Szepty

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7648-580-5
rodzina
Pistacia

Poruszająca opowieść o tym, że lubić i rozumieć często znaczy więcej niż kochać! Kiedy Felicja Lipecka zaczyna niedomagać, przeprowadza się do córki i zamieszkuje wraz z jej rodziną. Chce zająć się domem, ogrodem, robić przetwory i nalewki, być „prawdziwą” babcią. Spotyka ją jednak rozczarowanie – w domu jest tłoczno, lecz absolutnie cicho. Zdążyła się zorientować, na czym polega spokój...

Zdążyła się zorientować, na czym polega spokój nowego domu. To był szeptany spokój. Córka z zięciem – szu, szu, szu, Małgosia do komórki – szu, szu, szu, a ona, zamknięta w pokoju – szu, szu, szu do Pana Boga, żeby ją natchnął jakąś mądrą myślą.

Próbując przełamać ciszę, Funia zaczyna głośno wystukiwać swoje dzieje na maszynie do pisania... Wszystko się zmienia, kiedy wstępuje do alebabek. Alebabki nie są przebojowymi trzydziestolatkami żyjącymi na wyścigi z czasem, tylko dojrzałymi, żeby nie powiedzieć „przejrzałymi” paniami. Tam Funia jest taką, jaką chciała być w domu – znajduje posłuch i słuchaczki, zyskuje apetyt na życie. Ale tam też poznaje prawdę o sobie i realizuje swoje największe marzenie, choć nie najlepiej na tym wychodzi – jak to w życiu.

źródło opisu: proszynski.pl

źródło okładki: proszynski.pl

gwiazdka | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Nareszcie odnalazłam Matuszkiewicz taką, jaką lubię. Nie stara się być na siłę dowcipna, nie snuje sensacyjno- idiotycznych historyjek, ale opowiada o życiu. O tym właśnie są „Szepty”, opowieścią o życiu i ludziach, o przyjaźni i o konfliktach. Narratorki są dwie, najpierw osiemdziesięciolatka, potem jej córka. Mówią o tym samym, czyli o życiu, najczęściej wspólnym, ale te same wydarzenia bohaterki widzą w zupełnie innym świetle. Stad konflikty, nieporozumienia i urazy.

Bardzo spodobały mi się portrety psychologiczne kobiet, które Matuszkiewicz przedstawia w „Szeptach”, o mężczyznach jest tu trochę mniej. Poza tym świetnie wyszedł autorce zabieg pokazania tego samego opowiadanego najpierw przez matkę, potem, w formie pamiętnika, przez córkę. A zdanie czytelnik ma prawo wyrobić sobie sam- „która z kobiet ma rację, a która ma swoją rację” (jak to ładnie ujęła autorka pod koniec książki). Jedna z lepszych powieści Matuszkiewicz, dla której nie szkoda czasu.

Katula | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Mam problem, ale nie z oceną warsztatu pisarskiego, bo Panią Irenę Matuszkiewicz cenię od dawna za to jak pisze....
Rozwiązanie bardzo ciekawe, polegające na podzieleniu książki na dwie niezależnie opowiedziane historie, najpierw przez matkę a potem przez córkę, co przynajmniej w moim przypadku diametralnie zmieniło ocenę bohaterek, bo czytając opowieść Funii byłam bardzo negatywnie nastawiona do Danieli. Kończąc książkę moje nastawienie drastycznie zmieniło się.

No i teza, że jeżeli dwie osoby opowiadają o jednym zdarzeniu w zupełnie inny sposób to jedna z nich po prostu kłamie tez legła w gruzach.

NO i tym sposobem mój problem rozwiązał się sam.... bo dotyczył fabuły, a tej opisywać nie miałam zamiaru, żeby nie zepsuć "przyjemności" czytania innym. Słowo przyjemność zaznaczyłam celowo.... No bo wszak czytając Funiowe opowieści byłam zła na Danielę, Piotra i Małgosię i chyba wstrząśnięta.... Czytając opowieść Danieli uświadomiłam sobie, że nie miałam racji i ta część stanowiła...

syla50 | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Niby wiedziałam, że to literatura kobieca i nie powinnam spodziewać sie czegoś innego ale...jestem trochę rozczarowana. Nie zainteresowała mnie opowieść o kobietach około 80 -90 letnich. Wlaściwie to się znudziłam. Codzienne życie starszych pań mnie nie porwało. Spotykały się, gotowały, jadły i rozmawiały. Jedynie bardziej zainteresowała mnie historia opowiedziana z perspektywy dwóch osób: córki i matki. W tym wypadku bliższa mi była córka, choć już też starsza pani, bo przed 60-tką. Spodobały mi się słowa Danieli "Jeżeli jedna z nich ma rację, to ta druga ma swoją rację". Powieść refleksyjna, może lekko z humorem. Może jest dobra, niestety mnie znudziła, swoją sennością i zwyczajnością. Widać to nie moja bajka lub nie po drodze mi było z bohaterami.

Tajemnica | 2011-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2011

Starość to temat, który niektórzy omijają a niektórzy ze strachem, ale podejmują. Jest to jednak nieunikniony etap w naszym życiu. Ja osobiście marzę, aby odbył się on w miarę bezboleśnie i z całym szacunkiem dla mnie samej i dla mojego otoczenia. Czasami z przerażeniem patrzę na starsze osoby a czasami z wielkim podziwem i chyba małą zazdrością. Uczucie optymizmu i odważnego spojrzenia w przyszłość towarzyszyło mi podczas czytania książki pani Ireny Matuszkiewicz pt „Szepty”. Chciałabym dożyć starości takiej jak bohaterka.

Felicja Lipecka zwana na własne życzenie, przez wszystkich Funią ma 80 lat. Pod delikatnym naciskiem córki przeprowadza się do niej i zamieszkuje wraz z jej rodziną. Pomimo swoich 80 lat Funia wcale nie odczuwa swojego wieku i chciałaby być prawdziwą babcią gotującą obiady i robiącą przetwory. Niestety córka Daniela ma inny plan wobec niej. Nie pozwala mamie na szaleństwa w kuchni, stawia na odpoczynek i opiekę. Babcia jednak nie może się pogodzić z wyborem,...

Powieść opowiada o 90- letniej Felicji zwanej Funią i jej córce, która przeprowadziła się do swojej córki, żeby zamieszkać z nią.
Bardzo ciepła, poruszająca historia wzruszyła mnie do łez i to bardzo.
Przyjemna, lekka książka,,,zrelaksowała i odprężyła mnie:))

MoniS | 2017-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2017

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka tej autorki i zdecydowanie nie ostatnia. Świetnie wpisała się w mój nastrój. Potrzebowałam czegoś lekkiego i wzruszającego zarazem. Coś o związkach międzyludzkich, normalnym życiu... I dostałam to. Czytało mi się wspaniale. Historia matki i córki choć okraszona wzajemnymi oskarżeniami, zadawnionymi winami, brakiem porozumienia (takiego głebokiego) nie pozbawiona jest dawki świetnego humoru :)

Już planuję nastepną powieść tej autorki :)

vixen39 | 2017-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Trudno mi o jednoznaczną ocenę, ponieważ autorkę bardzo lubię, ma lekki styl, i ciekawie prowadzi narracje. Podjęła się chyba mało popularnego wątku życia towarzyskiego i rodzinnego pań po 70-ce. Dla mnie temat mało fascynujący, ale z drugiej strony pokazuje, że można fajnie żyć mimo, że to co najlepsze już za nami. Na początku szło mO opornie właśnie przez ta tematykę. ogromnym atutem książki jest zestawienie wspomnień głównej bohaterki-wiekowej matki z tym jak widziała i odbierała te same wydarzenie jej już dojrzała córka. Przez większość książki patrzymy na świat, rodzinę i przeszłość oczami matki-wyrabiamy sobie opinie, i nagle punkt widzenia córki zmusza nas do refleksji, że każdy z nas ma swoją często zupełnie inna percepcję tego co nas otacza.

marola | 2011-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Ta książka to mądre i wrażliwe spojrzenie na przemijanie i trudne relacje rodzinne. Życie dwóch kobiet, te same wydarzenia, a tak różne ich odbieranie. Funia wypiera ze swojej świadomości wiele przykrych sytuacji, zmienia przeszłość, bo tak jej wygodnie, bo nie boli, bo wmówiła sobie, że tak właśnie było. Nie można obarczać winą za takie postrzeganie rzeczywistości jej wieku, bo mimo osiemdziesięciu lat jest sprawna intelektualnie i dba o siebie. Bierze udział w spotkaniach z rówieśnicami, zapisała się na studia, uczestniczy w klubie dyskusyjnym, uczy się angielskiego, pisze wspomnienia na komputerze. Jedynie z najbliższymi nie potrafi się porozumieć. Jej córka podjęła się opieki nad matką, mimo że nie miała z nią łatwego dzieciństwa. Spojrzenie na przeszłość córki wyjątkowej matki ukazuje jak wiele tam zranień, egoizmu matki, żalu i bólu.

Wiedziałam, że starość rządzi się swoimi prawami, że człowiek u kresu życia potrzebuje potwierdzania swojej użyteczności. Autorka zwróciła...

Lagrema | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, Sss, 2013

Ciepła opowieść o ścieraniu, a może docieraniu się, ludzi wywodzących się z różnych pokoleń. Lektura, która sprawiła, iż trochę zamyśliłam się nad swoimi relacjami z mamą i tym, jaki będą one miały wymiar w przyszłości.
Trochę zawiodłam się na zakończeniu tej historii, ale i tak polecam, jako przyjemną lekturę na wieczór.

Ania | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Przyjemnie się czyta. Niezbyt często spotykamy teksty, w których bohaterami SA starsi ludzie. Historia życia z perspektywy blisko 90-letniej kobiety i jej corki. Choć pod koniec książki dowiadujemy się jak wszystko wyglądało oczami corki... Daje do myślenia...