Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski

Okładka książki Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski Keith Houston
Keith Houston Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
The Book: A Cover-to-Cover Exploration of the Most Powerful Object of Our Time
Karakter
2017-02-27
2017-02-27
Paweł Lipszyc
Eseje Dizajn dzieje książki papier pismo druk ilustracje

Książka jaka jest każdy widzi – czy aby na pewno?

Znakomita. Dlaczego - opowiadam w filmie.

Znakomita. Dlaczego - opowiadam w filmie.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Fantastycznie się czyta, pięknie wydana - warto czytać w papierze. Cześć faktów z historii książki oczywiście jest powszechnie znana, choćby ze szkoły. Ale tu zebrano te fakty w fantastycznie napisaną, wciągającą historię. Polecam.

Lektura z jednej strony dla zainteresowanych tematem, bo spodziewam się, że nie każdy zechce poznawać szczegóły techniczne dotyczące procesu produkcji papieru czy maszyn drukarskich do składania tekstu. Jeśli jednak kogoś choć troszkę ciekawi, jak powstawała książka i jak na przestrzeni wieków zmieniała się, by osiągnąć dzisiejszą formę - "Książka" to pozycja obowiązkowa. Olbrzymia dawka fascynującej wiedzy, a przy tym autor pisze z wyjątkową lekkością i poczuciem humoru - szczerze polecam.

Pozycja rewelacyjnie prowadzi przez całą historię książki - zarówno papieru, grafiki, formy jak i techniki. Zaciekawiła mnie na tyle, że z chęcią sięgnę po inne książki w tej tematyce. Jedyny minus to pojawiające się liczne nazwiska, które są używane często bez wprowadzenia, przez co miałem wrażenie, że pominąłem w książce jakiś fragment i nie orientuję się, o co chodzi. Brakuje także ilustracji do bogatych i skomplikowanych opisów procesów związanych z wytwarzaniem książek - pomogłyby w zrozumieniu tekstu. Ale mimo to polecam serdecznie tę pozycję!

"Książka" to świetna i przyjemna lektura nie tylko dla zainteresowanych bardziej szczegółowymi dziedzinami takimi jak edytorstwo, grafika czy zecerstwo, ale również dla tych zafascynowanych szeroką kulturą oraz przemysłem.

Ciekawie przedstawiona historia książki oraz jej elementów składowych - na przykład historia wytwarzania pergaminu, papieru, skórzanej oprawy. Autor kieruje uwagę czytelnika na te wszystkie elementy, które zwykle doceniane są przez znawców uniwersum książki, a pomijane przez czytelnika, jak na przykład kroje czcionek, gatunki papieru, sposoby oprawy...

Naprawdę rzetelne kompendium wiedzy o książce i jej historii :) Przeczytałam jako przedbiegi do Ciemnych typków (które jednak nieco lepsze jeśli chodzi o "wartkość" akcji),i wiedzowo jestem naładowana :)

KSIĄŻKĘ dostałem w prezencie(podziękowania dla Iwony) i początkowo patrzyłem na nią odrobinę sceptycznie,ale po przeczytaniu kilku stron,wciągnąłem się bardzo w historię którą opowiada.Trzeba przyznać,że autor wykonał ogromną pracę,której nie sposób nie docenić.Zawsze ciekawiło mnie gdzie książka była wydrukowana,na jakim papierze, czytałem te informacje trochę automatycznie.Teraz,po ostatniej lekturze już wiem znacznie więcej,ale nie będę psuł zabawy i udawał eksperta.Gorąco polecam KSIĄŻKĘ każdemu,kto zainteresowany jest historią i lubi książki czytać oraz wiedzieć o nich więcej....

Obowiązkowa lektura dla wszystkich bibliotekarzy i miłośników książek. Świetnie napisana historia powstania papieru, druku, ilustracji i samych książek. Mimo, iż jest to dość obszerna pozycja czyta się ją z przyjemnością, pełna jest ciekawostek z historii powyższych, a wiedza przekazywana poparta jest pokaźną bibliografią. Polecam.

Książka rzeczywiście zbadana od deski do deski. Nie była to bardzo łatwa w odbiorze lektura, ale zawiera mnóstwo wiedzy. Zdecydowanie to pozycja dla pasjonata tematu.

• Książki o książkach
  • Do kupienia