Tryb warunkowy

Okładka książki Tryb warunkowy Hanna Cygler
Okładka książki Tryb warunkowy
Hanna Cygler Wydawnictwo: Rebis Cykl: Zosia Knyszewska (tom 1) literatura piękna
Zosia Knyszewska (tom 1)
Rebis
2012-06-26
2004-01-01
miłość Zosia Knyszewska

Kto lubi wracać do czasów PRL-u, to ta książka jest dla niego. Polecam!

Kto lubi wracać do czasów PRL-u, to ta książka jest dla niego. Polecam!

„Tryb warunkowy” Hanny Cygler nie jest ckliwym romansem, jednakowoż pragnienia miłości jest w nim sporo. Gorących i powikłanych uczuć także.
Może krótko, kto z kim i dlaczego. (Właściwie to wydaje mi się, że jednak byłoby lepiej, gdy na pytanie dlaczego odpowiedzielibyście sobie sami po przeczytaniu). Zosia Knyszewska jeszcze jako podlotek w szkole średniej podkochuje się w swoim starszym kuzynie (Marcin),niejako za jego inspiracją zamierza studiować anglistykę, jednak nie w rodzinnym Gdańsku a w Warszawie, gdzie do kuzyna pracującego jako reporter dla jednej ze „stolicznych” redakcji będzie na wyciągnięcie ręki. Po zdanych egzaminach szybko jednak dowiaduje się, że umiłowany ma już inną wybrankę, z którą zamierza się związać. Jak powiedział, tak zrobił, akcja wartko się toczy… węzeł… Mendelssohn i w efekcie choroba z miłości u Zosi gotowa. Potem próby odkochania się, odwrócenia uwagi, stłumienia uczucia, później na scenę wkracza nowy adorator (Witek) i serce zaczyna szybciej kołatać, i dreszczyk na skórze, ale los łaskawy nie jest, żongluje bohaterami i ich perypetiami… I do Marcina serce się rwie, i bliskość Witka też przyprawia o oszałamiający zawrót głowy… Tyle na początek powinno Wam wystarczyć. No, może dodam jeszcze, że jest to pierwszy tom z trzech, w których bohaterką jest Zosia, później to już raczej Zofia, Knyszewska. Na razie jednak po kolejne nie miałam okazji sięgnąć, więc chwilowo skupię się na tym.
Dość szybko zagłębiałam się w historię życia bohaterki, bo akcja sprawnie się rozwija, by uniknąć nadmiernie długachnych opisów pojawiają się większe przeskoki czasowe, co – w mojej ocenie - pozytywnie wpływa na rytm opowiadania. Mamy też sporo dialogów, niewiele dłużyzn oraz – co mnie osobiście sprawiało frajdę – to zręczna konstrukcja dialogów – pojawiają się pomysłowe riposty i trafione repliki. Dlatego szykuj się, Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, że uśmiech dość często może pojawić się na Twym obliczu.
Fabuła ma miejsce na przełomie lat 70-tych i 80-tych, a akcja dzieje się w Warszawie i Gdańsku. Podobał mi się pomysł pokazania życia bohaterów na tle wątków historycznych, jak np. powstanie Solidarności czy wybuch stanu wojennego, jednak wydaje mi się, że gdyby te elementy tematyczne były nieco bardziej i śmielej rozwinięte i nie chodzi mi tu zaraz o wiekopomne dzieło historyczne, to wówczas dla osoby w moim wieku, tj. 40 , akcja mogłaby się stać jeszcze bardziej interesująca, bo zyskałaby jeszcze bardziej na autentyczności i nabrałaby mocniejszych realnych rysów. Jednak powiedzmy sobie też szczerze, „Tryb warunkowy” to raczej nie jest książka dla osób w wieku 40 , ale to tylko tak na marginesie.
Zosia to młoda dziewczyna, nastolatka, wchodzi w dorosłość z nadzieją na szczęśliwe życie u boku wymarzonego partnera i właśnie na wyczekiwaniu tej jedynej miłości skupiają się głównie jej myśli. Skupia się momentami tak mocno, że aż gotowa jest dla niego – tego jedynego – przerwać studia, gdy będzie trzeba. Jednak za usprawiedliwieniem młodej Zosi niech przemówi fakt, że wówczas takie były czasy i takie obyczaje, że często panny wolały najpierw założyć rodzinę, a później ewentualnie dokończyć studia, choć w większości przypadków słowo „przerwanie” to eufemizm, bo w rzeczywistości niewiele dziewcząt kontynuowało edukację. Trochę mi tutaj też brakowało nieco szerszego zarysowania psychologii głównej bohaterki, jej własnych przemyśleń, nawet rozterek, mocowania się z codziennymi problemami – oczywiście, pamiętam wciąż, że to nie ja jestem wiekową target grupą.
„Tryb warunkowy” Hanny Cygler to tzw. przyjemne i ciepłe czytadło. Umili nam czas w tramwaju, w poczekalni, nada się też świetnie do wieczornej poduchy. Nawet jeśli drobne zakłócacze zewnętrzne odwrócą naszą uwagę od lektury, łatwo nam będzie wrócić do głównego wątku. Przy takich powieściach sympatycznie mija czas.

Powieść obyczajowa dla kobiet (ot, babskie czytadło),będąca debiutem autorki.
Historia dotyczy Zosi Knyszewskiej, młodej dziewczyny z Gdańska, którą poznajemy w trakcie egzaminów wstępnych na anglistykę. Decyduje się ona na studiowanie w Warszawie, po to tylko, by być blisko uwielbianego przez siebie kuzyna, Marcina. Okazuje się, że od wczesnych lat dziecięcych darzy go gorącym, głębokim uczuciem, które z biegiem lat z czysto siostrzanego uwielbienia przerodziło się w dorosłą miłość, bynajmniej nie siostrzaną.
Perypetie sercowe Zosi są leitmotivem książki, w tle pojawiają się także przełomowe dla Polski wydarzenia: strajki w Stoczni Gdańskiej, stan wojenny, aresztowania opozycjonistów. Nie przytłaczają one jednak fabuły, której osią i esencją są właśnie rozterki i wybory Zosi. Obserwujemy jej wchodzenie w dorosłość, rodzące się przyjaźnie, a także rozczarowania i niepewności. Śledzimy jej kontakty z Marcinem, poznajemy kolejnych mężczyzn pojawiających się w jej życiu, dopingujemy kolejnym życiowym decyzjom, wyborom zawodowym.
Autorka bardzo sprawnie poradziła sobie z tą historią, powieść jest wciągająca i lekka, czasem tylko wydaje się, że ilość mniej i bardziej fortunnych wydarzeń w życiu Zosi jest może nazbyt obfita, a co za tym idzie, mało prawdopodobna. Nie razi to jednak wcale, wręcz przeciwnie, nadaje tempa i rumieńców całej historii.
Książka działa odprężająco i relaksująco, dając przyjemność czytającym. Szybka i lekka lektura na wiosenne popołudnie.
buchbuchbicher.blogspot.com

Powieść obyczajowa dla kobiet (ot, babskie czytadło),będąca debiutem autorki.

Z wielką przyjemnością przeczytałam pierwszą część trylogii opowiadającej o życiu Zosi Knyszewskiej. Wciągająca ,mądra ,pouczająca powieść.Poza wątkiem miłosnym mamy również bogate tło historyczne ukazujące peerelowskie realia przełomu lat 70 i 80.Opowieść o miłości ,przyjażni ,rozstaniach i powrotach o dążeniu do realizacji marzeń.Z wielką ciekawością przeczytam kolejne części Polecam.

Lekka, przyjemna lektura o zawirowania has uczuć. Niby nie jest to nic wielkiego, jakieś literackie arcydzieło, jednak po skończeniu pierwszego tomu poświęconego historii Zosi Knyszewskiej od razu chce się sięgnąć po następny.
Lektura tej książki przypomniała mi, dlaczego tak bardzo lubię czytać powieści Hanny Cygler. Są naprawdę dobre. Autorka fantastycznie potrafi obserwować i opisywać ludzkie uczucia i emocje. A przy okazji przemyca kilka poważnych tematów (tu między innymi wątek zachowania osoby cierpiące na nowotwór) a wszystkie wydarzenia przedstawia na tle ważnych historycznych wydarzeń (strajk w stoczni w Gdańsku, stan wojenny, Nagrodą Nobla dla Lecha Wałęsy).

Zosia i jej perypetie miłosne w Polsce wielkich przemian. Dobrze napisana, więc dosyć dobrze się ją czyta. Literatura zdecydowanie kobieca.

Przygodę z Hanną Cygler zaczęłam właśnie od Trybu Warunkowego i tak wciągnęłam się w historię Zosi Knyszewskiej zachęcam do przeczytania całego cyklu oraz innych równie ciekawych pozycji autorki.

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem i ciekawością.
Główną bohaterką jest Zosia, młoda kobieta wkraczająca w dorosłe życie. Jej perypetie miłosne, studenckie, codzienne życie, wszystko to osadzone w latach 70-tych i 80-tych, kiedy do głosu dochodzi "Solidarność"...
Zosia bardzo przypadła mi do gustu, polubiłam ją. Na pewno przeczytam dalsze części...

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem i ciekawością.

Lata 1977-1984. Przygody miłosne Zosi, gdańskiej maturzystki z 1977 roku, później warszawskiej studentki anglistyki, wreszcie tłumaczki oraz krótko, nauczycielki, z powstaniem Solidarności i stanem wojennym w tle.

Powieść całkiem niezła. Mimo że po kilku pierwszych stronach mój zachwyt nad naturalnością języka autorki nieco osłabł. Im dalej, tym miłosne dialogi i rozważania wydawały mi się coraz bardziej sztuczne. Postaci jednak są ciekawie sprofilowane. Nawet mężczyźni, co czasami, mam wrażenie, łatwo Hannie Cygler nie przychodzi. Historyczne tło jest niezbyt nachalne, co mi absolutnie nie przeszkadzało. Bo tak właśnie było: dużo Polaków, owszem, sympatyzowało z opozycją, czytali gazetki, mieli jakichś znajomych wśród podziemniaków, ale na ogół żyli tak jak wcześniej. Jedyne, co trochę zgrzytało, to łatwość, z jaką Marcin, pracujący dla zagranicznych mediów, mógł wyjeżdżać do Paryża. O to łatwo nie było.

W temacie najważniejszym, czyli doświadczeń miłosnych Zosi, jest jedna rzecz, za którą tę wczesną książkę autorki polubiłam. Otóż, w literaturze jest masa historii o rozterkach uczuciowych mężczyzn. Kochają jedną kobietę doceniają ją i jakoś są do niej przywiązani, ale jednoczaśnie fizycznie, i nie tylko, pociągają ich inne. Hannie Cygler udało się całkiem przekonująco pokazać, że kobiety też tak miewają. A że los, skądinąd paskudny, uwolnił Zosię od tej niekomfortowej sytuacji - no cóż, w końcu to przecież fikcja literacka.

Pierwsza część z serii o Zosi K. Bardzo mnie wciągnęła i szybko przeszlam do kolejnych części- prędzej nabytych:) Świetna cały cykl- do śmiechu i płaczu.
Polecam!!!

Polecam!!!