Lubimyczytać.pl to:

W.A.B.
typ
papier
Ag2S
7.49 (640 ocen i 92 opinie)

Opis książki

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada w ramiona nadgórnika Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tej chwili jej życie toczy się na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna idzie ze Stefanem do ołtarza ubrana w suknię z poniemieckiej firany. Wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze, gdzie zawsze wieje wiatr. W końcu rodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę - niepodobną do nikogo z rodziny.
Historie opowiadane przez Bator zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika, cztery kobiety, a między nimi kolejni mężczyźni. Grzeszne romanse, nieoczywiste pokrewieństwa i pęknięte tożsamości. Historia kilkudziesięciu lat. Powieść Bator imponuje celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=736

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Strega | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

"Piaskowa Góra" wciągnęła mnie i zachwyciła swoim rozmachem. Mamy tutaj historię kilku pokoleń kobiet, zupełnie zwyczajnych i niczym specjalnie nie wyróżniających się, których losy przeplatają się i uzupełniają, a w ich sposobie myślenia czy działania odnajdziemy wiarygodny obraz obyczajowości w Polsce Ludowej ( i nie tylko). Bez żadnego upiększania i wygładzania zobaczymy to, co najchętniej byśmy wyrzucili z pamięci: smętną szarzyznę miasta, ograniczone horyzonty, brak tolerancji itp. Życie tych kobiet przeplatane jest drobnymi przyjmnościami i gorzkim rozczarowaniem z niespełnionych marzeń. A do tego tajemnica sprzed lat...
Powieść jest świetnie skonstruowana, zachwyca giętkim językiem, a jej błyskotliwo-ironiczny styl porywa.

Joanna | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

Joanna Bator stworzyła w swej książce rodzaj studium socjologicznego, z akcją osadzoną na przestrzeni kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej po lata 90. ubiegłego wieku. Wałbrzych, miasto należące po wojnie do tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie w okresie stalinizmu zaczęła licznie napływać ludność z różnych zakątków kraju w poszukiwaniu pracy. Okresem szczytowym tej ekspansji była epoka E. Gierka.
Z małej wioski Zalesie przybywa do Wałbrzycha Jadzia Maślak, która wkrótce zostaje żoną ambitnego nadgórnika Stefana Chmury. Za zaangażowanie w pracę na kopalni rodzina powiększona już o córkę Dominikę otrzymuje mieszkanie na tzw. Piaskowej Górze, ogromnym blokowisku zwanym Babel.
W formie relacji dowiadujemy się o przeszłości , przodkach i krewnych Dominiki. Ciekawie opisani są lokatorzy bloku Babel, różniący się przyzwyczajeniami z miejsca pochodzenia, ambicjami, zapałem, a nawet zazdrością czy zaradnością w codziennej walce o tzw. życiowy dorobek.
Los bohaterów powieś...

allison | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

"Piaskowa Góra" to piękna powieść, napisana bogatym, kunsztownym językiem, w którym liryzm przeplata się w dosadnością, a potoczny styl współgra z literackimi smaczkami, wśród których królują niecodzienne porównania i metafory.
Pod względem sposobu obrazowania utwór przypomina mi książki Olgi Tokarczuk i Wiesława Myśliwskiego.

Trudno było mi oderwać się od tej lektury, która wciąga jak wir. Intrygujące i ciekawe są losy bohaterów, zwłaszcza bohaterek, które aż kipią kobiecością , emocjami; ich życiem kierują marzenia, ale i uprzedzenia oraz przykre doznania, co razem daje nieraz piorunującą mieszankę.

Autorce udało się doskonale odmalować rzeczywistość peerelu, w której swoje dorosłe życie buduje Jadzia i na którą przypada dzieciństwo oraz dojrzewanie jej córki, Dominiki. Doświadczenia tej drugiej bohaterki były mi szczególnie bliskie, gdyż dorastałam w tym samym okresie i chociaż mam inne wspomnienia rodzinne i szkolne, słuchałam podobnej muzyki i tak samo nie znosiłam szarej, si...

ewula | 2014-02-17
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Można powiedzieć ,że ta książka to dla mnie taki powrót do przeszłości bo po pierwsze główna bohaterka Dominika to prawie moja rówieśnica, a po drugie pochodzę z górnego śląska i zarówno górnicze środowisko jak i atmosfera blokowisk przez nich zamieszkanych jest mi bardzo dobrze znane.Autorka bardzo dobrze oddała rzeczywistość lat 70 i 80-tych,napisana fajnym prostym językiem,mnie ta saga zauroczyła.Polecam!

mag | 2010-10-27

Na początku była „Kobieta”- powieść z wątkami autobiograficznymi. Później „Japoński wachlarz”- zbiór esejów o Japonii, za który Bator otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Teraz ukazała się „Piaskowa Góra”- powieść-saga o losach rodzin Chmurów i Maślaków. Trzy różne od siebie gatunkowo pozycje, ale jest coś, co je łączy- postaci silnych i inteligentnych kobiet. Fakt ten nie powinien dziwić bowiem Joanna Bator jest również autorką książek i publikacji z zakresu gender studies i feminizmu.
Historia zaczyna się od końca, kiedy to Jadzia Chmura i jej córka Dominika opuszczają swoje mieszkanie na Piaskowej Górze, w poszukiwaniu lepszego świata. Bator stosuje tu typowy dla prozy psychologicznej chwyt, który zazwyczaj ma na celu odciągniecie odbiorcy od fabuły i skupienie jego uwagi na portretach wewnętrznych bohaterów. A postaci w tej książce wiele, każda wydaje się zwyczajna i niekiedy śmieszna, ale pod tą przykrywką typowości kryją się niezwykłe genealogiczne tajemnice.
Są lata siedemdziesi...

Piaskowa Góra nie jest miejscem dla każdego. Jedni w niej gubią swoje aspiracje. innym wzmacnia się poczucie, że lepiej stchórzyć niż zmierzyć się z własnymi oczekiwaniami. Biorąc do ręki tą książkę narażacie się na permanentny stan zniesmaczenia. Uświadczycie gnuśności, "zakazanej miłości", górniczych libacji i płytkiej, bezrefleksyjnej fiksacji fiksum-dyrdum. Ta powieść jak mało która ugruntowuje problemy polskiego społeczeństwa, które nie akceptowało i nadal nie przyzwala na relacje homoseksualne. Jest w nas tyle nie zgodności i fobii jako odpowiedz na to czego nie rozumiemy. Czego przyjąć do wiadomości nie sposób, tak łatwo przecież jest zmierzać z błotem. Morał z tej książki taki, że żyjąc w mikroświatach jesteśmy albo razem albo osobno. Menatalność zaś to klucz, do rozwinięciach w nas tego co piękne. Bądź zdławienia potencjału dla partykularnych, miałkich celów. Dla oczekiwań rodziców, aspiracji księdza proboszcza. Zdławienia poczucia, że życie obrało niewłaściwy kierunek.

Jana | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Zsunięcie kurtyny delikatności, poezji z losów ludzi żyjących na Śląsku lat 70-tych. I ukazuje nam się szarość, niskie instynkty, kompleksy, naturalizm, jednym słowem "brzydota" życia.
Na mnie bardzo pozytywne wrażenie (poza oczywiście spójnością fabuły z językiem) zrobiła wielość, różnorodność, wyrazistość nakreślonych postaci. Czytając powieść odnosimy wrażenie zdegustowania, niesmaku, przecież nas to nie dotyczy, my jesteśmy lepsi;) To zupełna nieprawda!

chiara | 2013-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Książkę czyta się świetnie. Autorka opisuje losy rodziny Chmurów, którzy po wojnie zamieszkali w Wałbrzychu, opisuje też dwa pokolenia wstecz. W ciepło-ironicznym świetle przedstawia ludzi przeciętnych, pełnych przywar, tworząc znakomity obraz życia codziennego w PRL-u i po transformacji. Jest również wątek tajemnicy z przeszłości, nie wszyscy bohaterowie okazują się ludźmi o wąskich horyzontach.

Natalia-Lena | 2013-11-20
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Piaskowa góra to plątanina ludzkich losów. To właśnie tam trafia Jadzia Chmura wraz z mężem, a do nich wkrótce dołącza córka Dominika. Rodzina staje się punktem wyjściowym do opowiedzenia niezwykłej sagi o ludziach, których los rzucił wprost w historyczne zawirowania. Rozpamiętywana przeszłość wyciąga rękę do współczesności i tak obserwujemy życie mieszkańców blokowisk, żyjących w konstrukcji z utartych ścieżek i stereotypów, postawionej na marzeniach o lepszym życiu i strachu przed odrzuceniem oraz przyozdobionej egzotycznymi zawieszkami w postaci ,,innych”.

,,Piaskowa góra” uchwyciła paradoks polskich przywar: z jednej strony są one tak oczywiste, że się nawet o nich nie mówi, ale z drugiej są tak nieoczywiste, że zdajemy sobie sprawę z ich istnienia dopiero wtedy, gdy zobaczymy je cudzymi oczami. Okazuje się, że codzienne życie jest świetnym spoiwem do łączenia przeciwieństw i uciszania nielogiczności, a zbiorowa mentalność bardziej ceni sobie bezpieczną jednolitość niż odwagę nie...

Madi | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Przyznam szczerze ,że mam mieszane uczucia co do tej książki.
Z jednej strony męczyła mnie trochę narracja,króra była napisana jednym ciągiem,bez dialogów ,z mieszaniem wątków ,ale za to z drugiej strony czym więcej czytałam tym bardziej powieść mnie wciągała i zaczynała mi się podobać.
Autorka w dość dowcipny sposób i trochę prostacką mową opisuje życie w PRL-u ,w latach 70 i 80-pierwsze zakupy w Pewexie,wyjazdy w celach handlowych do Turcji,wizja lepszego życia w Erefenie, pierwsze zakładowe wczasy w Bułgarii,pasja do serialu "Isaura".
Czytając te fragmenty uśmiechałam się do siebie ,bo przypominały mi się moje dziecięce lata.
W powieści tej skupiamy się przede wszystkim na Dominice,która nie jest podobna do żadnego z rodziców ani nikogo bliskiego i później już jako nastolatka postanawia rozwikłać tą zagadkę.
W ten sposób poznajemy losy Dominiki ,jej matki Jadzi oraz dwóch babć-Zasi i Haliny począwszy od II wojny światowej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto