Anioły śniegu

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Cykl: Inspektor Vaara (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Snow Angels
Ag2S

Rzadko jest tak zimno, nawet w południowej części kręgu polarnego. Jest przez to jakoś dziwnie. Zmysły są zarazem wyostrzone i przytłumione. Odsłonięte części ciała najpierw pieką, potem bolą, wreszcie drętwieją. Znika dotyk i węch. Jesteśmy na pustkowiu, około trzydziestu metrów na wschód od głównej drogi. Dwadzieścia metrów od nas na północ stoi stodoła dla chorych i rodzących reniferów....

Jesteśmy na pustkowiu, około trzydziestu metrów na wschód od głównej drogi. Dwadzieścia metrów od nas na północ stoi stodoła dla chorych i rodzących reniferów. Aslak ma tysiące renów, całkiem nieźle z nich żyje. Jego dom, drogi, ceglany, w ranczerskim stylu, wznosi się kolejnych sto metrów na północy wschód. W dalekich oknach mrugają bożonarodzeniowe światełka. Na południe oraz na zachód ciągną się tylko jałowe pola i zamarznięte lasy.

Panuje tu nastrój osamotnienia, a raczej opuszczenia. Miejsce wydaje się wręcz idealne na morderstwo. Wyobrażam sobie, jak zabójca skręca z głównej drogi, gwałtownie wyłącza silnik, gasi światła. Zanim całkiem się zatrzyma, ślizga się jeszcze kawałek po szosie. Niebo jest zasnute chmurami, mrocznego popołudnia nie oświetlają ani księżyc, ani gwiazdy. Najbliższe domostwa, w jedną stronę stoją w odległości futbolowego boiska, w drugą - dwóch boisk. Morderca ma spokój i czas. A jeśli usłyszy jakiś hałas albo zobaczy światła, wystarczy tylko, że uruchomi samochód i odjedzie, zanim ktokolwiek go zauważy.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2012

źródło okładki: http://www.amber.sm.pl/ksiazka/1263/anioły-śniegu

gwiazdka | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Moja druga powieść Jamesa Thompsona. Pierwsza, „Biel Helsinek”, nieszczególnie mi się podobała. „Anioły śniegu” za to zaciekawiły mnie praktycznie od pierwszych stron. Śledztwo było bardzo skomplikowane, rozwiązanie jak najbardziej logiczne, język nieskomplikowany, chwilami może tylko trochę niepotrzebnie wulgarny. Zakończenie mnie przytłoczyło, wyjaśnienie było tak ponure i smutne, że skojarzyło mi się z wieczną ciemnością, jak w Finlandii przed Bożym Narodzeniem. Pogoda i ponura historia bardzo mi się zgrały. Główny bohater raczej wypadł pozytywnie, nie jakiś nadczłowiek, ale inteligentny policjant, który potrafi myśleć i rozwiązać sprawę, może nie zawsze postępuje ściśle według przepisów, ale nie przekracza ich rażąco. Książkę przeczytałam bardzo szybko, bo i lekka i ciekawa. Raczej polecam.

Joanna | 2013-02-26
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia, 2013
Przeczytana: 19 lutego 2013

„ Anioły śniegu” to pierwsza część cyklu powieści kryminalnych , których śledztwo prowadzi detektyw Kari Vaara. Czterdziestoletni inspektor ma za sobą tragiczne przejścia i rozpoczął nowy związek z Amerykanką Kate. Jej oczami postrzegamy Finlandię z pewnym obiektywizmem przybysza z zewnątrz.
Akcja powieści toczy się w małym fińskim miasteczku – Kittilä , w okresie kaamos, jest to przedświąteczny okres Bożego Narodzenia, kiedy to kraj spowija nieustająca ciemność i mróz sięgający nawet poniżej czterdzieści stopni.
W tak ekstremalnych warunkach Finowie popadają bardzo często w melancholię, notowany jest najwyższy na świecie odsetek popełnianych samobójstw, dochodzi do przemocy, brutalnych zachowań, przemoc jest wszechobecna. Mieszkańcy tej części świata borykają się ze skutkami niedoboru światła słonecznego, popadają w przygnębienie, stany depresyjne, senność, stres, alkoholizm.
Kiedy na pustkowiu zostają odnalezione zwłoki niezwykle brutalnie zamordowanej somalijskiej aktorki...

Ania | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

Powieść napisana jest w klimacie mrocznym,przede wszystkim ma tu wpływ klimatu w jakim odgrywa się cała historia.Wciąga czytelnika,każąc przeczytać ją do końca,dojść do sedna sprawy.Czytając ją cały czas zastanawiałam się kto jest mordercą i czy detektyw Kari podąża właściwym tropem.Zakończenie jest elementem zaskoczenia.Polecam.

wiejskifilozof | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Moje drugie spotkanie z komisarzem Varra uważam,za bardziej niż udane.Oto znowu autor zabrał mnie w literacką podróż po zimnej, mrocznej acz pięknej Finlandii a właściwie Laponii.
Tu doszło do brutalnego zabójstwa Sufi Elmi ładnej aktorki pochodzącej z Somalii.Morderca okazał się bardzo brutalny,bowiem morderstwo było na tle seksualnym.
Autor ze szczegółami opisuje sposób działania mordercy,a my czytelnicy uczestniczymy w oględzinach zwłok i dochodzeniu.
I tu dochodzimy do najważniejszej kwestii.Thompson,stara się zresztą bardzo dobrze przybliżyć czytelnikom realia Finlandii.Z jednej strony świetnie prosperujące fińskie państwo opiekuńcze,z drugiej mroczną naturę mieszkańców Suomi.
Ukryty rasizm,pociąg do alkoholu.Opisuję też prywatne życie policjanta, jego traumatyczne przeżycia z dzieciństwa.Bardzo wzruszające i dzięki temu możemy, bardziej zrozumieć jego postępowania.
Ciekawą postacią jest Kate pochodząca z USA żona policjanta.
Trudno jej odnaleźć się w Laponii,przyznam że Kate...

Sonja | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Uwaga!!!
Zanim zaczniesz czytać, zaopatrz się w:
- ciepły koc,
- gorącą, aromatyczną kawkę.
Będzie mroźno, bardzo mroźno.

Świetna książka, już dawno tak szybko nie przekładałam kartek, aby dowiedzieć się kto jest mordercą.
Scena kryminalna, jak również bohaterowie - świetnie wykreowani.
Do tego piękne, barwne opisy skutej lodem Finlandii, a także obfita charakterystyka jej mieszkańców.

Warto sięgnąć po "Anioły śniegu"!

Roman Dłużniewski | 2017-01-14

Patrzcie, Amerykanin a pisze prawie jak rodowity Skandynaw! 'Prawie' robi jednak różnicę, ale do przełknięcia. To bardzo sprawnie napisana powieść. Jak ja kocham te klimaty..! Zimno, mróz, wszędzie śnieg i żywego ducha wokoło. Zbrodnia i wytrwale podążający za sprawca policjant. Nie jest to arcydzieło, ale na pewno warto przeczytać!

Wicca | 2013-01-05
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Laponia to setki kilometrów nietkniętego środowiska naturalnego, krystalicznie czyste jeziora, lasy, bogata flora i fauna, zorze polarne,lodowe i śnieżne hotele, psie zaprzęgi oraz sauny. To także miejsce gdzie wszystko jest olbrzymie i rozległe, oraz gdzie człowiek obcuje sam na sam z przyrodą. Tu też normalnym widokiem są stada reniferów przechodzących przez drogę albo skubiących trawę na poboczu. Żyją one w lasach a Lapończycy chcą mieć ich jak najwięcej, ponieważ wierzą, że ich szczęście zależy m.in. od liczby posiadanych sztuk. Będąc w tym bajkowo pięknym miejscu warto odwiedzić jedną z licznych farm tych zwierząt, by móc z bliska przyjrzeć się im.

I to właśnie tu, niedaleko jednej z tych farm dzięki wyobraźni pisarza Jamesa Thompsona, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia podczas trwania nocy polarnej( kaamos ), doszło do bestialskiego morderstwa, aktorki z Somalii, Sufii Elmi. Rany cięte na jej ciele świadczą o tym, iż morderstwo popełniono na tle seksualnym i rasowym....

Jolka | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Jamsesa Thompsona i od razu strzała w dziesiątkę.Książkę przeczytałam a właściwie pochłonęłam zaledwie w trzy godzinki i to były niesamowite godziny.Anioły śmierci to niesamowity,mroczny i bardzo dobry kryminał.Akcja,która rozgrywa się w mojej ukochanej zimnej Finlandii i fabuła na prawdę rewelacja a samo zakończenie zaskakujące.Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy.Miałam swoje podejrzenia ale nie sprawdziły się.Za każdym razem, kiedy już myślałam, że wszystko jasne, to nagle pojawiały się nowe ślady.
Myślę a nawet jestem pewna ,ze od dziś zostaję fanką skandynawskich kryminałów,które wciągają i to baaardzo.:-)

Agro | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

I co tu dużo mówić - takie książki uwielbiam i chyba odkryłem właśnie kolejnego ulubionego autora. Świetnie skonstruowany kryminał ,jest konkretnie od samego początku do końca - bez zbędnego pitu pitu czy rozwleczonych opisów na dwadzieścia stron. Widać że autor od początku wszystko miał zaplanowane i doskonale to przeniósł na papier a na dodatek całość akcji osadził w mroźnej Finlandii co też jest dla mnie fajną odskocznią bo ile można czytać o Szwecji ,Anglii czy USA.
Thompson znalazł sposób na przyciągnięcie czytelnika narracją , wciąga mrocznym śledztwem , obezwładnia klimatem. Skandynawski noir na wysokim poziomie. Jestem bardzo na tak.

Psotka | 2012-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2012

No tak mamy tutaj skandynawskie klimaty czyli dużo śniegu, ciemność i przeszywające zimno.Tak to jest ta mniej lubiana strona skandynawskiej aury. I tak zafascynowana nie mogła tej książki przepuścić. Tyle, że mimo tej fascynacji książka długo leżała nie czytana, bo nie umiałam się za nią zabrać. Do teraz tego żałuję tak jak faktu, że powieść skończyła się zbyt szybko.

"Anioły śniegu" to pierwsza część cyklu o śledztwach, które prowadzi inspektora Kari Vaara. Czterdziestolatek po tragicznych przejściach. Związał się z amerykanką Kate i to jej oczami poznajemy Finlandię obiektywizmem przyjezdnej osoby. Historia toczy się w okresie kaamos czyli przedświąteczny okres Bożego Narodzenia. To czas kiedy kraj spowija ciemność a mróz często spada poniżej -30 st. W takich warunkach nie trudno o depresję, nadużywanie alkoholu, samobójstwa, senność czy stres. To właśnie w tedy dochodzi do bestialskiego morderstwa somalijskiej aktorki. Kaari ma za zadanie rozwiązać tę trudna sprawę. Kilka...