12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

Okładka książki 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
Jordan Peterson Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
12 Rules for Life: An Antidote to Chaos
2018-01-01
Krzysztof Zuber

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Super! Książka dzięki której zastanawiasz sie jak być lepszym człowiekiem.

Super! Książka dzięki której zastanawiasz sie jak być lepszym człowiekiem.

Książka warta przeczytania. Sporo odnośników do Biblii, Filozofii i literatury rosyjskiej. Doszedłem do kilku podobnych wniosków co autor jakiś czas temu, choć bez tak szczegółowego drążenia tematu. Peterson ubrał w słowa kilka zasad które gdzieś tam kręciły mi się po głowie ale sam nie mogłem dojść do sedna.
Miałem wrażenie , że w każdym rozdziale wkrada się chaos, po czym na końcu wszystko spinało się to w całość i tworzył sie porządek i sens danej zasady - może o to chodziło autorowi, kto wie.

Miałem wrażenie , że w każdym rozdziale wkrada się chaos, po...

Spodziewałam się czegos zupelnie innego... uwielbiam ogladac petersona na yt i sadzilam ze ksiazka tez mi sie spodoba. jestem rozczarowana troche. mialam wrazenie ze polowa tej ksiazki to spisane chrzescijanskie kazania koscielne a druga polowa to zbedne filozofowanie. peterson ma tez tendencje w tej ksiazce do skakania po roznych dziwnych tematach. np na potrafil pisac najpierw o dzieciach ktore sprawdzaja swoje granice przez ryzyko chwile potem przeszedl do opowiesci o koledze ktoremu sie zyciowo nie powodzilo -> analiza ludzi ktorzy chodza na uniwersytet -> kobiety maja problemy w znalezieniu partnera-> wynalezienie tamponow->idee marksistowskie i ustroj socjalistyczny w kambodzy... a to nie byla nawet polowa rozdzialu.

Krótko. Na szczęście nie przypomina w niczym typowych książek "motywacyjnych".

Krótko. Na szczęście nie przypomina w niczym typowych książek "motywacyjnych".

O Petersonie mówi się, że jest 'stupid men's smart person'. I to wszystko wyjaśnia.

Ta książką stanowiła dla mnie wyzwanie, męczyłem się z jej ukończeniem 3 lata. Dzieło Petersona jest ze wszechmiar wybitne. Mnie osobiście przyszło ją czytać w trudnym okresie życia. Wierzę, że pomogła mi w tych cieżkich chwilach. W pewien sposób jestem szczerze przekonany, że pomogła mi się stać lepszym człowiekiem dla siebie i dla moich najbliższych. To jest warte najwyższej oceny. Przez "12 życiowych zasad" nie warto przelatywać, rozdziały zachęcają do głębokiej refleksji. Ja wielokrotnie odkładałem lekturę i wracałem gdy poukładałem sobie pewne rzeczy w głowie lub gdy potrzebowałem wsparcia. Z oceny zabrałem jedną gwiazdkę tylko dlatego że jest to mojej ocenie lektura trudna, szczególnie jeśli postaramy się o refleksjię nad nią. Autor momentami zbyt daleko idzie w cieżkie w przebrnięciu przykłady co nie ułatwia lektury.
Całym sercem polecam, szczególnie jeśli życie ostatnio rzuca wam kłody pod nogi.

Spodobało mi się to, że owe tytułowe zasady są wynikiem skondensowania części dorobku naukowego autora, którą chce się on podzielić z czytelnikiem, aniżeli tylko chwytliwymi wydmuszkami. Myślę, że ta książka jest odpowiednim medium do zapoznania się z postacią Jordana Petersona i tym co chciałby przekazać on swoim odbiorcom, w porównaniu do wyrwanych z kontekstu nagrań wideo krążacych w sieci. [eng]

Nigdy chyba nie czytałem niczego podobnego. Książka zawiera 12 rozdziałów. Każdy z nich opisuje jedną zasadę. Ale jak opisuje! Czasem przez prawie cały rodział nie wiedziałem jak to co czytam w jakikolwiek sposób odnosi się do danej zasady (czasem okazuje się, że jednak się łączy a czasem nie mogłem znaleźć łącznika). To trochę minus. Ale rozważania te były niezmiernie interesujące same w sobie. Autor wchodzi głęboko i bardzo rozlegle wszystko tłumaczy (w większości plus, ale czasem też minus). Tłumaczy wszystko z perspektywy filozofii, mitologii, historii, ewolucji, biologii, psychologii (jest sam psychologiem klinicznym) oraz różnych religii. Zawiera też wiele przykładów z życia autora lub życia publicznego/historii jak strzelanina w Columbine czy reżimy nazistowskie i komunistyczne. Wnika w psychikę ludzi, którzy zostają zbrodniarzami jak i ludzi, którzy podążają za ideologiami. Zawiera też bardzo dużo przypisów. Autor każdy fakt czy tezę linkuje do konkretnych badań naukowych czy książek. Ta pozycja zostawiła we mnie poczucie optymizmu i trochę też rozjaśnienia zjawisk we współczesnym świecie i zachowań ludzkich. Optymizmu, że można poprawiać swoje życie. Czasem warto zacząć od malutkich rzeczy i krok po kroku osiągać coraz większe. Można się ukierunkować na bycie lepszym człowiekiem i dążyć do tego. Nigdy nie dojdziemy do doskonałości ale samo dążenie i zbliżanie się powolutku do tego stanu zmienia życie danej osoby i osób z pobliżu na lepsze. Książka daje trochę taki power, pewność siebie, żeby się ogarnąć i stawić czoło życiu.

PS Przeczytałem kilka opinii i jestem zszokowany negatywnymi komentarzami odnośnie tej książki. Szczególnie tymi, które zarzucają religijność autorowi. Ja nie chodzę do żadnego kościoła i nawet nie zauważyłem niczego takiego w książce. Nie wiem czy te osoby w ogóle czytały książkę. Tak, autor wielokrotnie przytacza fragmenty Biblii ale jako podstawę, która ukształtowała kulturę i filozofię dzisiejszego świata (bo czy ktoś chce czy nie to jednak tak było). Jak w kwestii podświadomości już pewnie zachowania i impulsy były wtedy znane. Wspomina też często o innych religiach i ich wpływie jak buddyzm, hinduizm czy bogowie antycznej Grecji. Przytacza mity. Przytacza filozofie różnego rodzaju i zdecydowanie nie promuje jakiejś jednej religii jako tej właściwej. W ogóle nie zachęca, żeby być chrześcijaninem czy kimkolwiek innym. Po prostu używa pewnych motywów i cytatów do ilustrowania tych książkowych zasad. Ale ktoś zobaczył fragment Biblii i się obraził.... Jak się chce znaleźć dziurę w całym to się znajdzie.

Udało mi się przeczytać książkę choć nie ukrywam miałem do niej kilka podejść, punkt widzenia autora bardzo ciekawy, chociaż sposób w jaki książka została napisana nie należał do najłatwiejszych to w 100% polecam

Za te religijne bzdury cenie sobie go mniej. Szkoda że wcześniej nie przeczytałem opinii na temat książki. Czyta się ciężko, powoli. Autor skacze z tematu na temat, narracją przypominającą żywą dyskusje. Czasami mam wrażenie przypomina to pseudointelektualny bełkot. Sam nie wiem, może ja jestem za głupi ; - ] Wszyscy ślą w jego kierunku peany. Czy słusznie? Od samego początku wydawał mi się trochę podejrzany. Czy ktoś chce odkupić ?