Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Karakter
7,19 (75 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
8
8
16
7
29
6
17
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Book: A Cover-to-Cover Exploration of the Most Powerful Object of Our Time
data wydania
ISBN
9788365271365
liczba stron
464
język
polski
dodała
Nina

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa? Papier, pismo, druk,...

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?

Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!

 

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/ksiazka

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/ksiazka

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Książka jaka jest każdy widzi – czy aby na pewno?

„Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski” opowiada o książkach jako wyjątkowych przedmiotach. Jako artefaktach. Każdy bibliofil, przez którego ręce przewinęły się już tysiące pozycji, powinien wiedzieć, czym jest książka. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy potrafimy nazwać jej elementy (kapitałka, wklejka, folio, składka…)? Czy rozumiemy jak powstała? Jakie formy przybierała przez wieki? Jaka jest jej historia?

Keith Houston, specjalizujący się w historii pisma i typografii, wyczerpująco odpowiada na te i niezliczone inne pytania. Podzielona na cztery części „Książka” udziela czytelnikowi obszernych informacji kolejno o ewolucji strony (papieru), tekstu (druku), ilustracji i formy od czasów starożytnych do dziś. Pierwsza i ostatnia część wydaje się nieco bardziej dynamiczna, podczas gdy druga i trzecia poświęca więcej miejsca kwestiom technicznym.

Wielką zaletą „Książki” jest fakt, że informacje podane są w tak przystępnej formie, że pochłaniamy kolejne strony nawet nie zauważając, jak lekko przychodzi nam przyswoić sobie to, w dużej mierze, naukowe dzieło, o czym świadczy 65 stron przypisów i obszerny indeks. Dowodzą one ogromu pracy badawczej autora. Jednak historyczne fakty i techniczne detale nie nudzą, bo są hojnie okraszone licznymi ciekawostkami: co Kościół miał przeciwko papierowi? Po co ilustratorzy chuchali na strony? Jaki jest związek między papierem a bielizną? Do tego szczegółowo opisane ilustracje pozwalają poznać...

„Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski” opowiada o książkach jako wyjątkowych przedmiotach. Jako artefaktach. Każdy bibliofil, przez którego ręce przewinęły się już tysiące pozycji, powinien wiedzieć, czym jest książka. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy potrafimy nazwać jej elementy (kapitałka, wklejka, folio, składka…)? Czy rozumiemy jak powstała? Jakie formy przybierała przez wieki? Jaka jest jej historia?

Keith Houston, specjalizujący się w historii pisma i typografii, wyczerpująco odpowiada na te i niezliczone inne pytania. Podzielona na cztery części „Książka” udziela czytelnikowi obszernych informacji kolejno o ewolucji strony (papieru), tekstu (druku), ilustracji i formy od czasów starożytnych do dziś. Pierwsza i ostatnia część wydaje się nieco bardziej dynamiczna, podczas gdy druga i trzecia poświęca więcej miejsca kwestiom technicznym.

Wielką zaletą „Książki” jest fakt, że informacje podane są w tak przystępnej formie, że pochłaniamy kolejne strony nawet nie zauważając, jak lekko przychodzi nam przyswoić sobie to, w dużej mierze, naukowe dzieło, o czym świadczy 65 stron przypisów i obszerny indeks. Dowodzą one ogromu pracy badawczej autora. Jednak historyczne fakty i techniczne detale nie nudzą, bo są hojnie okraszone licznymi ciekawostkami: co Kościół miał przeciwko papierowi? Po co ilustratorzy chuchali na strony? Jaki jest związek między papierem a bielizną? Do tego szczegółowo opisane ilustracje pozwalają poznać najsłynniejsze egzemplarze i lepiej zrozumieć sztukę tworzenia książek.

„Książka” to pozycja obowiązkowa dla bibliofilów, zwłaszcza dla miłośników książki analogowej. Po jej lekturze nie da się nie nabrać większego szacunku do trzymanego w ręku tomu i kryjącej się za nim bogatej historii, trudów wynalazców, kolejnych innowacji. To wrażenie podkreśla dobrej jakości papier, twarda oprawa i estetyczna kolorystyka. Wytwór rzemiosła podniesiony do rangi sztuki.

Agnieszka Kruk

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (587)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 832
Kinga | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 lipca 2017

To książka o książce. Poznajemy historię pergaminu, skórzanej oprawy, obowiązków drukarzy a także format książki. Wydanie jest staranne i piękne.
"Książka. Najpotężniejszy..." nie jest tak dobra jak "Moja historia czytania" Alberto Manguela, ale i tak czyta się świetnie.

książek: 485
GagoSLAW | 2018-08-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

KSIĄŻKĘ dostałem w prezencie(podziękowania dla Iwony) i początkowo patrzyłem na nią odrobinę sceptycznie,ale po przeczytaniu kilku stron,wciągnąłem się bardzo w historię którą opowiada.Trzeba przyznać,że autor wykonał ogromną pracę,której nie sposób nie docenić.Zawsze ciekawiło mnie gdzie książka była wydrukowana,na jakim papierze, czytałem te informacje trochę automatycznie.Teraz,po ostatniej lekturze już wiem znacznie więcej,ale nie będę psuł zabawy i udawał eksperta.Gorąco polecam KSIĄŻKĘ każdemu,kto zainteresowany jest historią i lubi książki czytać oraz wiedzieć o nich więcej....

książek: 308
Iwona | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Mnóstwo w niej ciekawostek, niestety informacje są często podawane w tak skrótowy sposób, że można się zagubić w gąszczu przywoływanych osób, zdarzeń i dat. Wbrew temu, co podkreślają wszyscy oficjalni recenzenci, nie jest to dzieło aż tak łatwe w odbiorze. Owszem, w swojej powierzchownej, anegdotycznej warstwie - tak, ale kto chciałby naprawdę dobrze zrozumieć proces powstawania książek na przestrzeni wieków - nie będzie miał łatwo (a piszę to, bynajmniej nie będąc laikiem w tych sprawach :-). Najsłabsza jest zdecydowanie pierwsza część – „Strona”, czyli o wynalezieniu papieru, kolejne dwie – o tekście i ilustracjach – dobre, ostatnia część – „Forma” – trzyma formę.
Niestety, patrząc całościowo, „Książka” nie ma w sobie tego czegoś, co sprawia, że lektura staje się prawdziwą przyjemnością.

książek: 1862
zorro | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Obowiązkowa lektura dla wszystkich bibliotekarzy i miłośników książek. Świetnie napisana historia powstania papieru, druku, ilustracji i samych książek. Mimo, iż jest to dość obszerna pozycja czyta się ją z przyjemnością, pełna jest ciekawostek z historii powyższych, a wiedza przekazywana poparta jest pokaźną bibliografią. Polecam.

książek: 230
Hipis | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Bardzo dobra książka, którą przeczytałam jako wstęp do uczenia się historii książki - w tej roli sprawdza się doskonale, bo jest dość przystępna i nie nudna, stanowiąc dobry podkład do dalszego czytania ściśle naukowych pozycji. Dopiero dzięki niej zrozumiałam niektóre zagadnienia, które miałam na wykładach - ruchomą czcionkę, skład atramentu, zasady zszywania książek itd. Ale chyba nie polecę jej nikomu, kto nie zajmuje się, hobbistycznie lub zawodowo, historią książki i introligatorstwem. Jednak jest długa i dość szczegółowa. Plus za piękne wydanie (szkoda że tak ciężkie, że można nią zabić, ale coś za coś, wiadomo, a zabijanie też się czasami przydaje).

książek: 72
DO_DZIEŁA | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 maja 2017

Na Książkę Houstona składają się dzieje rzeczonej książki zamknięte w czterech częściach (strona, tekst, ilustracje, forma). To wyczerpujące studium poświęcione – jak podpowiada podtytuł – najpotężniejszemu przedmiotowi naszych czasów zbadanemu od deski do deski. Na STRONIE czytelnik poznaje historię przejścia od papirusu przez pergamin po papier. Rzecz jasna, wcześniej parano się tabliczkami i innymi reliktami. W TEKŚCIE Houston prezentuje, gdzie się narodziło i jak zmieniało się pismo, jak wyglądała czynność pisania i skąd w ogóle wziął się druk (wbrew pozorom nie od Gutenberga). Jest także m.in. o tym, ile trzeba było się namęczyć, aby tekst wyjustować. ILUSTRACJE kreślą obraz ewoluującej ornamentyki, fotografii i ogólnie pojętej grafiki. FORMA natomiast opisuje, w jaki sposób od nieporęcznego zwoju (fakt, w tramwaju by się takiego nie poczytało, ale, jak zauważa Houston, niewiele się on różnił od powszechnej czynności scrollowania na smartfonie) przeszliśmy do książki takiej...

książek: 162
ZCYKLU | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2017

Houston ma niewątpliwy talent do opowiadania historii, tak więc jego dzieło odbieram bardziej jako podróż i opowieść niż jako dużej wagi rozprawę historyczną (choć przecież „Książka...” także tym jest). Jednocześnie autor ma na tyle dużo dyscypliny, by nie popaść w gawędziarstwo, które na dłuższą metę mogłoby być męczące i zapewne negatywnie odbiłoby się na merytorycznej wartości dzieła. A ta jest potężna, ponieważ wszystko, o czym Houston pisze, zostało solidnie udokumentowane w rozbudowanej bibliografii. Nie mamy powodów wątpić w kompetencje autora, tym bardziej że tworzy on swoją opowieść ze swobodą świadczącą o ogromnej znajomości tematu.

Cała recenzja do przeczytania na: http://zcyklu.pl/na-czasie/577/Ksiazka-czyli-recenzja-ksiazki-o-ksiazce.

książek: 460
Kasia | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2017

Pozycja polecana bibliotekarzom! ;) - przedstawia ciekawe smaczki z historii książki

książek: 97
Wito | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 maja 2017

Solidna, dowcipna praca. Jeśli ktoś ma do książek tak nabożny stosunek jak ja, pozycja jest obowiązkowa. Mnóstwo faktów, sporo ciekawych spekulacji i krok po kroku prześledzona historia papieru (to skrót myślowy), druku i introligatorstwa.
Wydawnictwo to ma również sporą wartość bibliofilską: mimo pozorów skromności "Książka" jest wydana niezwykle starannie - warto na to zwrócić uwagę.

książek: 2181
Tinkerbelle | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Książka rzeczywiście zbadana od deski do deski. Nie była to bardzo łatwa w odbiorze lektura, ale zawiera mnóstwo wiedzy. Zdecydowanie to pozycja dla pasjonata tematu.

zobacz kolejne z 577 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Przed nami dwa dni, z którymi możemy zrobić, co tylko zechcemy. Czy będzie to czas wiosennych porządków, czy podejmiemy ważną życiową decyzję, czy będziemy uprawiać dolce far niente - to w zupełności zależy od nas. Na cokolwiek się zdecydujemy, książka nie powinna nam w tym przeszkadzać. Wręcz przeciwnie. A po jaki tytuł sięgnąć? Jeśli jeszcze nie wiecie, może zechcecie zasugerować się przeglądem książek wybranych przez zespół redakcji LC.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd