Rodzina Curie

Wydawnictwo: Amber

Pięć Nagród Nobla ? już samo to czyni niezwykłym życie rodziny opromienionej blaskiem monumentalnych dokonań naukowych. Mało kto jednak wie o jego ciemniejszej stronie: o konfliktach, dramatach, skandalach i tragediach, jakie stały się udziałem dwóch pokoleń Curie. Dlaczego nieprzeciętnie uzdolnionego, lecz pozbawionego osobistych ambicji Piotra trawił lęk przed życiową porażką, mimo że w tym samym czasie dokonał pierwszego przełomowego odkrycia? Dlaczego żarliwa patriotka, niezwykle inteligentna Maria przez lata pracowała jako guwernantka? Dlaczego pieniądze z Nagrody Nobla, które pozwoliły Marii i Piotrowi pozbyć się finansowych trosk, zniszczyły spokój ich prywatnego życia? Dlaczego córka Ewa była jedyną osobą w rodzinie, która odrzuciła życie naukowca, i czemu starsza córka, Irena, poszła w ślady matki, choć zawsze obawiała się, że pozostanie w jej cieniu?Ta pierwsza pełna, oparta na nowych, wcześniej niepublikowanych osobistych informacjach, i niedawno odkrytej korespondencji i pamiętnikach biografia całej genialnej rodziny daje nam wielowymiarowy i pozbawiony przekłamań obraz ich prywatnego i zawodowego życia: od związku Marii i Piotra, poprzez dokonania córek, Ireny i Ewy, aż do osiągnięć zięcia, Fryderyka Joliot-Curie. Denis Brian, autor biografii Einstein, wydobywa na światło dzienne intrygujące szczegóły: skandal, który wybuchł z powodu romansu Marii z jednym ze studentów Piotra i o mało nie doprowadził jej do samobójstwa

Renia | 2013-10-19
Przeczytana: 18 października 2013

Na takie pozycje trzeba mieć natchnienie i takowe miałam.Ogromna dawka wiedzy o tej dość szczególnej rodzinie.Maria mądra,stanowcza i wytrwała kobieta jak na tamte czasy,niedoceniana w świecie nauki zdominowanym przez mężczyzn,a jednak odniosła sukces.Wspaniała matka i żona.Szkoda,że w szkole nie uczono nas takich rzeczy,które opisuje ta pozycja wówczas nauka fizyki i chemii nie byłaby taka nudna.Jestem pełna uznania dla sukcesów Państwa Curie.

Kasiek m | 2013-04-20
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Wiosna piękna się zaczęła, można na rower wyjść i na kijki wyskoczyć, więc sezon na książki w wersji audio, znowu w pełni. Dokończyłam więc słuchać książkę na którą chorowałam wiele, wiele lat, ale z powodu dosyć wysokiej ceny nie decydowałam się na zakup. Wersja audio pozwoliła mi zapoznać się z dziejami rodziny Curie, której to losy żywo mnie interesują i czytuję na ten temat książki, artykuły, które pokazują się na polskim rynku.

Ta książka to jedyne na polskim rynku kompleksowe opracowanie historii tej sławnej rodziny. W sumie dostali pięć Nagród Nobla. Dokonali odkryć, które zmieniły historię, a przy tym nie stracili nic ze swego człowieczeństwa. Jaka była Maria Skłodowska, możemy poczytać w kilku książkach dostępnych na polskim rynku. Pierwsze spotkanie z noblistką miałam jakieś dziesięć, a może i więcej lat temu, za sprawą napisanej przez Ewę Curie biografii matki. Spłakałam się wtedy okrutnie i weszłam w fazę zainteresowania fizyką jądrową, która to w pewnym sensie trwa...

Kinga | 2014-03-12

Z przyjemnością poznałam losy Marii i Piotra a potem ich córek, w tej rodzinie wybitność przechodziła z pokolenia na pokolenie. Maria i Piotr to dla mnie przykład wspaniałej miłości, w której wspólna pasja jeszcze bardziej łączy. Doszukałam się opinii, że byli parą szaleńców jednak ja nie widzę w ich życiu nic szalonego - tylko pasję, której ludziom dziś brakuje, wybitne umysły muszą przerażać skoro wytyka się ich jako szalonych.

Paweł Krawczyk | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016