Historyczka i publicystka, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 150 artykułów, a także współautorka albumu „Elity w II Rzeczpospolitej”. Obecnie pracuje nad książką „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej. Interesuje się dwudziestoleciem międzywojennym oraz historią i kulturą Ukrainy. Jako redaktorka współpracowała między innymi z Repliką i Instytutem Wydawniczym Erica, jako recenzentka z Wydawnictwem Znak. Poza „Ciekawostkami historycznymi” publikowała między innymi w „Fakcie Historia” i „Newsweeku Historia”.http://ciekawostkihistoryczne.pl/
Dane z przedwojennych roczników statystycznych, zebrane i
przeanalizowane w książce, uświadamiają skalę postępu jaki dokonał się w ostatnich stu latach. Dostęp do elektryczności, asfaltowe drogi, bezpłatna edukacja i komfort spania we własnym łóżku, to tylko niektóre zmienne.
W porównaniu z okresem międzywojennym diametralnie zmieniło się podejście do pracujących kobiet - wtedy wiele z nich rezygnowało z pracy po ślubie. Robi wrażenie to, że średnia długość życia na początku lat 30. XX w. wynosiła 48 lat dla mężczyzn i 51 dla kobiet - obecnie to 74 lata dla mężczyzn i 82 dla kobiet.
Szczególnie ciekawy był dla mnie rozdział o przedwojennej policji i postrzeganiu mundurowych przez społeczeństwo.
Treść niektórych rozdziałów jest nużąca, lecz to nie zaniża
wartości publikacji.
Czytałem tę książkę mniej więcej równolegle z "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku". Dało to całkiem niezły ogląd tego, co Newman zobaczył z perspektywy swojego roweru. Ta pozycja oczywiście obejmuje całe dwudziestolecie, ale pewne spostrzeżenia brytyjskiego reportera-cyklisty widać po prostu w liczbach.
Książkę czytało się błyskawicznie, jednak nie jest to pozycja, którą najlepiej pożera się na raz. Spora liczba cyfr z różnych dziedzin temu nie sprzyja, treść trzeba sobie dozować. Nie wszystkie omawiane dane są zbierane w rzetelny sposób (o czym autorzy wspominają),nie wszystkie porównania do teraźniejszości są jasne, ale życie przez te kilkadziesiąt lat diametralnie się zmieniło. Chwilami brakuje odniesień do danych z innych państw w latach dwudziestych i trzydziestych zeszłego stulecia. Dane te czasem się pojawiają, ale można było położyć na to większy nacisk.
To jedna z tych książek, która rozprawia się z mitem II RP, który często prezentowany jest w kinach. W wielu miejscach książki ze stron wyziera bieda (często wstydliwa nawet wobec wielu krajów których z bogactwem nie kojarzymy),w jakiej żyła bardzo duża część obywateli kraju nad Wisłą w epoce międzywojennej.