Kobiety które igrały z PRL-em

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0751-0
PRL, kobieta
Nibi

PRL nie był przeszkodą, którą mogły usunąć, ale też nie czekały, aż kiedyś komuś uda się to zrobić. Żyły, tworzyły i tanecznym krokiem dostawały się na karty historii. Grając i igrając z systemem, w zależności od humoru, nastroju, konieczności czy potrzeby. 16 kobiet, które pokazujemy w tej książce, byłoby ikonami w każdej epoce. Czy teraz nie ustawiałyby się kolejki do fotografki, która...

16 kobiet, które pokazujemy w tej książce, byłoby ikonami w każdej epoce. Czy teraz nie ustawiałyby się kolejki do fotografki, która zamienia brzydkie kaczątka w łabędzie? Czyż wciąż nie zachwycają nas teksty Agnieszki Osieckiej? Nie mamy ochoty zasłaniać mężom oczu, gdy w telewizji pokazują Kalinę Jędrusik?

Bez względu na skład rządu słońce wschodzi, zakochanym rumienią się policzki, Szekspir czeka na kolejną interpretację i życie toczy się dalej. One o tym wiedziały.

BOHATERKI:
Stanisława Ryster,
Izabella Skrybant-Dziewiątkowska

źródło opisu: okładka

źródło okładki: strona wydawcy

Wszyscy Ci, którzy chcą sięprzyjzeć PRL-owi od strony ludzi , zobaczyć że wtedy ludzie byli"inni", otwarci, serdeczniejsi w stosunku do siebie, umieli walczyć o swoje i nie przestawali dążyć do celu. Wszyscy Ci, którzy chcą zapoznać się z tekstami i dobrze "zrobionymi": wywiadami, reportażami, biografiami, oraz wszyscy Ci, którzy. Wszystkim ,którzy szukają autorytetów, wzorców, tchnienia siły, bo tu jest PRL przedstawiony od strony silnych kobiet , ale nie emancypacji i dzikiego wyzwolenia z jakim mamy do czynienia dookoła, ale od strony osobowości ludzkich, silnych i mądrych. Właście Ci wszyscy powinni sięgnąć po tę książkę, a czyta się szybko, są to oddzielne historie, więc świetna do autobusu, czy po meczącym dniu - na te kilka/kilkanaście stron znajdzie się siłę i czyta z zapartym tchem. Polecam

Marta Kilian | 2013-07-26
Przeczytana: lipiec 2013

Ciekawe opracowanie, które opowiada o kobietach, które w czasie PRL-u, były czołowymi postaciami kreującymi życie kulturalne w naszym kraju. Bohaterki opowiadają o sobie, bądź są prezentowane przez osoby z najbliższego otoczenia. Kim były, co robiły, jak wyglądało ich życie osobiste, jak radziły sobie z systemem. Dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o minionej epoce, dla tych, którzy chcą przenieść się do czasów swojej młodości – sentymentalna podróż. Dla tych, którzy mgliście pamiętają lata 80 i dla tych którzy urodzili się po 89 roku, to świetna lekcja historii.

Lauretka | 2015-10-26

Krótkie szkice o znanych z czasów PRL-u Polkach. Są wśród nich przede wszystkim kobiety sztuki - znane z telewizyjnego ekranu aktorki i piosenkarki. Przyjemny zbiór przybliżający nam biograficzne wątki wyjątkowych kobiet. Nie ma tu jednak jedynie suchych, beznamiętnie opisanych faktów. Te króciukie historie żyją, gdyż okraszone są prawdziwymi wywiadami, opiniami i wyznaniami znajomych lub samych bohaterek.

Maciej | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Nie da się ukryć, że większość z tych rozmów czytałem już wcześniej w Wysokich obcasach, ale miło było sobie przypomnieć sylwetki opisanych kobiet.

Tatiana | 2016-02-23

ciekawa książka, chociaż tytuł niekoniecznie adekwatny

irena | 2014-10-19

o.k.