Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska, PRL, historia, moda
Jaga

Z jednej strony byli projektanci, którzy chcieli ubierać Polaków jak paryżan. Z drugiej było państwo, które chciało ubierać Polaków zupełnie inaczej. A gdzieś pomiędzy ci Polacy, którzy musieli się jakoś ubrać. Po latach opowiadają o rozkloszowanych spódnicach z siatek na muchy, kurtkach z demobilu zdobywanych „na ciuchach”, białych botkach kupowanych u szewca, ortalionach, nonironach,...

Po latach opowiadają o rozkloszowanych spódnicach z siatek na muchy, kurtkach z demobilu zdobywanych „na ciuchach”, białych botkach kupowanych u szewca, ortalionach, nonironach, dżinsach, tetrach i kożuchach, jakby mieli je właśnie na sobie. Opisują kształt guzików przy mankietach, krój kołnierza, deseń podszewki, każdy szczegół. Bo aby te ubrania zdobyć, przemierzyli dziesiątki kilometrów, wystali długie godziny w kolejkach, wyczekiwali w nieskończoność u krawcowych.

Ale to nie jest to sentymentalna opowieść o minionych czasach. To raczej próba zrozumienia, dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo, i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu.

A co z tym wszystkim mają wspólnego wielbłądy? Bardzo dużo, bo wszyscy się o nie kłócą.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/

ardnaskela | 2016-11-12

Zacznijmy od plusów. Szata graficzna jest oryginalna i nieoczywista. Bardzo ciekawe zdjęcia, dosyć unikatowe. To warstwa ikonograficzna jest największą wartością tej książki.

I tu przejdziemy do minusów. Temat świetny ale książka jest chaotycznie napisana. Bez ładu i składu. Jestem rozczarowana. Tego wręcz nie dało się czytać.

Black-Beauty | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Literacka podróż do czasów PRL-u, tytułowa "moda" zaś staje się nośnikiem refleksji i wspomnień ludzi, którzy kreowali nowy, polski styl. Jenak nie jest to książka sentymentalna, bowiem zawarte w niej historie pozwalają zrozumieć współczesnemu czytelnikowi, czym tak naprawdę był PRL, jak dużą rolę pełniła w nim moda, również to, jak za pomocą ubrań człowiek chciał zachować coś z przeszłości lub po prostu wyróżnić się w szarym tłumie.

chiave | 2015-04-19
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

No nie wiem... Książka jest bez dwóch zdań poprawna: napisana bez wielkiego może talentu, ale na bazie solidnego researchu i mimo pewnych zastrzeżeń całkiem niezła. Czegoś mi w niej jednak brakuje. PRL pamiętam aż za dobrze, ówczesną modę też. Pamiętam polowania na nadające się do noszenia ciuchy i codzienne zmagania kobiet z wszechogarniającą socjalistyczną szarością i beznadziejnością. I uważam, że książka Boćkowskiej zaledwie muska fenomen zjawiska "moda w PRL". Brakuje mi w niej spojrzenia bardziej socjologicznego, być może także odrobiny psychologii – bo czytając, nie znalazłam niemal śladów tego, co ubieranie się oznaczało dla mojego pokolenia.
Najciekawszy jest chyba rozdział dotyczący związków projektowania z przemysłem odzieżowym, a w nim fragmenty oficjalnych raportów branżowych – opisy piętrzących się przed projektantami i producentami trudności są bowiem jednym z przejawów tego, czym była gospodarka planowa, dotykająca każdej dziedziny życia. Niestety, autorka...

joly_fh | 2015-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2015

Książka Aleksandry Boćkowskiej wydana jest pięknie i starannie - projekt graficzny, typografika - sama okładka stylizowana na lata 50-te zachwyca - ilustracje i zdjęcia, przypisy w środku, a nie gdzieś na szarym końcu. Ale jeśli chodzi o treść, to ziewałam z nudów. Boćkowska pisze o polityce, ideologii, programach nauczania, PRL-owskich instytucjach wszelakich, Komisjach, kontrolach, planach, tylko jakoś mody w tym niewiele. Mnóstwo nowomowy: normominuty, zastoiny towarowe, asortyment, cykl inwestycji w przemyśle, surowce, rozdzielniki, wskaźniki. Nic nie może się obyć bez dyrektorów, kierowników, naczelników, kontrolerów, plastyków, brygadzistów. Debaty o stanie obuwia i dekrety Rady Ministrów. Za dużo cytatów, za mało inwencji własnej w tekst. Ja rozumiem, że coś tam o szczytnych ideologiach trzeba było napisać, ale czy naprawdę potrzeba było cytować jakieś elaboraty na całe strony? Opowieści o różnych postaciach obracających się w świecie "mody" i kreujących ją....

Anuszka | 2015-05-10
Przeczytana: 09 maja 2015

Rozczarowująca. Niechlujnie napisana. Niewiele o modzie, wiecej o przemyśle modowym i życiu osób zajmujących sie modą. Najwiekszy jednak zarzut mam do sposobu jej napisania. Mam wrażenie ze to zlepek notatek bez ładu i składu.

lotosu_kwiat | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Na początek warto zaznaczyć, że nie jest to książka dla każdego. Jest to lektura dla czytelników o dość niszowym profilu: nie dość że dotyczy mody w PRL-u, to jeszcze trzeba dodać, że posra część treści dotyczy nie tyle wzornictwa czy wykroju, lecz głównie aspektów historycznych przedsiębiorstw, prasy czy związanych z ówczesną modą postaci. Przeciętny czytelnik powinien być uzbrojony w sporą dawkę cierpliwości, jeśli nie zamierza zrezygnować z tej dość zawiłej lektury. Sporym plusem jest rzetelność i wnikliwość, które pozwalają poczuć ducha opisywanych miejsc, możnaby wręcz powiedzieć przenieść się w czasie. Podsumowując: książka jest tak samo specyficzna, jak moda opisywanych lat - chwilami męczy i uwiera, jednak jeśli się postara można w niej odnaleźć wiele godnych uwagi detali.

Karolina | 2018-04-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2018

Jak można na tak ciekawy temat napisać tak nudną książkę?!
Zdjęcia,które powinny być równorzędne z tekstem ograniczono do minimum. Za to cytatów z prasy, a nawet raportów ówczesnych urzędników jest na pęczki.
Warsztatowo bardzo niski poziom, aż się wierzyć nie chce, że autorka pisaniem zajmuje się zawodowo.
Bardzo słaba pozycja.

Kakunia | 2017-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 grudnia 2017

świetna lektura! Książka opisuje historię mody.. nie, wróć, nie tyle historię samej mody, ile modowych realiów PRL-owych, osób stojących za polską modą i procesami rządządzymi branżą. Ilość smaczków kultorowych i osobowych wspomnianych w książce całkowicie mnie satysfakcjonuje :)

Polecam osobom chcącym dowiedzieć się czegoś o PRLu, czegoś, czego nie ma w podręcznikach szkolnych :)

mika | 2018-03-25

Jeśli ktoś spodziewał się znaleźć w tej pozycji masę zdjęć z modą lat prl-u to spotka go duże rozczarowanie, ale książka przecież nie jest albumem i w zasadzie strony graficznej nie ma co się czepiać, ma ona zresztą swój urok: okładka przypomina wydawnictwa z lat prl-u, które były często i gęsto zgrzebne, biedne, na marnej jakości papierze... w Wielbłądach nie tyle chodzi o zdjęcia z ówczesną modą, ale o historie jej twórców.
Wielbłądy to książka przede wszystkim o ludziach, którzy kreowali modę lat prlu, są tu znaczący projektanci tamtego okresu, ich współpracownicy, modelki, ludzie w różny sposób powiązani z branżą modową, pokazani bardzo obiektywnie: z jednej strony osiągnięcia, z drugiej słabostki i wpadki... no i jest oczywiście specyficzna walka z systemem przy użyciu mody, inspirowano się "zgniłym zachodem", w innym wypadku Polacy nosiliby wyłącznie "kurtki na watolinie i buty tylko w jednym fasonie".

agazad17 | 2015-04-09

Niestety książka nie jest najlepiej napisana. Jest bardzo chaotyczna. Niektóre wątki dotyczące życia osób związanych z modą, ale zupełnie nie dotyczące mody, opisane są zbyt obszernie i nie wiadomo po co. Inne bardziej "modowe" wątki potraktowano po macoszemu.