Kobiety, które igrały z PRL-em

Praca zbiorowa wielu poczytnych autorów, jak: nie żyjąca już Teresa Torańska, Anna Bikont czy Mariusz Szczygieł.

''PRL nie był przeszkodą, którą mogły usunąć, ale też nie czekały, aż kiedyś komuś uda się to zrobić. Żyły, tworzyły i tanecznym krokiem dostawały się na karty historii. Grając i igrając z systemem, w zależności od humoru, nastroju, konieczności czy potrzeby''.

Publikacja stanowi barwną opowieść o artystkach, którym przyszło tworzyć w poprzednim ustroju. Rozważania otwiera reportaż pióra Anny Bikont ( za którą szczerze nie przepadam) o Agnieszce Osieckiej i jej twórczości.

Dalej mamy wywiad z Barbarą Hoff, która kształtowała gusta Polaków.

''Bez względu na skład rządu słońce wschodzi, zakochanym rumienią się policzki, Szekspir czeka na kolejną interpretację i życie toczy się dalej. One o tym wiedziały".

Otrzymujemy szesnaście portretów koryfeuszy: Agnieszka Osiecka, Barbara Hoff, Nina Andrycz, Aleksandra Śląska, Anna Seniuk, Stanisława Ryster.
I wiele, wiele więcej...

Kolejna książka, która wiozę do kasy między papryką, sałatą i ryżem.
Czytana w rozleniwieniu chorobą, z przerwami na duszenie się od kaszlu i zdjęcia zmieniającego się w zależności od pory dnia nieba za oknem.

Pozornie sama, a tu nagle w gości pojawia się aż 16 kobiet, a wraz z nimi czas od 1917 roku (i to w ogarniętym rewolucją Kijowie) aż po dziś. Z reflektorami ustawionym na lata PRL. Budzi uśmiech, podziw dla czyjejś siły duchowej, ale i smutek, bo historie życia niektórych bohaterek już się zakończyły, bo kogoś zawiodły, bo z czymś się rozminęły, bo je porzucono, bo kogos stracily. Przedstawiono nam tu w wywiadach lub opowieściach wspominających je osób
- 5 aktorek
- 3 śpiewające kobiety
- fotograf, tworzącą gobeliny, prowadzącą 40 lat Wielką Grę, kreatorkę mody, osoby rysujace, piszące. Silne kobiety, te od trudu i bycia widzianym.
Można sobie pozgadywać, kogo tu spotkamy, choć nie sugerujcie się tytułem. Nie igrały z PRL. Próbowały w szarzyznie - koloru, w kłamstwie - zachowania godności. I tyle. Aż tyle.
Czyta się lekko, szybko biegnąc przez 269 stron, na których opisano życie kilkunastu kobiet parających się sztuką.
Chwilami czułam poruszenie. Na przykład, gdy słyszałam, jak ktoś jednocześnie musi zmierzyć się z diagnozą raka i wieścią o opuszczeniu przez męża, lub, gdy konfronotowano mnie z obrazem starej kobiety dopytujacej się w zagubieniu o swojego od lat nieżyjącego męża "Gdzie jest Jurek?"

Kolejna książka, która wiozę do kasy między papryką, sałatą i ryżem.

ciekawa książka, chociaż tytuł niekoniecznie adekwatny

ciekawa książka, chociaż tytuł niekoniecznie adekwatny

Krótkie szkice o znanych z czasów PRL-u Polkach. Są wśród nich przede wszystkim kobiety sztuki - znane z telewizyjnego ekranu aktorki i piosenkarki. Przyjemny zbiór przybliżający nam biograficzne wątki wyjątkowych kobiet. Nie ma tu jednak jedynie suchych, beznamiętnie opisanych faktów. Te króciukie historie żyją, gdyż okraszone są prawdziwymi wywiadami, opiniami i wyznaniami znajomych lub samych bohaterek.

o.k.

o.k.

Ciekawe opracowanie, które opowiada o kobietach, które w czasie PRL-u, były czołowymi postaciami kreującymi życie kulturalne w naszym kraju. Bohaterki opowiadają o sobie, bądź są prezentowane przez osoby z najbliższego otoczenia. Kim były, co robiły, jak wyglądało ich życie osobiste, jak radziły sobie z systemem. Dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o minionej epoce, dla tych, którzy chcą przenieść się do czasów swojej młodości – sentymentalna podróż. Dla tych, którzy mgliście pamiętają lata 80 i dla tych którzy urodzili się po 89 roku, to świetna lekcja historii.

Nie da się ukryć, że większość z tych rozmów czytałem już wcześniej w Wysokich obcasach, ale miło było sobie przypomnieć sylwetki opisanych kobiet.

Wszyscy Ci, którzy chcą sięprzyjzeć PRL-owi od strony ludzi , zobaczyć że wtedy ludzie byli"inni", otwarci, serdeczniejsi w stosunku do siebie, umieli walczyć o swoje i nie przestawali dążyć do celu. Wszyscy Ci, którzy chcą zapoznać się z tekstami i dobrze "zrobionymi": wywiadami, reportażami, biografiami, oraz wszyscy Ci, którzy. Wszystkim ,którzy szukają autorytetów, wzorców, tchnienia siły, bo tu jest PRL przedstawiony od strony silnych kobiet , ale nie emancypacji i dzikiego wyzwolenia z jakim mamy do czynienia dookoła, ale od strony osobowości ludzkich, silnych i mądrych. Właście Ci wszyscy powinni sięgnąć po tę książkę, a czyta się szybko, są to oddzielne historie, więc świetna do autobusu, czy po meczącym dniu - na te kilka/kilkanaście stron znajdzie się siłę i czyta z zapartym tchem. Polecam

• Kobiety
  • 2016