Sielsko i diabelsko

Okładka książki Sielsko i diabelsko Beata Kępińska
Okładka książki Sielsko i diabelsko
Beata Kępińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Sielsko i diabelsko (tom 1) literatura piękna
Sielsko i diabelsko (tom 1)
Zysk i S-ka
2011-08-23
2011-08-23
Literatura polska

Nagromadzenie życiowych przypadków większe niż w serialu o pewnym xiędzu z Sandomierza... Książka napisana przez polonistkę i to widać; czyta się jak wypracowanie dobrego ucznia, nie pisarza. Zdarzają się błędy stylistyczne, interpunkcyjne, czyli pewnie autorka sama robiła korektę. Ogólnie nie polecam, to jest bardzo słaba książka.

Sielsko i diabelsko to dość ciekawa pozycja. Zaczęłam wyszukiwać książki trochę starsze, na których czytanie wcześniej nie miałam czasu. Teraz staram sie nadrabiać zaległości, więc między nowości wplatam inne starsze pozycje.

Autorka opowiada o codziennym życiu rodziny, mieszkającej w małej wiosce pod Kielcami. Joanna jest nauczycielka języka polskiego w gimnazjum, jej mąż Krzysztof jest lekarzem w przychodni oraz ratownikiem w pogotowiu, dzieci już niemal dorosłe, przygotowują się do matury... jest tak niby spokojnie, jak w tytule sielsko, lecz niespodziewanie zaczyna się robić trochę diabelsko. Po małym zatargu z wójtem i radnymi nagle Krzysztof zostaje zwolniony z pracy, na dodatek dom, w którym mieszkali zostaje sprzedany i praktycznie zostają bez dach nad głową i bez pieniędzy. Historia znów zatacza koło, czas pomyśleć o nowej pracy, może nowym domu, niekoniecznie w tej gminie a może nawet nie w tym kraju, rozgrywki polityczne są tu nieciekawe, a wójt chwali się, że ma długie macki, bo nawet w sądzie wygrał sprawę. Samorządowa klika próbuje nawet zniechęcić do pracy Aśkę, lecz ona tak łatwo się nie poddaje. Joanna ma zwariowane pomysły, jej mąż nieco studzi jej zamiary, lecz w końcu postanawia pojechać za chlebem do Anglii. Czy małżeństwo Joanny i Krzysztofa przetrwa tę rozłąkę? Jakby mało było kłopotów, to właśnie w Anglii Krzysztof spotyka swoją dawną koleżankę, o która Joanna jest coraz bardziej zazdrosna. Nieoczekiwanie do Joanny odzywa się jej pierwsza miłość Rafał..., a córka zakochuje się w nieodpowiednim chłopaku (wg Joanny).
Czy to wszystko da się poskładać? Jak rozwiążą się perypetie sercowe Joanny i Krzysztofa? Czy uda się zwariowanym nastolatkom zdać maturę? Czy uda się dokończyć rozbudowę zakupionego domku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce.
Muszę powiedzieć, że jest to bardzo ładne wydanie, papier elegancki, którego teraz raczej nie stosuje się w książkach. Jednocześnie nie zauważyłam tu żadnych literówek, ani innych błędów, które dość często się pojawiają w książkach obecnie wydawanych masowo. Bardzo dobrze się czytało, więc muszę poszukać gdzieś drugiej części, gdyż w mojej bibliotece jej nie ma, a bardzo mnie ciekawi dalszy ciąg tej historii.
Polecam .

Chciałabym napisać kilka zadań zachęcających do przeczytania tej książki. Widać bowiem po ilości stron, wątków i liczbie bohaterów, jak wiele pracy autorka włożyła w tę powieść. Jednak nie napiszę i nie zachęcę. Powieść chaotyczna kompozycyjnie, niedopracowana stylistycznie i redakcyjnie.

Ani nie najgorsza ani nie najlepsza. Książka opowiada o codziennym życiu bohaterki i jej rodziny zamieszkujących jedną z gimn w Polsce. Właściwie nic takiego - według mnie - zaskakującego się w tym opowiadaniu nie dzieje. Jest przewidująca. Brakuje mi tu "tego czegoś", na które czekałam do samego końca. Niestety nie pojawiło się. Zazwyczaj pochłaniam książki w jeden-dwa wieczory tutaj zajęło mi to kilka dni. Są pewne elementy i wydarzenia, które mogłyby być opisane w bardziej "emocjonujący" sposób i może przez to książka wydałaby się ciekawsza jednak tego tu też zabrakło. Właśnie, niestety, ta książka, nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Wydarzenia, które się działy po prostu były. Czytając czułam raczej obojętność niż jakiekolwiek emocje. Przeczytałam ale nie wróciłabym do niej... Czeka na mnie jeszcze druga część. Życzyłabym sobie, żeby była bardziej ciekawa i wciągająca niż ta, ponieważ niekoniecznie przejawiam wobec niej entuzjazm.

Dno dno dno i nuda. Zmęczylam do połowy. Więcej nie daję rady.

Dno dno dno i nuda. Zmęczylam do połowy. Więcej nie daję rady.

(...) Współczesna powieść obyczajowa, która nie ma kategorii „typowo kobiecej powieści”. Jej uniwersalność bez wątpienia może i powinna trafić do każdego odbiorcy, również tego płci męskiej. Każdy w powieści Sielsko i diabelsko odkryje swoje marzenia i pragnienia, dostrzeże losy bohaterów, które nagle w którymś momencie będzie mógł skojarzyć z własnymi przeżyciami.

Joanna, matka dwójki szalonych nastolatków, Patola i Dominki, oddana żona Krzysztofa, kobieta w kwiecie wieku, pełna szalonych myśli, pragnień, uczuć. Kobieta inteligentna, oddająca się z pasją swojej pracy nauczycielki, starająca się przekazać swoim podopiecznym wszystko to, co najlepsze, nie zawsze jednak w standardowy sposób.

Życie stawia wyzwania, którym trzeba sprostać, życiowa tułaczka w którymś momencie musi dobiec końca, jednak, gdy wójt pozbawia jej męża (lekarza gminnego) pracy, sytuacja zaczyna się komplikować, jednocześnie podarowany przez gminę dach nad głową też znika. Trzeba, więc pomyśleć o własnej, bezpiecznej przystani, trzeba wszystko zacząć od nowa, w tym lub innym miejscu. Jednak, czy starczy sił? Czy finanse będą odpowiednie? Czy wyprawa Krzysia do Anglii za chlebem przyniesie pożądany efekt? Co pewien czas rodzą się w głowie Joanny zwariowane hitchckoki. Scenariusze wydarzeń, które choć nie muszą mieć miejsca w głowie matki i żony budzą istne spustoszenie.

Zazdrość o męża, problemy z dorastającymi dziećmi, dziwne sytuacje rodzinne, ale też osobiste, które w głowie pełnej twórczych pomysłów kobiety tworzą dodatkowo szalone scenariusze. Jednak równie szybko przychodzi otrzeźwienie!

Pełny tekst spojrzenia na ten tytuł dostępny w poniższym https://internetowacela.blogspot.com/2019/05/beata-kepinska-sielsko-i-diabelsko.html

Joanna,...

Podeszłam do tej książki trochę jak przysłowiowy pies do jeża, może dlatego, że ostatnio trafiają mi się same gnioty literackie. Książka okazała się być bogata w treść, czyli dużo gęsto zadrukowanych stron, nie tak jak w najnowszych pozycjach wydawniczych, gdzie czcionka to czternastka i interlinia półtora, więc gruba książka okazuje się być krótką historyjką. Historia Joanny, polonistki, i jej męża lekarza, rozwija się powoli i ciekawie. Opisy wiejskich perypetii z autochtonami, "koperkowych" wojen na najniższym szczeblu urzędniczym, dorastających dzieci bohaterki oraz szeregu innych postaci i zdarzeń były lekkie i zabawne. Niedługo zapewne zabiorę się za drugi tom cyklu.

Współczesna powieść obyczajowa opisująca uroki i życie codzienne na wsi.Bohaterką tej pięknej powieści to czterdziestoletnia Joanna która jest z zawodu nauczycielka a zarazem matka dwójki bliżniaków i żoną lekarza który traci posadę i postanawia wyjechać za pracą do Anglii.Po wyjeżdzie męża Joanna boryka się z trudnościami dnia codziennego ,wychowaniem dzieci. Czy małżeństwo Joanny przetrwa tą rozłąkę ?Historia bardzo wciągająca ,ciekawa z dawka dobrego humoru,pełna emocji ,napisana piękną polszczyzną optymistyczna.Powieść zawiera wiele trudnych i poruszających wątków.To trzeba poprostu przeczytać Polecam.

Joanna choć przekroczyła już czterdziestkę, to zachowała młodzieńczy wdzięk, entuzjazm, optymizm, ale też naiwność. Po latach poszukiwań swojego miejsca na ziemi i kilku przeprowadzkach zamieszkała wraz z mężem lekarzem i prawie dorosłymi dziećmi w krainie świętokrzyskich pejzaży. Realizuje swoje marzenie rodem z pozytywistycznych noweli. Okazuje się jednak, że także w dwudziestym pierwszym wieku zabawa w Siłaczkę jest wyczerpująca i niewdzięczna. A miało być tak pięknie!

Mąż Joanny przegrywa walkę z samorządową kliką, w wyniku czego ją, jak wiele kobiet w naszym kraju, dosięga tzw. Europejskie słomiane wdowieństwo.

Czy Joanna poradzi sobie z nawałem obowiązków związanym z rozbudową domu, z miłosnymi perypetiami swoich dzieci i ich przyjaciół? Czy zwalczy własne pokusy, gdy na jej drodze stanie miłość sprzed lat? Czy wyjdzie z wszelkich opałów obronną ręką, nie tracąc nic ze swej pogody ducha, dystansu do siebie i wdzięku?

Odpowiedzi na te i inne pytania Czytelnik znajdzie w tej książce, przy okazji bawiąc się i odnajdując w historii bohaterki własne doświadczenia – nie zawsze śmieszne, ale zawsze fascynujące

W pewnym momencie zaczęłam przekartkowywać.

W pewnym momencie zaczęłam przekartkowywać.

Dodaj cytat z książki Sielsko i diabelsko