Babskie gadanie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Dowcipna i wartka opowieść o kłopotliwym byciu tą trzecią. Czterdziestokilkuletnia Iza wikła się w romans z żonatym mężczyzną. Decyzja na pierwszy rzut oka nie wydaje się odpowiedzialna, ale… Czarek jest fajny, przystojny, a jego małżeństwo to fikcja. Bohaterka – pierwszy raz w życiu – postanawia walczyć o swoje. Tyle że wybranek nie wykazuje się nadmierną odwagą w sprawie poinformowania...

Dowcipna i wartka opowieść o kłopotliwym byciu tą trzecią.

Czterdziestokilkuletnia Iza wikła się w romans z żonatym mężczyzną. Decyzja na pierwszy rzut oka nie wydaje się odpowiedzialna, ale… Czarek jest fajny, przystojny, a jego małżeństwo to fikcja. Bohaterka – pierwszy raz w życiu – postanawia walczyć o swoje. Tyle że wybranek nie wykazuje się nadmierną odwagą w sprawie poinformowania małżonki o swojej nowej partnerce… Izę wspierają koleżanki, z którymi odnowiła znajomość po latach. Wśród nich są: projektantka mody – singielka wbrew własnej woli, redaktorka radiowa, przedszkolanka, niepracująca żona marynarza oraz kobieta-cudak – humanistka, która robi karierę w… banku. Co w sprawach sercowych niezawodne przyjaciółki doradzą nie zawsze roztropnej Izie?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Babskie_gadanie_-p-30709-1-30-.html

karollah | 2019-05-31

nuuda

naturalemotions | 2018-12-28
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Przyjaciółki. Kobiety. Każda inna, każda ciekawa. Są z krwi i kości, bez lukrowania. Mają wady, popełniają błędy i kochają się za całość.

"Babskie gadanie" prowadzone w narracji pierwszoosobowej to hołd damskiej przyjaźni, pełnej wrażliwości oraz głośnych i gorących rozmów. Możemy nie zgadzać się z decyzjami głównej bohaterki, możemy ją nawet potępiać, ale czy jesteśmy w stanie jej nie lubić? Takiej prawdziwej, popełniającej błędy i stojącej notorycznie na rozdrożu, bez zielonego pojęcia, w którą stronę pójść?

Polecam, nie tylko kobietom. Także męskiej części czytelniczej, żeby spojrzeć na świat z troszkę innej perspektywy.

anika214 | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Izabela, Iziątko, główna bohaterka uwikłana w romans z żonatym mężczyzną prawdziwym Czarkiem, czarusiem. Dorośli ludzie, a stworzyli związek oparty na braku porozumienia, braku komunikacji, braku istotnych słów - co powoduje tylko niedomówienia. Izabela kreowana jest na kobietę księżniczkę, analizującą każdy gest i słowo, ale być może wynika to z jej przeżyć i braku zaufania do mężczyzn. Czarek jest mężczyzną łasym na każde miłe/słodkie słowo na swój temat, które głaszcze jego wątłe ego. W związku tym on reperuje sam siebie, nie biorąc pod uwagę sytuacji kobiety na którą czekał ponoć całe życie. Jego postać staje się nudna, mało produktywna. Czarek zbyt łatwo kończy romans z Izabelą. Takie to proste? A przecież nie mógł oddychać kiedy nie widział jej choćby minutę...
Kolejny wątek książki stanowią wszechobecne przyjaciółki Izabeli, tzw. Dziewczynki. Ich postacie odbierają intymność, jest ich za dużo i trudno jest uwierzyć w aż tak mocną relację pomiędzy tyloma kobietami naraz....

Gosiasamosia | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Dzieci muszą być mądrzejsze od rodziców bo tylko to zapewnia ludzkości postep.nie da się skończyć

mclola20 | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

O świętości wszelkie jak to się wlokło! Czytałam i byłam pewna, że skończę gdzieś koło emerytury. Trudno mi ocenić tę książkę w kategoriach na "plus" czy na "minus", bo było w niej i dużo dobrego i dużo tego mniej dobrego. Relacja Izy z Dziewczynkami była genialna. O takiej przyjaźni, która przetrwa lata marzy pewnie każdy z nas. Podobnie relacja Felki z Izą. Wspierają się nawzajem, ale nie wchodzą z butami w życie, a matka dla córki nie jest jak jemioła- nie wisi na niej i nie wysysa energii, bo jest taka samotna i nieszczęśliwa, a córka młoda i głupia i na pewno nieupilnowana wróci do domu z ciążowym brzuchem.
Do szału doprowadzał mnie za to główny bohater Czarek. O masakro co za typ! najgorszy z możliwych. Umarłabym z takim z nudów. Nie stać go na mądrą, konstruktywną rozmowę, przez całą książkę słodzi, wyznaje miłość, kochaniuje, Iziątkuje... Bleee! Zmuliło mnie od tych słodkości. jego postać jest tak nierzeczywista i fałszywa, że mnie skręcało, nie raz przewracałam oczami...

Karolina | 2017-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 marca 2017

Historia gdzie na pierwszym miejscu jest przyjaźń. Iziątko infantylna i irytująca momentami. Plusem jest to, że nie było romansowego happyendu. Minusem jest jednak zakończanie romansu ciągnącego się przez jakieś 500 stron w kilku zdaniach (pa, pa i po wszystkim).

Dorota Pawluk | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Pozycja, w której każda kobieta może odnaleźć odrobinę siebie. Akcja, romans, rozterki i grupa wsparcia w postaci wianuszka przyjaciółek kilka razy wywołała u mnie gromkimi śmiech, aż do łez, często również potakiwanie głową z myślą "każda kobieta chyba musi przez to przejść" :) Lekka i przyjemna, zabawna ale momentami trzymająca w napięciu. Bardzo fajna książka chick-lit.

Gosia | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Główna bohaterka Izabela jest rozwódką mieszkającą z córką i psem. Przypadkowo na spcerze poznaje typowego Czarusia, który dla niej obiecuje odejść od żony. Swoje problemy Iza opisuje na forum i wraz koleżankami udzielają sobie wsparcia. Jak dla mnie książka zbyt długa i przynudnawa, kilka razy na parę dni musiałam przestawać aby doczytać dalej, zeszły mi chyba 3 tygodnie na skończenie 😕

natuska87 | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Ciekawy wątek o byciu tą trzecią, ale książka zdecydowanie zbyt długa, momentami przegadana. Fragmenty z Diewczynkami jakoś nie specjalnie do mnie trafiły, podobnie jak wyznania miłosne Czarka i te ochy i achy między głównymi bohaterami. Rozumiem zakochanie, ale żeby aż tak ? :)

Irena | 2016-11-15

Izabela- kobieta, która nie chce mieć nic wspólnego z płcią przeciwną, zakochuje się bez pamięci w Czarku, który ma żonę i dzieci, o których on nie wspomina jej na dzień dobry. Ona- Izabela bardzo to przeżywa, gdy się o tym dowiaduje. Czuje się wykorzystywana, pomimo to dalej to ciągnie. Czarkowi nie układa się w małżeństwie: tak twierdzi, ale nie chce zostawić żony dla Izabeli.