To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury

Okładka książki To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury Aleksandra Boćkowska
Okładka książki To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury
Aleksandra Boćkowska Wydawnictwo: Czarne Seria: seria dwutygodnik.com reportaż
reportaż
seria dwutygodnik.com
Czarne
2023-09-06
2023-09-06
9788381917544

Bardzo ciekawe wywiady. Pracując w różnych instytucjach kultury wiem jak bardzo są one prawdziwe. Polecam!

Trudno mi ocenić książkę. Tematyka na pewno szalenie ciekawa i niszowa, ale część wywiadów musiałam niestety przekartkować. Bardzo dużo odniesień do pandemii i hermetycznych wydarzeń/sytuacji, co nie do końca mnie interesowało. Bardzo nie podobał mi się rozdział z krawcowymi z teatru, choć to bardziej kwestia ich wypowiedzi, które niestety miały arogancki wydźwięk.

Mam wrażenie, że książka zyskałaby, gdyby była opisana bardziej ogólnie, bez zagłębiania się w meandry poszczególnych instytucji/postaci. Mimo wszystko uważam, że to bardzo sympatyczna i wartościowa lektura na temat niewidzialnych postaci z sektora kultury.

Mam...

Idąc na wystawę, koncert, do kina czy do muzeum zazwyczaj przyglądamy się prezentowanym tam dziełom i podziwiamy kunszt stojących za nimi artystów, nie uświadamiając sobie, jak wiele osób było zaangażowanych w efekt końcowy. Aleksandra Boćkowska w swojej książce pozwala nam spojrzeć na kulturę z zupełnie innej perspektywy: wpuszcza nas na zaplecze, oddając głos ludziom, których praca jest zazwyczaj niedostrzegalna, ale niezbędna, by przekształcać pomysły artystów w rzeczywistość.

„To wszystko nie robi się samo” to zbiór wywiadów z takimi osobami, jak montażysta wystaw, researcherka, audiodeskryptorka dzieł sztuki, realizatorka wystaw czy kinooperator, a także – co może być szczególnie interesujące dla mieszkańców Trójmiasta – z Joanną Weltrowską, kierowniczką Działu Produkcji w Instytucie Kultury Miejskiej, odpowiedzialną za festiwal NARRACJE, który łączy sztukę współczesną z przestrzenią publiczną Gdańska. Wywiad pozwala nam zajrzeć za kulisy tego wydarzenia, ukazując, z jak wieloma problemami i zagadnieniami muszą zmierzyć się jego realizatorzy: od współpracy z artystami, przez szukanie lokalizacji dla ich dzieł, załatwianie pozwoleń, szukanie wykonawców prac, przez szkolenie przewodników, zorganizowanie ochrony i ustalenie programu. Jeśli jesteście ciekawi, czy artyści sami mogą zdecydować o miejscu, w którym znajdzie się ich praca, jak wygląda proces od pomysłu do realizacji, jakie przeszkody należy wziąć pod uwagę, co przy organizacji takiego wydarzenia robią alpiniści, w jaki sposób ekipa z Bollywood prawie przeszkodziła w przygotowaniach jednego z projektów, a także dlaczego NARRACJE w 2015 roku omal się nie udały, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.

Książka Boćkowskiej pokazuje również, jak szerokim określeniem jest praca w kulturze i jak wiele różnorodnych wyzwań i zawodów się w tym zawiera – od artystów, kustoszy czy scenografów, aż po bileterów, catering czy osoby odpowiedzialne za sprzątanie czy ustawianie krzeseł. Oddaje głos osobom, które zazwyczaj stoją w cieniu, a bez których nie moglibyśmy doświadczać kultury w taki sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. A przede wszystkim – co najważniejsze – uwrażliwia nas na to, że „to wszystko nie robi się samo”.
– Ola, specjalistka ds. promocji

Jak to zbiór - jedne lepsze, inne gorsze (przy czym opinia, które to są te "lepsze" pewnie zależy od czytelnika ;) ). Mi się bardzo podobały pierwszy i ostatni - researcherka i redaktor. O tłumaczce migowej też ciekawe, choć świeżo po lekturze "Głuszy" nie było takie odkrywcze.

Cudownie czytało mi się tę książkę. Dała mi dużo nadziei, bawiła, sprawiała że przychodziły do mnie wspomnienia z mojej pracy w kulturze. Bardzo prawdziwa, bez lukru, a jednocześnie pokazująca ludzi z najprawdziwszą pasją. I to ludzi z bardzo różnorodnych branż, co pokazuje, jak szerokim pojęciem jest "praca w kulturze". Bardzo, bardzo polecam!

Zbiór wywiadów z bardzo ciekawymi "zawodnikami", m.in. migającą tłumaczką czyli osobą tłumaczącą na język migowy, audiodeskryptorką dzieł sztuki, czy też Pana od filmów, którzy opowiadają o swojej pracy, wprowadzają nas w inny świat. To interesujące spotkania również dla tych czytelników, którzy całe życie pracuję w jednej branży i mają poczucie, że już nic "innego zawodowego" nie ma na tym świecie ;) Polecam gorąco!

Lubisz czytać wywiady? Interesują Cię kulisy działania muzeów, organizacji koncertów i innych wydarzeń związanych ze sztuką, muzyką, literaturą? Jeśli tak – książka Aleksandry Boćkowskiej "To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury" może trafić w Twój gust czytelniczy.

Kto jest w blasku fleszy, gdy idziesz na spotkanie autorskie, koncert, wystawę? Zwykle to pisarz, piosenkarz, malarz, rzeźbiarz, artysta multimedialny. A co by było gdyby to miejsce oddać tym, którzy zwykle są w tle, a ich praca jest niezbędna do tego, aby można było obejrzeć film w kinie, posłuchać występu ulubionej wokalistki, zobaczyć spektakl? To właśnie zrobiła Aleksandra Boćkowska, autorka książki "To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury".

Dziennikarka od 2019 roku publikuje w "Dwutygodniku" rozmowy "Zaplecze kultury". I to one jak łatwo się domyśleć stały się punktem wyjściowym do powstania książki. W rezultacie w "To wszystko nie robi się samo..," ukazały się uzupełnione rozmowy, które można było wcześniej przeczytać w czasopiśmie. Jednak nie tylko one. W książce znajdziesz też zupełnie nowe, premierowe wypowiedzi ludzi pracujących w kulturze.

Jak to w zbiorze wywiadów, były w nim zarówno fragmenty, które mocno przykuły moją uwagę, jak i takie, które nie zatrzymały mnie na dłużej. Przyznaję jednak, że z mojej perspektywy tych wciągających rozmów było znacznie więcej. Szczególnie zapadły mi w pamięci wywiady z researcherką Wandą Lacrampe, tłumaczką na język migowy Magdaleną Gach,
kierowniczką Działu Produkcji w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej Joanną Weltrowską, ,audiodeskryptorką dzieł sztuki Anną Pięcińską, realizatorką audiobooków Eweliną Karpacz-Oboładze i redaktorem książek Dariuszem Sośnickim.

Największymi plusami książki Aleksandry Boćkowskiej były dla mnie dobór rozmówców i rozmówczyń oraz różnorodność zawodów, zajęć, działań, które przewijają się przez cały zbiór. Poczułam się tak, jakbym weszła na backstage wielu wydarzeń kulturalnych. To fascynujące doświadczenie!

Książkę "To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury" polecam tym, którzy interesują się taką tematyką. Jest szansa, że znajdą w niej coś dla siebie.

• Przeczytane 2023
  • Popularnonaukowe
  • Reportaż
  • 0_chcę przeczytać - legimi

Dodaj cytat z książki To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury