Ditta

Tłumaczenie: Józef Mondschein
Wydawnictwo: Czytelnik
Ditte menneskebarn
dziwnakacha

Historia życia tytułowej Ditty w XIX wiecznej Danii. Ditta już na początku swojego żywota zostaje porzucona przez matkę. Wychowywana przez dziadków - ubogich rybaków, poznaje niesprawiedliwość świata. Pozostając pod widocznym wpływem naturalistów francuskich, maluje Nexo obraz duńskiego proletariatu z ogromną wyrazistością i zaangażowaniem, wskazuje na źródła niesprawiedliwości społecznej....

Historia życia tytułowej Ditty w XIX wiecznej Danii.
Pozostając pod widocznym wpływem naturalistów francuskich, maluje Nexo obraz duńskiego proletariatu z ogromną wyrazistością i zaangażowaniem, wskazuje na źródła niesprawiedliwości społecznej. Głęboki humanizm i wiara w człowieka stanowią o nieprzemijających wartościach pisarstwa Martina Andersena Nexo, które zdobyło sobie trwałe miejsce w literaturze światowej.

Maudie | 2016-09-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka napisana pięknym językiem przez wrażliwego autora.
Pełna smutku,chwytająca za serce,wyciskająca łzy.
Szkoda,że książka nie jest wznawiana.Mój egzemplarz został wiele lat temu uratowany przed zniszczeniem(likwidacja biblioteki w brutalny sposób)i bardzo się cieszę,że jestem posiadaczką tej cudownej książki i mam możliwość do niej wracać bo z całą pewnością warto:)

Demanroe | 2012-01-14
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Książka,przy której przepłakałam wiele stron.Wzruszająca - ukazała problemy tamtych czasów,które nadal są bardzo aktualne.Główna bohaterka mocno chwyta ze serce,pozostaje w pamięci - na jej przykładzie autor książki pokazuje życie jednej,prostej dziewczyny.Wzbudza w nas mieszane uczucia - z prostych uczuć do skomplikowanych i nie dających się opisać zwykłymi słowami,tak jak tę całą książkę.

Słowianka | 2011-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 05 lipca 2011

Powieść ukazującą duńskieżycie społeczne na początku XX wieku i dwie zwalczające się klasy kapitalistów i proletariuszy. Jest niestety dość tendencyjna gdyż proletariusze ukazani zostali jako ludzie dobrzy, z główną bohaterką Dittą na czele, która jest ucieleśnieniem „socjalistycznej świętej” a kapitaliści to między innymi Karczmarz, którego fizyczna deformacja ma potwierdzać jego podły charakter.
Zaletą powieści jest styl pisarza, pełen szczegółów, wielu zwrotów akcji co pozwala przeczytać te 700 stron w dość szybkim tempie.

niku | 2013-10-15

Zależy mi na tej książce, ponieważ moja babcia, jako mała dziewczynka ( tuż po wojnie), widziała tą książkę u swojego taty ( który już nie żyje). On dużo czytał i właśnie Dittę polecił siostrze mojej babci (czyli pewnie była dobra). Mojej babci naprawdę bardzo zależy, żeby ją przeczytać, ale nie mam pojęcia, gdzie ją mogę kupić. Pomożecie ?

MARIA | 2015-03-29

Piękna książka-niestety nie posiadam jej:(

ewa | 2016-08-14
havrankowa | 2016-07-20