Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL

Czarne
2017-09-27
2017-09-27
literatura polska reportaż PRL Polska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (52) / kwiecień 2022 Marek M. Berezowski, Aleksandra Boćkowska, Sebastian Cichocki, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kateryna Kałytko, Marta Klimowicz, Jarosław Kociszewski, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marian Misiak, Magdalena Moskal, Mateusz Roesler, Zofia Sawicka, Wasyl Stus, Marcin Wicha, Serhij Żadan
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (26) / luty 2020 Bartek Barczyk, Aleksandra Boćkowska, Tad Friend, Misia Furtak, Maciej Jakubowiak, Szczepan Kopyt, Zuzanna Kowalczyk, Katherine Mansfield, Joanna Mikulska, Marcin Napiórkowski, Wojciech Nowicki, Michał Potocki, Anna Sekułowicz, Agata Sikora, Filip Springer, Katarzyna Szyngiera, Wei Wang, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Bartek Barczyk, Ale...

Powszednie delikatesy

Reportaż "Księżyc z Peweksu: O luksusie w PRL", mam mieszane odczucia co do tej pozycji.

Autorka w sposób rzetelny i barwny przedstawia życie elity w tamtych czasach, odkrywając tajemnice i przywileje, którymi cieszyła się wybrana grupa społeczna. Zaciekawił mnie opis życia marynarzy w PRL. Jednakże, styl narracji jest nieco zagmatwany jak dla czytelników nieobeznanych z epoką, co może wprowadzać pewne zamieszanie. Ponadto, brak głębszych analiz politycznych i społecznych kontekstów może ograniczyć zrozumienie dla tych, którzy oczekują bardziej kompleksowego spojrzenia na temat.

Niemniej jednak, reportaż jest wartościowym źródłem wiedzy dla tych zainteresowanych poznaniem życia elity w tamtych czasach. Z perspektywy tamtych lat można zgłębić znaczenie słowa "luksus" i zrozumieć, co kryło się za tym pojęciem.

Suche fakty, nieciekawe historie (brak kolorytu),brak powiązania z bohaterami. Na plus kilka ciekawych informacji ale to już wymuszony plus. Nuda.

Bardzo ciekawa pozycja. Wróciłam wspomnieniami do lat młodości.
Dużo ciekawostek o ludziach polityki, kultury i biznesu
żyjących w czasach PRL-u.
Znajomości z osobami na świeczniku działały cuda. Pomagały dorobić się majątku. Kto miał układy, miał dostęp do wielu dóbr.
Ludzie "na dole" w większości klepali biedę,
za to partyjniacy, ludzie "władzy" i biznesu hulali,
i robili interes za interesem.
Warto poczytać o ich "karierach".

Bardzo ciekawa pozycja. Wróciłam wspomnieniami do lat młodości.
Dużo ciekawostek o ludziach polityki, kultury i biznesu
żyjących w czasach PRL-u.
Ludzie "na dole" w większości klepali biedę,
za to partyjniacy, ludzie "władzy" i biznesu hulali,
i...

Temat bardzo ciekawy - sposób wykonania trochę gorszy. Autorka prowadzi nas przez Gdynię, w której to marynarze mieli pieniądze, bo przywozili z zagranicy (również towary) oraz osiedle domków nowoczesnych w tym mieście, później jest trochę o Pile i Andrzeju Śliwińskim, wojewodzie Piły, następnie o budowanych hotelach i "luksusach" w nich. Przechodząc do sedna opinii, to przez trudny język i przeplatane wątki bardzo ciężko się czyta. Momentami historie się przeplatają. Coś można dla siebie z niej wyciągnąć, lecz nie jest to lektura, którą poleciłbym.
Wady:
- Trudny język - bardzo ciężko się czyta ;
- Historie są przeplatane i łatwo idzie się pogubić ;
Moim skromnym zdaniem można było to zrobić lepiej. Czekamy na wersję V2 :)

Fajny temat, ale forma ciężka.

Fajny temat, ale forma ciężka.

Dla mnie - bardzo interesujące.

Dla mnie - bardzo interesujące.

Uznam, że przeczytałam, choć będzie to naciągane. Przeczytałam połowę, resztę przekartkowałam, zatrzymując się na co ciekawszych fragmentach. Zlepek wspomnień różnych osób o czasach PRL-u podzielone na jakieś rozdziały, ale nie bardzo wiadomo wg jakiego klucza. Autorka niestety "nie udźwignęła" tematu tworząc okropnie męczący tekst, szkoda, bo temat sam w sobie jest bardzo ciekawy.

W czasach PRLu wszystko było na wystawie, ale niczego nie można było kupić. Za butelkę wódki można było więcej załatwić, niż za pieniądze. Żeby zebrać jeden komplet, trzeba było kupić trzy. Takie to były czasy, gdy stojąc w kolejce odmarzały nosy a w sercu tliła się nadzieja, że uda się dostać ostatni serwis z półki.

Straszny chaos, co chwilę gubiłam wątek, pełno postaci które się po prostu nagle pojawiają nie wiadomo skąd.

Świetna pozycja, jako że moje urodzenie przypadło na końcówkę PRLu- mam bardzo mgliste pojęcie o tym jak wyglądało życie w tamtych latach. Pozycja ogromnie ciekawa- zawierająca mnóstwo anegdot- świetna. Mimo to nie byłam w stanie jej szybko przeczytać- brałam ją po kawałeczku.

• Reportaż
  • Reportaże