Widnokrąg

2019-04-15
1997-01-01
literatura polska Nagroda Nike
Inne

Ach, jak pan Myśliwski pięknie pisze. Prosto, ale jakże bogato. Bogato we wspomnienia, sentymenty, uczucia, tęsknotę za czasami które już nie wrócą.
A z pannami Ponckimi chętnie napiłbym się kakao i zatańczył tango, nawet jeśli nie umiem :)

Czytam i kojarzy mi się z "W poszukiwaniu straconego czasu". Piękna literatura w sam raz do delektowania się.

To jest niesamowite!
...Ale Pan Wiesław Myśliwski o wypasaniu krów, zagubionym bucie czy o tańczeniu tanga, umie pisać ciekawiej niż większość twórców opisujących: bitwy, morderstwa, intrygi, afery szpiegowskie, gangi, ucieczki z więzienia, podróże, kosmos, podróże w kosmos, wspinaczki w Himalajach... Ba, a nawet lepiej od autorów książek z "Auschwitz" w tytule 😈
To jest dar, który ma tylko garstka pisarzy, tak przykuwać uwagę czytelnika. Myśliwski mnie znowu oczarował, i sam nie wiem dlaczego tak późno wróciłem do tego autora? Przecież jego "Traktat o Łuskaniu Fasoli" tak bardzo mi się podobał, to chyba do dziś najmądrzejsza książka jaką czytałem. Widnokrąg ma podobną strukturę, ale nie jest aż tak chronologicznie poukładaną powiescią jak Traktat. Mamy tu pełno dygresji, od których zaczynają się zupełnie nowe opowieści, co też jest świetnym zabiegiem, bo czujemy jakby te słowa były kierowane tylko do nas, jakby Piotr u schyłku swojego życia opowiadał nam co przeżył.
Cieszę się że mogłem znowu dać jakiejś książce "dyszkę"

To jest niesamowite!
To jest...

Słodka opowieść o domu i dzieciństwie.

Słodka opowieść o domu i dzieciństwie.

Czytając Widnokrąg nawet przez chwilę nie miałem wątpliwością, że mam do czynienia z literaturą piękną w najlepszym jej wydaniu. Mimo, że wątki nie są tu ułożone chronologicznie, jest wiele wtrąceń to zupełnie to nie przeszkadza, widzę w tym sens. Jest to książka nieśpieszna, a mimo to nie mogłem się od niej oderwać. Postacie w niej przedstawione są wielowymiarowe, zwłaszcza losy panien Ponckich. Gdy tylko brałem tę książkę do ręki to odpływałem z tego świata - nic się nie liczyło. Byłem tam całym sobą. I pewnie to wystarczyłoby za całą recenzję. Piękna książka!

To pierwsza książka Myśliwskiego, którą przeczytałam, zaraz po przyznaniu jej Nike. Po tylu latach nadal pamiętałam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie, wywołała emocje, wciągnęła bez reszty i dała poczucie, że miałam do czynienia z wybitną literaturą wybitnego pisarza. Po latach sięgnęłam do niej ponownie i ponownie mnie urzekła. Wydawałoby się; zwykłe sprawy zwykłych ludzi gdzieś na polskiej prowincji, a tyle w tym głębi, refleksji. Pozornie prosty język świata przedstawionego zmusza nas do przemyśleń nad kondycją człowieka jako jednostki, jego relacji z rodziną, jego miejsca i roli w wirze historii i przemian społecznych - czy i jaki mają na niego wpływ? W jaki sposób dzieciństwo i młodość wpłynęły na to, kim jest teraz? Jednocześnie, mimo tych ważnych, fundamentalnych pytań, jest to lektura przyjemna, nie pozbawiona elementów humoru, gdzie radość i smutek razem wędrują - jak to w życiu.

Bohaterem jest Piotr, snuje wspomnienia swojego życia – dzieciństwo na wsi w czasie wojny, dorastanie w trudnych latach powojennych. Otaczają go pełnokrwiste postacie. Dzieje się raz tu raz tam, przenosimy się w czasie i przestrzeni, a na koniec czujemy się jakbyśmy też tam byli.
Coś jest w tej prozie Myśliwskiego co sprawia że o banalnych sprawach pisze tak, że codzienność okazuje się fascynująca i nie mam dość czytania, i nie dość smaku zwykłości życia.
Wyborny rozdział o apelu ku czci towarzysza Stalina, monologi matki, poszukiwanie buta – naprawdę można napisać o tym tak dłuuugo a jednocześnie interesująco.
Jestem zauroczona.

Autor maluje słowem – z początkowo pozornie bezładnych kresek dostajemy obraz wielowymiarowy....

chyba idealne słowo, które określi tę książkę, to "bez pośpiechu", ale oczywiście muszę dodać jeszcze: piękna, dowcipna, nostalgiczna, refleksyjna, plastyczna, ze specyficznym rytmem i dynamiką... cudowna!

a zakończenie … o jezu

a zakończenie … o jezu

Jest oczywistoscia, ze aby te ksiazke zrozumiec, a przede wszystkim poczuc, potrzebny jest dojrzaly wiek. Wedlug mnie arcydzielo literackie. Mysle, ze dla osob, ktore wychowaly sie na literaturze klasycznej, w szczegolnosci XIX wiecznej, nie ma mowy o zadnych 'dluzyznach '. Ksiazke sie pochlania, czyta sie szybko i z ogromna przyjemnoscia. Dla mnie bylo to prawdziwe przezycie emocjonalne, wrecz wstrzasajace. Dajace do myslenia o tym, jak kazdy z nas nosi w sobie swoj bogaty, intymny swiat znany tylko jemu i Bogu.

Po prostu mistrzostwo! Mój ulubiony pisarz, jak zwykle mnie nie zawiódł. Powieść chwyta za serce. I ten przepiękny, plastyczny, bogaty język! Przekonuję się, że książki Myśliwskiego można czytać w kółko, a i tak się nie znudzą. Dorastanie Piotra, głównego bohatera, przedstawione w obrazach pełnych wnikliwych przeżyć i opisów sytuacji.

• Nike