Opowieści mojej żony

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-559-6
Bożena Skupin

Inne wydania

Bohaterka książki w dialogu z mężem niezwykle interesująco pokazuje paradoksy życia, nasyca je głęboką kobiecą mądrością, a jednocześnie w zaskakujący i atrakcyjny sposób opowiada historie rodzinne. Mówi o roli przypadku w życiu, o kobiecej miłości pełnej poświęceń, o tym jak dobre uczynki przeobrażają się niekiedy w złe, o ludziach nie zauważanych za życia, których odejście czyni niewyobrażalną pustkę.
Błyskotliwa, pełna ponadczasowych mądrości książka adresowana do każdego.

źródło okładki: http://merlin.pl/Opowiesci-mojej-zony_Miroslaw-Zul...»

orchideaidea | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Ostatnimi czasy ludzie jakby przesadnie zatracili się w zachwycie nad treściami eksponującymi na niemal każdej stronie nieziemskie efekty, niedostępne dla szarych i przeciętnych ludzi.
Podczas gdy właśnie takie proste historie jak te, o których mowa w książce Mirosława Żuławskiego w moim mniemaniu są tymi najbardziej interesującymi, gdyż wiemy, że dotyczą naszego przyziemnego życia i, że sami możemy i jesteśmy w stanie ich doświadczyć.
Wtedy właśnie świat zapisany na kartach książki staje się bardziej osiągalny i nie tak bardzo odległy od naszej codzienności.
Oczywiście nie mam nic przeciwko superbohaterom, wampirom czy innym wymyślonym przez ludzką wyobraźnię stworom. Jednak uważam, że otaczający nas świat ma nam dużo więcej do zaoferowania niż nam się wydaje i warto poświęcić mu więcej uwagi.

Takich właśnie codziennych zdarzeń dotyczy książka pt. "Opowieści mojej żony". Można by powiedzieć, że w zasadzie jest w niej dużo tzw. mądrości ludowych, jednak przyglądając im się bliżej...

Koronczarka | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Pierwszy raz przeczytałam tę niepozorną książeczkę, kiedy to przed danymi bardzo laty Adam Hanuszkiewicz i Zofia Kucówna w telewizorni prowadzili ze sobą rozmowy, będące inscenizacjami tych opowiadań. Bo taką mają one formę - rozmów, kończących się nieodmiennie opowieścią żony, kobiety mądrej i bacznie obserwującej świat. A ponieważ ona właśnie taka, to warto przeczytać te opowiadania.

mroźny_poranek | 2014-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2014

Mała, niepozorna książeczka, posiadająca zaledwie 160 stron, a niosąca wiele mądrości życiowych.
Takie są właśnie "Opowieści mojej żony" Mirosława Żuławskiego.
Książka to zbiór wielu krótkich historii, które opowiada tytułowa żona.
Opowieści te najczęściej dotyczą bliskich jej osób, przede wszystkim babci i dziadka.
Kobieta to rozsądna, patrząca trzeźwo na życie osoba, z dużym spokojem i równowagą życiową.
Opowieści przez nią przekazywane wciągają, wnoszą wartości oraz posiadają mądre zakończenie.
Naprawdę przemiła książka.

Małgorzata48 | 2012-06-24
Przeczytana: 2007 rok

Pokazany jest tu wyraźny podział na istnienie w życiu pierwiastka "męskiego" i " żeńskiego". Kobieta i mężczyzna to inne światy, inna mentalność, inne odczuwanie emocji i inne formy ich wyrażania. Dla mnie te opowieści są fantastyczne; ironiczne, zabawne, śmieszne ale jednocześnie mądre.
Jeszcze cytat (ze wstępu autora:) n/t roli literatury.

"Jest mnóstwo rzeczy, których nie wiem i o których nigdy się nie dowiem, Jest jednak kilka takich, o których wiem. Wiem z całą pewnością, że życie jest wart, aby je przeżyć, świat jest wart tego, by go oglądać. Wiem też także, że związki łączące ludzi, takie jak przyjaźń, miłość, lojalność, przywiązanie, pamięć, są ich największym dobrem.
Na ogół mało kto odczuwa zwykły urok codzienności, tę urodę życia zawarte prawie w każdym dniu..... a przecież coś takiego jak uroda życia istnieje naprawdę i nie zależy tylko od warunków w jakich się żyje, ale również od tego, co się myśli.
Człowiek przeładowany jest od dziecka wieloma wiadomościami,...

dzieckowojny | 2014-03-26
Przeczytana: 08 marca 2014

Dzisiaj z racji święta trochę tematycznie, będzie o kobiecie. Niezwykle mądrej i empatycznej zdaniem swego męża. W tej niewielkiej książce zawarte są krótkie historie, przedstawione w formie dialogu kobiety i mężczyzny. Historie rodzinne widziane z różnych perspektyw, ukazują jak różni jesteśmy jak możemy spostrzegać te same chwile.

Po lekturze dociera do mnie fakt, iż wielu rzeczy się nie docenia, wiele ucieka gdzieś w gonitwie współczesnego świata. Tutaj wracamy do czasów młodości naszych babć. W pierwszej historii słyszymy o początkach romansu dziadków bohaterki. W innej dowiadujemy się z historii starszej ciotki, co działo się gdy bohater miał półtora roczku. Sami takich informacji nie pamiętamy. Ale zapominamy, że jeszcze są osoby, które mogą nam co nieco opowiedzieć. Chyba że przegapimy ten moment.

Znajduje się tutaj wiele mądrych rad, jeszcze więcej ponadczasowej wiedzy, którą pewnie gdzieś już słyszeliśmy. W końcu ile jest takich złotych myśli, które usłyszeliśmy od...

nela | 2014-07-27

Objętościowo niewielka,zaledwie 150 stron,a wszystko co w niej zawarte naprawdę oddaje sens tego co dotyczy każdego z nas. Bohaterami są mąż i żona,ich znajomi,dzieci i co najważniejsze,na czym opiera się cała fabuła,pokolenie ich pradziadków,dziadków i ojców. Tytułowa żona opowiada podczas spotkań z przyjaciółmi anegdoty z życia starszych pokoleń odnoszące się do sytuacji,które mają miejsce każdego dnia. Kwestia przypadku,zbiegu okoliczności czy przeznaczenia przedstawiona jest na przykładzie historii miłości dziadka i babci. Tak proste,a zarazem tak mądre i pouczające opowiastki,w których każdy znajdzie odniesienie do swojej codzienności. Lektura na jeden wieczór,ale jakże przyjemna. Miniatury literackie już wtedy były na wysokim poziomie,cieszy więc fakt,że coraz częściej stają się sposobem wyrazu wielu autorów.

katlit1991 | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Piękne opowieści o czasach, których nikt już nie pamięta oraz o ludziach, nam nieznanych choć tak bliskich. Każdy z nas ma w rodzinie takie ciotki, wujków czy dziadków, których historię są przekazywane z pokolenia na pokolenie, niesyt powoli przykrywa ich kórz i odchodzą w zapomnienie.

Katarzyna Śmigowska | 2014-09-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Lekka, krótka książeczka z ciekawymi opowieściami. Głównej bohaterce pozazdrościć daru opowiadania :)

Amaranta | 2013-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Przeczytałam w jeden wieczór. Opowieści żony to są takie ciepłe, mądre, sentymentalne wspominki. Chłonęłam każde słowo, i wspominałam, i tych moich najbliższych, którzy odeszli, i miejsca, których od dawna nie ma, i wspominałam przypadki losu, i całkiem logiczne nonsensy mego życia...
Żona, jako że starsza i doświadczona wyjaśniła i nauczyła mnie wiele o mężczyznach, bo mimo że czasy się zmieniają, niektóre rzeczy pozostają bez zmian.
W tych szybkich szalonych czasach, warto przeczytać "Opowieści mojej żony", by przypomnieć sobie jakie wartości w życiu są najważniejsze.

Iwan Groźny | 2017-06-06

,,Opowieści mojej żony" długo stały na mojej półce, zanim zdecydowałam się po nie sięgnąć. Lektura ta okazała się być bardzo przyjemna. Na tę książkę składa się kilkanaście rozdziałów, każdy z nich jest osobną opowieścią (niektóre z nich łączą się z innymi), które są argumentacją różnych tez. Jest to bardzo ciekawa książka. Czyta się ją szybko, ponieważ rozdziały są krótkie, nie odczuwa się zmęczenia historiami snutymi przez tytułową żonę. Książka nadaje się na każdą pogodę, jest przyjemna i lekka. Polecam.