Historyczka i publicystka, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 150 artykułów, a także współautorka albumu „Elity w II Rzeczpospolitej”. Obecnie pracuje nad książką „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.
Interesuje się dwudziestoleciem międzywojennym oraz historią i kulturą Ukrainy. Jako redaktorka współpracowała między innymi z Repliką i Instytutem Wydawniczym Erica, jako recenzentka z Wydawnictwem Znak. Poza „Ciekawostkami historycznymi” publikowała między innymi w „Fakcie Historia” i „Newsweeku Historia”.http://ciekawostkihistoryczne.pl/
Całkiem niezła propozycja dla osób zainteresowanych krótkimi, suchymi faktami poświęconymi międzywojennej Polsce. Jest to książka o tyle istotna i potrzebna, że staje w opozycji do dość popularnej opinii, że II RP była krainą niemal mlekiem i miodem płynącą, ludziom żyło się dostatnie, panował dobrobyt i znajdowaliśmy się pod każdym względem w czołówce państw Europy. Oczywiście tak nie było, o czym czytelnik przekona się czytając choćby o sile nabywczej pieniądza, przeciętnym wynagrodzeniu, ilości samochodów na mieszkańca czy jakości dróg i kolei. Na duży plus właśnie fakt zestawienia przez autorów liczb polskich z liczbami europejskimi, przy których Polska tamtych lat wypadała dość blado. Nie da się jednak nie odnieść wrażenia, że książka stanowi jedynie zbiór króciutkich artykułów, które równie dobrze mogłyby znaleźć się na stronie internetowej autorów. Niemniej lektura pozwala przybliżyć sobie II RP, przede wszystkim z perspektywy zwykłego, przeciętnego obywatela, dla którego wiele dóbr i usług, dzisiaj powszechnych, zdecydowanie było niedostępnych.
Okupowana Polska w liczbach podobnie jak Przedwojenna Polska w liczbach jest opracowaniem zbiorowym. Tym razem swoje piętno odcisnęli w niej autorzy tacy jak: Martyna Grądzka- Rejak, Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kuzak, Sebastian Pawlina, Aleksandra Zaprutko-Janicka. Książka została wydana nakładem Bellona.
Nie trzeba wielu słów by powiedzieć czym była druga wojna światowa. Z pewnością nie na nikogo kto nie wiedziałby jakie straty mniej więcej poniosła Polska w wyniku niemal sześciu lat okupacji. A jak ta hekatomba przekłada się dane statystyczne? O tym właśnie opowiada Okupowana Polska w liczbach. Z niej możemy dowiedzieć się więcej m.in. o: bilansie wojny obronnej z 1939 roku, niemieckich i sowieckich rabunkach i grabieżach, destrukcji polskiej kultury, pacyfikacji polskiej wsi, robotach przymusowych, wywózkach na Sybir, rzezi wołyńskiej, aspektach życia codziennego (w tym o głodzie, zarobkach i cenach, warunkach życia),zagładzie oraz polskim podziemiu, stratach ludzkich i materialnych. W książce znalazł się też rozdział opowiadający o współpracy z okupantem.
Okupowana Polska w liczbach przez wzgląd tematykę jaka porusza nie jest ani łatwą ani przyjemną lekturą. Obraz jaki wyłania się z niniejszej lektury, może przytłoczyć. Nie można natomiast odmówić tej lekturze porządnego przygotowania. Świadczy o tym bogata bibliografia. Tak na marginesie, przy okazji zapoznawania się z treścią książki znalazłam się niej pozycje książkowe historyków, których miałam szansę poznać.
Poza tym oprócz bogatej bibliografii za jej walor należy uznać liczne ciekawostki, o których do tej pory zapewne niewielu miało możliwość usłyszeć. Plusem książki są też krótkie rozdziały, w których znalazło się samo meritum tematu jaki był omawiany.
Książka dobitnie uświadamia jak wielki koszt poniosła Polska i Polacy ,,goszcząc’’ u sobie nieprzyjaciół. Jestem nią zachwycona i cieszę się, że miałam szansę zapoznać się z jej treścią. Moim zdaniem to książka warta uwagi.