Sielsko i diabelsko

Cykl: Sielsko i diabelsko (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Joanna choć przekroczyła już czterdziestkę, to zachowała młodzieńczy wdzięk, entuzjazm, optymizm, ale też naiwność. Po latach poszukiwań swojego miejsca na ziemi i kilku przeprowadzkach zamieszkała wraz z mężem lekarzem i prawie dorosłymi dziećmi w krainie świętokrzyskich pejzaży. Realizuje swoje marzenie rodem z pozytywistycznych noweli. Okazuje się jednak, że także w dwudziestym pierwszym wieku zabawa w Siłaczkę jest wyczerpująca i niewdzięczna. A miało być tak pięknie!

Mąż Joanny przegrywa walkę z samorządową kliką, w wyniku czego ją, jak wiele kobiet w naszym kraju, dosięga tzw. Europejskie słomiane wdowieństwo.

Czy Joanna poradzi sobie z nawałem obowiązków związanym z rozbudową domu, z miłosnymi perypetiami swoich dzieci i ich przyjaciół? Czy zwalczy własne pokusy, gdy na jej drodze stanie miłość sprzed lat? Czy wyjdzie z wszelkich opałów obronną ręką, nie tracąc nic ze swej pogody ducha, dystansu do siebie i wdzięku?

Odpowiedzi na te i inne pytania Czytelnik znajdzie w tej książce, przy okazji bawiąc się i odnajdując w historii bohaterki własne doświadczenia – nie zawsze śmieszne, ale zawsze fascynujące.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/SIELSKO_I_DIA...»

Internetowa_cela | 2019-05-28
Przeczytana: 28 maja 2019

(...) Współczesna powieść obyczajowa, która nie ma kategorii „typowo kobiecej powieści”. Jej uniwersalność bez wątpienia może i powinna trafić do każdego odbiorcy, również tego płci męskiej. Każdy w powieści Sielsko i diabelsko odkryje swoje marzenia i pragnienia, dostrzeże losy bohaterów, które nagle w którymś momencie będzie mógł skojarzyć z własnymi przeżyciami.

Joanna, matka dwójki szalonych nastolatków, Patola i Dominki, oddana żona Krzysztofa, kobieta w kwiecie wieku, pełna szalonych myśli, pragnień, uczuć. Kobieta inteligentna, oddająca się z pasją swojej pracy nauczycielki, starająca się przekazać swoim podopiecznym wszystko to, co najlepsze, nie zawsze jednak w standardowy sposób.

Życie stawia wyzwania, którym trzeba sprostać, życiowa tułaczka w którymś momencie musi dobiec końca, jednak, gdy wójt pozbawia jej męża (lekarza gminnego) pracy, sytuacja zaczyna się komplikować, jednocześnie podarowany przez gminę dach nad głową też znika. Trzeba, więc pomyśleć o własnej,...

Ewelina | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Podeszłam do tej książki trochę jak przysłowiowy pies do jeża, może dlatego, że ostatnio trafiają mi się same gnioty literackie. Książka okazała się być bogata w treść, czyli dużo gęsto zadrukowanych stron, nie tak jak w najnowszych pozycjach wydawniczych, gdzie czcionka to czternastka i interlinia półtora, więc gruba książka okazuje się być krótką historyjką. Historia Joanny, polonistki, i jej męża lekarza, rozwija się powoli i ciekawie. Opisy wiejskich perypetii z autochtonami, "koperkowych" wojen na najniższym szczeblu urzędniczym, dorastających dzieci bohaterki oraz szeregu innych postaci i zdarzeń były lekkie i zabawne. Niedługo zapewne zabiorę się za drugi tom cyklu.

Teresa | 2018-02-09

Współczesna powieść obyczajowa opisująca uroki i życie codzienne na wsi.Bohaterką tej pięknej powieści to czterdziestoletnia Joanna która jest z zawodu nauczycielka a zarazem matka dwójki bliżniaków i żoną lekarza który traci posadę i postanawia wyjechać za pracą do Anglii.Po wyjeżdzie męża Joanna boryka się z trudnościami dnia codziennego ,wychowaniem dzieci. Czy małżeństwo Joanny przetrwa tą rozłąkę ?Historia bardzo wciągająca ,ciekawa z dawka dobrego humoru,pełna emocji ,napisana piękną polszczyzną optymistyczna.Powieść zawiera wiele trudnych i poruszających wątków.To trzeba poprostu przeczytać Polecam.

jolka1958-58 | 2017-11-17

Odpowiedzi na te i inne pytania Czytelnik znajdzie w tej...

Lidia | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Beata Kępińska bez skrępowania wprowadza czytelnika w skomplikowane losy życia swojej bohaterki niczego nie robiąc na „pół gwizdka”. Lekko i przyjemnie, ale też szczerze, dosadnie i refleksyjnie rysuje postać Joanny i jej zwariowanej, wesołej rodzinki.
Życie stawia wyzwania, którym trzeba sprostać,...

cellka | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

fajna książeczka wieczorkiem dla relaksu :)

DaniKo | 2016-09-27
Przeczytana: 26 września 2016

Pani Beato, mam za sobą przemiły weekend spędzony razem z "Sielsko i diabelsko". Jestem zachwycona. Uchwyciła Pani cały mikroklimat naszych gór (zarówno przyrodniczy jak i społeczny). Była to dla mnie wspaniała podróż do miejsc, wspomnień i emocji z dzieciństwa, a także do wnętrza kobiety. Z całej książki przebija to ciepło, którym zawsze Pani emanowała i do którego tak bardzo lgnęły dzieciaki ze szkoły.

liaguszka | 2016-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 września 2016

Już dawno nie nie zdarzyło mi się przeczytać książki z tak wielką przyjemnością. Jak dla mnie- rewelacyjna.

Od czasu do czasu lubię niezobowiązujące lektury, dodatkowo żeby poczuć klimat wiejskich miejsc, może i coś na kształt lukrowanej opowiastki. Byleby dobrze napisanej, wywołującej żywe emocje.
Tutaj mamy treść pełną życiowych komplikacji bohaterów, takich przyziemnych, dobrze znanych, szczególnie gdy się mieszka w małych mieścinach czy wsiach, gdzie każdy o innych niemal wszystko wie, gdzie bez ustawienia i odpowiednich znajomości mało się może samemu zdziałać. Zamiast jednak malowniczej, sielskiej wsi, po której ganiałaby Jagna dostaje się tragiczną opowieść o ludzkich zmaganiach. Wiele motywów porusza tutaj autorka - od wspierania ludzi, którzy rzeczywiście wymagają tej pomocy, po kwestie wiary i życie prowadzone zgodnie z jej wyznacznikami. Główna bohaterka niczym ta Siłaczka chce wszystkim pomóc i jakby mogła rozdwoić się to pewnie pozałatwiałaby wszelkie sprawy tego świata i poukładałaby życie innym w okolicy, żeby tylko tego diabła przepędzić ze wsi. To znaczy by wiodło się...

Eleńka | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

Bardzo przyjemna lektura. Joanna miała ciekawe życie, mieszkała w różnych miejscach (np. w Afryce) a my poznajemy ją, gdy boryka się z fatalnymi warunkami mieszkaniowymi i innymi trudnościami w małej wiejskiej społeczności (dorastające dzieci z ich problemami, mąż pracujący w Anglii, remont domu). Wbrew temu opisowi, książka nie jest wcale przygnębiająca. Wciąga.