Lubimyczytać.pl to:
społeczność 372 tys. zakochanych w książkach
ponad 662 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Piaskowa góra

Piaskowa góra

Autor:
szczegółowe informacje
seria/cykl wydawniczy
Archipelagi
wydawnictwo
W.A.B.
data wydania
ISBN
9788328008335
liczba stron
488
język
polski
typ
papier
dodała
Ag2S
7.5 (632 ocen i 91 opinii)

Opis książki

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada w ramiona nadgórnika Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tej chwili jej życie toczy się na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna idzie ze Stefanem do ołtarza ubrana w suknię z poniemieckiej firany. Wprowadza się do bloku na Piaskowej...

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada w ramiona nadgórnika Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tej chwili jej życie toczy się na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna idzie ze Stefanem do ołtarza ubrana w suknię z poniemieckiej firany. Wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze, gdzie zawsze wieje wiatr. W końcu rodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę - niepodobną do nikogo z rodziny.
Historie opowiadane przez Bator zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika, cztery kobiety, a między nimi kolejni mężczyźni. Grzeszne romanse, nieoczywiste pokrewieństwa i pęknięte tożsamości. Historia kilkudziesięciu lat. Powieść Bator imponuje celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy.

 

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=736

pokaż więcej

Inne wydania

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
  Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 1736
Strega | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

"Piaskowa Góra" wciągnęła mnie i zachwyciła swoim rozmachem. Mamy tutaj historię kilku pokoleń kobiet, zupełnie zwyczajnych i niczym specjalnie nie wyróżniających się, których losy przeplatają się i uzupełniają, a w ich sposobie myślenia czy działania odnajdziemy wiarygodny obraz obyczajowości w Polsce Ludowej ( i nie tylko). Bez żadnego upiększania i wygładzania zobaczymy to, co najchętniej byśmy wyrzucili z pamięci: smętną szarzyznę miasta, ograniczone horyzonty, brak tolerancji itp. Życie tych kobiet przeplatane jest drobnymi przyjmnościami i gorzkim rozczarowaniem z niespełnionych marzeń. A do tego tajemnica sprzed lat...
Powieść jest świetnie skonstruowana, zachwyca giętkim językiem, a jej błyskotliwo-ironiczny styl porywa.

książek: 478
Joanna | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

Joanna Bator stworzyła w swej książce rodzaj studium socjologicznego, z akcją osadzoną na przestrzeni kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej po lata 90. ubiegłego wieku. Wałbrzych, miasto należące po wojnie do tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie w okresie stalinizmu zaczęła licznie napływać ludność z różnych zakątków kraju w poszukiwaniu pracy. Okresem szczytowym tej ekspansji była epoka E. Gierka.
Z małej wioski Zalesie przybywa do Wałbrzycha Jadzia Maślak, która wkrótce zostaje żoną ambitnego nadgórnika Stefana Chmury. Za zaangażowanie w pracę na kopalni rodzina powiększona już o córkę Dominikę otrzymuje mieszkanie na tzw. Piaskowej Górze, ogromnym blokowisku zwanym Babel.
W formie relacji dowiadujemy się o przeszłości , przodkach i krewnych Dominiki. Ciekawie opisani są lokatorzy bloku Babel, różniący się przyzwyczajeniami z miejsca pochodzenia, ambicjami, zapałem, a nawet zazdrością czy zaradnością w codziennej walce o tzw. życiowy dorobek.
Los bohaterów powieś...

książek: 4889
allison | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

"Piaskowa Góra" to piękna powieść, napisana bogatym, kunsztownym językiem, w którym liryzm przeplata się w dosadnością, a potoczny styl współgra z literackimi smaczkami, wśród których królują niecodzienne porównania i metafory.
Pod względem sposobu obrazowania utwór przypomina mi książki Olgi Tokarczuk i Wiesława Myśliwskiego.

Trudno było mi oderwać się od tej lektury, która wciąga jak wir. Intrygujące i ciekawe są losy bohaterów, zwłaszcza bohaterek, które aż kipią kobiecością , emocjami; ich życiem kierują marzenia, ale i uprzedzenia oraz przykre doznania, co razem daje nieraz piorunującą mieszankę.

Autorce udało się doskonale odmalować rzeczywistość peerelu, w której swoje dorosłe życie buduje Jadzia i na którą przypada dzieciństwo oraz dojrzewanie jej córki, Dominiki. Doświadczenia tej drugiej bohaterki były mi szczególnie bliskie, gdyż dorastałam w tym samym okresie i chociaż mam inne wspomnienia rodzinne i szkolne, słuchałam podobnej muzyki i tak samo nie znosiłam szarej, si...

książek: 405
ewula | 2014-02-17
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Można powiedzieć ,że ta książka to dla mnie taki powrót do przeszłości bo po pierwsze główna bohaterka Dominika to prawie moja rówieśnica, a po drugie pochodzę z górnego śląska i zarówno górnicze środowisko jak i atmosfera blokowisk przez nich zamieszkanych jest mi bardzo dobrze znane.Autorka bardzo dobrze oddała rzeczywistość lat 70 i 80-tych,napisana fajnym prostym językiem,mnie ta saga zauroczyła.Polecam!

książek: 600
mag | 2010-10-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Na początku była „Kobieta”- powieść z wątkami autobiograficznymi. Później „Japoński wachlarz”- zbiór esejów o Japonii, za który Bator otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Teraz ukazała się „Piaskowa Góra”- powieść-saga o losach rodzin Chmurów i Maślaków. Trzy różne od siebie gatunkowo pozycje, ale jest coś, co je łączy- postaci silnych i inteligentnych kobiet. Fakt ten nie powinien dziwić bowiem Joanna Bator jest również autorką książek i publikacji z zakresu gender studies i feminizmu.
Historia zaczyna się od końca, kiedy to Jadzia Chmura i jej córka Dominika opuszczają swoje mieszkanie na Piaskowej Górze, w poszukiwaniu lepszego świata. Bator stosuje tu typowy dla prozy psychologicznej chwyt, który zazwyczaj ma na celu odciągniecie odbiorcy od fabuły i skupienie jego uwagi na portretach wewnętrznych bohaterów. A postaci w tej książce wiele, każda wydaje się zwyczajna i niekiedy śmieszna, ale pod tą przykrywką typowości kryją się niezwykłe genealogiczne tajemnice.
Są lata siedemdziesi...

książek: 759

Piaskowa Góra nie jest miejscem dla każdego. Jedni w niej gubią swoje aspiracje. innym wzmacnia się poczucie, że lepiej stchórzyć niż zmierzyć się z własnymi oczekiwaniami. Biorąc do ręki tą książkę narażacie się na permanentny stan zniesmaczenia. Uświadczycie gnuśności, "zakazanej miłości", górniczych libacji i płytkiej, bezrefleksyjnej fiksacji fiksum-dyrdum. Ta powieść jak mało która ugruntowuje problemy polskiego społeczeństwa, które nie akceptowało i nadal nie przyzwala na relacje homoseksualne. Jest w nas tyle nie zgodności i fobii jako odpowiedz na to czego nie rozumiemy. Czego przyjąć do wiadomości nie sposób, tak łatwo przecież jest zmierzać z błotem. Morał z tej książki taki, że żyjąc w mikroświatach jesteśmy albo razem albo osobno. Menatalność zaś to klucz, do rozwinięciach w nas tego co piękne. Bądź zdławienia potencjału dla partykularnych, miałkich celów. Dla oczekiwań rodziców, aspiracji księdza proboszcza. Zdławienia poczucia, że życie obrało niewłaściwy kierunek.

książek: 312
Jana | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Zsunięcie kurtyny delikatności, poezji z losów ludzi żyjących na Śląsku lat 70-tych. I ukazuje nam się szarość, niskie instynkty, kompleksy, naturalizm, jednym słowem "brzydota" życia.
Na mnie bardzo pozytywne wrażenie (poza oczywiście spójnością fabuły z językiem) zrobiła wielość, różnorodność, wyrazistość nakreślonych postaci. Czytając powieść odnosimy wrażenie zdegustowania, niesmaku, przecież nas to nie dotyczy, my jesteśmy lepsi;) To zupełna nieprawda!

książek: 461
chiara | 2013-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Książkę czyta się świetnie. Autorka opisuje losy rodziny Chmurów, którzy po wojnie zamieszkali w Wałbrzychu, opisuje też dwa pokolenia wstecz. W ciepło-ironicznym świetle przedstawia ludzi przeciętnych, pełnych przywar, tworząc znakomity obraz życia codziennego w PRL-u i po transformacji. Jest również wątek tajemnicy z przeszłości, nie wszyscy bohaterowie okazują się ludźmi o wąskich horyzontach.

książek: 793
Madi | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2014

Przyznam szczerze ,że mam mieszane uczucia co do tej książki.
Z jednej strony męczyła mnie trochę narracja,króra była napisana jednym ciągiem,bez dialogów ,z mieszaniem wątków ,ale za to z drugiej strony czym więcej czytałam tym bardziej powieść mnie wciągała i zaczynała mi się podobać.
Autorka w dość dowcipny sposób i trochę prostacką mową opisuje życie w PRL-u ,w latach 70 i 80-pierwsze zakupy w Pewexie,wyjazdy w celach handlowych do Turcji,wizja lepszego życia w Erefenie, pierwsze zakładowe wczasy w Bułgarii,pasja do serialu "Isaura".
Czytając te fragmenty uśmiechałam się do siebie ,bo przypominały mi się moje dziecięce lata.
W powieści tej skupiamy się przede wszystkim na Dominice,która nie jest podobna do żadnego z rodziców ani nikogo bliskiego i później już jako nastolatka postanawia rozwikłać tą zagadkę.
W ten sposób poznajemy losy Dominiki ,jej matki Jadzi oraz dwóch babć-Zasi i Haliny począwszy od II wojny światowej.

książek: 1869
Natalia-Lena | 2013-11-20
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Piaskowa góra to plątanina ludzkich losów. To właśnie tam trafia Jadzia Chmura wraz z mężem, a do nich wkrótce dołącza córka Dominika. Rodzina staje się punktem wyjściowym do opowiedzenia niezwykłej sagi o ludziach, których los rzucił wprost w historyczne zawirowania. Rozpamiętywana przeszłość wyciąga rękę do współczesności i tak obserwujemy życie mieszkańców blokowisk, żyjących w konstrukcji z utartych ścieżek i stereotypów, postawionej na marzeniach o lepszym życiu i strachu przed odrzuceniem oraz przyozdobionej egzotycznymi zawieszkami w postaci ,,innych”.

,,Piaskowa góra” uchwyciła paradoks polskich przywar: z jednej strony są one tak oczywiste, że się nawet o nich nie mówi, ale z drugiej są tak nieoczywiste, że zdajemy sobie sprawę z ich istnienia dopiero wtedy, gdy zobaczymy je cudzymi oczami. Okazuje się, że codzienne życie jest świetnym spoiwem do łączenia przeciwieństw i uciszania nielogiczności, a zbiorowa mentalność bardziej ceni sobie bezpieczną jednolitość niż odwagę nie...


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Kalendarium literackie
 • Stanisław Jachowicz
  218. rocznica
  urodzin
 • Jana Frey
  45. rocznica
  urodzin
  Pragnąłem mieć siłę,aby wdeptać ich w ziemię i zadać im wielki ból...
 • Karen Blixen
  129. rocznica
  urodzin
  Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć.
 • Nick Hornby
  57. rocznica
  urodzin
  Kibice piłki nożnej rozumują w taki sposób: nasze lata, nasze jednostki czasu, zaczynają się w sierpniu i kończą w maju

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd