Piaskowa Góra

Cykl: Piaskowa Góra (tom 1) | Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
7,64 (1226 ocen i 191 opinii)
Ag2S

Inne wydania

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada w ramiona nadgórnika Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tej chwili jej życie toczy się na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna idzie ze Stefanem do ołtarza ubrana w suknię z poniemieckiej firany. Wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze, gdzie zawsze wieje wiatr. W końcu rodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę - niepodobną do nikogo z rodziny.
Historie opowiadane przez Bator zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika, cztery kobiety, a między nimi kolejni mężczyźni. Grzeszne romanse, nieoczywiste pokrewieństwa i pęknięte tożsamości. Historia kilkudziesięciu lat. Powieść Bator imponuje celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

• Zakręceni
  • U2. Zdemaskowani
  • Podziemny labirynt
  • Widok z nieba
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Collide

6,33 (64 ocen i opinii)
Widok z nieba
Clara Sanchez

6,44 (27 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Szturmując niebo
Felix Baumgartner , Thomas Becker

7,2 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gosia | 2014-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 maja 2014

Joanna Bator to kolejna polska pisarka, z której twórczością zapoznałam się po raz pierwszy. Co prawda miałam zacząć od polecanego mi "Japońskiego wachlarza", ale wpadła mi w ręce "Piaskowa Góra" i wzięłam się za czytanie tylko ze względu na nazwisko autorki bez czytania opisu, co rzadko mi się zdarza. Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że ta książka to słodko-gorzki opis PRL-owskiej rzeczywistości.
Książka jest naprawdę niesamowita! Opisy realistyczne, bohaterowie jak żywi z tamtej epoki, spostrzeżenia trafne, czytając czułam się jakbym wróciła do lat dziecinnych. Podziwiam talent autorki, chyba sama nie potrafiłabym dzieciom lepiej odmalować tej rzeczywistości.
Akcja książki to swego rodzaju saga rodzinna, w której główną rolę odgrywają kobiety i ich zmagania najpierw z rzeczywistością wojenną, potem czasami PRL-u i przemian pokomunistycznych w wolnej Polsce.
Miejscem akcji jest osiedle Piaskowa Góra w Wałbrzychu, swoisty Babel stworzony z ludności, która napłynęła...

książek: 1902
Strega | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

"Piaskowa Góra" wciągnęła mnie i zachwyciła swoim rozmachem. Mamy tutaj historię kilku pokoleń kobiet, zupełnie zwyczajnych i niczym specjalnie nie wyróżniających się, których losy przeplatają się i uzupełniają, a w ich sposobie myślenia czy działania odnajdziemy wiarygodny obraz obyczajowości w Polsce Ludowej ( i nie tylko). Bez żadnego upiększania i wygładzania zobaczymy to, co najchętniej byśmy wyrzucili z pamięci: smętną szarzyznę miasta, ograniczone horyzonty, brak tolerancji itp. Życie tych kobiet przeplatane jest drobnymi przyjmnościami i gorzkim rozczarowaniem z niespełnionych marzeń. A do tego tajemnica sprzed lat...
Powieść jest świetnie skonstruowana, zachwyca giętkim językiem, a jej błyskotliwo-ironiczny styl porywa.

Alicja | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Dzięki pani Joannie odbyłam podróż do czasów mojej młodości i przypominałam sobie o rzeczach już co nieco zapomnianych. Obraz życia tamtych czasów jest bardzo realistyczny i nieprzekłamany.Trudne to były czasy, pustki w sklepach, wszystko na kartki (nawet buty), kilometrowe kolejki w których się stało (a nikt nie wiedział co rzucą do sklepu). Kupowało się czy była potrzeba czy nie. Pewexy jawiły się jako kraina marzeń niedostępna dla maluczkich. Groza stanu wojennego, gdzie nikt nie wiedział co będzie dalej, godzina policyjna, studenckie podziemie, przesłuchania w komendzie policji, gdzie inteligencja prowadzących dochodzenie powalała, a celem było zmiękczenie mózgu na różny sposób.Czernobyl tak długo trzymany w tajemnicy. Wizja Enerefu jako krainy bogaczy, złotem i bogactwem płynącej. Masowe ucieczki Polaków na zachód w poszukiwaniu pracy i nadziei na lepsze jutro. Zostawiali w kraju domy mieszkając w obozach przejściowych, chwytając się jakiejkolwiek pracy (wtedy tytuł magistra,...

talia44 | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

"Piaskowa Góra"Joanny Bator to śląska saga,której akcja toczy się w Wałbrzychu w latach 1970-1990,a wspomnieniami sięga lat przedwojennych i wojennych.
Głównymi bohaterkami są cztery kobiety Dominika Chmura,jej matka Jadwiga,która przybyła na Śląsk ze wsi pod Skierniewicami i poślubiła górnika,oraz dwie babki.
Powieść jest bardzo naturalistyczna,napisana z wielkim rozmachem i celnością obserwacji ówczesnej rzeczywistości.Czyta się ją dosyć szybko,pomimo to,że napisana jest"jednym cięgiem" i całkowity brak dialogów troche rozprasza.
Książka pani Bator to dla mnie też powrót do przeszłości.Wiele spraw poruszonych w powieści doskonale pamiętam z własnej młodości i podczas czytania cały czas wracały do mnie wspomnienia.
Teraz kolej na drugi tom powieści zatytułowany "Chmurdalia".

Joanna | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

Joanna Bator stworzyła w swej książce rodzaj studium socjologicznego, z akcją osadzoną na przestrzeni kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej po lata 90. ubiegłego wieku. Wałbrzych, miasto należące po wojnie do tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie w okresie stalinizmu zaczęła licznie napływać ludność z różnych zakątków kraju w poszukiwaniu pracy. Okresem szczytowym tej ekspansji była epoka E. Gierka.
Z małej wioski Zalesie przybywa do Wałbrzycha Jadzia Maślak, która wkrótce zostaje żoną ambitnego nadgórnika Stefana Chmury. Za zaangażowanie w pracę na kopalni rodzina powiększona już o córkę Dominikę otrzymuje mieszkanie na tzw. Piaskowej Górze, ogromnym blokowisku zwanym Babel.
W formie relacji dowiadujemy się o przeszłości , przodkach i krewnych Dominiki. Ciekawie opisani są lokatorzy bloku Babel, różniący się przyzwyczajeniami z miejsca pochodzenia, ambicjami, zapałem, a nawet zazdrością czy zaradnością w codziennej walce o tzw. życiowy dorobek.
Los bohaterów...

allison | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

"Piaskowa Góra" to piękna powieść, napisana bogatym, kunsztownym językiem, w którym liryzm przeplata się w dosadnością, a potoczny styl współgra z literackimi smaczkami, wśród których królują niecodzienne porównania i metafory.
Pod względem sposobu obrazowania utwór przypomina mi książki Olgi Tokarczuk i Wiesława Myśliwskiego.

Trudno było mi oderwać się od tej lektury, która wciąga jak wir. Intrygujące i ciekawe są losy bohaterów, zwłaszcza bohaterek, które aż kipią kobiecością , emocjami; ich życiem kierują marzenia, ale i uprzedzenia oraz przykre doznania, co razem daje nieraz piorunującą mieszankę.

Autorce udało się doskonale odmalować rzeczywistość peerelu, w której swoje dorosłe życie buduje Jadzia i na którą przypada dzieciństwo oraz dojrzewanie jej córki, Dominiki. Doświadczenia tej drugiej bohaterki były mi szczególnie bliskie, gdyż dorastałam w tym samym okresie i chociaż mam inne wspomnienia rodzinne i szkolne, słuchałam podobnej muzyki i tak samo nie znosiłam...

ewula | 2014-02-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Można powiedzieć ,że ta książka to dla mnie taki powrót do przeszłości bo po pierwsze główna bohaterka Dominika to prawie moja rówieśnica, a po drugie pochodzę z górnego śląska i zarówno górnicze środowisko jak i atmosfera blokowisk przez nich zamieszkanych jest mi bardzo dobrze znane.Autorka bardzo dobrze oddała rzeczywistość lat 70 i 80-tych,napisana fajnym prostym językiem,mnie ta saga zauroczyła.Polecam!

Jana | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Zsunięcie kurtyny delikatności, poezji z losów ludzi żyjących na Śląsku lat 70-tych. I ukazuje nam się szarość, niskie instynkty, kompleksy, naturalizm, jednym słowem "brzydota" życia.
Na mnie bardzo pozytywne wrażenie (poza oczywiście spójnością fabuły z językiem) zrobiła wielość, różnorodność, wyrazistość nakreślonych postaci. Czytając powieść odnosimy wrażenie zdegustowania, niesmaku, przecież nas to nie dotyczy, my jesteśmy lepsi ;). To zupełna nieprawda!

Luna | 2014-05-18
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2014

Słodko-gorzka to opowieść...
Słodka i lepka niczym palce wyjadającej z babcinej szafy cukier Dominiki. Słodka i mdława. Parna i ciężka, blada i otyła to opowieść. Historia kobiet prostych, zwyczajnych do bólu, z przyziemnymi marzeniami, kobiet, ludzi o niezbyt bystrych umysłach, choć może nie od razu ociężałych umysłowo... Historia pełna niedoskonałości, nagich ludzkich ciał, wydzielin, kurzu, brudu i biedy.
Gorzka i cierpka to historia, pełna dążeń do lepszego, wymarzonego jutra. A ich marzenia takie małe, takie płytkie! Tak zwyczajne. Księcia zza granicy. Dobrego zięcia, bogatego.
Zewsząd bieda aż piszczy, brud, smród, nierzadko brak miłości, wszędzie ludzie prości.
Nawet marzenia nie są piękne. Marzenia o kiczu, o fototapecie. Puszki po coli i fancie ustawione niczym cenne fanty na półkach.
Bardzo sugestywny obraz przedstawiła nam autorka. Bardzo realny w swojej szarości. Za umiejętność składania słów, które się później wartko czyta zdobyła wysoką ocenę.
Ale przyznam, że z...

| 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Z drobiazgową i wręcz fotograficzną dokładnością zabrała mnie pani Bator w podróż do minionej epoki peerelu,którą doskonale pamiętam,i mogę zaręczyć,że nic nie jest wyolbrzymione i przesadzone.Znakomicie,moim zdaniem osadzona fabuła,saga rodzinna to wdzięczny i pojemny temat,w którym autorka płynnie przechodzi,od jednego członka rodziny do następnego,używając bogatego języka,kipiącego od metafor i soczystych epitetów.Wyrzucam sobie tylko,dlaczego dopiero teraz zaczęłam czytać...ale nadrobię z pewnością.