Czarna małpa

Czarne
2013-11-06
2013-11-06
Ewa Rojewska-Olejarczuk
dziecko kobieta literatura rosyjska mężczyzna niebezpieczeństwo półświatek prowincja relacje damsko-męskie rodzina strach śledztwo thriller polityczny uczucie współczesna obyczajowość zabójstwo

Nienawidzę wszystkich

Zakręcone i pomieszane mocno. Taki ruski delirium-tremens.

Zakręcone i pomieszane mocno. Taki ruski delirium-tremens.

Właśnie skończyłam czytać. Piękny styl. Czyta się szybko.Tak szybko jak zmieniają się myśli bohatera. Pokręcona fabuła. Początek obiecuje ciekawą historię. Potem jest coraz bardziej " nienormalnie". A może właśnie normalnie? Znając rosyjski styl kamuflowania i przekłamywania faktów, nawet rozumiem, o co w książce chodziło. Oszaleć można!

W zasadzie nie do końca wiem, o co chodziło w tej książce xD
Ale!
Czytało się ją naprawdę świetnie! Język jest jej najmocniejszą stroną.
Widziałam w kilku komentarzach stwierdzenie, że powieść składa się z poszarpanych fragmentów, obrazów czegoś, co się ze sobą nie łączy. Nie zgodzę się. Fabuła ładniutko przechodzi z jednego obrazka w drugi, temat tak naprawdę ciągle kręci się wokół dzieci:
- dzieci w pierwszej scenie - te z okładki, nad którymi są prowadzone badania;
- dzieci bohatera;
- dzieci, które napadają miasto;
- dzieci z buszu, które rozgramiają powstańców;
- dziecko Oksany.
I tak naprawdę można sobie po skończonej lekturze siedzieć i myśleć, o co właściwie chodziło pisarzowi? Na okładce jest też mowa o wydźwięku politycznym jego książek. Gdybym wiedziała, o co tam w Rosji chodzi i gdyby mnie to interesowało pewnie też szukałabym tego drugiego dna.
Pisałam już o języku. Jest świetny! Ale też przez to książka może wydawać się mało przystępna. Nie da się błądzić wzrokiem po tekście. Miejscami jest liryczna i trzeba rozkminiać metafory.

W zasadzie nie do końca wiem, o co chodziło w tej książce xD
Ale!
Czytało się ją naprawdę świetnie! Język jest jej najmocniejszą stroną.

Bardzo chaotyczna książka bez konkretnego wątku fabularnego. Trochę, jakby siedziało się w głowie człowieka z ADHD. Gdyby autor skupił się na wspomnianych na okładce wątkach, książka mogłaby być naprawdę świetna. Autor ma talent do opisywania codzienności w niezwykły sposób. Szkoda tylko, że ostatecznie nie pamiętam w ogóle, o czym była "Czarna małpa".

Świetna powieść o obłąkaniu, zagubieniu i frustracji. Główny bohater to szaleniec, który (jak każdy szaleniec) uważa, że jest jedynym normalnym i usiłuje rozwiązać sprawę tajemniczych badań nad dziećmi. Na uwagę zasługuje język pełen nieoczywistych i zręcznych metafor.

Rzadko odkładam książki w trakcie czytania, ale tej po prostu nie dałam rady dokończyć. Jest jakaś taka brudna, lepka, odpychająca. Napisana chaotycznie i bardzo od niechcenia. Cały czas miałam wrażenie, że autor bardzo nie chce, żeby ktoś tę książkę czytał, jakby robił łaskę, że ją napisał.

Nie do końca wiem o czym była ta książka. Czy może, przez to, że co jakiś czas się wyłączałam czy ona jest po prostu o niczym. Wiem jedno - bardzo dłuugo ją czytałam i skończyłam, tylko i wyłącznie dlatego, że nie lubię zostawiać niedoczytanych lektur...

Bardzo chaotyczna. Nie wiadomo do końca o czym (bo opis z tyłu książki nie do końca pokrywa się z jej treścią. Muszę jednak przyznać, że tekst posiadał dobrą formę i był napisane świetnym językiem, lekko psychotycznym. Szkoda, że nie przełożyło się to na fabułę...

Wciągająca, niejednoznaczna i ponura historia, która zachwyciła mnie pięknym poetyckim językiem. Nie wiem, dlaczego książka nosi taki tytuł i nie potrafię napisać, o czym tak właściwie opowiada, ale jestem pewna, że warto było po nią sięgnąć.

Panie Prilepin przepraszam, ale co chodzi w "Czarnej małpie"? chciałoby się zapytać. Doprawdy nie wiem. Pana "Patologie" były naprawdę mocne, a ta książka jest nijaka, byle jaka i na dodatek chaotyczna. Szkoda, ale i tak czekam na następną , traktując tą jako wypadek przy pracy, a nie odwrotnie.

• Literatura rosyjska
  • Inne