Ucieczka niedźwiedzicy

2022-11-23
2022-11-23
literatura polska
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Myślę, że jest to książka zaskakująca, jak byśmy siedzieli w głowach bohaterów bez cenzury. Na razie ją trawię.

Jak zwykle nie zawiodłam się. Książki Joanny Bator to będą zawsze "Mercedesy" literatury. "Ucieczka niedźwiedzicy to pięknie napisane opowiadania, które dyskretnie się ze sobą łączą, są pełne magii, ale również takiej zwykłej ludzkiej codzienności. Polecam gorąco, to uczta dla duszy!

Opowiadania chyba jednak nie są dla mnie. Nawet w przypadku tej książki gdzie były one ze sobą mimo wszystko powiązane i historie przenikały się nawzajem. Brakuje mi pogłębienia i czasu na przywiązanie się do bohaterów, a czytane historie nie pozostają mi zbyt długo w pamięci.
Samą książkę przyjemnie się czyta i jest dosyć ciekawa, ale jednak forma zbioru opowiadań trochę zepsuła mi jej odbiór.
Powtarzającym się tutaj wątkiem jest ucieczka, ucieczka od problemów, ale też z drugiej strony pogoń, nawet nie tyle za szczęściem, co za spokojem.

Nieco intrygująca, ale jednocześnie chaotyczna. Podobało mi się odniesienie do kilku postaci z Gorzko Gorzko, czy przeplatanie pewnych znajomości pomiędzy historiami.
Jednak nie urzekła mnie tak jak właśnie Gorzko Gorzko.

Jednak nie urzekła mnie tak jak właśnie Gorzko Gorzko.

Kilka opowieści ciekawych.Ale mnie jakoś nie porwała

Kilka opowieści ciekawych.Ale mnie jakoś nie porwała

Książka jest zbiorem opowiadań w których momentami jawa splata się z wyobraźnia… wszystkie łączy atmosfera smutku , momentami wszechogarniającego ale jednocześnie obcowanie z nim porusza głębokie emocje, ostatecznie uwalnia je i pokazuje drogę do wolności… uwielbiam książki Pani Bator… dziękuję za kolejną cenną lekturę

Wielogłos, tęsknota, samotność, wyobcowanie.

Czytałam sporo negatywnych bądź lekko skonsternowanych opinii na temat tej książki. Pisano, że "Ucieczka niedźwiedzicy" to zbiór dziwaczny, nieskładny i bez sensu.

Ja się pytam w takim razie - czy my czytaliśmy tę samą książkę?

Przecież tutaj wszystko świetnie się zgrywa i uzupełnia!

Każdy rozdział, czy też opowiadanie, to z jednej strony osobny twór, z drugiej pozostaje w bardziej lub mniej ścisłym związku z pozostałymi.

Bohaterowie poszczególnych opowiadań są te sobą w jakiś sposób powiązani. Nie wszyscy i nie zawsze, ale te nici gdzieś nawiązanych znajomości, relacji, czy nawet przypadkowych spotkań są zaznaczone i prowadzą pięknie oś całej książki.

Jednymi z elementów, które osobiście mniej polubiłam, to wątki fantastyczne, których nie brakuje, a za którymi nie przepadam w literaturze (chyba że to Harry Potter, tam jak dla mnie wszystko może się zdarzyć 😉).

But still - ta fantastyka też ma tu swoje miejsce nieprzypadkowo i dodaje specyficznego folkloru do tego całego interesującego zbioru.

Czasem łatwiej wytłumaczyć pewne niuanse kwestiami nadprzyrodzonymi, magicznymi niż mozolić się w narracji realistycznej. A czasem nawet nasze głowy pracują tak, że nie zawsze oddzielamy świat realny od wymysłu - patrz: świetne, zaskakujące i pozostające w pamięci opowiadanie "Trzy i pół godziny".

To zbiór opowieści o ludziach poszukujących, będących w ciągłej lub właśnie rozpoczętej drodze. O ludziach wędrujących w stronę samozrozumienia i autorefleksji. O ludziach samotnych, ale nie zawsze w tym negatywnym sensie, czasem samotnych z wyboru. O outsiderach, kolorowych ptakach, posiadaczach tajemnic. O zwierzętach. Taaak, dużo zwierząt kręci się w tych opowiadaniach.

Polecam gorąco, mnie "Ucieczka niedźwiedzicy" urzekła!

Wielogłos, tęsknota, samotność, wyobcowanie.

Ja się pytam w takim razie - czy my czytaliśmy tę samą książkę?

Przecież tutaj wszystko świetnie się zgrywa i uzupełnia!

Każdy rozdział, czy też opowiadanie, to...

Jak zawsze pięknie opowiedziana historia, którą czyta się z wielką przyjemnością. Nostalgiczna, zmieniająca perspektywę. Klamrą mającą spiąć opowieść nie do końca spełnia swoje zadanie pozostawiając czytelnika z uczuciem niedosytu.

Nie jestem fanką opowiadań. Niektóre były ok, niektóre niezbyt ciekawe

Nie jestem fanką opowiadań. Niektóre były ok, niektóre niezbyt ciekawe

Ucieczka niedźwiedzicy to zbior opowiadań, które są ze sobą subtelnie powiązane. Dobrze się czyta, aczkowlwiek niektóre z historii lekko abstarkcyjne, oderwane, nie do końca widziałam w nich sens. O ile bardzo cenię twórczość Joanny Bator, to ta pozycja nie do końca przypadła mi do gustu.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2023