Zapach szminki

Wydawnictwo: Akapit Press
83-87463-66-3
Poetyka

"Zapach szminki" jest opowieścią o teatralnym życiu Zofii Kucówny, a także o wybitnych ludziach teatru, zarówno tych sławnych: Adamie Hanuszkiewiczu, Danielu Olbrychskim, Tadeuszu Janczarze, Andrzeju Nardellim, jak i tych pozostających w cieniu kurtyny.

[Akapit Press, 2000]

"...drobinki kurzu podświetlone ciepłą strugą światła wirowały i tańczyły w powietrzu jak opiłki żywego złota, tworząc z brzydkiej, zagraconej kulisy pełen poetyckiego piękna świat".

I o tym właśnie jest ta książka. O teatrze.

O teatrze od kulis, o wielkich rolach i małych zawiściach, o wielkich podłościach i małych rolach. O aktorach wybitnych i wiecznych statystach. A w końcu(a może przede wszystkim) o tych, którzy "czynią dwór". O garderobianych, krawcach, inspicjentach, scenografach...
Z czułością (zwłaszcza o tych "technicznych"), pięknym językiem, czasem dowcipnie, czasem z żalem - tak właśnie pisze Zofia Kucówna.

Na pewno nie jest to książka dla wszystkich, ale...no cóż...jak to mówią "jak coś jest do wszystkiego to jest do...". No właśnie.

Monka | 2012-05-25
Przeczytana: 15 lipca 2011

Ciepła, mądra i wzruszająca książka. Polecam wszystkim!!!!

Małgorzata48 | 2012-09-27
Przeczytana: 2005 rok

Książka ciepła, serdeczna, magiczna, wzruszająca, wskrzeszająca pamięć o ludziach, aktorach, spektaklach, zdarzeniach teatralnych, które minęły tak niedawno, a powinny pozostać w pamięci, nas ludzi współczesnych pani Zofii. Wielkie dzięki i wielki szacunek za tę piekną opowieść.

Miss_Jacobs | 2010-09-03

Teatr to sztuka dla odważnych. Grając filmie pracuje się miesiąc może dwa, potem premiera i można zaszyć się pod kołdrą w razie niepochlebnych recenzji. Scena to inna bajka. Pochlebne recenzje czy nie, oklaski czy wrzaski... Wychodzić, co wieczór trzeba. „Sztuka teatru jest najbardziej ulotną sztuką, i najbardziej pańską ze wszystkich sztuk. Rzuca niedbałym gestem swe bogactwa, nie dbając o ich przetrwanie. Może dobrze, że tak jest. Konfrontacje z czasem bywają nieraz bardzo bolesne i wytrzymują je tylko nieliczni.”*
„Zapach szminki” unosi się w niebieskiej walizeczce, której zawartość jest jak stemple w paszporcie. Przynosi wspomnienia, cofa w czasie....
Czytając tą książkę myślami przenosiłam się do teatralne garderoby, w której siedziałam na stołeczku gdzieś w kącie i obserwowałam. Zofia Kucówna podzieliła się ze mną największymi tajnikami swojej pracy, niekiedy życia prywatnego. Swoimi opowieściami sprawiła, że czułam w nozdrzach zakulisowy kurz. Przedstawiła mi swoich...

Kasia | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Opowieść Pani Zofii o teatrze, o kulisach ,o wielkich nazwiskach ,jak i o tych ,którzy wykonują swoją pracę po cichu: kostiumolodzy,scenarzyści,garderobiane , krawcowe.
Cudnie wejść w świat teatru choć na chwilę i poczuć jego magię :)

jolka1958-58 | 2017-11-17

Rosalia_de_Castro | 2012-12-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Ksiazka Kucowny o zyciu teatralnym Warszawy, Krakowa, Polski powiatowej. Zbior krotkich opowiesci o kulisach, sukniach, publicznosci. Zycie wypelnione teatrem, teatr pelny zycia.

irena | 2014-08-24

o.k.