Plac dla dziewczynek

Okładka książki Plac dla dziewczynek Lena Oskarsson
Okładka książki Plac dla dziewczynek
Lena Oskarsson Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Czarna seria
[Flickornas Torg]
Czarna Owca
2012-09-05
2012-09-05
Zygfryd Radzki
literatura polska mistyfikacja wydawnictwa

Z fotografią w tle

Akcja rozgrywa się w Szwecji, nad jeziorem Skiresjon, gdzie urodziła się Astrid Lindgren, autorka kultowej książki "Dzieci z Bullerbyn". Ale już pierwsza scena rozwiewa złudzenia, co do "swojskości" tego miejsca. Czternastoletnia Frida Andersson (pewna siebie i świadoma swojej seksualności "Lolita") w niedzielne południe jedzie rowerem przez las. Czuje na sobie natarczywe spojrzenie starszego mężczyzny, który robi jej z daleka serię zdjęć, czego ona zdaje się nie zauważać. Robi się gęsto od niezdrowych emocji. Coś wisi w powietrzu.
Chwilę później w tej samej okolicy zostaje zamordowana Karin Frostenson, piękna, bogata, lubiana przez wszystkich kobieta, która ze swoim malutkim dzieckiem wracała od chorej matki. Morderca wykazał się wyjątkowym okrucieństwem i perwersją. Przy umierającej, okaleczonej Karin zostawił jej dziecko. Wszyscy są w szoku. To była taka spokojna okolica...
To miał być kryminał, a wyszło z tego wulgarne porno. Książka jest okropna – pod względem stylistycznym i fabularnym. Bohaterowie są płytcy i odrażający, nawet patrząc na zwłoki myślą o seksie. Fabuła ciągnie się niemiłosiernie i właściwie nic się nie dzieje. Autorka czerpie największą przyjemność z opisywania zboczeń seksualnych i fantazji swoich głównych bohaterów, a morderstwami właściwie nikt się nie przejmuje.
Nie lubię odkładać książki nieprzeczytanej, ale tutaj naprawdę kosztowało mnie wiele wysiłku żeby dobrnąć do końca….

Ilość słów "cipka" i "pipka" w książce zadziwiająca 🤦🤦
Historia ciekawa.
Postać mordercy dla mnie nie do odgadnięcia, co jest wyraźnie na plus.
Mocne 6.

Ilość słów "cipka" i "pipka" w książce zadziwiająca 🤦🤦
Historia ciekawa.
Postać mordercy dla mnie nie do odgadnięcia, co jest wyraźnie na plus.
Mocne 6.

czytałam jakiś czas temu i pamiętam, że nie była zła, ale też i nie zostawiła jakichś szczególnych wspomnień

Przeczytałem ten tzw kryminał i z czystym sumieniem podpisuje się pod wszystkimi negatywnymi opiniami . Dopowiem tylko , że 5 dni straciłem bo mi się zachciało czytać ten gniot.

Fajna, trzymająca w napięciu

Fajna, trzymająca w napięciu

Podobno to jakiś Polak/Polka kryje sią za pseudonimem. Może te spekulacje miały pomóc książce się sprzedać, bo że potrzebuje duuużo promocji to fakt. Jak dla mnie : słaba powieść, prymitywne dialogi i bohaterowie, rozwiązanie "od czapy", ale czytając opinie w necie widzę, że sporo ludziom się podobała, mnie - ZDECYDOWANIE NIE!

(styczeń 2013)

(styczeń 2013)

Książka napisana mocnym i nieinfantylnym językiem.

Książka napisana mocnym i nieinfantylnym językiem.

1937

Podejrzewam, że książkę napisał facet (pewnie ten niby-tłumacz),który najprawdopodobniej ma problemy w sferze seksualnej i wyraźne skłonności pedofilskie. Obrzydlistwo. Nie da się tego czytać.

Nędzna.

Nędzna.

Co to w ogóle było? Czarna Owca kojarzyła mi się do tej pory z kryminałami na dobrym poziomie... Zaczynam zastanawiać się, czy "Plac dla dziewczynek" to nie jakiś eksperyment społeczny, żeby sprawdzić reakcję czytelników. Nie czytałam chyba nigdy bardziej obrzydliwej książki. Koszmarek stylistyczny i fabularny. Pomijając fakt, że cała historia średnio się klei, to język bohaterów jest wręcz odrażający. Nawet patrząc na zwłoki, myślą o seksie. Co kilka stron ktoś zastanawia się, jak wygląda krocze innej osoby, a policjant ślini się na widok czternastolatki (ten wątek jest po prostu obleśny). Nie przeszkadza mi erotyka w powieściach, ale tutaj podana jest w tak odpychający i seksistowski sposób, że zastanawiam się, jakim cudem ta książka przeszła w wydawnictwie. Pomysł z "udawaniem" szwedzkiej autorki jest równie żenujący jak treść książki.

• Kryminał
  • Czarna Seria
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Plac dla dziewczynek