Zawisza II. Złamany półksiężyc

Okładka książki Zawisza II. Złamany półksiężyc Jacek Komuda
Okładka książki Zawisza II. Złamany półksiężyc
Jacek Komuda Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Zawisza (tom 2) Seria: Chwała polskiego oręża powieść historyczna
powieść historyczna
Zawisza (tom 2)
Chwała polskiego oręża
Zawisza II. Złamany półksiężyc
Fabryka Słów
2023-09-15
2023-09-15
JacekKomuda Komuda ZawiszaCzarny Zawisza Czarny

Przepraszam, ale nie przemówiła do mnie ta historia Zawiszy, dużym plusem książki są przedstawione realia historyczne i ciekawostki w przypisach, gdybym to miał oceniać to byłoby 10 gwiazdek.

Świetna powieść, drugi tom niezwykłych dziejów najznamienitszego rycerza Polski Jagiellonów przenosi nas na Węgry i Wołoszczyznę.
A tam w mistrzowskim stylu Autor prowadzi intrygi pałacowe, pojedynki rycerskie i creme de la creme - potyczki, bitwy i oblężenia.

Podobnie jak I tom. Mało ciekawej akcji ale stanowczo za dużo "rokokoko"

Podobnie jak I tom. Mało ciekawej akcji ale stanowczo za dużo "rokokoko"

Jacek Komuda trzyma poziom. Dostajemy opowieść bez patosu bez zbędnego dmuchania narodowego balonika. Fajnie się czyta ,zresztą jak każdą książkę z serii o naszych bohaterach.

Pan Jacek Komuda przedstawił naszego najbardziej znanego rycerza w oryginalny sposób, bo pokazał jego ludzkie oblicze, jego słabości, a nie wykreował go na herosa. Książka dobrze napisana, wciąga i pozwala przenieść się w tamte mroczne czasy.

Komuda ostatnimi czasy, nie potrafi pisać dobrych książek. Coraz bardziej są chaotyczne lub oderwane od faktów historycznych czy nawet przechodzą w fantazy. Ta pozycja nawet nie umywa się do "opowieści piastowskich" w każdym aspekcie. Można przeczytać, ale szału żadnego nie ma. Najciekawsze w niej jest tylko posłowie. Samo posłowie lepsze niż cała fabularna książka.

"Strzeż honoru. Jedyne, co masz, czego nie możesz kupić ani sprzedać." Te słowa Mikołaja ojca Zawiszy mogłyby być mottem tej powieści.
Druga część historii Zawiszy Czarnego, jego dzieje po Grunwaldzie i sluzba u Ludwika Luksemburskiego.
W bardzo ciekawy i barwny sposób przedstawiona historia, gdzie jako królewski rycerz węgierskiego króla ma poprowadzić krucjatę przeciwko tureckiej armii.
Książka godna polecenia.

Bardzo dobra kontynuacja historii Zawiszy, z nie powiem, zaskakującym finałem

Bardzo dobra kontynuacja historii Zawiszy, z nie powiem, zaskakującym finałem

Lubię prozę Komudy, a pierwszy tom o Zawiszy był świetny, więc zakup Złamanego półksiężyca był dla mnie obowiązkowy. Wrażenia? Pozytywne, oczywiście, autor nie zwykł mnie zawodzić i nie inaczej jest w tym przypadku. Choć trochę pokręcę nosem - bo historia robi się łatwo przewidywalna, a co więcej, autor sięga po niektóre swoje już mocno oklepane schematy, przez co czytanie drugiego tomu Zawiszy nie przynosi aż tak wielkich wrażeń, jak wiele wcześniejszych książek autora.

Najsłynniejszy polski Rycerz ukazany jako zwykły człowiek ze swoimi uczuciami, nerwami i honorem "który nie zmieści się do łodzi". Czytało się dobrze, czasem wręcz bardzo dobrze. Autor opisał Zawiszę jako bohatera czasów które już minęły, niewpasowujacego się w epokę.
I jakże mnie mierził Luksemburczyk.
Przyznam że zakończenie ciekawe, wręcz zaskakujące i cóż....otwarta karta Gedeona. Może to znak na coś więcej od autora?
Ps rekrutacja w gospodzie skojarzyła mi się z filmem "Patriota" od Mela Gibsona ;)

I jakże mnie mierził Luksemburczyk.
Przyznam że zakończenie ciekawe, wręcz zaskakujące i cóż....otwarta...

• Rok 2024
  • Historyczne