Sępy

Groza wiele ma twarzy. Potrafi, niczym żerująca bestia, opętać ciało i duszę. Sądzisz, że mieszka raczej w zamczyskach, niż w blokowiskach. A wiesz, co przytrafić się może niepozornemu sąsiadowi hodującemu rybkę? I kogo spotkasz na skwerze, wychodząc w miasto? Spodziewasz się dostrzec ją w oczach upośledzonego malarza czy pisarza w twórczej niemocy... Nie oczekujesz, że dopadnie yuppie...

Groza wiele ma twarzy. Potrafi, niczym żerująca bestia, opętać ciało i duszę.
Sądzisz, że mieszka raczej w zamczyskach, niż w blokowiskach. A wiesz, co przytrafić się może niepozornemu sąsiadowi hodującemu rybkę? I kogo spotkasz na skwerze, wychodząc w miasto? Spodziewasz się dostrzec ją w oczach upośledzonego malarza czy pisarza w twórczej niemocy... Nie oczekujesz, że dopadnie yuppie grających w paintball czy małolatów przyspawanych do netu.
Groza tysiące ma twarzy. I wyziera z tych opowiadań.
Spis treści: Pięknoduch, Bal w Blankenese, Życzenie, Odnaleziona, Griot, Höllewand, Kamienica na Lodowej, Kareta dam, Armagedon twenty/twelve, Pobite gary, Drogowskaz, Żerująca Bestia, Malarz, Niemoc, Sępy, Cichowlas & Rostocki – dlaczego razem?

źródło opisu: www.fabryka.pl

wiejskifilozof | 2015-01-09

Uwielbiam horrory,a ta książka była na to,na którą czekałem od dawna.
Dwóch autorów pokazuję,że Polacy mają zdolność do pisania naprawdę świetnych i mrocznych książek.
Dla mnie książką,jest napisana troszkę w stylu Mastertona.Czy,to źle ?
Nic bardziej mylnego :-) dla mnie prawdziwego fana Grahama Mastertona,to prawdziwa perełka.
Mamy tu i flaki,Szatana,jak i kanibalizm.
Może są i lepsze horrory,ale mi ta książka bardzo się podobała.
Polecam fanom i fankom makabry.

Robert | 2010-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Powiedzmy sobie szczerze, okładka jest mierna, krzykliwa, stylizowana na „wylepiankę” z jakichś dziwnych wycinków. Z tyłu książka ktoś silił się na zabawno-mroczne opisy potencjalnie niebezpiecznych narzędzi. Do tego niezbyt popularni autorzy „młodego pokolenia”. Ale czytałem jednak książki Jakuba Małeckiego, a duet Cichowlas, Rostocki jest stawiany tuż obok Małeckiego. To wystarczający bodziec, żeby chwycić za książkę.

Zawartość tego tygielka opowiadań

Zaczyna się od małej miniaturki literackiej, trochę nieśmiało, tak jakby to było wprowadzenie do właściwej treści, w właściwą atmosferę. Jest tak lekkie, że nie pamięta się nawet tytułu. Ale potem jest już od razu świetnie. Najpierw „Bal w Blankenese”, niby sztampowa produkcja, ale czyta się świetnie. Czuć ten toporny, nawet klasyczny klimat horroru i wcale nie wieje nudą. Dalej jest podobnie albo lepiej. Łącznie 15 opowiadań, a z tych, które najbardziej zapadają w pamięć, warto wymienić co najmniej kilka.

„Armageddon...

ZadokAllen | 2013-12-24

Lubię polskie opowiadania grozy, szczególnie te mocno osadzone w naszej codziennej rzeczywistości. Historie te udowadniają, że u nas tzn. w naszym pięknym kraju także może być strasznie. Opowieści takie snują właśnie autorzy zbioru "Sępy". Cichowlas i Rostocki mocno czerpią z ogólnie pojętej popkultury jak i tradycji grozy. Ale robią to w taki sposób, że pomysły ich są świeże a historie czyta się lekko i przyjemnie.
W zbiorze mamy klasyczne opowiadania o duchach : "Bal w Blankenese", "Odnaleziona" czy własną interpretacje legendy o złotej rybce pt."Życzenie". Odnajdziemy także specyficzną wizję końca świata w „Armagedon twenty/twelve”, nie zabrakło także opowiadania w którym straszy potwór - „Höllewand”.
W mojej opinii najlepsze opowiadania to: "Życzenie" wspomniany „Höllewand”, "Kamienica Na Lodowej", "Niemoc" i ostatnia tytułowa historia "Sępy". Zbiór oceniam bardzo pozytywnie.

Felicja | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Nie przepadam za zbiorami opowiadań, bo dotychczas pozostawiały pewien niedosyt i pewnie nie sięgnęłabym po tą książkę, gdyby nie okładka. Tak, właśnie, okładka! Zaintrygowała mnie na tyle, że nie czytając opisu postanowiłam przystąpić do lektury. Trochę zaszokowało mnie, że składa się z opowiadań, ale w żądnym razie nie rozczarowałam się.

Genialnie, gładko się czyta, każde z opowiadań ma swój niepowtarzalny charakter, a całość wydaje się przeglądem przez wszystkie aspekty horroru.

Cross | 2013-09-01
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Dawno nie czytałem żadnych dobrych horrorów (ostatnim był "Sklepik z marzeniami" Kinga). I niestety nadal nic się nie zmieniło. "Sępy" jako zbiór 15 opowiadań grozy ma mały potencjał, a tylko kilka z tych historyjek powinno ujrzeć światło dzienne. Reszta - do szuflady. Tym bardziej, że jeden z panów pisze na tyle chaotycznie, że czytelnik czasami zastanawia się o co chodzi i gdzie zaginęło pół strony ciągłej fabuły.

Jakie są zatem plusy? Na pewno polska rzeczywistość i kilka fajnych, krwawych pomysłów pobudzających wyobraźnię i zaskakująco trafionych. Gdyby autorzy bardziej skupili się na klimacie niż na latających głowach i flakach na pewno byłoby dużo lepiej.

Osobiście polecam opowiadania:

- Życzenie
- Odnaleziona
- Armagedon twenty/twelve
- Drogowskaz

a przede wszystkim: "Niemoc"

Podsumowując, chociaż całość ma 502 strony, to i tak 32 zł to wygórowana cena, żeby nabyć "Sępy". Nie bawiłem się przy nich źle, ale bez rewelacji.

Krzysiek Chojnacki | 2011-09-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 września 2011

Na książkę trafiłem przypadkiem w bibliotece. O autorach wcześniej nie słyszałem. Nawet nie wiem, czemu ją wziąłem- okładka, ani opis na niej nie zachęcał w najmniejszym stopniu. No ale wziąłem. I nie żałuję.

Jak to w zbiorach opowiadań- trafiają się lepsze i gorsze. W sumie na 15 tekstów zdecydowanie pochłonęły mnie ze trzy. Były też ze dwa, które zupełnie mi się nie spodobały. Pozostałe były przeciętne- miło się przeczytało, ale bez rewelacji.

W większości opowiadań brakowało mi elementu zaskoczenia. Rozwój fabuły można było przewidzieć praktycznie na początku każdego opowiadania.

Tak czy inaczej dla osób lubiących horror jak najbardziej polecam- warto zobaczyć jak sobie w tym temacie radzą rodacy...

Anita Piątek | 2010-10-21
Przeczytana: 21 października 2010

Książka jest świetna, jedna z najlepszych jakie ostatnio czytałam. Opowiadania napisane ciekawie i bardzo ale to bardzo wciągają. Polecam gorąco :)

kasiaman55 | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Słabo, bardzo słabo Panowie Autorzy. Nie polecam i też nie wiem do czego ten zbiór na prawdę kiepskich opowiadań wrzucić.

Zerr | 2012-10-18
Przeczytana: 25 września 2012

Książka wyszła już kawał czasu temu, ale dopiero niedawno trafiła na moją półkę. Nie przekonała mnie okładka, ani teksty znajdujące się z tyłu. Jednak potrzebowałem chwili przerwy od tematyki fantasy i s&f, więc postanowiłem zaryzykować i skusiłem się na „Sępy”…

Dalsza część mojej recenzji książki tutaj:

underluk | 2010-11-29

Całkiem fajny tomik. Może trochę nie równy, ale szeroki zakres tematyczny pozwala znaleźć każdemu coś, co przypadnie mu do gustu.

Zombie.pl
    Łukasz Radecki, Robert Cichowlas
    Brama 1/2015
    Robert Cichowlas, Woj­ciech Gunia, Jarosław Turowski, Agnieszka Pilecka, Piotr K...
    Miasteczko
    Łukasz Radecki, Robert Cichowlas