Gorzko, gorzko

Joanna Bator Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2020-11-25
2020-11-25
literatura polska literatura xxi wieku kobieta dolny śląsk wieś pies miłość wolność wałbrzych rodzina
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Wyróżniona opinia i

Gorzko, gorzko

przeczytanych książek 1205 napisanych opinii 1153

Zachęcona bardzo dobrymi opiniami sięgnęłam po tą książkę. Chyba miałam zbyt duże oczekiwania, bo po przeczytaniu poczułam zawód. Język powieści piękny, postacie bardzo barwne, ale to niestety nie wystarczyło. Niektóre elementy fabuły wydawały się zbędne, wątek jasnowidza bardzo naciągany.

Gorzko, gorzko… oj goryczy z pewnością doświadczamy więcej, albo to ona mocniej w nasze zmysły się wżera. A może po prostu wolimy ten cierpki posmak w ustach niż lepką nutę słodyczy. Kręci nas współcierpienie, intensywne odczuwanie, litość, ból. Śmiem twierdzić, że słabo wychodzi nam ćwierkanie z ptaszkami i hasanie na łące. Lubimy prozę życia. Tak samo jak w większości lubimy również prozę Joanny Bator.

Ostatnie kilka tygodni spędziłam w towarzystwie jednej z jej powieści - „Gorzko, gorzko”. Zapewne zastanawiacie się, dlaczego tak długo. Czy było aż tak źle, że nie mogłam jej dokończyć? Nic bardziej mylnego. To jeden z tych przypadków, kiedy przez kilkanaście pierwszych stron próbujesz się do tego przekonać, potem kilkaset czytasz z wypiekami po nocach, by na koniec wydłużać czas do niechcianego, acz niechybnie zbliżającego się końca.
Zżyłam się. Zżyłam się z bohaterkami, ich historiami i uczuciami. Zżyłam się z konwencją, w jakiej ta powieść jest utrzymana, z jej formą i stylem. Zżyłam się tak, że o jakiejkolwiek namiastce obiektywizmu z mojej strony mowy być nie może.

Powinnam Wam teraz pięknie opisać fabułę, zachęcić do lektury i oceny. Ale tak naprawdę nie wiem, czy chcę się dzielić tym dobrem 😉

Czy z przekory przeczytacie historię czterech pokoleń kobiet, które tak piekielnie mocno pragną miłości, ale nie potrafią kochać się wzajemnie?

Tak długo zwlekałam z przeczytaniem powieści Joanny Bator "Gorzko, gorzko". Zawsze miałam jakąś wymówkę, a główną była jej objętość (656 stron). Co więc sprawiło, że w końcu zdecydowałam się na lekturę tej "cegiełki"? Odpowiedź brzmi: Dyskusyjny Klub Książki.

Berta, Barbara, Violetta i Kalina - cztery pokolenia kobiet i historie ich życia. Najmłodsza z nich Kalina, snuje opowieść o prababce, babce, matce i o sobie. Bertę wychowuje ojciec, który od najmłodszych lat uczy ją tajników produkcji wyrobów mięsnych. Barbara spędza dzieciństwo w sierocińcach i rodzinie zastępczej. Violetta chce osiągnąć sukces, a córka jej w tym przeszkadza. Są też mężczyźnie, ale powodują tylko cierpienie.

Autorka w genialny sposób opisała motyw traumy dziedziczonej w genach. Rozpaczliwe pragnienie miłości, o którą trzeba żebrać, a czasem walczyć. Bezsilność, zbrodnia, tęsknota, cały tragizm wylewający się z kartek jest niezwykle wyrazisty i przejmujący. Świetnie się to czyta. Arcydzieło, w którym Kalina powoli składa części rodzinnej układanki.

"Gorzko, gorzko" Joanny Bator powinny przeczytać wszystkie kobiety, szczególnie te, które kochają za bardzo i bezgranicznie ufają mężczyznom. Każda odnajdzie tutaj cząstkę siebie. Cudowna lektura. Czytajcie!

Coś wspaniałego! Idealna pod każdym wzgledem. Kunszt utrzymany do ostatniej kropki. Uwielbiam!

Genialna powieść!!! Napisana z wielkim rozmachem, barwnie, krwiście, obrazowo, bez owijania w bawełnę - mnie po prostu urzekła. Dopisuję do listy moich ulubionych tę książkę o czterech pokoleniach kobiet, które nie mogły dać sobie miłości i jakie to niosło konsekwencje. Wielkim atutem powieści jest język, który powala swoim kunsztem. Z całego serca polecam!!!

Książka trudna. Ciężka. Cztery pokolenia kobiet, które ponad wszystko pragną miłości, a równocześnie nie potrafią kochać własnych córek. Historie pełne przemocy, traumy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, toksyczności. Najlepsza powieść Bator.

Nie jestem w stanie doczytać tej książki Nudzi mnie potwornie , styl pisania nie przemawia do mnie, a bohaterki mimo że mają potencjał to odnoszę wrażenie, że zostały stworzone schematycznie. Dlatego pozostawiam bez oceny.

Zawsze subiektywnie.
Znakomita powieść. Nie wiem czy to zdarzyło się na prawdę. Ale to nie jest ważne. Pomysł narracji, styl, czasowe przeskoki, nic nie jest oczywiste, nic nie jest czarno białe itp. Po prostu wszystko mnie w tej opowieści urzekło.

Zawsze subiektywnie.

Książka, która wzięła mnie totalnie z zaskoczenia. Budowanie napięcia, podróż w jaką zabiera nas autorka podczas przedstawiania historii pokolenia czterech kobiet - jestem zachwycona. ,,Brudna'', ciężka, wywołująca ciarki i uczucie trwogi w sercu opowieść, która zostanie ze mną na bardzo długo.

Po kompletnym zjechaniu słabiutkiej powieści "Ciemno prawie noc" nie spodziewałem się, że jeszcze kiedykolwiek sięgnę po książkę Joanny Bator. Jakoś tak się jednak stało, że dałem jej drugą szansę. To była już o wiele lepsza powieść, ale uważam, że średnia jest zdecydowanie zbyt wysoka, tak jakby to było jakieś wiekopomne dzieło. A według mnie to solidna, zdecydowanie zbyt długa i rozwleczona powieść, z aspiracjami, aczkolwiek wpisująca się w znany już schemat. Cztery kobiety były opisywane naprzemiennie w rozdziałach, prababka, babka, matka i córka- narratorka. Były tu takie wątki jak nieudane związki, zawody miłosne, morderstwa i kanibalizm z pokolenia na pokolenie, szukanie siebie, odrzucenie przez rodziców, próby zrozumienia przeszłości. Prawdę mówiąc mam już dosyć tego "polskiego piekła" i klimatów rodem z filmu Smarzowskiego "Dom Zły". Mam tu na myśli nałogowe chlanie, smród przetrawionej kiełbasy, przemoc fizyczna i werbalna, prymitywny język bohaterów. To już są dla mnie klisze. Wydaję mi się, że można spojrzeć na świat i nawet na tę nieszczęsną Polskę z zupełnie innej strony. Żeby zaintrygować widza nie trzeba dodawać wątków morderstw, kanibalizmu i męża bijącego żonę. Wracając do powieści napisałem już, że była przydługa i rozwleczona. Spokojnie dało się zredagować treść i uciąć połowę stron, fabuła nic by na tym nie straciła. Przyznaję, że Bator jednak umie pisać, w tym względzie się myliłem. Tylko kierunek jej pisania niekoniecznie mnie przekonuje. Ogółem powieść była przyzwoita, kobiety być może lepiej się tu odnajdą.

• Przeczytane 2021
  • Literatura piękna