Trauma

Okładka książki Trauma Sophie Hannah
Okładka książki Trauma
Sophie Hannah Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Konstabl Simon Waterhouse (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Konstabl Simon Waterhouse (tom 7)
Kind of cruel
Burda Publishing Polska
2013-02-20
2013-02-20
Piotr Kaliński

Bardzo dobra, ciekawa książka. Na początku trudno mi było się w niej odnaleźć ze względu na dużą ilość bohaterów, ale z każdą stroną było coraz łatwiej. Przyznaję, że nie zgadłam kto jest zabójcą, natomiast udało mi się domyślić, z kim był powiązany motyw zabójstwa. Akcja się nie dłużyła i naprawdę fajnie się rozwiązywało zagadkę. Chyba wszystkie wątki zostały rozwiązane i żaden nie został pominięty, co się rzadko zdarza. Polecam wszystkim lubiącym thrillery i kryminały.

Rewelacyjna w swoim rodzaju. Tak naprawdę bardziej powieść psychologiczna niż kryminalna. Monolog głównej bohaterki Amber - mistrzowsko poprowadzony. Tajemnica ukryta naprawdę głęboko.
To jedna z tych książek, które po przeczytaniu powodują u mnie ogromny żal, że to już koniec.

'' Nie sposób powiedzieć komuś czegoś przykrego i nie być tym , który wyrządza krzywdę ''

No właśnie , ja raz kolejny nie podzielam opinii czytelników wychwalających tę powieść . Przyznaję że nieźle się na nią '' napaliłam ''. Świetna okładka , opis poprzedzony tytułem równie obiecującym , dreszczyk emocji który towarzyszy mi zawsze przy pierwszym spotkaniu z książkami danego pisarza . Niestety , sromotnie się rozczarowałam . Myśl naczelna jaka towarzyszyła mi przy czytaniu tego ciężkiego stylistycznie kalibru to , '' pani Hannah chce być bardziej papieska niż sam papież (czytaj: chce być lepszym psychologiem niż wszyscy razem wzięci psychologowie , których książki przeczytała .) Uwielbiam dobrze skonstruowane psychologicznie postacie , ale jak to mówią '' Co za dużo to nie zdrowo ''. W '' Traumie '' , dostaję wręcz wykłady na tematy psychologiczne , kim jest narcyz i czym się charakteryzuje jego osobowość , na czym polega kazirodztwo psychiczne , kolejny wykład , co to jest wyparcie kolejny wykład i tak dalej i dalej . Cóż gdybym chciała poczytać literaturę popularnonaukową na te i podobne tematy , to bym się właśnie o takową postarała . Niestety moje pierwsze spotkanie z tą autorką uważam za bardzo nieudane . Ta książka to takie jajko zbuk , które wygląda pięknie i obiecuje wiele , a które po rozbiciu wydziela tylko smrodek i nic wartościowego . Szkoda , bo na fali popularności autorki jeszcze przynajmniej ze dwie jej pozycje zakupiłam do przeczytania . Pozostaje mi , mieć nadzieję że tamte książki mnie czymś uwiodą . Tej niestety '' nie kupuję '' . Główna bohaterka Amber Hewerdine do bólu przykra osoba , wściekająca się na wszystkich i wszystko , okłamująca i oszukująca . Hipnoterapeutka która łamie wszystkie reguły tego zawodu i nie potrafi pohamować własnych emocji . Policjanci którzy jawią mi się bardziej jako kółko wzajemnej adoracji , a czasem banda kolesiów z pabu prowadzących dziwne gierki między sobą . Policjantka wyciąga akta sprawy , nie byle jakiej bo o morderstwa i podrzuca je Amber przez dziurę na listy , aby wkurzyć swojego chłopa też policjanta , bo nie chce z nią sypiać . To jakaś kpina a nie policja . W ogóle jaka policja w jakim kraju dopuszcza do tak poważnego śledztwa osoby postronne , i to wtedy kiedy nie wiadomo czy te osoby nie są wmieszane w te morderstwa . Na pytanie skierowane do policjanta dlaczego dopuścił Amber do dokumentów i śledztwa tenże odpowiada że on WIE , że Amber tego nie zrobiła . Normalnie policjant jasnowidz :) . Sorry za ten sarkazm , ale jeszcze nie słyszałam by na poważnie któraś policja tak pracowała . Zawiły rozwlekły styl pisarki nie ułatwia sprawy , jakieś dłużyzny w postaci opisywanych seksualnych kłopotów pary policjantów , czy wywody kto komu '' wskoczył do łóżka '' i również zyskał wgląd do dokumentów policyjnych , tudzież rozważania : '' Często się zastanawiałam , czy w głębi duszy Sabina faktycznie lubi Jo . Choć dużo częściej ciekawiło mnie , czy lubi ją Neil .'' (str. 176). Litości , szybciej by było jakby bohaterka wzięła kwiatek i wzorem małych dziewczynek odrywając płatki powróżyła kto kogo lubi , a kto kocha , a kto jest żoną , a kto tylko kochanką . Bardzo dobry pomysł z bardzo tajemniczymi słowami od których się wszystko zaczyna : '' dobrzy , źli , prawie źli '' rozmyty w rozdętej do wielkości ogromnej purchawy - psychologii i na dodatek wybielony płynem ACE . Mimo że inni polecają , ja odradzam .

Na początku czytało mi się ciężko, nie bardzo było wiadomo o co chodzi, ciężko i dziwnie. Jednak w miarę przewracania kolejnych kartek moja ciekawość wzmagała się, a końcówka rozłożyła mnie na łopatki. Jak pokrętny może być umysł ludzki... "Trauma" to doskonale pokazuje.
Warto, warto, zdecydowanie warto!
To nie tylko kryminał, to też doskonałe studium psychologiczne.

Wciągnęłam się w cykl o konstablu Waterhouse, ale to tylko pokazuje, że do niektórych ksiażek trzeba dojrzeć. Kiedyś powieści Sophie Hannah męczyły mnie, dziś połykam je i nie moge się doczekać kolejnej.

Warto, warto, zdecydowanie warto!
To nie tylko kryminał, to też doskonałe studium psychologiczne....

Kolejna świetna historia autorstwa Sophie Hannah, gdzie ujmujący bohaterowie dwoją się i troją, by rozwiązać jedną zagadkę za drugą. Wydaje się, że tajemnice nie mają końca, co nie pozwala oderwać się od książki. Obszernie opisane studium narcyzmu jako zaburzenia osobowości zaciekawiło mnie i zaskoczyło ,chociaż wiedziałam, że po autorce można spodziewać się podobnych wątków. Doskonały kunszt literacki S.Hannah objawia się tym, że potrafi prowadzić czytelnika przez zawiły labirynt zdarzeń i postaci, aż do ostatnich stron.

Książka na pewno ciekawa, zaintrygowała mnie od samego początku, po prostu wchłonęłam ją. Bardzo lubię, kiedy w książkach są jakieś tajemnice, zagadki, nad którymi się trzeba troszkę pogłowić. Ta książka jest właśnie taka. Nawet nie czytając jej będziesz o niej myślał, bo zmusza do myślenia. Chociaż motyw tego wszystkiego mnie trochę rozczarował, spodziewałam się czegoś większego. Ale i tak polecam.

I kolejna Hannah za mną. Ciekawa, wciągająca, chociaż z tych przeczytanych do tej pory, najsłabsza.

"Trauma" opowiada historię Amber, która cierpi na bezsenność. Postanawia poszukać pomocy u hipnoterapeutki. Podczas hipnozy powracają do niej tajemnicze słowa, których znaczenie postanawia wyjaśnić, tym bardziej, że okazuje się, iż mają one związek z... dwoma morderstwami.

Nieco zabrakło mi w tej części zagmatwania wątków, zmiany białego w czarne i odwrotnie, czyli tak charakterystycznych dla Hannah zabiegów. W ogóle zbrodnie schodzą tu jakby na drugi plan, ustępując miejsca kwestiom psychologicznym i zjawiskom takim jak relacje rodzinne, trauma, chroniczna bezsenność, narcyzm, emocjonalne kazirodztwo. Ponadto w ciekawy sposób autorka porusza sprawę odpowiedzialności za nasze działania i wskazuje na ciąg przyczynowo-skutkowy, w efekcie którego czasem może nie dopuścilibyśmy się pewnych czynów, gdyby nie osoba, ktora stanęła na naszej drodze, gdyby inne środowsko, w którym dorastaliśmy itp. Taki trochę efekt motyla.

Polecam.

Nareszcie koniec! Ale męczarnie przeżyłam w trakcie czytania. Nie rozumiem jak takie coś mogło stać się bestsellerem? A jeszcze bardziej dziwne jak ktoś mógł wydać taką książkę? Postacie jeszcze mogłyby ujść w tłoku, ale cała historia do d..y.

Trudność w odnalezieniu się w stylu pisania autorki odbiera całą przyjemność z czytania tej książki.

Jest to kolejna książka bardzo zachwalana przez czytelników, ale mnie osobiście nie przekonała do siebie. Ciekawy pomysł na fabułę, ale jego realizacja zawiera sporo nudnych elementów.

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał