Zatrzymać czas

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

allison | 2018-07-09
Przeczytana: 04 lipca 2018

O tym, że Zofia Kucówna pisze świetnie, miałam okazję przekonać się jakiś czas temu, czytając jej książkę "Zdarzenia potoczne".
"Zatrzymać czas" to także lektura, którą pochłonęłam jednym tchem.

Aktorka sporo miejsca poświęca swojej pracy i osobistemu życiu, często racząc czytelnika różnymi anegdotami, ale ani razu nie przekracza granicy dobrego smaku. Jeśli ktoś spodziewa się taniej sensacji, od razu powinien odłożyć książkę na półkę.

"Zatrzymać czas" to zbiór różnych, dłuższych i krótszych tekstów, napisanych piękną polszczyzną, z nutką sentymentu i nostalgii, gdyż autorka wspomina młodość i dzieciństwo, sięgając nawet czasów drugiej wojny światowej.
Pani Kucówna plastycznie i barwnie opisuje zapamiętane miejsca, osoby, smaki, zapachy... Robi to z literackim zacięciem, jakiego nie powstydziłby się zawodowy pisarz.

Dużo miejsca aktorka poświęca także kulturze, sprawom społecznym, polityce, zwłaszcza latom 80. oraz 90. minionego wieku.
W jej wspomnieniach pojawiają się...

Monika | 2018-05-04

Jak ja kocham Panią Zofię Kucównę i jak bardzo żałuję, że nigdy nie widziałam Jej na scenie. Książki Pani Zofii (wszystkie!) czytałam już tyle razy, że tracę rachubę:) I uważam, że aktorka jest także wybitną autorką. Zachwyt i nostalgia, piękne opisy ludzi teatru, przyrody, Krakowa, rodziców...długo tak jeszcze mogłabym wymieniać. Czytając książki Zofii Kucówny naprawdę czuje się smaki i zapachy życia. Pani Zofio-najniższe ukłony:)

Mansfield | 2011-10-21
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 17 października 2011

Dzięki tej lekturze poznałam aktorkę od strony prywatnej .
Zwierzenia obejmują okres dla Polski znaczący: od epoki Gierka przez strajki, Solidarność i stan wojenny aż do Okrągłego Stołu. Rok po roku śledzimy zmagania Zofii Kucówny z codziennością PRL-u, ale też cofamy się do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości.
W książce jest całkiem sporo ciekawych refleksji z podróży po różnych krajach w różnym czasie.
Są też opisane problemy z życia publicznego, bo z racji wysokiej pozycji zawodowej, zaangażowania społecznego w odbudowę Domu Aktora w Skolimowie, związku z Hanuszkiewiczem, jest poddawana różnym naciskom w środowisku politycznym i artystycznym. Aktorka musi podejmować trudne wybory.

Kasia Chabło | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Uwielbiam książki Pani Kucówny za jej mądrość życiową, dystans do siebie i świata.
Wciągająca lektura. Cieszę się,że trafiła w moje ręce.

Małgorzata48 | 2012-09-27
Przeczytana: 2005 rok

Bardzo lubię sposób pisania pani Zofii, jej stosunek do ludzi, jej sposób widzenia świata.

zuza_f | 2017-09-22

Dużo ciepła, optymizmu, żartu, mądrości i delikatności. Serdecznie polecam, szczególnie na jesienne wieczory.

acronka | 2012-04-15
Na półkach: Przeczytane, Mam

Dobrą polszczyzną i w przyjemny sposób napisana książka, ale... Tym ale jest dziwna pamietnikarska formuła, która mnie nie przekonała. Trochę ciekawych opowieści, mądrości mniej lub bardziej życiowych i tylko, albo aż tyle.

Ala | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 września 2016

Jak sama artystka napisała jest to "lament nad przemijaniem".

dzikirysz | 2012-01-08

Bardzo przyjemna książka na długie jesienne wieczory.

Magda | 2014-09-13
Przeczytana: 20 stycznia 2016