Cienie na trawie

Shadows on the Grass
83-7301-283-4
Afryka
kosmateczka

W tej pięknie napisanej, wzruszającej książce Karen Blixen opowiada dalszy ciąg historii swego pobytu w Kenii, rozpoczętej w niezapomnianym "Pożegnaniu z Afryką". W "Cieniach na trawie" autorka zawarła całe swoje uczucie zarówno dla rodowitych mieszkańców Afryki, jak i dla piękna i pierwotnej natury afrykańskiego krajobrazu. Pierwsze trzy części powstały w latach pięćdziesiątych, ostatnia, "Echa ze wzgórz", została napisana specjalnie do tego tomu latem 1960 roku, kiedy autorka miała już siedemdziesiąt lat. "Cienie na trawie" to wzruszający rozdział jej afrykańskich wspomnień.

Wojciech Gołębiewski | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Jest to kontynuacja "Pożegnania z Afryką", któremu poświęciłem pracowitą recenzję i obdarzyłem sześcioma gwiazdkami. I tak wskazane jest wcześniejsze przeczytanie "Pożegnania..", więc tutaj powtórzę mały fragment:
"..Nie będę powiększał ilości pochlebnych recenzji, zresztą całkiem słusznych, tylko że pozbawionych jednej uwagi, ze punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Chodzi o to, że ta książka wpisuje się w rwący nurt literatury brytyjskiej charakteryzujący się MENTALNOŚCIĄ KOLONIALNĄ. I nawet przy deklaracjach autorki o własnej szlachetności i dobrej woli, nie jest w stanie ona przekroczyć granic wyznaczonych przez ten rodzaj świadomości, bo rządzi nią aksjomat o własnej wyższości. Przypomnijmy tu klasykę tej mentalności czyli "Robinsona Crusoe", jak i "naszego" Conrada, krytykowanego za pogardę do Afrykanerów i rasizm.
Aby przyjmować omawianą...

Anna | 2015-06-29

Dobre uzupełnienie dla osób, które mają za sobą lekturę "Pożegnania z Afryką" i taką kolejność czytania sugeruję.

Mar | 2018-11-19

Tęsknota za farmą, którą kochała i musiała opuścić. Niesamowite, że miejsce tak odległe geograficznie i kulturowo może ogazać się twoim miejscem na ziemii, miejscem gdzie odnajdujesz szczęście.

masia | 2014-11-01

Pełna uroku książka. Ciekawie wypada możliwość porównania niektórych opisanych tu zdarzeń z tym, co autorka przedstawia w "Pożegnaniu z Afryką". Oczywiście na tle "Pożegnania z Afryką" książka wypada nieco słabiej, ale z pewnością warto ją przeczytać.

Marta | 2013-01-06
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Dobra lektura nawiązująca do pobytu autorki w Afryce. Jednak czytając ją odczuwałam pewien niedosyt, a momentami miałam wrażenie, że umykają mi istotne wartości z niej płynące. Być może dlatego zabierałam się do jej przeczytania kilkakrotnie. Nie mniej jednak, nie żałuję. Bardzo zaciekawiła mnie postać Faraha, jego tajemniczość doskonale uzupełniała obraz Czarnego Lądu.

Gra_ce | 2012-03-10
Przeczytana: 2008 rok

Czytałam dość dawno, ale do tej pory pamiętam piękny rozdział, o człowieku, który wszedł w życie autorki jako służący, a został przyjacielem, tłumaczem Afryki, wsparciem.

Z Karen Blixten chciałabym się spotkać, gdyby to było "możliwe".

Iza | 2011-12-27
Przeczytana: październik 2001

Jest to kolejna książka, którą przeczytałam w wieku 16 lat i ocena jest zgodna z moją oceną książki w tamtym czasie. Czy byłaby taka sama teraz? Trudno powiedzieć. Musiałabym ją jeszcze raz przeczytać :)

mican | 2018-02-10

Książka chyba nawet lepsza niż "Pożegnanie z Afryką". Przepiękne portrety ludzi i literackie pejzaże. Opowiedziane z miłością i uczuciem.

Kasiek | 2018-09-30
MartaLa | 2018-09-17