ostatnia część wydaje się nieco bardziej dynamiczna, podczas gdy druga i trzecia poświęca więcej miejsca kwestiom technicznym.

Wielką zaletą „Książki” jest fakt, że informacje podane są w tak przystępnej formie, że pochłaniamy kolejne strony nawet nie zauważając, jak lekko przychodzi nam przyswoić sobie to, w dużej mierze, naukowe dzieło, o czym świadczy 65 stron przypisów i obszerny indeks. Dowodzą one ogromu pracy badawczej autora. Jednak historyczne fakty i techniczne detale nie nudzą, bo są hojnie okraszone licznymi ciekawostkami: co Kościół miał przeciwko papierowi? Po co ilustratorzy chuchali na strony? Jaki jest związek między papierem a bielizną? Do tego szczegółowo opisane ilustracje pozwalają poznać najsłynniejsze egzemplarze i lepiej zrozumieć sztukę tworzenia książek.

„Książka” to pozycja obowiązkowa dla bibliofilów, zwłaszcza dla miłośników książki analogowej. Po jej lekturze nie da się nie nabrać większego szacunku do trzymanego w ręku tomu i kryjącej się za nim bogatej historii, trudów wynalazców, kolejnych innowacji. To wrażenie podkreśla dobrej jakości papier, twarda oprawa i estetyczna kolorystyka. Wytwór rzemiosła podniesiony do rangi sztuki.

Agnieszka Kruk

Iwona | 2017-03-20

Mnóstwo w niej ciekawostek, niestety informacje są często podawane w tak skrótowy sposób, że można się zagubić w gąszczu przywoływanych osób, zdarzeń i dat. Wbrew temu, co podkreślają wszyscy oficjalni recenzenci, nie jest to dzieło aż tak łatwe w odbiorze. Owszem, w swojej powierzchownej, anegdotycznej warstwie - tak, ale kto chciałby naprawdę dobrze zrozumieć proces powstawania książek na przestrzeni wieków - nie będzie miał łatwo (a piszę to, bynajmniej nie będąc laikiem w tych sprawach :-). Najsłabsza jest zdecydowanie pierwsza część – „Strona”, czyli o wynalezieniu papieru, kolejne dwie – o tekście i ilustracjach – dobre, ostatnia część – „Forma” – trzyma formę.
Niestety, patrząc całościowo, „Książka” nie ma w sobie tego czegoś, co sprawia, że lektura staje się prawdziwą przyjemnością.

ZCYKLU | 2017-05-20
Przeczytana: 19 maja 2017

Houston ma niewątpliwy talent do opowiadania historii, tak więc jego dzieło odbieram bardziej jako podróż i opowieść niż jako dużej wagi rozprawę historyczną (choć przecież „Książka...” także tym jest). Jednocześnie autor ma na tyle dużo dyscypliny, by nie popaść w gawędziarstwo, które na dłuższą metę mogłoby być męczące i zapewne negatywnie odbiłoby się na merytorycznej wartości dzieła. A ta jest potężna, ponieważ wszystko, o czym Houston pisze, zostało solidnie udokumentowane w rozbudowanej bibliografii. Nie mamy powodów wątpić w kompetencje autora, tym bardziej że tworzy on swoją opowieść ze swobodą świadczącą o ogromnej znajomości tematu.

Cała recenzja do przeczytania na: http://zcyklu.pl/na-czasie/577/Ksiazka-czyli-recenzja-ksiazki-o-ksiazce.

brzanka | 2017-05-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Wspaniała książka o książkach - wydanie, treść, tłumaczenie, redakcja i korekta, wszystko na najwyższym poziomie!

Wito | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Solidna, dowcipna praca. Jeśli ktoś ma do książek tak nabożny stosunek jak ja, pozycja jest obowiązkowa. Mnóstwo faktów, sporo ciekawych spekulacji i krok po kroku prześledzona historia papieru (to skrót myślowy), druku i introligatorstwa.
Wydawnictwo to ma również sporą wartość bibliofilską: mimo pozorów skromności "Książka" jest wydana niezwykle starannie - warto na to zwrócić uwagę.

Komórka_z_Książkami | 2017-05-23

Całkiem zgrabnie napisany zbiór wiedzy bezużytecznej. Dla miłośnika literatury fajna rzecz, dla pozostałych raczej pozycja do ominięcia. Wielki plus za przepiękne wydanie.

corbeau | 2017-06-04
Ania | 2017-04-25
Przeczytana: 25 marca 2017
Mamobab | 2017-04-13
Czytamy w weekend

Przed nami dwa dni, z którymi możemy zrobić, co tylko zechcemy. Czy będzie to czas wiosennych porządków, czy podejmiemy ważną życiową decyzję, czy będziemy uprawiać dolce far niente - to w zupełności zależy od nas. Na cokolwiek się zdecydujemy, książka nie powinna nam w tym przeszkadzać. Wręcz przeciwnie. A po jaki tytuł sięgnąć? Jeśli jeszcze nie wiecie, może zechcecie zasugerować się przeglądem książek wybranych przez zespół redakcji LC.