Szara godzina

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
wspomnienia,
literatura piękna

I znów zachciało mi się napisać kolejną książkę. Ale tak naprawdę - ona pisała się sama. Dyktowała ją egoistyczna konieczność pożegnania się z moją publicznością. Jest w jakimś sensie zamknięciem za sobą drzwi. Ale zanim przekręcę klucz, dziękuję Państwu za to, że byliście w moim życiu wartością najważniejszą i najcenniejszą. Dlatego z ufnością oddaję się w Wasze ręce. Zofia Kucówna ...

Zofia Kucówna

„Nie jest łatwo słowami oddać piękno ludzi, ich znaczenie dla nas, wagę czasu, który przeżyliśmy – a jeszcze trudniej dzięki nim trafić do innych ludzi, w sposób, który ich poruszy. Trzeba mieć zdolność zaczarowywania słów, by żyły nie papierowym, ale prawdziwym życiem, a do tego jeszcze otwarte serce i umysł na ludzi i świat. Zofia Kucówna w "Szarej godzinie" potrafiła nadać minionym dniom blask autentyczności, choć wokół zmierzcha, a nawet zapadł już zmrok.

Twarze zszarzały jak na czarno-białej fotografii, a jednak dzięki słowom Autorki ożywają w nas. Dziś przywykliśmy do krzykliwych i kolorowych zdjęć, nie zdając sobie sprawy, że paradoksalnie, wbrew tym barwom i zgiełkowi, są one martwe. I nieprawdziwe. I męczące. Dlatego z taką radością sięgamy po "Szarą godzinę". Po spokój i piękno spojrzenia. Z dystansem i miłością. Po jędrność i wyrazistość słów, harmonijnie złączonych z mądrym pogodzeniem się z otaczającym nas światem.Głębia wyobraźni i pozytywna energia spowodują, że "Szara godzina" porwie serca czytelników i na pewno nie będą żałowali czasu spędzonego z tą książką”.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Szara_godzina_-_Zofia_Kucowna

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Szara_godzina_-_Zofia_Kucowna

Papusza | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Książka „Szara godzina” Zofii Kucówny którą czyta sama autorka, to piękno, elegancja, ciepłe wspomnienia, bez jadu i goryczy w odniesieniu do czasów przeszłych i teraźniejszości. Raczej nie czytam wspomnień osób żyjących, które są zbyt wybiórcze i często pozbawione autentyczności. Zofia Kucówna i Krystyna Janda są wyjątkami. Nie ma w ich książkach taniego sentymentalizmu i zgorzknienia w miarę upływu lat życia.

Zofia Kucówna snuje swą opowieść o latach dzieciństwach spędzonych w Komorowie, działalności na rzecz Domu Seniora Aktora w Skolimowie, swojej pracy zawodowej, ludziach o których już nikt dzisiaj nie pamięta. O każdym wydarzeniu, osobie, mówi bardzo ciepło, stara się pokazać tylko te dobre strony. Jak sama mówi, złe myśli, wspomnienia, stara się wymazywać z pamięci. Nie ma w tej książce skandali, niedyskrecji. Zofia Kucówna doskonale wie co wypada a co nie, i tego się trzyma. Aktorka dzieli się też swoim niepokojem związanym ze współczesnymi obyczajami życia społecznego i...

O szarej godzinie najlepiej się wspomina.

Zofia Kucówna czyni to w jak zwykle niezrównany sposób. Wracam do tej książki (jak i do innych książek Kucówny) często. Bardzo często. Właściwie...stale mi ona towarzyszy w formie audiobooka mistrzowsko czytanego przez Autorkę.
No i co więcej napisać...czy to nie jest dostateczna rekomendacja?

zosia_bm | 2017-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

"Szara godzina" Zofii Kucówny to wspomnienia z pewnych etapów i zdarzeń w życiu aktorki napisane pięknym językiem z dystansem do życia i siebie. Czytając słyszałam charakterystyczny głos aktorki.
Są to wspomnienia o sztuce, o relacjach międzyludzkich w świecie artystów, ale też w życiu prywatnym. O tym jak zmienia się stosunek do sztuki. O krytyce, która z prawdziwej konstruktywnej opinii będącej wyznacznikiem dla artysty - zmienia się w krytykanctwo i negację; o upadku szkoły posługiwania się pięknym językiem polskim, który wyznaczał standardy odbiorcy, a teraz stawia się na język pospolity "bliski każdemu "; o upadku "kindersztuby " w najlepszym znaczeniu.
Wspomnienia przeczytałam w jeden urlopowy dzień. Sama uleglam wspomnieniom i tęsknocie za codzienną elegancją i szacunkiem w relacjach międzyludzkich.
Moją przyjemność czytania burzyła chronologia zdarzeń i pewien chaos we wspomnieniach. Być może to tylko moje odczucia.
Ogólnie jeśli ktoś lubi biografie i wspomnienia...

Kasia | 2015-09-21

Książka ,która mnie zachwyciła, zauroczyła.
Zofia Kucówna zabiera nas w podróż, do świata dzieciństwa, które tak brutalnie przerwała wojna. Opowiada o domu rodzinnym, snuje opowieść o ludziach dla niej ważnych.
Szczerze mówi o swojej samotności.
Analizuje świat ,który ją otacza, rozlicza się ze swoimi porażkami i wadami.
Opowiada o przyjaciołach. Z miłością opowiada o studentach i Skolimowie, któremu poświęciła pół życia.
Książka mądra,zabawna, refleksyjna, prawdziwa. Warto po nią sięgnąć.

magia78 | 2015-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2014, Audiobooki

11/2014 (A)

liaguszka | 2015-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Lubię czytać książki biograficzne, autobiograficzne. Dla mnie to szukanie zwyczajności w ludziach niezwyczajnych, znanych z kart historii, ekranów kina, telewizji, prasy. Utwierdzanie się w pewności, że są z krwi i kości, że mają takie same problemy, smutki, radości jak my wszyscy tzw. prości ludzie, jak ja. Można się z nimi w ten sposób w jakimś stopniu zaprzyjaźnić, pobyć chwilkę...Zrozumieć.

Babcia_Krysia | 2014-07-31

Bardzo ciekawa.

kawa | 2014-07-15

Warto trochę się zatrzymać w codziennej gonitwie i zastanowić się co jest ważne.

Agacha | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Książka trochę mnie rozczarowała. Za dużo tu niedomówień i ogólników. Jak dla mnie P. Kucówna ślizga się po niektórych tematach, a ja czuję się, jakbym nie przeczytała jakieś wcześniejszej książki, której ta jest uzupełnieniem.

książek: 2036
Monka | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

"Szara godzina" to książka bardzo refleksyjna. Mimo tego spostrzeżenia wcześniejsze książki Z. Kucówny chyba bardziej przypadły mi jednak do gustu niż ta... Oczywiście nie rozczarował mnie styl autorki, wspaniały dystans do świata, do siebie i do innych ludzi oraz urzekająca szczerość w opisywaniu swoich doświadczeń życiowych. Jest to bardzo mądra książka...taka trochę książka pożegnanie...ale też okazuje się, że z "szarą godziną" można się oswoić... dla mnie jednak w tym momencie życia, w którym jestem okazała się trochę za smutna...