Czarna małpa

Seria: Proza Świata
Wydawnictwo: Czarne
Чёрная обезьяна
Dorota

"Czarna małpa" to kolejna powieść znakomitego rosyjskiego prozaika, która pokazuje złożoną rosyjską rzeczywistość. Bohater, pisarz i dziennikarz, wpada na trop tajemniczego laboratorium, w którym odbywają się badania psychiatryczne nad dziećmi. W tym samym czasie, w odległej wiosce, ma miejsce makabryczna zbrodnia dokonana przez nieletnich... Sensacyjny wątek jest świetnym pretekstem, by pokazać surowość systemu, podwójne standardy, mroczny półświatek i zacofanie prowincji. Równie mistrzowsko zdziera Prilepin uczuciowe pozłotko z relacji damsko-męskich i miłości rodzicielskiej, obnażając lęki, seksualne frustracje i samotność bohatera. "Czarna małpa" to zaskakujące połączenie politycznego thrillera, dramatu psychologicznego i powieści obyczajowej.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
dorsz książek: 435

Nienawidzę wszystkich

Zachar Prilepin często wraca w swoich książkach do motywów eksponowania siły, wojny i dorastania. W „Patologiach” był wszechobecny strach i rosyjsko-czeczeński konflikt, którego nie może zrozumieć nastoletni żołnierz, w „Sańkji” w powietrzu wisiała rewolucja, więc trzeba było dorastać tu i teraz, natychmiast. W „Czarnej małpie” nikt nie chce dorosnąć, a może inaczej – nikomu się to nie udaje. W „Czarnej małpie” się nienawidzi. A Prilepin – jak zawsze – pisze o tym, co przerażające w tak liryczny, niemal zmysłowy sposób, że jest jeszcze bardziej nieswojo.

To jego najbardziej psychodeliczna książka. Mieszają się w niej zapachy, smaki i miejsca. Sterylne pomieszczenia, śmierdzące korytarze. Krew, błoto, ciepłe, wygazowane piwo. Prostytutki i pijani policjanci. Upalny przełom sierpnia i września, który – kiedy wieczorami pada deszcz – równie dobrze mógłby być przełomem października i listopada.

Bohater – unikający ludzi pisarz i dziennikarz, ojciec dwójki dzieci, z epizodem w szpitalu psychiatrycznym, trafia do miejsca, gdzie przeprowadza się eksperymenty na dzieciach niewykazujących skłonności do przemocy. W tym samym czasie, w oddalonym o kilkaset kilometrów Wielemirze, banda nieletnich morduje prawie wszystkich mieszkańców jednej klatki schodowej. Kierowany przekonaniem, że obie sprawy coś ze sobą łączy, próbuje rozwikłać zagadkę, a przy okazji nie oszaleć.

Prilepin po raz kolejny jest bezlitosny dla rosyjskiej rzeczywistości. Zestawia wieś, na której nikt już na nic nie czeka z miastem, gdzie normy wyznaczają korupcja i dożywotnio przydzielane stanowiska, odsłaniając tym samym zepsucie państwowego systemu. Ukazuje w tym systemie przerażone, sfrustrowane jednostki, które nie mają pojęcia o tworzeniu relacji. Wszystko toczy się gdzieś na granicy rozpadu. Każdy jest sam, zawiedziony rzeczywistością, którą zdążył już kilka razy znienawidzić. Nienawidzi się od dziecka. I na zawsze się tym dzieckiem pozostaje.

Aleksandra Bączek

Grzegorz Jagosz | 2014-01-28
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Panie Prilepin przepraszam, ale co chodzi w "Czarnej małpie"? chciałoby się zapytać. Doprawdy nie wiem. Pana "Patologie" były naprawdę mocne, a ta książka jest nijaka, byle jaka i na dodatek chaotyczna. Szkoda, ale i tak czekam na następną , traktując tą jako wypadek przy pracy, a nie odwrotnie.

mangi17 | 2013-12-26

Przerost formy nad treścią. Nie jest to na pewno thriller i do powieści obyczajowej też ma daleko. Psychodeliczność książki, jak mniemam celowa, nosi znamiona przedawkowania.
Przerysowana rzeczywistość, niepotrzebne opowieści-mity, śledztwo, w którym nie do końca wiadomo, o co chodzi i pseudo-psychologiczny motyw małżeństwa, któremu nie wyszło. Nadmuchane - cud, że nie pękło.
Okładka śliczna.

MissyK | 2017-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Świetna powieść o obłąkaniu, zagubieniu i frustracji. Główny bohater to szaleniec, który (jak każdy szaleniec) uważa, że jest jedynym normalnym i usiłuje rozwiązać sprawę tajemniczych badań nad dziećmi. Na uwagę zasługuje język pełen nieoczywistych i zręcznych metafor.

Kredenz | 2015-10-05
Przeczytana: październik 2015

Wciągająca, niejednoznaczna i ponura historia, która zachwyciła mnie pięknym poetyckim językiem. Nie wiem, dlaczego książka nosi taki tytuł i nie potrafię napisać, o czym tak właściwie opowiada, ale jestem pewna, że warto było po nią sięgnąć.

Andrew | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014
ZielonaMałpa | 2017-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2017

Bardzo chaotyczna książka bez konkretnego wątku fabularnego. Trochę, jakby siedziało się w głowie człowieka z ADHD. Gdyby autor skupił się na wspomnianych na okładce wątkach, książka mogłaby być naprawdę świetna. Autor ma talent do opisywania codzienności w niezwykły sposób. Szkoda tylko, że ostatecznie nie pamiętam w ogóle, o czym była "Czarna małpa".

StrawberryCow | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane, Cała reszta, 2016
Przeczytana: 08 listopada 2016

Nie do końca wiem o czym była ta książka. Czy może, przez to, że co jakiś czas się wyłączałam czy ona jest po prostu o niczym. Wiem jedno - bardzo dłuugo ją czytałam i skończyłam, tylko i wyłącznie dlatego, że nie lubię zostawiać niedoczytanych lektur...

ewangelina | 2017-06-25
Na półkach: Nieprzeczytane, Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Rzadko odkładam książki w trakcie czytania, ale tej po prostu nie dałam rady dokończyć. Jest jakaś taka brudna, lepka, odpychająca. Napisana chaotycznie i bardzo od niechcenia. Cały czas miałam wrażenie, że autor bardzo nie chce, żeby ktoś tę książkę czytał, jakby robił łaskę, że ją napisał.

Titka Brak | 2016-09-04
Przeczytana: wrzesień 2016

Bardzo chaotyczna. Nie wiadomo do końca o czym (bo opis z tyłu książki nie do końca pokrywa się z jej treścią. Muszę jednak przyznać, że tekst posiadał dobrą formę i był napisane świetnym językiem, lekko psychotycznym. Szkoda, że nie przełożyło się to na fabułę...

anielica | 2014-01-03
Przeczytana: styczeń 2014