Kobiety, które igrały z PRL-em

Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kiełbasa i sznurek Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
Ocena 6,8
Kiełbasa i szn... Jerzy Bralczyk, Mic...
Okładka książki Rottenberg. Już trudno Dorota Jarecka, Anda Rottenberg
Ocena 6,7
Rottenberg. Ju... Dorota Jarecka, And...
Okładka książki Obywatel i Małgorzata Małgorzata Potocka, Krystyna Pytlakowska
Ocena 5,7
Obywatel i Mał... Małgorzata Potocka,...
Okładka książki Jestem Tyrmand, syn Leopolda Kamila Sypniewska, Matthew Tyrmand
Ocena 5,9
Jestem Tyrmand... Kamila Sypniewska, ...
Okładka książki Ścigając pamięć Aleksandra Bielska, Grażyna Szapołowska
Ocena 6,5
Ścigając pamięć Aleksandra Bielska,...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
956
595

Na półkach:

Praca zbiorowa wielu poczytnych autorów, jak: nie żyjąca już Teresa Torańska, Anna Bikont czy Mariusz Szczygieł.

''PRL nie był przeszkodą, którą mogły usunąć, ale też nie czekały, aż kiedyś komuś uda się to zrobić. Żyły, tworzyły i tanecznym krokiem dostawały się na karty historii. Grając i igrając z systemem, w zależności od humoru, nastroju, konieczności czy potrzeby''.

Publikacja stanowi barwną opowieść o artystkach, którym przyszło tworzyć w poprzednim ustroju. Rozważania otwiera reportaż pióra Anny Bikont ( za którą szczerze nie przepadam) o Agnieszce Osieckiej i jej twórczości.

Dalej mamy wywiad z Barbarą Hoff, która kształtowała gusta Polaków.

''Bez względu na skład rządu słońce wschodzi, zakochanym rumienią się policzki, Szekspir czeka na kolejną interpretację i życie toczy się dalej. One o tym wiedziały".

Otrzymujemy szesnaście portretów koryfeuszy: Agnieszka Osiecka, Barbara Hoff, Nina Andrycz, Aleksandra Śląska, Anna Seniuk, Stanisława Ryster.
I wiele, wiele więcej...

Praca zbiorowa wielu poczytnych autorów, jak: nie żyjąca już Teresa Torańska, Anna Bikont czy Mariusz Szczygieł.

''PRL nie był przeszkodą, którą mogły usunąć, ale też nie czekały, aż kiedyś komuś uda się to zrobić. Żyły, tworzyły i tanecznym krokiem dostawały się na karty historii. Grając i igrając z systemem, w zależności od humoru, nastroju, konieczności czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
567
443

Na półkach:

Kolejna książka, która wiozę do kasy między papryką, sałatą i ryżem.
Czytana w rozleniwieniu chorobą, z przerwami na duszenie się od kaszlu i zdjęcia zmieniającego się w zależności od pory dnia nieba za oknem.

Pozornie sama, a tu nagle w gości pojawia się aż 16 kobiet, a wraz z nimi czas od 1917 roku (i to w ogarniętym rewolucją Kijowie) aż po dziś. Z reflektorami ustawionym na lata PRL. Budzi uśmiech, podziw dla czyjejś siły duchowej, ale i smutek, bo historie życia niektórych bohaterek już się zakończyły, bo kogoś zawiodły, bo z czymś się rozminęły, bo je porzucono, bo kogos stracily. Przedstawiono nam tu w wywiadach lub opowieściach wspominających je osób
- 5 aktorek
- 3 śpiewające kobiety
- fotograf, tworzącą gobeliny, prowadzącą 40 lat Wielką Grę, kreatorkę mody, osoby rysujace, piszące. Silne kobiety, te od trudu i bycia widzianym.
Można sobie pozgadywać, kogo tu spotkamy, choć nie sugerujcie się tytułem. Nie igrały z PRL. Próbowały w szarzyznie - koloru, w kłamstwie - zachowania godności. I tyle. Aż tyle.
Czyta się lekko, szybko biegnąc przez 269 stron, na których opisano życie kilkunastu kobiet parających się sztuką.
Chwilami czułam poruszenie. Na przykład, gdy słyszałam, jak ktoś jednocześnie musi zmierzyć się z diagnozą raka i wieścią o opuszczeniu przez męża, lub, gdy konfronotowano mnie z obrazem starej kobiety dopytujacej się w zagubieniu o swojego od lat nieżyjącego męża "Gdzie jest Jurek?"

Kolejna książka, która wiozę do kasy między papryką, sałatą i ryżem.
Czytana w rozleniwieniu chorobą, z przerwami na duszenie się od kaszlu i zdjęcia zmieniającego się w zależności od pory dnia nieba za oknem.

Pozornie sama, a tu nagle w gości pojawia się aż 16 kobiet, a wraz z nimi czas od 1917 roku (i to w ogarniętym rewolucją Kijowie) aż po dziś. Z reflektorami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
622
174

Na półkach: ,

ciekawa książka, chociaż tytuł niekoniecznie adekwatny

ciekawa książka, chociaż tytuł niekoniecznie adekwatny

Pokaż mimo to

avatar
101
83

Na półkach:

Krótkie szkice o znanych z czasów PRL-u Polkach. Są wśród nich przede wszystkim kobiety sztuki - znane z telewizyjnego ekranu aktorki i piosenkarki. Przyjemny zbiór przybliżający nam biograficzne wątki wyjątkowych kobiet. Nie ma tu jednak jedynie suchych, beznamiętnie opisanych faktów. Te króciukie historie żyją, gdyż okraszone są prawdziwymi wywiadami, opiniami i wyznaniami znajomych lub samych bohaterek.

Krótkie szkice o znanych z czasów PRL-u Polkach. Są wśród nich przede wszystkim kobiety sztuki - znane z telewizyjnego ekranu aktorki i piosenkarki. Przyjemny zbiór przybliżający nam biograficzne wątki wyjątkowych kobiet. Nie ma tu jednak jedynie suchych, beznamiętnie opisanych faktów. Te króciukie historie żyją, gdyż okraszone są prawdziwymi wywiadami, opiniami i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
322
229

Na półkach:

o.k.

o.k.

Pokaż mimo to

avatar
816
272

Na półkach:

Ciekawe opracowanie, które opowiada o kobietach, które w czasie PRL-u, były czołowymi postaciami kreującymi życie kulturalne w naszym kraju. Bohaterki opowiadają o sobie, bądź są prezentowane przez osoby z najbliższego otoczenia. Kim były, co robiły, jak wyglądało ich życie osobiste, jak radziły sobie z systemem. Dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o minionej epoce, dla tych, którzy chcą przenieść się do czasów swojej młodości – sentymentalna podróż. Dla tych, którzy mgliście pamiętają lata 80 i dla tych którzy urodzili się po 89 roku, to świetna lekcja historii.

Ciekawe opracowanie, które opowiada o kobietach, które w czasie PRL-u, były czołowymi postaciami kreującymi życie kulturalne w naszym kraju. Bohaterki opowiadają o sobie, bądź są prezentowane przez osoby z najbliższego otoczenia. Kim były, co robiły, jak wyglądało ich życie osobiste, jak radziły sobie z systemem. Dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o minionej epoce,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3030
71

Na półkach: , ,

Nie da się ukryć, że większość z tych rozmów czytałem już wcześniej w Wysokich obcasach, ale miło było sobie przypomnieć sylwetki opisanych kobiet.

Nie da się ukryć, że większość z tych rozmów czytałem już wcześniej w Wysokich obcasach, ale miło było sobie przypomnieć sylwetki opisanych kobiet.

Pokaż mimo to

avatar
325
152

Na półkach: , , , , ,

Wszyscy Ci, którzy chcą sięprzyjzeć PRL-owi od strony ludzi , zobaczyć że wtedy ludzie byli"inni", otwarci, serdeczniejsi w stosunku do siebie, umieli walczyć o swoje i nie przestawali dążyć do celu. Wszyscy Ci, którzy chcą zapoznać się z tekstami i dobrze "zrobionymi": wywiadami, reportażami, biografiami, oraz wszyscy Ci, którzy. Wszystkim ,którzy szukają autorytetów, wzorców, tchnienia siły, bo tu jest PRL przedstawiony od strony silnych kobiet , ale nie emancypacji i dzikiego wyzwolenia z jakim mamy do czynienia dookoła, ale od strony osobowości ludzkich, silnych i mądrych. Właście Ci wszyscy powinni sięgnąć po tę książkę, a czyta się szybko, są to oddzielne historie, więc świetna do autobusu, czy po meczącym dniu - na te kilka/kilkanaście stron znajdzie się siłę i czyta z zapartym tchem. Polecam

Wszyscy Ci, którzy chcą sięprzyjzeć PRL-owi od strony ludzi , zobaczyć że wtedy ludzie byli"inni", otwarci, serdeczniejsi w stosunku do siebie, umieli walczyć o swoje i nie przestawali dążyć do celu. Wszyscy Ci, którzy chcą zapoznać się z tekstami i dobrze "zrobionymi": wywiadami, reportażami, biografiami, oraz wszyscy Ci, którzy. Wszystkim ,którzy szukają autorytetów,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  75
 • Chcę przeczytać
  63
 • Posiadam
  15
 • 2013
  4
 • Teraz czytam
  2
 • Kobiety
  2
 • Z biblioteki
  2
 • 2014
  2
 • 2016
  1
 • PRL
  1

Cytaty

Więcej
praca zbiorowa Kobiety, które igrały z PRL-em Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także