Księga, Strachu
horror

Księga strachu to raport z pola bitwy, z miejsc, w których kryją się bestie. Wilkołaki, wróżki, wampiry, diabły, płanetnicy — a także ludzie. Przekonaj się... Dokąd prowadzi bezimienna ulica, której nie ma na żadnej mapie? Jaki potwór prześladuje syna potężnego gangstera? Z kim walczą wilkołaki? Co skrywają podziemia plebanii? Co wydarzyło się podczas wyprawy na Kilimandżaro? Czego lęka się...

Przekonaj się...
Dokąd prowadzi bezimienna ulica, której nie ma na żadnej mapie?
Jaki potwór prześladuje syna potężnego gangstera?
Z kim walczą wilkołaki?
Co skrywają podziemia plebanii?
Co wydarzyło się podczas wyprawy na Kilimandżaro?
Czego lęka się samotna dziewczynka z domu dziecka?
Czy na dnie Wisły kryje się Gehenna?

***

Cieszę się jak dziecko, że Księga strachu przyniosła aż tyle współczesnej polskiej grozy. Bo większość autorów zdecydowała się osadzić swe historie tu i teraz. I trzeba przyznać, że wyszli z tej próby zwycięsko. Czy świadczy to o tym, że otaczająca nas rzeczywistość jest idealną pożywką dla przerażających opowieści, czy że wreszcie polscy autorzy (z małymi wyjątkami — Kańtoch, Parus) nie muszą podpierać się zachodnio brzmiącymi nazwiskami bohaterów, by ich opowieść płynęła wartko i groźnie zarazem? Nie wiem, ale z przyjemnością oswaja się strachy, które czają się tuż za naszym oknem, które świetnie pamiętamy, o które sami oparliśmy się w ostatnich tygodniach, miesiącach, latach. Ot chociażby lęk, smutek i żal jaki ogarnął Polskę i Polaków po śmierci Jana Pawła II, który został tu delikatnie, z wyczuciem i z ogromną literacką siłą (to nie musi się wykluczać) przekształcony we wzorcową „opowieść niesamowitą” przez Wita Szostaka.

Kamil Śmiałkowski
www.slowem.pl

Tom zawiera 12 opowiadań:

Anna Brzezińska — Ulica
Eugeniusz Dębski — A szczyt, normalnie, rozpieprzony!
Anna Kańtoch — Cmentarzysko potworów
Mariusz Kaszyński — Przebudzenie
Krzyszof Kochański — Sto dziewięćdziesiąt zapałek
Jacek Komuda — Nie trać waszmość głowy!
Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Śmigiel — Bagaż doświadczeń

źródło okładki: http://runa.pl

Betoniarka | 2016-01-22
Na półkach: Horror, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Gwiazdka w dół w stosunku do tomu 1. Dlaczego? Na wszystkie opowiadania tak naprawdę podobało mi się jedno, "Sto dziewięćdziesiąt zapałek", zainteresowanie wzbudziło też jedno, "Miasto grobów. Uwertura.", jedno bardzo poirytowało, "A szczyt, normalnie, rozpieprzony!", a reszta ani mnie nie grzała ani nie ziębiła. Literatura chyba powinna wzbudzać jakieś pozytywne lub negatywne emocje, bo jeśli wzbudza jedynie obojętność, szybko przepadnie w pamięci.

miharu | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Anna Brzezińska — Ulica
To opowiadanie o tytułowej ulicy, zakotwiczonej w tragicznej, wojennej przeszłości i przenikającej do życia obecnych jej mieszkańców. Muszę powiedzieć, że dawno nie czytałam tak kunsztownie napisanego tekstu, z polotem i dbałością o język. Niebanalne porównania, doskonałe opisy i oszczędne pisanie o emocjach to niezaprzeczalne zalety "Ulicy".

Eugeniusz Dębski — A szczyt, normalnie, rozpieprzony!
Niepotrzebnie jest tu tyle wulgaryzmów. Trzeba umieć ich używać (i z sensem w dodatku), a nie wstawiać losowo tu i tam. Pomysł na fabułkę niezły, ale opisane to jest sztucznie i dziwacznie, okraszone wspomnianymi bluzgami i głupimi odzywkami. Do tego irytujący bohaterowie. Beznadzieja.

Anna Kańtoch — Cmentarzysko potworów
Zagadka, rozwiązanie której śledzimy razem z głównym bohaterem ma posmak niesamowitości. Tradycyjne opowiadanie pani Anny - niezwykłe, niepokojące, wciągające i świetnie napisane.

Mariusz Kaszyński — Przebudzenie
Niezłe. Proste, ale...

Chrisstofferr | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Po przeczytaniu pierwszej części "Księgi Strachu" trudno było mi podjąć się przeczytania drugiego tomu. I był to spory błąd. Druga część jest zdecydowanie lepsza, trzymająca równy poziom. Opowiadania przedstawiają więcej strachów ludzkich, odnoszą się bardziej do rzeczywistości - oczywiście z odrobiną fantastyki.
Na wyróżnienie, według mnie, jako najciekawsze, zasługują opowiadania:
- Izabeli Szolc - Cudzoziemki
- Wojciecha Orlińskiego - Diabeł warszawski
- Krzysztofa Kochańskiego - Sto dziewięćdziesiąt zapałek
- Anny Kańtoch - Cmentarzysko potworów
- Mariusza Kaszyńskiego - Przebudzenie

ewander | 2011-09-28
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy
Przeczytana: 27 września 2011

Księga strachu miała być z założenia (z taka myślą sięgnąłem po te pozycje) zbiorem opowiadań grozy, krwistym horrorem z przewijającymi się po kolejnych stronach wampirami, wilkołakami, upiorami, ewentualnie maniakalnymi mordercami. Znane polskie nazwiska (znane głównie z literatury fantasty / sf) stojące za poszczególnymi tekstami przekonały mnie, ze nie będę żałował wyboru lektury. Niestety upodobanie do literatury grozy jak i swoista sympatia jaka darze niektórych autorów podpisujących się pod książka tym razem się nie opłaciło. Grozy w Księdze strachu jest jak na lekarstwo, głownie mamy do czynienia z fantastyka. Są co prawda i wilkołaki i maniakalny morderca ale ani jedno ani drugie nie wywołuje pożądanego dreszczyku emocji. Wiele opowiadań jakby zostało pisanych pod przymusem, widać niedopracowana historie i kompletny brak pomysłu na zakończenie.

Kilka historii czyta się naprawdę dobrze ale po zakończeniu rodzi się pytanie co autor miał na myśli. Żeby być sprawiedliwym,...

Niflheim | 2013-01-05
Przeczytana: kwiecień 2011

Druga odsłona Księgi Strachu, zarazem tak podobna, a i jednocześnie tak różna od poprzedniego tomu... cóż mogę o niej powiedzieć? Zasadniczo dwie rzeczy: po pierwsze ta część jest słabsza zdecydowanie od poprzedniej, a po drugie ma tę samą wadę - nierówny poziom opowiadań.

W przeciwieństwie do poprzedniego tomu w tej księdze nie znalazłem żadnego opowiadania, które bym nazwał wybitnym (jak "Adwent" z poprzedniej części), co nie znaczy, że nie zawierała ona dobrych tekstów, jak choćby tajemnicza "Ulica", trzymające w suspensie do samego końca "Przebudzenie" lub rozgrywające się na historycznym tle "Nie trać waszmość głowy!". No jeszcze do tego bym dodał "Całkiem inny świat" za dość ciekawe podejście do tematu, niemniej daleko temu do horroru. Reszta zaś, krótko mówiąc, jest w większości raczej uboga.

Maynard | 2012-09-02
Przeczytana: 29 maja 2011

Tym razem dużo lepiej. Ciekawsze pomysły i rozwiązania a także stylistyka opowiadań. Szkoda, że nie wydali tego w jednym tomie, wtedy opowiadania by się wymieszały. A tak mamy tom pierwszy z czterema (na dwanaście) dobrymi opowiadaniami i tom obecny ze "złotą dziewiątką". Nie zawiedli nas tym razem: Kyrcz, Komuda, Kaszyński, Szolc, Szostak, Kochański, Orliński, Kańtoch i Dębski, choć, w gruncie rzeczy większość opowiadań to nie HORRORY ale raczej OPOWIEŚCI NIESAMOWITE I FANTASTYKA.

jamajkaija | 2014-02-06

Rozczarowanie...
Na 12 opowiadań naprawdę fajnych dla mnie było 4. Niektórych nawet nie doczytałam (Eugeniusz Dębski — A szczyt, normalnie, rozpieprzony!; Jacek Komuda — Nie trać waszmość głowy!). Reszta chyba nie była najlepsza skoro nawet nie pamiętam ich po tytule.
Niektóre wywołały u mnie efekt "ale o co chodzi - gdzie puenta"? (np. Anna Brzezińska — Ulica)...
Niestety - w porównaniu do pierwszej części - klapa.

patiannap | 2013-10-02
Przeczytana: lipiec 2011

Wiele opowiadań, jedne ciekawe, inne przerażające, jeszcze jedne oryginalne, niektóre smutne, inne piękne. Cudowne! Dla każdego coś się znajdzie :)

shark19 | 2013-11-01

Tytuł książki zupełnie nie nawiązuje do tego co jest w środku. Strach? Nie sadzę. Książka nie spełniła moich potrzeb. Zero grozy.

Agniecha | 2011-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Uważam, że ten tom jest zdecydowanie gorszy od poprzedniego. Nie ma tutaj aż tak fascynujących opowiadań, jak w poprzednim tomie. Nie trzymają w napięciu, nie zaskakują i nie mają jakiegoś nadnaturalnego wyrazu. Najbardziej interesujące są "Cudzoziemki".